Bureau van Vaste Goederen COLLECTE. Bericht van Inzet, 's te Emser=Pastilles Verkoop of koop Uw huis Bloemendaal", De voorzitter, de heer F. Cremer, luid bij den aanvang der vergadering een aan gename opdraai)t te volbrengen. Door het hoofdbestuur der Maatschappij was n.l. aan den heer J. Th. van Eijkeren, voor 40)-jarige getrouwe dienstvervulling als tuinbaas bij mevr. Visser van riazers- woude, te Bloemendaal, de zilveren me daille met eere-diploma toegekend. De heer Gremer reikte deze uit met eenige hartelijke woorden tot den jubilaris. Geknipt. Zeer tot ons pleizier verne men wij, dat de politie de koperdraaddicven te pakken heeft. Tot loon voor haar waak zaamheid kon zij een tweetal van deze dieven op heeterdaad betrappen. Flink zoo. Jongelieden-samenkomsten. Te Bloe mendaal is een commissie voor jongelieden- samenkomsten benoemd, waarvan de lieer G. de Groot secretaris en de heer A. F. Beekman penninmeester is, en waarin ver der zitting hebben de heeren mr. J. 11. Monnik, H. G. van Riessen en J. H. de Wilde, terwijl ds. J. A. van Leeuwen voor zitter is. Doel der samenkomsten is de be vordering van het geestelijk welzijn van jongelieden. Cr zal, wanneer deze samenkomsten ge noeg belangstelling vinden, iederen Zon dag van 10 tot 11 uur zulk een bijeenkomst gehouden worden. Den kerkvoogden is aangevraagd, daar voor het lokaal „Maranatha" beschikbaar te willen stellen. Voor iederen Zondag zal een spreker of spreekster gevraagd worden. Een omzendbrief is opgesteld, om aan deze zaak bekendheid te geven en er be langstelling voor te vragen. Zondag 24 Maart wordt de eerste samen komst gehouden. Ds. Van Leeuwen zal cr als spreker optreden. Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Na met eene kleine, doch hartelijke welkomst groet te zijn ingeleid, hield mevrouw Van RielSmeengc, de nieuwbenoemde presi dente van den Ned. Bond voor Vrouwen kiesrecht, en tevens eene der weinige vrou welijke candidaten voor de Tweede Kamer, 1.1. Woensdagavond voor een aandachtig gehoor hare belangwekkende rede over „Nieuwe Banen". Sedert de invoering van het passieve kiesrecht is het feminisme eene nieuwe phase ingetreden. In korte, duidelijke trek ken werd eerst eene uitlegging van even redige vertegenwoordiging gegeven. De kansen voor de benoeming van vrouwen in de Tweede Kamer worden niet groot ge acht, behalve bij de socialisten en de vrijz. democraten, om de zeer begrijpelijke reden, dat in geen van de andere partijen het en thousiasme voor vrouwenkiesrecht nog zoo groot is, dat een voldoend aantal mannen daarvoor hun candidaat, waarvan het poli tieke verleden tot hun spreekt, zullen op offeren. Spreekster raadde aan zich bij een politieke partij te voegen na zorgvuldig de programma's te hebben vergeleken, maar toch vooral in het oog te houden, dat naast belangstelling voor de groote politieke lij nen, er een zeer speciaal domein van be langstelling voor alle vrouwen bestaat, n.l. onderwijs en sociale wetgeving, ofschoon ook distributie en defensie (de toestand onzer kazernes en hospitalen) en nog zoo menig ander gebied, dat zij met gloed aanroerde, juist onze vrouwelijke facultei ten hard noodig heeft. Maar het onderwijs en de opvoeding, dit zij toch wel ons speciaal domein van actie: dat drage er in hooge mate toe bij om o<W de zedelijke opheffing van ons geheele volk te bevorderen. Evenals de sociale wetgeving moet me dewerken tot opheffing van het geheele leven in al zijn formaties. Enkele nieuwe leden traden toe. Er werd goed gebruik gemaakt van de gelegenheid om van de welvoorziene boekentafel lec tuur mede naar huis te nemen. Syndicaat Brandaris. Alhier is opge richt een agentschap van het syndicaat Brandaris, een kunstbriketten-fabriek. Deze kunstbriketten worden vervaardigd in Lei den van prima grondstof en dus zijn ze ook van prima kwaliteit. Deze briketten leenen zich zoowel voor kachels als voor kook- fornuizen. De brandduur is i 2 uur en ze geven meer warmte dan hout of turf. Kort om deze kunstbriketten voldoen aan alle cischen, die men van brandstof verlangen kan. Verschillende