VICTORIA-WATER A.H.VAN DER STEUR Jr. Zomerstoffen. KERK-AGENDA. Zondag 21 Juli. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gein., voorm. 10 u., Dr. J. Lammerts van Bneren, Pred.-Dir. der Heldring-gestichten „Maranatha", voorm. 10 uur, Jongeliedensamenk., den heer K. Koopman. Geref. Gem., voorm. 10 u.. Ds. J. C. Brussaard, nam. 5£ u., Ds. J. C. Brussaard. Heeren- en Darrreskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig eene ruime sorteering mijn vrouw van hare herkenning blijk gaf. „Ik heb 'm." „O kom binnen." Ik moet eerlijk bekennen, dat ik er bij stond als Pietlut. Wét had-ie En waar om zei-die dat-ie wat had op zoo'n fluiste renden, ietwat gemeenzainen, ja, te gc- meenzamen toon Dat intrigeerde me al buitengemeen. Maar wat me versteld deed staan, was, dat mijn vrouw hem uitnoodigde binnen te komen. Zij wist dus wel wat hij had En ik wist van nietsIk ben niet gewoon door mijn vrouw in de geheimen der huishouding te worden ingewijd en se dert ik eens een pot met jus op den gang- iooper heb laten vallen, sta ik bekend ais onverbeterlijk onhandig en nergens-voor bruikbaar. Maar bezoeken in het schemer uur van mannen, die worden uitgenoodigd binnen te komen zoo iets was me nog nooit gebeurd. Ik deed wat te doen in deze omstandig heden het verstandigst was en ging mee naar binnen. Nu breek ik het verhaal van mijn vriend af en neem zelf nog even het woord. Weet u, waarom ik dat doe Om ze een week lang in angst te houden, de menschen uit dat andere dorp. Al wat Bloemen daler is, kan deze week gerust sla pende grootste zegening van een ge rust gewetenmaar mijn vriend en zijn vrouw en zijn heele dorp zullen deze gc- hecle week geen oog dicht doen. Want ik ben van plan de volgende week alles te vertellen. Alles! DE ANNEXATIEPLANNEN. III. Haarlem motiveert zijn voorstel nog met een anderen grond. Daar zij dien zelf in de eerste plaats noemt, beschouwt zij blijkbaar deze als de meest gewichtige. Haarlem zou met de omliggende gemeenten één groot complex vormen, waarbij alleen het cen trum, Haarlem, zou moeten voldoen aan de op allerlei gebied sociaal, hygiënisch en intellectueel gestelde eischen. En Haarlem, dat tot nog toe met de uiterste krachtsinspanning aan deze behoeften vol daan heeft, zou dit zonder aanzienlijke grensuitbreiding in de naaste toekomst niet meer kunnen doen. Dit zou niet alleen een stilstand of achteruitgang van Haarlem, maar ook van de omliggende gemeenten beteekenen. De voorgestelde grensuitbrei ding zou dus ook zijn in haar belang. Hoezeer wij deze bezorgdheid van Haar lem voor onze gemeente waardeeren, zoo geloovcn wij echter, dat zij ongegrond is. De gansche voorstelling, die Haarlem hier geeft van de verhouding van haar tot de omliggende gemeenten, moge voor de ove rige juist zijn, voor Bloemendaal is zij onjuist. De bewering, dat Haarlem op die opge somde gebieden voor Bloemendaal in de behoeften voorziet, is uit de lucht gegrepen. Op sociaal gebied is Haarlem voor Bloe mendaal van geringe beteekenis. De meest sociale maatregelen bij ons te lande vloeien voort uit rijkswetten en rijksinstellingen, die over het geheele land gelijkelijk wer ken en geen invloed ondergaan van ge meentelijk optreden. Economisch is Haarlem voor sommige voedingsmiddelen een centraal punt gewor den, en ook hebben de van hooger hand bevolen maatregelen omtrent de distributie van brandstof er toe geleid aan Haarlem gedurende den oorlog een grootere betee kenis ook voor Bloemendaal toe te ken nen, dan zij tevoren bezat, ledereen even wel hoopt en gelooft, dat deze maatregelen van tijdelijken aard zijn, dat de vrije handel spoedig daarna weder zijn vleugelen kan uitslaan, als wanneer Bloemendaal (op 3 plaatsen aan het groote spoorwegnet ver bonden) zich gemakkelijk weder zelf zal kunnen redden. Bloemendaal heeft voorts 2 post- en tele graafkantoren van de 7e en 8e klasse, hel post- en telegraafkantoor te Aerdenhout (dat Haarlem niet wenscht te annexeerën) is een bijkantoor van Haarlem, het post kantoor te Vogelenzang is een hulpkantoor van Heemstede. Uit hygiënisch oogpunt is op te merken, dat Bloemendaal alleen wat de gasthuizen betreft veelal op Haarlem is aangewezen, liet zou geld en kracht verspillen zijn ge weest, indien Bloemendaal, hoewel daartoe in staat, een eigen volledig ziekenhuis in richtte. Doch