aan art. 5U een verkeerde uitlegging heb ben gegeven. Dit artikel is trouwens al heel zonderling en weinig elegant gesteld. Maar het neemt niet weg, dat het duidelijk is. En men zal, zoo goed als ons, den burgemees ter en alle leden van den raad hebben te verontschuldigen. Wij voor ons verzoeken daar vast vriendelijk om, het aan de vroede heeren overlatend, hoe die hun bévue wil len trachten goed te maken. Opslag van aardappelen. In de jongste raadszitting werd, zooals wij reeds bericht ten, besloten den minister, die het advies van het gemeentebestuur gevraagd had over de quaestie of de aardappelen van rijkswege zullen worden gedistribueerd, dan wel of men opslag aan particulieren zal veroorloven, te berichten, dat men de voor keur gaf aan opslag-vergunning. In den Amsterdamschen raad is dezelfde quaestie behandeld. Daar werd een voor- stel-Boissevain om tot opslag-vergunning te advisceren, verworpen en werd aangeno men een voorstel van B. en W. om den minister het opslaan van aardappelen door particulieren ten zeerste te ontraden. Nu is het college van B. en W. van Am sterdam van gansch andere samenstelling dan het Dag. Bestuur van Bloemendaal. Ook is de raad der hoofdstad van andere compositie, zoodat het niet verwonderen kan, dat het advies van het eene gemeente bestuur belangrijk afwijkt, in dit geval zelfs staat lijnrecht'tegenover het advies van het andere gemeentebestuur. Toegegeven dient ook te worden, dat de toestanden te Amsterdam mogelijk heel anders zijn dan die te Bloemendaal. Maar het is toch opvallend, dat over een aardappelquaestie geadviseerd wordt al naar de politieke gezindheid van het advi- seerende college. Wij vinden in .et advies van het Amster- damsche gemeentebestuur alle aanleiding om bij herhaling de hoop uit te spreken, dat door B. en W. van Bloemendaal bij hun antwoord aan den minister gedacht wordt of gedacht is aan de opmerking van den heer Laan om te bedenken, dat „opslag in verhouding tot bergplaats" beteekent geen opslag voor wie geen bergplaats heeft, en aan het denkbeeld van dit raadslid om van gemeentewege te doen kuilen voor wie daartoe zelf geen gelegenheid heeft. De winter dreigt bar en schraal te wor den. Het ziet er naar uit, alsof we van vet wel zoowat heelemaal verstoken zullen zijn. Dat men althans beproeve om iedereen van aardappelen te voorzien. Maar dan ook iedereen. De Bloemendaalsche scholen hebben bij de verschillende examens dit jaar wederom een goed figuur gemaakt. Van de 9 candidaten der Bloemendaal sche schoolvereeniging voor de H. B. S., slaagden er 8; de 7 candidaten der O. L. school voor de H. B. S. (3-jarigen-, 5-jarigen en meisjes H. B. S.) slaagden allen, de beide candidaten der christelijke M. U. L. O. voor de H .13. S. slaagden eveneens. Van de openbare M. U. L. school slaagden van de 22 candidaten er 20 voor H. B. S. en gym nasium, terwijl de 9 leerlingen die eind examen voor M. U. L. O. aflegden, allen geslaagd zijn. Te Overveen is een geval van de Spaan- sche ziekte bij een Belgische vrouw. Bananen in Bolland. Als een bizonder- heid mag vermeld worden, dat te Voge lenzang op een paar buitenplaatsen in broeikassen, met goeden uitslag, bananen gekweekt worden. Bloemententoonstelling en Propaganda- tuin. De afdeeling BloemendaalVelsen van de Nederlandsche Maatschappij vooi Tuinbouw en Plantkunde weert zich kra nig. Nu weer heeft ze voor 25, 26, 27 en 28 Juli een bloemententoonstelling georgani seerd in het