proefbestellingen zijn al gedaan. Als resultaatgroote tevreden heid, ja zelfs groote verwondering, dat zoo'n kunstbriket, zulke schitterende resultaten heeft. Neemt dus allen proef en bestelt niets anders dan kunstbriketten van het syndi- zijn weder overal verkrijgbaar. Prijs 60 cent per ronde doos. caut Brandaris. Inlichtingen, gebruiksaan wijzingen, bestellingen, enz. kunnen ge schieden bij den vertegenwoordiger van het syndicaat Brandaris: P. Tideman Jr., Vij- vcrweg 7, Bloemendaal. Hockey. T. O. A. vierde Zondag 1.1. zijn half-jarig bestaan. De herdenking van de oprichting was zeer eenvoudig, yanwegc dc tijdsomstandigheden. De spelers zagen er keurig uit in hun witte trui en gekleurde strikjes op hun schouders. Er was een on derlinge wedstrijd uitgeschreven voor deze gelegenheid. Wij vernemen dat T. O. G. nog geen een wedstrijd verloren heeft. Bravo T. O. A. ga zoo voort en gij zult geen spinazie eten, maar nog eens een HockeyClub worden, daar men trotsch op kan wezen. Nog iets over de padvinderij. Op vele plaatsen zijn ook padvindsters-afdeeiingen opgericht. En er komen er hoe langer hoe meer. Iedereen heeft zich ervan kunnen overtuigen, die het vorige jaar alhier in hotel „Vreeburg' voorstelling heeft bij gewoond van de Dordtsche padvindsters, dat een padvindster niet hoeft onder te doen voor een padvinder. Als er in Haar lem en Bloemendaal een meisjespadvind- sters-afdeeling was, zouden er zeer veel liefhebsters voor zijn. Doch de organisatie ontbreekt, dus ook de afdeeling. Dit is zeer jammer. Misschien is er iets op te vinden om hier ook een meisjes padvindsters-af- deeling op te richten. Daarom vraag ik aan de lezers en lezeressen, wie zou mede wil len werken om hier ook zoo'n afdeeling op te richten? Gaarne zijn wij bereid om. voor zoover het in ons vermogen is, daartoe mede te werken. Zegt het voort! P. T. Jr. CENTRALE KEUKEN, BLOEMENDAAL. Spijslijst voor de week van 2530 Maart. Middagmaal 12 uur v.m.: Maandag: Groenten en aardappelen. Dinsdag: Stamppot van zuurkool met spek. Woensdag: Stamppot van snijboonen- met vleesch. Donderdag: Hutspot. Vrijdag wordt niet gekookt. Zaterdag: Stamppot van andijvie. Middagmaal 6 uur n.m. Maandag: Roastbeef, andijvie, aardap pelen. Dinsdag: Varkensvleesch, gestoofde kool, aardappelen. Woensdag: Soep, stamppot, zuurkool met spek. Donderdag: Visch, groenten en aardap pelen. Vrijdag wordt niet gekookt. Zaterdag: Rundervleesch, gestoofde uien. aardappelen. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 6 uur 47 minuten aansteken. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Gevonden en terug te bekomen bij: A. Zuurbier, Bloemendaalscheweg 114, te Bloemendaal, een fluweelen ceintuur; A. Spoor, Jan-Gijzenvaart 63. te Velsen, een heeren-horloge; mej. H. Merens, Kcnne- merweg 8, Bloemendaal, een damesporte- monnaie; Freeken, Rollandspad 23, Over veen, een r.-k. kerkboekje; M. Kokkelko ren, Bloemendaalscheweg 201, Overveen. een damesportemonnaie; aan het bureau van politie te Overveen, een ceintuur; een stempel; een veiligheidsspeld. Komen aanloopen: een hondje bij Kluij- ver. Kleverlaan 49, Bloemendaal; een ge stroomde herdershond, Sparrelaan 3. Aer- denhout bij Dc Nobel. Verloren: een lorgnet in étui, twee portemonnaies; een zilveren beugel met bruine tasch; een handtaschje; een portc- monnaie. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 15 April tot en met Don derdag 21 April. (i e b o r e nz. van Th. G. van der Vel den en P. Kroon; d. van G. M. J. de Decker en A. M. J. G. J. Meeus; z. van F. Cornelisse en D. Swier. Overleden: A. Medemblik, 58 j. M. H. E. Pouw, 73 j. Overleden inhetgestichtMee- renberg: A. A. K. Hartman, 59 j.; P. Otte, 35 j.; A. Hoffmann. 