niet alleen naar Haarlem gaan Bloemendaalsche patiënten, men ziet ze evenzeer naar Amsterdamsche zieken huizen of naar het Academisch ziekenhuis te Leiden trekken. Zouden Amsterdam of Leiden, grensden zij aan Bloemendaal, daaraan een argument ontleenen om Bloe mendaal te annexeeren Voor de hygiëne op school is in onze gemeente, zoo door aanstellen van schoolartsen (onder welke een tandarts) als anderszins, gezorgd even als in grootere plaatsen. De gemeente Haarlem zal zich wellicht beroepen op twee aangelegenheden van hy- giënischen aardhet onderzoek van levens- en genotmiddelen en het slachthuis. Door verschillende gemeenten van den omtrek, ook Bloemendaal, is met Haarlem over eengekomen, dat het gemeentelijk bureau voor onderzoek van levens- en genotmid delen te Haarlem tegen een vast tarief on derzoekingen ook voor de andere gemeen ten zou verrichten. Maar Bloemendaal is in dit opzicht niet aan Haarlem gebonden, want deze onder zoekingen kunnen evengoed geschieden te Bloemendaal in het laboratorium van den voorzitter der gezondheidscommissie of in dat van 'n anderen deskundige. Wat het slachthuis van Haarlem betreft, is de afstand daarvan naar Bloemendaal te groot voor de hier gevestigde slagers (die trouwens gecontroleerde slachtplaatsen hebben) om in den zomer zonder overmatig groote on kosten het geslachte vleesch, zonder dat het bederft, te vervoeren. Ook wat de woningvoorziening betreft is Bloemendaal niet ten achter. Hiervoor moge worden verwezen naar onze woning statistiek en is te vermelden dat juist in de vorige maand is aanbesteed en gegund de bouw van 95 arbeiderswoningen in de wijk Overveen, hetgeen ruim f 500.000,zal kosten. Het veilingsgebouw voor groenten, dat Haarlem wenscht te stichten, is voor Bloe mendaal van geen belang, en wat de Mid delbare Technische School betreft, dit is eene instelling, welke gelijkelijk ten goede komt aan alle bewoners van deze streek; Bloemendaal heeft zich dadelijk bereid ver klaard de gevraagde bijdrage in de onder wijskosten per leerling te betalen; ook dien aangaande heeft Haarlem dus niets te re clameeren. Over het intellectueele verband van Haar lem en Bloemendaal voorts nog het vol gende: Mei Haarlem zijn ten aanzien van de kosten van het onderwijs voor kinderen uit Bloemendaal de contracten gesloten, die Haarlem wenschte. In het geheel wordt uit dien hoofde jaarlijks 5000,door Bloemendaal aan Haarlem betaald. Kwam Haarlem daarmede niet ruimschoots uit, dan zou zij dit duidelijk maken en het hoo ger bedrag ontvangen. Is de onderwijsverhouding van Zaandam tot de omliggende 'gemeenten voor Zaan dam een motief geweest om annexatie van die gemeenten te vragen Onze Lager-onderwijs-statistiek over de jaren iS09 tot en met 1917, trouwens zal uw college doen zien, dat wel is waar een (bijna niet toenemend) aantal kinderen dit onderwijs elders dan in onze gemeente ont vingen (hoewel de bevolking van Bloemen daal over dat tijdvak met 29 °/o is toe genomen), doch dat geregeld daartegen over stond en is blijven staan een nagenoeg gelijk aantal kinderen van elders, die alhier dit onderwijs genoten. Bloemendaal bezit sinds tal van jaren een eigen weekblad, een eigen jaarboekje; plaatselijke comité's, eigen kerken en ver- eenigingen zorgen voor het geestelijk leven der bevolking; de vele beoefenaren van kunsten en wetenschappen, die hier wonen, stellen zich telkens opnieuw beschikbaar voor de ontwikkeling hunner dorpsgenoo- ten. Treffende staaltjes van gemeen schapszin (men denke aan de stichting van de school der Bloemendaalsche School- vereeniging en van de Overdekte Bad- en Zweminrichting) komen ook op ander ge bied hier voor, en voor liefdadige en soort gelijke doeleinden wordt tot dusver ook van elders nimmer vergeefs een beroep op onze ingezetenen gedaan. Waarom worden die gunstige verhoudingen nu verstoord Uit het bovenstaande blijkt, dat er tus- schen Haarlem en Bloemendaal wel enkele economische verhoudingen en geestelijke belangen bestaan, die, gelijk steeds tusschen aangrenzende gemeenten, een vergelijk wenschelijk maken, maar dit is iets geheel anders dan de voorstelling alsof Bloemen daal zich geestelijk en economisch voedt en laaft uit het door anderen geëxploi teerde Haarlem. En in geen geval zijn deze gemeenschappelijke belangen en regelingen voldoende