gebouw van de Bloemendaal sche Schoolvereeniging. Velen der grootste bloem- en boomkweekers uit alle deelen des lands hebben voor deze tentoonstelling inge schreven. Eenigc dagen vóór de tentoonstelling wordt de propagandatuin, door Leonard Springer aangelegd, ter bezichtiging ge steld, en wel 20 Juli e.k., 's namiddags half drie uur. Deze is gelegen vóór de terrassen van het hotel „Duin en Daal'' en is samen gesteld uit een aantal bloem- en heester beplantingen van verschillende kweekers in en buiten onze gemeente. Een paar zeer fraaie strookbeplantingen zijn die van den heer A. v. d. Werff Gz„ te Bloemendaal, waarin licht- en donkerblau we riddersporen, kleurige Nemesia's, gele Achillea's en Astilbes met Violieren en Campanula's met elkander afwisselen. Ge legen in het goedverzorgde gras van het gazon, maken deze borders een frisschen en bekoorlijken indruk. Ook de vaste plan- tenperken van de firma's Moerheim en Tot tenham, beide te Dedemsvaart, doen het goed, waarin Campanula lactiflora. Heliop sis scraba zinniaeflora, witte Scabiosa, Toortsen, Euchinums en roode Potentilla's opvallen. Een aardige veelknoop is Poly gonum lichiangensis met ovale, toegespit ste, grofnervige bladen en witte bloemplui- men. De heesters van de kweekerij „Tro- vata'' te Santpoort, geven een aantal min der algemeene soorten te zien, als llex Pernyl, Chamaecyparis Wiseli met kroes- vormige takjes en C. obtusa filicoides mei veervormige takken, voorts Kalmia's en Al- pen-Rhododendrons. Bij de verzameling dwergconiferen van de iirma K. Wezelenburg Zoon uit Hazers- woude zijn er fraaie soorten, als Pinus syl- vestris argentea compacta, een blauwgrijs dwergdennetje, Juniperus chinensis pro- cumbens aurea, met geel loof en Thuya oc- cidentalis Rheingold, met roodgeel loof. Vol verscheidenheid is de uitgebreide heestergroep van den heer P. E. v. d. Werff te Bloemendaal, bestaande uit Coniferen en andere groenblijvende heesters. We noteer den verschillende dwergconifeertjes, Gaul- theria's Pernettya's, Andromeda's, Blauw sparretjes, enz. Een goed aangelegde, goed gesorteerde groep. Het geheel maakt een goeden indruk en voor tuinliefhebbers valt er wel het een en ander te zien en te leeren. Ieder ga eens kijken. Wat de tentoonstelling betreft, deze be looft zeer veel. Alle lokalen der Schoolver eeniging zijn bezet; ook de tuin er omheen wordt er voor gebruikt. De belangstelling is zeer groot. Er is voor 3 a 400 gulden prijzen uitgeloofd. Op deze tentoonstelling zal men ook vinden fraaie collecties afge sneden bloemen en bindwerk. Wij kunnen een ieder raden er eens een kijkje te gaan nemen. Onze plaatsgenoot de heer F. van Twisk en onze vroegere plaatsgenoot de heer H. A. J. Boudier, directeuren van post- en tele graafkantoor te Overveen en Vianen zijn benoemd in de commissie voor de in 1918 te houden postexamens (voor surnumerair en adspirant commiezen en voor het post- radicaal). Openluchtdag. De openluchtspel-dag van den Bloemendaalschen Bond voor Li chamelijke Ontwikkeling, is uitstekend ge slaagd. Er werd aan deelgenomen door leerlingen der volgende scholen: openbare gemeenteschool, Bloemendaal, gemeente school voor M. U. L. O., Bloemendaalsche Schoolvereeniging, Openbare School te Overveen, Christelijke School voor M. U. L. O. en leerlingen van den Bloemendaalschen Bond voor lichamelijke ontwikkeling. Het geheel stond onder leiding van den heer A. J. Meijerink. Alle kinderen hadden vrijaf, 