63 j.; M. Eijk. 59 j.; A. H. Klous, 65 j. De luiïgheid van vele schoolmeesters vindt een duidelijke uiting o. m. in de Kol- lewijnsche spelling. UIT ANDERE GEMEENTEN. Dc Haarlcmsche Hypotheekbank zond ons haar jaarverslag over 1917. Het ver slag luidt wederom zeer gunstig. Hetzelfde dividend als vorig jaar 22'!o zal ook over 1917 worden uitgekeerd. Brins Hendrik in Haarlem. Woensdag heeft Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek aan Haarlem gebracht. Het bezoek was uit sluitend bestemd voor de Padvinders, af deeling Haarlem. Om twee uur was de vuandeluitreiking in de Doelen, waarbij ver schillende padvinders, ook uit Bloemendaal. aanwezig waren. Na de vaandeluitreiking begaf de Prins zich naar het Bioscope- Theater, Groote Markt, alwaar de bekende Nccjerlandsche padvinders-film afgedraaid zou worden. In de Bioscoop. De vlag hing uit en de looper was gelegd, de directie in geklecdc jas, liep heen en weer. Kortom alles was gereed om Z. K. H. te ontvangen. Om halt drie, kregen wij (in afwachting van het hooge bezoek), een natuur-nummer (een zeer interessante opname), daarna een ko misch beeld, waar onbedaarlijk door Je jeugd om gelachen werd. Toen werd er ge wacht dat de Prins zou komen. Om kwart over drieën kwamen de padvinders met hun nieuwe vaandels de zaal ingemarcheerd. Zoodra allen aanwezig waren, werd het Wilhelmus ingezet en verscheen de Prins. Na liet vaderlandsche lied staande te heb ben aangehoord, werd er een begin ge- majikt met de Nederlandsche padvinders- film. Het eerst verscheen de beschermheer der Nederlandsche padvindersvereeniging op het doek (Prins Hendrik). Een algemeen handgeklap en een luid hoera klonk door de stampvolle zaal. Hierna konden wij op duidelijke wijze zien. hoe de padvinders le ven en hoe ze de plichten, die hun opgelegd zijn, op een schitterende wijze ten uitvoei brengen. Ook bereidwilligheid is bij hun een van de eerste hoofdzaken. Iedereen die deze film aanschouwd heeft en die vroeger wel eens dacht: „wat een flauwe bc\yeging" of iets dergelijks, zal nu inzien, dat dé Nederlandsche Padvindersvereeni ging en dus ook den padvinder 'groote waar deering toekomt. De beelden waren zeer duidelijk en de directie van het Bioscoop- Theater Groote Markt had voor een zeer aardig orkestje gezorgd. Kortom het was een' echt oud-Hollandsche gezellige mid dag. „Onze Vloot". Op Maandag 25 Maart 1918, des avonds ten 8 ure, wordt in het gebouw van „Zang en Vriendschap", Jans straat 74, te Haarlem, een voordracht met lichtbeelden gehouden. Spreker is luitenant ter zee J. W. J. Baron van Haersolte. Onderwerp: Ncder- laudschc scheepvaart en scheepsbouw, voorheen en thans. Het Algemeen Netlerlandsch Verbond, af deeling Haarlem en Omstreken heeft weer een avond voor haar leden uitgeschreven. Daarop wordt gehouden een voordracht met lichtbeelden, door den heer K. Billing, inspecteur der „Nederlandsche Heidemaat schappij te Arnhem; onderwerp: „De Ne derlandsche Heidemaatschappij, haar werk wijze en arbeidsveld". De voordracht heeft plaats in de bovenzaal der „Vereeniging" op Dinsdag 26 Maart 1918, 's avonds te acht uur. Ned. Model-Jachtclub. Deze door leer lingen van Jobs. IJzerdraat opgerichte club houdt thans een tentoonstelling in het Bron gebouw. De tentoonstelling is geopend van 27 tot 31 Maart van 1 tot 6 uur. en des Zondags van 10 tot 6 uur. Het doel dezer vereeniging is het beoe fenen van handenarbeid; n.l. het maken van modeljachtjes. Er zijn op de tentoon stelling heele fraaie inzendingen te zien. Schouwburg Jansweg. Maandag 25 Maart 8 uur, heeft in den schouwburg een afscheids-soirée met causerie plaats door den heer en mevrouw Rotowsky. MUZIEK. Flesch—Röntgen. In de bovenzaal der „Vereeniging" hebben de violist Flesch en de klavierspeler Röntgen. Vrijdagavond vopr een stampvolle zaal een mooi pro gramma ten gehoore gebracht; Beethoven, Bach, Schumann e. a. Beiden kunstenaars, vooral Flesch, viel een geestdriftige ont vangst ten deel. LETTEREN EN KUNST. Letterkundige lezingen. Mevrouw W. L. BoldinghGoemans, letterkundige, houdt in de zaal van Duwaer Naessens te Amsterdam zes literaire en artistieke le zingen. De onderwerpen handelen over Neder landsche en Fransche Letterkunde. BLADVULLING. Wederik van Dorp, onze gezant te Dant- zig, schreef den 22 Nov. 1656 aan Jan dc Wit, dat hij zekere brieven drie dagen co la^t had ontvangen, doch voegde er bij: „dc post is excusabel, alzoo de Polen hem onderweg het