VICTORIA-WATER A. H. VAN DER STEUR Jr. Detfl voorradig eene ruime sortooring Zomerstoffen. KERK-AOENDA. Zondag II Augustus. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., Toorm. 10 u., Ds. H. H. Barger, Pred. te Utrecht. „Maranatha", voorm. IQ uur, Jongeliedensamenk., P. G. Beekman, Adj. I)ir. Stadszending, te Amsterdam. Geref. Gem., voorm. 10 u., Ds. J. C. Brussaard, nam. u., Ds. J. C. Brussaard. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. voordeel van Haarlem en moet als Haarlem zijn grenzen uitbreidt ook maar eenige gronden afstaan." Neen, Bloemendaal geniet veel meer van Amsterdam! „Maar komen dan de arbeiders die in uwe gemeente werken als werkeloozen, als slechte belastingbetalers niet allen ten laste van Haarlem Wellicht, maar het geld dat zij in gewone omstandigheden in Bloe mendaal verdienen, verteren zij geregeld in Haarlem. „Gaan er niet vele Bloemendaalsche kin deren op de Haarlemsche scholen?" zoo luidt het dan weer. Wij antwoorden: op het gedeelte Bloemendaal, dat volgens het ontwerp geannexeerd zou worden, wonen vier kinderen die Haarlemsche scholen be zoeken; een daarvan bezoekt eene open bare lagere, de drie anderen hoogere bur gerscholen. En twaalf Haarlemsche kinde ren bezoeken een Bloemendaalsche school met algemeene leermethode! „Maar gij inwoners van Bloemendaal, hebt dan toch in Haarlem uwe magazijnen, uwe openbare vermakelijkheden?" Wij antwoorden: vraagt het aan de voornaam ste winkeliers, vraagt het aan de bestuur ders van kunstlievende gezelschappen en zij zullen verklaren: Haarlem heeft groot be lang bij een koopkrachtig, een welvarend Bloemendaal. Welnu, men late dan Bloe mendaal onverkort. Wordt door één enkele dier van Haar lemsche zijden aangevoerde argumenten het aannemen van uw wetsvoorstel voldoende gemotiveerd De raad moet die vraag ontkennend be antwoorden. Is het dan het voor ons ge meentebestuur eenigszins kwetsende argu ment, dat Haarlem wel en Bloemendaal niet voor eene behoorlijke naleving van Hinder wet en Woningwet zou weten zorg te dra gen Hoe zoo Wanneer Haarlem op grond van de bepalingen der Woningwet een plan van uitbreiding vaststelt, waarop derhalve wegen en straten zullen voorko men, die uitmonden aan onze grenzen, zou dan het gemeentebestuur van Bloemendaal zqo weinig plichtbesef hebben en inzicht in de algemeene verkeersbelangen, dat het daarmede bij de goedkeuring van bouwplan nen en het vaststellen van rooilijnen ten eenenmale geen rekening hield De veron derstelling is verre van vleiend en geliik ieder, die een weinig met de geschiedenis van Bloemendaal over de laatste jaren en met de bepalingen der geldende politiever ordening bekend is, volkomen onverdiend. En wat de Hinderwet betreft, in welk op zicht ons gemeentebestuur in de toepas sing dier wet bij het Haarlemsche achter zou kfinnen staan, is den raad ten eenenmale duister. Kan dan wellicht ten voordeele van eeni ge grenswijziging worden aangevoerd, dat b. v. de bewoners van het Bloemendaalsche grensgebied aan de Houtvaart of aan den Zijlweg, door de annexatie bij Haarlem dichter zullen komen te wonen bij de secre tarie hunner gemeente en de kantoren der openbare ambtenaren Neen, dit kan niet, want het tegendeel is waar; of moet als motief dienen, dat Haar lem in geldelijken nood zou verkeeren en die gemeente dus om een débacle te voor komen, behoefte zou hebben aan meerder belastbaar grondgebied? Men heeft offici