's Morgens hadden de repetities plaats, 's middags om kwart voor twee was aantreden bij het Pan- nekoekenhuisje en in de monterste stem ming trokken de hoopjes kinderen naar het terrein. Daar was de muziek al opgesteld, en alles had een recht feestelijk aanzien. De wedstrijden waren genoeglijk om aan te zien, soms zelfs zeer spannend. Esta- fettenloop, speerwerpen, springen, slagbal kamp, het liep alles even goed van stapel, en we kregen een goeden kijk op wat er al zoo in deze oefeningen bereikt woruen kan. Er zijn heel wat, flinke, vlugge en sterke kinderen in Bloemendaaldat hebben we ook gezien. En met pleizier. Bij de prijsuitreiking sprak de heer Van Lutterveld, voorzitter van den B. B. v. L. O., de aanwezigen toe en dankte de leiders en leidsters voor hun werk, eveneens het ge meentebestuur, de hoofden en onderwijzend personeel van de scholen en verder allen die het hunne er toe bijgedragen hebben dezen dag te doen slagen. De uitslagen der wed strijden zijn: Estafettenloop1. Openbare lagere school; 2. M. U. L. O.-school3. Christe lijke school. Slagbal: 1. M. U. L. O.-school met 13 punten; 2. Bloemendaalsche Schoolveree niging met 7 punten. De beide andere scholen speelden gelijk. Speerwerpen: 1. Stassen 25.50 M.; 2. Theo Westerhoven 23.85 M. Hoogspringen: 1. Jaap Steynen; 2. J. Eldering. Duitsche driesprong: 1. G. Eldring; 2. J. Cassée. In den afvalwedstrijd werd Nelly Voet nummer 1. Polsstokhoogspringen: 1. W. de Jong; 2. Jaap Steynen; 3. Jan Eldring. Door den heer Tinholt werd nog het woord gevoerd. Hij dankte namens alle aanwezigen het bestuur van den B. B. v. L. O. voor hetgeen het voor de kinderen en in het belang van de lichamelijke opvoeding heeft gedaan. Een voortreffelijk geslaagde dag. Fietsers. Deze week uw lantaarns ten negen uur 37 minuten aansteken. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens: verboden vervoer van zeep, van eieren, van kaas, van boter en van vleesch; van diefstal van kippen; van diefstal van een rijwiel. Gevonden en terug te bekomen bij: C. J. Vroom, Kinheimweg 43, Bloemendaal, een huissleutel en een 10 kilogram gewicht; Schulp, pension lepenhove, Hartenlustlaan te Bloemendaal, een gouden armband; G. Kruijt, Verlengde Koepellaan 6, Bloemen daal, een zilveren armband; W. van Nieu- wetiburg, Nicolaas Beetslaan 5, Aerdenhout, een kruiwagen; aan het bureau van politie te Overveen, een kaasboor; een étui met schrijfbenoodigdheden; een pet; een stuk kinderspeelgoed met bellen; een scheermes; een knop van een wandelstok. Verloren: een lorgnet in étui; een fantasie haarspeld; een gouden oorring; een halsketting; een zilveren armband-hor loge; een zilveren schakelarmband; een huissleutel; een gouden ring; een porte feuille; twee portemonnaies. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 12 Juli tot en met Donder dag 18 Juli. Geboren: z. van K. Roskam en J. Nij- meijer. Ondertrouwd: J. Blei en A. Soet. Overleden: A. M. A. Andreoli, 71 j. OverledeninhetgestichtMee- renberg: G. Timmer, 69 j.; L. van San ten, 72 j.; E. Schep, 69 j.; J. M. de Ring, 89 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. De opening van den nieuwen Stads schouwburg. De Stadsschouwburg zal, naar ons gemeld wordt, in het laatst van September geopend worden. liet plan is de officiëele opening op een middag te doen plaats hebben en in de week van 30 September tot en met 7 Oc tober een serie openings-voorstellingen te doen geven, waarvoor alle