hoofd hebben afgehouwen." Het verslag van dr. Arièns Kappers' voor dracht over Bergson, moest wegens plaats gebrek verschoven worden. INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie Tr-ekhonde. Mijnheer de Redacteur, ln uw blad van Zaterdag 10 Maart j.l. las ik de inededeeling over het plaatsen van drinkbakken voor trekhonden. Dit is, zooals u terecht opmerkt, een uitnemende daad. Toch is er een zaak, mijnheer de redac teur, welke veel urgenter is voor den trek hond, n.l. de voeding. Voor den oorlog en zelfs in de eerste twee oorlogsjaren, at de trekrond mede, zooals men dat noemt, uit den pot van Egypte. En zelfs wanneer de eigenaar hem niet voldoende voedde, waren er nog wel andere mcnschen die zich met oud brood of iets anders over het dier ontfermden. Thans zijn wij echter in een stadium ge komen, waarin de eigenaar zelf moeite heeft om aan voldoende voeding voor zich en zijn gezin te komen, en zijn er nog wel ontfermende inenschen. maar zij kunnen hun ontferming ook niet meer toonen in den vorm van voedsel voor den trekhond. Men weet waarlijk niet meer, wat men liet dier, dat werken moet, voor moet zet ten. Ik zou zoo meenen: zou dit geen over weging verdienen, vooral voor de Ned. Ver. tegen trekhondenmisbruik. Misschien om tegen niet al te groote kosten (want die den trekhond gebruiken, zijn menschen die daarmede het brood moeten verdienen), beschikbaar te stellen krachtig voedsel. Water is desnoods overal nog te verkrij gen. Maar voedsel voor de beesten kan men niet, of, zooals dat dikwijls geschiedt voor luxe-honden, tegen abnormaal hooge prijzen bekomen. Ik twijfel er niet aan of het denkbeeld zal zeker ook bij de bestu ren van bovengenoemden bond wel alreeds overwogen zijn. Misschien wordt er in die richting al iets gedaan. Maar dan dient het '\n breederc kringen bekend te worden, b. v. de houders van trekhonden, waar men aan elk gemeentebestuur wel opgave van kan vragen, het een en ander te berichten Welnu, mijnheer de redacteur, ik hoop dat deze regelen er toe mogen leiden, dat wanneer cr nog niets in die richting is ge daan, dat men dan zoo mogelijk het initia tief neme. Wanneer er wel iets gedaan is, dat het dan in ruimeren kring worde bekend gemaakt, en wordt er iets gedaan dat men dan ook rekening houdc met de financiëele draagkracht van den houder van den trekhond. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsruimte, teeken ik mij, J. O. v. K. Duor de Vereeniging „Het Vaderland Getrouw" zul met toestemming \an B. en \V. een collecte worden gehouden langs dc huizen der ingezetenen, op 26—27 Maart e.k. Deze gelden komen ten hale van Weduwen en Weezen. Men sluite zijn beurs dus niet. Notaris WILDERVANCK I)E BLÉCOUllT te Bloemendaal maakt bekend, dat zijn ingezet: 1. De in Hoog Bloemendaal gelegen Villa „Dennenhorst", aan den Parkweg, groot met tuin 896 M2. en bevattende te samen 9 kamers, 2 serres, keuken, kelder en badkamer. Te aanvaarden vrij van luiur 1 October 19J 8; op f 19.20O,— 2. Een Autogarage met erf en tuin, gelegen naast perc. 1 groot 388 M-.; op 4200, 3. Een kleine Villa aan de Zomerzorgerlaan en het kruispunt van 4 wegen in het Bloemen- daalsche boscn, bevattende te samen 7 kamers en keuken, kelder, open plaats en tuintje en geschikt ter bewoning voor twee gezinnen, groot 142 M-. Te aanvaarden vrij van huur op 1 Mei aanstaande; op /"8200,— Perc. 3. Is inmiddels uit de hand te kcop, te bevragen bij het woningbureau van MULDER, en VAN ASDONK, architecten tc Bloemendaal, en de perceelen 1 en 2 zijn mede uil de hand te koop, te bevragen bij den notaris bovengenoemd. Een en ander breeder bij biljetten omschreven cn te bezich tigen op Maandag cn Donderdag na gevraagd belet \an 2 tot 4 uur nam. en op verloon van een bewijs van toegang van den notaris voornoemd. De toeslag zal plaats hebben op Donderdag28 Maart 1918. des avords acht uur. in het café „Vreeburg", tegenover de Ned. lierv. Kerk te Bloemendaal. door bemiddeling van het te BLOEMENDAAL. MULDER en Van ASDONK. Architecten, Telef. 2275.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3