12e Jaargang. ZATERDAG 4 MEI 1918. No. 18. jtet Bloctncndaabch Weekblad. Redactie en Administratie: Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. M. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Telefoon 3413, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzon derlijke nummers van ons blad verkrijg baar. NAAR HET BEVRIJDENDE WOORD. V. Wie De Ligt zegt, zegt „dienstweige ring"; De Ligt is christen-socialist, wie christen-socialist zegt, zegt: algemeene staking. Op eersten aanblik lijken deze leu zen onzinnig. Algemeene staking immers wil zeggen algemeene zelfmoord; zonder arbeid geen voortbrenging, zonder voort brenging geen eten, zonder eten geen le ven. Maar iiet gaat juist hierom. Het gaat er om, of het de moeite waard is te leven zooals er nu wordt geleefd; het gaat er om of er eenige toekomst denkbaar is aan het leven van nu. Uesteld men kwam algemeen tot de slotsom dat een leven zooals nu wordt geleefd, geen leven is, maar eene afgrijse lijke doodsworsteling met den afgrond in het verschiet, zou men dan niet deze rich ting van leven zoo spoedig mogelijk moe ten beëindigen En indien tnen ook tot de slotsom kwam dat nagenoeg alles nu samenwerkt in de slechte richting, zou dan niet algemeene dienstweigering tot tijd en wijle de nieuwe richting inderdaad was in geslagen het eenige redmiddel kunnen zijn om uit de ellende te geraken Kinderachtig is het, den voorstanders van algemeene staking, van algemeene dienstweigering te verwijten, dat zij algemeene zelfmoord der maatschappij bedoelen. Zij drukken zich, om duidelijk te zijn. in overdreven termen uit. maar dit doen alle gcloovigen en wilskrachtigcn, zelfs al behooren ze nog niet tot de „dwee- pers of fanatieken". Wie werkelijk algemeene zelfmoord zou bedoelen, had niet anders te doen dan de hand aan eigen leven te slaan, voor hem was het algemeene leven dan van zelf ge daan. Niemand heeft nog van zelfmoor denarij onder de christen-socialisten ver nomen. Integendeel, over het algemeen zijn het frissche, ernstige, maar toch vroolijke lieden, die deel uitmaken van die partij. Maar zij hebben een groot ideaal, het groot ste wellicht dat thans in menschen leeft: kameraad te zijn van den medemcnsch in heilige onderworpenheid aan de hoogste wetten des levens, de wetten Gods. En wie een groot ideaal heeft, dat is een groot levensdoel waarop zijn levensrichting aan stuurt. hem past een veelomvattende leuze, hij kan niet werken met vijven en zessen, maar zegt vierkant en in éénen beroering brengende, en dus allicht stootende dingen, en aan ons is. het niet hem daarom te be rispen of te ontloopen; ons is het te trach ten dat alles te begrijpen, om er zelf beter door te worden. Het bevrijdende woord komt niet van üe sterren; het komt zelfs niet van de zon, a' diens schitterende en diens verborgen stra len blijven stom totdat de mensch zich be wust is geworden van hun bestaan en van hunne werking en in wetenschappelijk of dichterlijk woord weergeeft de spiegeling dier werking in mensehelijke hersenen 'en menschelijk bewustzijn. Het bevrijdende woord komt ook niet uit het water of uit het land of uit de lucht. Geen woord zonder de luchtige losheid dei- klinkers, de aardevastheid der medeklin kers, het timbre der gedragene vochtigheid. Maar die allen zijn liet woord nog niet. Het woord is inhoud, het woord is, in we zen, zin, het woord is in waarheid geest, geest des menschen, goddelijke Geest in den mensch. Het bevrijdende woord is te wachten van den bevrijden mensch. Van den mensch die los is van overlevering, van den meiisch die los is van een kinderachtig onwetend „scapulieren-geloof", van den mensch die los is ook van heerschzucht. Wat doet de onbevrijde mensch? 1. Om zien naar het verleden. 2. Allerlei geloo- ven zonder te weten. 