voornaamste tooneelgezelschappen van ons land, de ge zelschappen Royaards, Van Eijsden en Tar- taud, het Nederlandsch Tooneel, het Hof stad Tooneel, de Tooneelvereeniging en de Nederlandsche Opera, directie Koop man, zullen worden uitgenoodigd. VAN HIER EN DAAR. De politieke partijen sedert 1850. In het blad van Drion, „De Nationale", vonden wij eenige eigenaardige bizonderheden, waarvan er hier enkele volgen; Men weet dat de Kamer niet altijd uit 100 leden bestond. Van 18501859 telde zij 68 leden; van 18591864: 72 leden; van 1864—1869: 75 leden; van 1869—1878: 80 leden; van 18781888 86 leden; en van 1888 tot heden 100 leden. De Grondwet van 1848 bepaalde het aantal leden namelijk op één per 45.000 zielen. Die van 1887 stelde liet aantal constant op 100 Kamerleden. Ook niet onaardig is het de lijst der mi nisteries sedert 1849 nog eens te herlezen. Hier volgt ze: 18491853: eerste ministerie Thorbecke. 18531856: min. van Hall-Donker Curtius. 18561858: min. v. d. Brugghen. 18581860: min. Rochussen-van Bosse. 18601861min. van Hall-van Heemstra. 18611862: min. van Zuylen-Loudon. 18621866: tweede min. Thorbecke. 1866: min. Fransen van de Putte. 18661868: eerste min. Heemskerk Azn. 18681871: min. van Bosse-Fock. 18711872: derde min. Thorbecke. 18721874: min. de Vries-Fransen v. d. Putte. 18741877tweede min. Heemskerk Azn. 18771879: min. Kappeyne v. d. Coppcllo. 18791883: min. van Lynden van Sanden- burg. 18831888: derde min. Heemskerk Azn. 1888—1891: Min. Mackay. 18911894: min. Tak van Poortvliet. 18941897: min. Roëllvan Houten. 18971901min. Pierson-Goeman Borge- sius. 19011905: min. Kuyper. 19051908: min. de Meester. 19081913: min. Heemskerk. 19131918: min. Cort van der Linden. De vrouwelijke candidaten. Eén van - de merkwaardigste en leerzaamste ver schijnselen van de Kamerverkiezing, aldus de Haagsche briefschrijver van „De Telegraaf'' is, dat de kiezers absoluut geen lust hebben getoond om vrouwen in het parlement te brengen. Terwijl verscheidene candidaten met voorkeur-stemmen gekozen zijn, is daaron der geen enkele vrouw. Mejuffrouw Suze Groeneweg, van de sociaal-democraten, de eenig-gekozen vrouw, dankt dit niet aan de 569 stemmen, welke zij zelf kreeg, maar aan de overdracht-stemmen, die zij van nummer 2 der lijst ontving. Schrijver geeft dan, om het verschijnsel duidelijk te constateeren, een lijst van de dames, die als candidaten aan de verkie zing hebben deelgenomen, met het aantal \oorkeur-stemmen, dat zij ontvingen, het nummer, dat zij op haar lijst, naar de volgorde van het op iederen candidaat uit gebrachte aantal stemmen, innemen en het nummer, dat zij hebben als opvolgster. Uit dit overzicht blijkt, dat, speciaal in MEVR. G. d. BRINK, Cor- setière, KEIZERSGRACHT 717' AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL" LANGE POTEN, DEN HAAG. de grootere partijen, het resultaat voor de vrouwen weinig beteekent. Telt inen alle stemmen samen, dan ziet men, dat van de 1.344.2U9 kiezers, die een geldige stem uitbrachten, slechts 10.425 een voorkeur-stem op een vrouw hebben uit gebracht, dat is slechts ruim 0.7 Een üuitsch gevaar. De afdeeling Ne derland van den Bond van Neutrale landen gaf een rapport uit betreffend het overheer- scliend gebruik van Duitsche studieboeken bij het hooger onderwijs in Nederland en de invloed daarvan op onze taal. Schrijver is dr. Van der Hoeven Leonhard. Een belangwekkend geschrift. Frans Naerebout. Het zal dit jaar een eeuw geleden