om de annexatie van het meest belangrijk deel eener gemeente, die blijk gegeven heeft zich krachtig zelfstandig te kannen ontwikkelen en in wier bestuur geen verwaarloozing aan te wijzen valt, te rechtvaardigen. Terecht merkt de Staats raad Struycken in zijn geschrift: ,De ge meenten en haar gebied" op: „ürensver- andering of inlijving tegen den wil van belanghebbenden mag niet dan een uiterste maatregel zijnDe groote stad, die inlij ving van de aanliggende gemeenten geheel of gedeeltelijk begeert, moet weten, dat hiervan niet kan komen, tenzij ernstige po gingen zijn gedaan langs den weg der ge meenschappelijke voorziening de veritou- ding met de omliggende gemeenten te rege len.'' De groote stad moet weten weet Haarlem dit Krachtens het voorstel thans door haar aan uw college gedaan, blijkbaar nog niet. Tot redelijke gemeen schappelijke voorzieningen is de gemeente Bloemendaal steeds bereid geweest. Ern stige conflicten uit dien hoofde zijn dan ook nimmer tusschen Bloemendaal en Haarlem gerezen. Mocht de gemeente Haarlem van een ander oordeel zijn, dan wordt het tijd, dat zij noemt, welk gemeenschapsbelang door de houding van de gemeente Bloe mendaal benadeeld wordt. Er zijn in den lande nu en dan stemmen opgegaan van hen, die meenen, dat met het oog op een goede behartiging van gemeen schappelijke belangen ook bloeiende ge meenten, die aan een stad grenzen, moeten verdwijnen en in het stadsverband opge nomen moeten worden. Wij betwijfelen ech ter of zelfs deze minderheid in den lande na van de voorafgaande beschouwingen kennis genomen te hebben, haar beginselen op Haarlem en Bloemendaal zal meenen te mogen toepassen. Bloemendaal heeft tot dusver te zeer een groote eigen levens kracht getoond, de meeste harer ingezete nen hebben haar tot woonplaats gekozen om haar eigen karakter en om het gemis van ieder verband met een steedsche orga nisatie; hun belangstelling als burger is alleen op de villa-gemeente, die zij mede tot bloei hebben gebracht, gericht. Daartegenover is Haarlem niet een ge meente, die in haar expansie en toekomst met Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage of industriesteden als die in Westfalen ge lijk gesteld mag worden, zoodat men niet een stelsel, dat vooral met het oog op groote. zich sterk uitbreidende bevolkings- of industriecentra ontwikkeld is, op deze stad met haar aangrenzende gemeenten mag overbrengen. Het door Haarlem in haar toelichting gebruikte woord „com plex" is een woord, dat zich gemakkelijk voor vele verhoudingen gebruiken laat. Het gevaar is echter groot, dat zoo een woord een tooverwoord of een dooddoener wordt. (Wordt vervolgd PRIJSVRAAG No. 2 We kunnen den uitslag van onze eerste prijsvraag nog niet mededeelen, omdat ons op het oogenblik, waarop we dit schrijven, de samenstelling van het nieuwe ministerie nog niet bekend is. Onze tweede prijsvraag luidt: Welke temperatuur in graden Celsius zal op Donderdag 25 Juli des morgens te i uur te De Bilt genoteerd worden Wie het door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te publiceeren cijfer het best benadert, kan voor onze rekening bij een Bloemendaalsch winkelier iets gaan koo- pen, dat den prijs van 5,niet te boven gaat. Antwoorden liefst op briefkaart worden ingewacht vóór 24 Juli bij de redac tie van „Het Bloemendaalsch Weekblad", Vijverweg 7. LASTIG GEVAL No. 2. Ingekomen antwoord. Indien er verschillende personen van al lerlei plaatsen zijn overgekomen om hem te hooren, mag de redenaar er op rekenen, dat men gaarne naar hem luistert en dat het onderwerp, waarmede zij en toch ook licht hij vertrouwd zijn, de algemeene be langstelling geniet. Dus mag hij het gehoor, dat zich zooveel moeite getroost heeft, niet teleurstellen en moet, zij het dan ook voor de vuist, spreken. Wat drommel, als je iets weet, kan je het toch ook wel zeggen. Het juiste antwoord. De spreker zet het geval uiteen, hij be tuigt zoo levendig mogelijk zijne teleurstel ling, en stelt aan de vergadering voor, niet naar hem, maar naar elkaar te luisteren, en zooveel mogelijk een kring te vormen, waar in hij plaats neemt. Hij begint nu door vra gen te stellen aan de aanwezigen, zijn on derwerp te naderen, brengt eenige der be kende strijdpunten te berde en tracht van de deskundige aanwezigen uiteenzetting van een eigen standpunt