VÏCTORIA-WATER BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 17 Mei tot en met Donder dag 23 Mei. Geboren: z. van J. C. Brussaard en E. M. Knoll; d. van G. van der Meer en A. M. Smit; d. van J. de Veer en C. G. H. C. H. M. C. Timaeus; z. van J. P. Groenendijk en G. M. Dam; d. van F. de Graaf en (i. Jonkers. Ondertrouwd: M. A. Kossen en M. C. Kruup. Getrouwd: M. H. Beekelaar en "lh. C. Hoogenstein. Overleden: M. F. M. Baronesse van Heeckeren van Brandsenburg, 49 j.; II. J. van Straten, 4 j.; P. A. van Velsen, 32 .i. OverledeninhetgestichtMee- r c n b e r g: J. van Rigteren, 27 j.A. Hof dijk, 40 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Drinkbakken voor trekhonden. In aan sluiting aan een vorig bericht, wordt ons thans meegedeeld, dat binnenkort, van wege de Nederlandsche Vereeniging tegen het trekhondenmisbruik te Amsterdam, drinkbakken voor trekhonden zullen worden geplaatst op de volgende punten: te Sant poort bij café Donselaar, begin Hagelinger- weg; te Velsen, halte Driehuis, Westerveld; en te Zandvoort bij het pompstation van de waterleiding aan den straatweg. Het museum van den Volksbond tegen drankmisbruik wordt gedurende eenige da gen te Haarlem tentoongesteld, en wel van 2-1 tot 30 Mei, in het gebouw „Zang en Vriendschap". Het Ned. Schoolmuseum, waaromtrent wij in ons blad al eens een en ander aan onze lezers mededeelden, bereidt een aar dige en leerzame tentoonstelling voor in het stedelijk museum te Amsterdam. De ope ning is op Zaterdag 1 Juni bepaald, des na middags te half drie; de tentoonstelling blijft gedurende de maanden Juni en Juli open. VAN HIER EN DAART" Voor de vrede. Ter gelegenheid van het Pinksterfeest werd uit naam van tien duizend Nederlandsche vrouwen aan de gemalinnen der staatshoofden van de oor logvoerende landen een bede om vrede ge zonden. lie eerste FAectriseermachine te Amster dam. In deze dagen van volmaaktheid der electriciteitstoepassing, is het niet on aardig eens voor onze lezers te herdruk ken wat men in ouden tijd over dat onder werp schreef. Toen in 1745 de eerste electriseermachine te Amsterdam in iiet openbaar vertoond werd, gaf Jacob Bicker Raye er de volgende beschrijving van: Heden, den 12en Sept. 1745 is hier in de Engelsche steeg te zien een machine, zijn de een glazen bol. die sterk gedraaid wordt. Een blikken pijp van 4 voet lang is mei hel eene einde tegen der, bol geplaatst, het andere eind houdt iemand in de hand, terwijl hij op twee plankjes staat, die in een vierkanten bak liggen, waar pik in is. De draaiing veroorzaakt dat het vuur zoo iemand, wanneer hem een ander wil aan raken. overal bij vonken uit het lijf springt. Jk zelf heb daarop gestaan en terwij! ik met de eene hand de pijp vasthield, met mijn andere hand, ja met een vinger, bran dewijn in een lepel in brand gestoken, en 'tzeifde heb ik gedaan met een degen, dien ik in de hand hield. Toen een ander met zijn vinger dicht aan mijn been wees, vlo gen mij de vonken uit de schenen, door twee paar kousen heen en wel, zonder dat zulks de kousen verzengde of mij c'enige pijn veroorzaakte; alleen was 't mij, als de vonken er uit vlogen, net alsof ik met een speld geprikt werd. Duizenden menschen gaan dit dagelijks zien en „sig laten lekta- riseeren". Deze machine is door een pro fessor in Duitschland uitgevonden, en doet geen mensch kwaad! (Sic.) POLITIEK. De nijvere „Hollandia-Drukkerij'' te Baarn zendt ons N". 8 van hare serie: Staten en Volkeren, geschriften over inter nationale politiek van den tegenwoordigen tijd. De schrijver is onze bekende medewer- kei H. A. Ritter. De groei van de Veree- nigde Staten tot wereld- en tot koloniale mogendheid wordt ons aan de hand van talrijke geschiedkundige en sociale gege vens geschetst, de rassenkwestie's, de ver houding tot de Europeesche cultuur en de inwendige sociale verhoudingen worden nagegaan. Als wereld-economische macht en als georganiseerd in een staat met zeer eigen aardig inwendig politiek leven wordt het N. A.