zijn, dat de loods Frans Nae rebout overleed, die in den nacht van 23 Juli 1779, met zijn broeder Jacob en zeven makkers, van Vlissingen uitvoer en aan 71 schipbreukelingen van het gestrande koop vaardijschip der Oost-Indische Compagnie „De Woestduyn" het leven redde. Er heeft zich nu een comité gevormd, dat de na gedachtenis van Frans Naerebout wil eeren, door het oprichten van een gedenk- teeken te Vlissingen. Secretaris van het comité is de heer W. Chr. Tegel, te Am sterdam. Hollanders en Groningers. In „De Nieuwe Amsterdammer'' schreef onlangs Gruno over „Groningen en Groningers". Wij ontleenen daaraan het volgende: Het is merkwaardig, zoo weinig als men in Holland het land beneden Zwolle van Groningen afweet. Men interesseert zich bijkans niet voor het Noorden en als men er toevallig eens komt, dan keert men terug met de verzuchting, dat het er zoo koud is, dat het er zoo bar waait en dat de menschen zoo stijf zijn. Zich thuis voelen kan een Hollander zich hier maar hoogst zelden. Of het aan de menschen ligt, aan.het klimaat of aan het land, zeker is 't, dat de Zuiderling zich lner bijna steeds ingevroren voelt. En toch is het Groningsch milieu niet zoo kil en stijf. Allerminst. Maar een Gro ninger is nu eenmaal niet in staat zich aan te passen in een nieuwe omgeving en ge woonten aan te nemen, die hem geheel vreemd zijn en die hem geheel vreemd blij ven, al doet hij ook de wanhopigste pogin gen om den Zuiderling na te volgen. Het stempel „Groningsch" is bij den wa ren Groninger niet uit te wisschen. Hij bezit nagenoeg geen kameleontische eigen schappen, doch blijft zich Noorderling voe len, al heeft hij reeds lang de provincie van de vermaarde molleboonen verlaten. Dit is oorzaak, dat hij van den buitenkant veel stroever lijkt, dan hij werkelijk is, en dat de meeste Hollanders schromelijk ovt r- drijven, als zij eenvoudigweg over het stieve Noorden spreken. Dat de Groninger nu niet direct een vlot mensch is, ïs zeker. Hij beweegt zich wonderbaarlijk moeilijk, tracht zijn gemoedsleven voor een ieder zooveel mogelijk te verbergen en zal maar hocgst zelden eens echt spontaan uit den hoek komen. En dan nog keert hij weer zoo snel mogelijk terug in zijn gesloten heid, angstig als hij is, zijn innerlijke wezen verraden te hebben. Maar als men weet, dat de Hollander bij den Groninger moet komen, dat de Zuiderling moet trachten zijn gastheer te volgen, dan zal men spoe dig ondervinden, dat de Groningsche har telijkheid en gastvrijheid treffend oprecht en welgemeend zijn. Kan men dit echter niet, dan blijft men onherroepelijk vreem deling, wat wel het lot van de meeste Zui derlingen in deze stad zal zijn. Dit is op zichzelf nu ook niet zoo'n be zwaar en in een zuidelijke stad geeft het vreemd zijn dikwijls een eigenaardige be koring. Daar gaat het vreemd-aanvoelen dan uit van den bezoeker; de stedeling reageert er bijkans niet op en het is, alsof men eenvoudig opgenomen is in een nieuwe stads-sfeer. Hier in 't Noorden is het precies anders om. Daar herinnert de Groninger u er steeds opnieuw aan, dat ge vreemdeling zijt. Hij doet dit misschien zonder het te weten, doch men voelt duidelijk, dat hij u nauwkeuriger gadeslaat en uw persoon hem bepaald opvalt. Een Groninger houdt er van, zijn men schen te kennen. Hij begint meestal voor zichtig te zijn, dikwijls bepaald achterdoch tig en tracht wat van uw „vandaan"' te we-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3