uit te lokken; hij maakt zelf zijne aanteekeningen en komt aldus gaandeweg weer zoo in zijn onder werp, dat hij den avond inet een schitte rende improvisatie kan eindigen, ten slotte betoogt hij met vuur dat deze avond, waarin niet één, maar velen hebben gesproken, veel schooner en doeltreffender was, dan ze in gewone omstandigheden ware ge weest. Wanneer de redenaar bij dit alles opgewekt te werk gaat, steeds trachtende de aanwezigen heen te helpen over een te leurstelling, zal ten slotte niemand het ver loop der zaak betreuren. LASTIG GEVAL No 3 Een dame zit in de tram met den geslagen vijand van haar man. Verder niemand. Bij het eindpunt laat de heer liggen een boek, eenige stukken en een paar brieven, niet met den naam van den afzender, wel met postzegels voorzien, waarvan één met spoed. Conducteur en wagenvoerder ken nen den heer, die verdwijnt, niet. Hoever gaat de plicht van deze vrouw PLAATSELIJK NIEUWS. Mejuffrouw Zoethout, alhier, herdacht Maandag j.l. den dag dat zij vóór 25 jaar de verloskundige praktijk begon. Van alle zijden ontving zij bloemen en gelukwen- schen (hoewel 't heugelijk feit zeer weinig bekend was), waarbij wij de onze voegen. Deze goedhartige, vakkundige en werk zame vrouw, wordt in onze gemeente alge meen gewaardeerd. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid een kijkje te nemen in den aanbouw der gereformeerde kerk aan den Vijverweg. De spanten van het dak, waar het oude en het nieuwe gedeelte in elkander overgaan, worden opgevangen op korte zware steun balken met conterforten en de tusschen- muur staat op doorbreken. Het houtwerk der zoldering wordt blank gehouden en ge- ausd, daarna met rood en wit afgezet. De rreekstoel komt te staan aan de torenzijde met de voorzijde naar het oosten, boven den preekstoel komt op de galerij het orgel. De onderkant van den galerij-vloer, doet dus tevens dienst als klankbord. Aan zuid en westzijde worden, in de in 't metsel werk gespaarde zeshoeken, wijzerplaten van terra-cotta aangebracht, welke onge twijfeld het geheel zeèr zullen sieren. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de aannemer, de heer D. van Kampen, in de eerste helft van Augustus gereed willen komen. Elkeen en alles zal moeten medewerken om dit t^ bereiken. Het geheele gebouw kan door stijl, eenvoud en degelijkheid nu reeds een sieraad heeten van het dorp. De mogelijkheid bestaat, dat op hel oogenblik dat wij dit schrijven of dat ons blad in druk komt, de Eerste Kamer het wetsontwerp tot aanleg van den Zeeweg in behandeling heeft. Gemeenteraad. In de derde kolom van ons laatste raads- vcrslag staan mededeelingen over de aan vulling eener suppletoire begrooting, waar omtrent ons nader het volgende is gebleken. Het gaat hier niet om het door de gemeente verkeerd doen eener boeking, maar om een verschil van opzet der boeking van bui tengewone crisisuitgaven en -inkomsten. Het door Ged. Staten van Noordholland opge steld schema der gemeente-begrootingen is op normale tijden en niet op crisistijden ingericht. De wijze waarop Bloemendaal het tekort op de Centrale keuken, en de voorziening daarin had geboekt, is door Ged. Staten op zich zelve niet onjuist ge noemd maar toch anders gewenscht in verband met dit schema. Werd in het overzicht der raadszit ting van 11 Juli medegedeeld, dat over het voorstel-Jacometti, bij stemming waarover de stemmen staakten, nog eens gestemd moest worden dit is bij nader inzicht on juist gebleken. Immers art. 50 der ge meentewet zegt: Alle besluiten worden door volstrekte meerderheid der stemmende leden opge maakt. Bij staking van stemmen wordt het ne men van het besluit tot eene volgende vergadering uitgesteld.' In deze, en evenzoo in eene voltallige vergadering, wordt, bij staken van stem men, het voorstel geacht niet te zijn aan genomen. Nu was de vergadering van 11 Juli inder daad voltallig en dus moest het voorstel- Jacometti geacht worden te zijn verworpen. Zonder formaliteit van tweede stemming kan dus nu direct het voorstel-Bispinck in behandeling worden gebracht. Onze fout erkennende, mogen wij zeker wel als verontschuldiging aanvoeren, dat ook de voorzitter en de leden van den Raad wordt nog steeds regelmatig met eigen schepen van de Bron te Oberlahnstein aangevoerd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2