-volk geschetst, dat, naar de bekwame schrijver meent, voogdij over geheel Ame rika en heerschappij over den Stillen Oce aan nastreeft, waarbij hij een conflict voor ziet met Japan, dat niets geeft om Wes- terschen godsdienst en Westersche ethiek. Ecu reden voor ons om op godsdienstig en ethisch gebied vooral niet te dogma tisch te blijven. Met een herinnering aan den onverzettelijken geest der Nederlan ders onder Willem den Zwijger, een geest waaraan volgens Roosevelt Amerika de vrijheid dankt, eindigt het werkje, waaraan wij een goede pers en vele lezers toeweu- schen. Tweeërlei Militairisme. Zoo luidt de titel van een der hoofd stukken in ds. F. J. Krop's bekende boekje .Het dreigend gevaar van een zeker anti- militairisme". Schrijver onderscheidt het niiiitairisme dan in twee soorten, n.l. „een dat den oorlog voert om den oorlog, of lie ver om uitbreiding van macht, om andere volkeren te overheerschen, te knechten cn de wereld het voldongen feit als recht te doen aanvaarden, om de sterkste tc zijn en te blijven; en een ander dat zich slechts wapent uit zelfbehoud, om zich niet te la ten vertrappen, om het recht te kunnen handhaven, om „den oorlog tegen den ooi- log' te kunnen voeren. Het eerste onder scheidt zich door volmaakte minachting van hei menschelijk leven en van de men- schehjke persoonlijkheid, ook in de spe ciale africhting van het leger en in de wijze van oorlogvoeren. Het andere tracht dis cipline en persoonlijke waardigheid, ge hoorzaamheid en individueele onafhanke lijkheid te doen samengaan, met meerderen eerbied voor de menschelijke natuur en voor het menschelijk leven. Het eerste brengt ons de namen van Napoleon I en MEVR. G. v. d. BRINK, Cor- setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL" LANGE POTEN, DEN HAAG. Bismarck voor den geest en zou thans als „Pruisisch militairisme'' bestempeld kun nen worden; het andere is dat eener vrije, zelfbewuste democratie, die zich slechts wapent om haar rechten en vrijheden te be schermen, tegen eiken overweldiger te kun nen handhaven en verdedigen. Om dat onderscheid nog duidelijker te maken, citeert schrijver een bladzijde uit Gaston Riou's „Journal d'un simple soldat Riou beschrijft, hoe hij eens door Von A ruim van den Pruisischen Staf, door de kazernen van Potsdam en het kamp van Doberitz geleid werd. „De garde-regimenten manoeuvreerden. Er heerschte volkomen orde en stilte, zelfs bij de rustpoozen. Het excercitieplein was als een eenzame, uitgestrekte vlakte, gelijk die onmetelijke electrische fabrieken, waar men nauwelijks het gonzen hoort, en waar bijna geen mensch te zien is. Niets herinnerde er aan menschelijk le ven. Af en toe. een rauwe schreeuw en de donkere afdeelingen gingen vooruit, ach teruit, zwenkten rechts en links. „Wat een prachtig automatenleger!'' zei- de ik halfluid. „Juist, zoo is het,'' zei de heer Von Ar- nim, die het woord, dat eigenlijk voor nie mand bestemd was, als een loftuiting had opgevangen. „In Frankrijk ontwikkelt u het persoonlijk initiatief: wij schuwen het als de pest. Heel de inspanning onzer opleiding is er op gericht om het te breken: wij willen slechts „slaapwandelaars", bij wie eene be paalde beweging automatisch volgt op een bepaald woord; die niet nadenken, die niet reageeren, die werktuigelijk, instinctmatig handelen; die handelen zonder meer; die op het bevel afloopen, zooals het goedgedres seerde volbloed paard zich in beweging zet op een druk der beenen. Niet denken, vooral niet denken. Indien wij zulke groote waarde hechten aan het stipt uitvoeren der bewegingen, in dien bij ons de smaak voor parade-oefenin gen wordt opgevoerd tot een manie, ter wijl u ze beschouwt al nutteloos en bela chelijk, dan is het juist omdat ze de ge dachte breken en in de war brengen, ze afmatten, verdooven .vernietigen, en het individu tot een automaat verlagen. Een mensch wiens denkvermogen vei - stompt is door de africhting, ziedaar een goed soldaat! In liet gevecht zullen de werktuigelijke met Limonade vervangt THEE als middag- en avonddrank.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3