3. vasthouden aan de theorie van het geweld als eenig middel tot een beter leven. De onbevrijde mensch is lui (versteend), vreesachtig (bijgeloovig) en doodend (steunende op het geweld). Maar de bevrijde mensch is de mensch die geene overlevering meer erkent, noch van een bepaalden kerk-, noch van een be paalden regeeringsvorm, noch overlevering van familie of van recht of van fatsoen, om hunzelfs wil. De bevrijde mensch er kent alleen wat de geest innerlijk oplevert in hem in zijn beste, d. i. in zijne eenig goede oogenblikken. Als mensch in maatschappij is hij socialistisch door de kameraadschappelijkheid van zijn geest, als mensch in den kosmos, het we reldgeheel, is hij christen door dc welbe wuste gehoorzaamheid aan de goddelijke wetten des heelals, die natuurwetten, zjels- wetten en geesteswetten zijn naar de sfeer hunner werking, maar naar inhoud hebben éénen oorsprong. Zoo heeft de bevrijde mensch zijn oorsprong in God. Zoo, maar ook niet anders. Niet als eigenwijs-weten schappelijke, niet als eerzuchtig-politieke niet als vreesachtig-bijgeloovige. De be vrijde mensch is een jonge god op aarde. Zijne hemelsche bestemming is hem bekend. Hij is liet evenbeeld van den opgestanen Christus, die het lijden achter zich heeft. (Wordt vervolgd.) PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeentebestuur. De raad der gemeente Bloemendaal ver gaderde Donderdagmiddag om tv.ee uur ten raadhuize te Overveen. Het eenige agendapunt was; vaststelling cener suppletoire begrooting voor den dienst 1917. De lieer Laan maakt bezwaren tegen supplementaire begrootingen als deze, en uit in liet algemeen eenige bedenkingen tegen het financieel gemeente-beheer. Op verscheidene posten werden door de leden aanmerkingen gemaakt, doch ten slotte werd de suppletoire begrooting maar weer goedgekeurd, tot welk doel dan ook deze zitting meer in het bizonder belegd was. En de raad had daarop, zooals men verwachtte, dus heel wel uiteen kunnen gaan, maar nu de heeren toch eenmaal bij elkaar waren, kwam het zoowaar nog weer tot verder praten. De Voorzitter deed de onpleizierige mededeeling, dat de Centrale keuken be halve het verleende crediet.van ƒ20.000, er nog een van 25.000,noodig heeft; dat is bij elkaar dus in een halfjaar n.b. 45.000,—. Oorzaak van dezen tegenval ler is gebrek aan ervaring in dergelijke inrichtingen. De heer De Roo verweet den gegoeden lieden, door van dc keuken te hebben gebruik gemaakt, dat zij leelijk medege werkt hadden aan dezen schadepost der gemeente. De heer Koolhoven zegt, dat men, nu die maaltijden voor gegoeden afgeschatt zijn, met de 12 unrs-maaltijden. op de zuinigste manier, wil trachten te blijven doorgaan. Nog kwam liet niet distribueeren van vleesch (waaromtrent men in ons vorig nummer een en ander lezen kon), ter spra ke. Op geregelder en billijker vischdistri- butie werd aangedrongen. Na eenige verdere besprekingen ging de raadszitting van een openbare nog in een geheime over. Onze plaatsgenoot, de schilder A. Rui ter, is eenigen tijd geleden op verzoek van zijn vrouw, door dr. Coenen, zenuwarts te Haarlem, met een man of vier gewelddadig uit zijne woning gesleept, zonder dal die geneesheer voorzien was van eenige daai- toe strekkende rechterlijke machtiging. Rui ter, die hevig tegenworstelde, werd over mand, in een voertuig gestopt en naar de Valerius-kliniek te Amsterdam, en aldus buiten het oog der Haarlemsclie autoritei ten, gebracht. Thans is de ongelukkige man onder curateele gesteld cn kan de familie met hem doen wat zij wil. Gebeurde zoo iets in een roomsche streek, dan zou men dadelijk aan onze zijde denken aan gezags- fanatisme. De waarheid zal wel in het mid den liggen. Er zullen wel in alle kringen onbehoorlijke dingen gebeuren en onvooi- zichtige menschen leven. Van dr. Coenen is ons nog een feit be kend, dat wij niet nader kunnen onderzoe ken, omdat hij ons zelf daartoe de gelegen-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1