eel van Haarlem's zijde dit argument niet durven aanvoeren, en terecht, want dit nieuwste middel ter voorziening in den fi- nancieelen nood van grootere gemeenten is al even ongeoorloofd als ondoeltreffend. (Wordt vervolgd.) LASTIG GEVAL No 5. Iemand heeft per abuis een niet voor hem bestemden brief geopend en onwillekeurig gelezen. Wat moet hij doen? Wie het juiste antwoord inzendt, krijgt een prijsje van 2,50. Antwoorden worden ingewacht tot 15 Augustus aan ons bureau üed. Oude Gracht 63, Haarlem. PRIJSVRAAG No 4. 'k Ben met 5 letters wat wij wenschen. Met 4 ben ik hetgeen de menschen Van dieren onderscheidt. Wie -veeï, Hoe ik nu eigenlijk wel heet? Onder de inzenders van goede oplossin gen wordt een prijs van 3,verloot. Oplossingen worden ingewacht tot 15 Au gustus aan ons bureau, Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. PLAATSELIJK NIEUWS. De duinweg naar zee. Den 6en Augus tus is afgekondigd de wet van den 26sten Juli 1918, tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, noo- dig voor het aanleggen van een duinweg van de kom van Overveen naar Zandvoort alsmede ter bestrijding van werkloosheid. Tentoonstelling Leonard DakeDe ten toonstelling van werken van den jongen schilder Leonard Dake in de hall van hotel „Duin en Daal" wordt 15 Augustus geslo ten. Wie ze nog niet bezichtigde, ontzegüe zichzelf een genoegen. Want al getuigt dit werk nog meer van zoeken dan van lijpe vondsten,.ook het streven van den kunste naar is belangwekkend om gade te slaan en een roos in den knop heeft toch zeker ook hare groote bekoorlijkheid. Dok wie het werk meermalen is gaan bekijken, heeft er groote frischheid in kunnen vinden en een zoeken naar schoonheid, wat op zich zelf reeds schoonheid is. Wij hopen, dat, als straks de tentoonstel ling gesloten wordt, eenige doekjes in Bloe mendaalsche handen zullen achter blijven. 'I Zal voor de koopers een aangenaam bézit en voor den schilder een prettige herinne ring zijn dan deze kleine expositie. De tentoonstelling wordt 15 Augustus naar Zandvoort verplaatst. Een euveltje. Bloemendaal is een mooi dorp, hoe doodsch nurksche pensiongasten het dan ook mogen vinden. Het is een wel varend dorp. En het is in hooge mate een net dorp. Ik zou geneigd zijn het een ide aal dorp te noemen, als er niet één euvel tje was, dat ik wel zou noemen, zoo ik er maar het gepaste woord voor kon vinden. De trottoirs in de dorpsstraat worden net jes onderhouden. Als de winkeliers er geen kisten stapelen, hun boodschappenjongens geen wielerwedstrijden op organiseeren en de jeugd er geen onbeheerde hoepels pp Iaat voortrennen, is het er pleizierig kuie ren. Maar.er is een euveltje. Op de voetpaden in het bosch is het heer lijk drentelen. Een enkele jakkerende sla gersjongen kan u uw goed humeur 'niet bederven en voor een gezelschap figuur rijdende jongelui met vacantie ga je gauw op zijde. Drassig is liet er niet, als het 'in lang niet geregend heeft. Maarhet zelfde euveltje. Ben je in het gelukkige bezit van een voortuintje, dan word je benijd door iederen voorbijkomenden stedeling, ,,'t Laikent wel Santfoort," zei laatst een zwaar be- pluimde dame, die door het gezicht van een badstoel aan de see herinnerd werd en meteen gelegenheid vond hare herkomst aan te duiden. Je hckbloempjes wekken niet alleen de bewondering der passanten op, maar genieten zelfs herhaaldelijk de eer in hunne knoopsgaten te worden medege dragen. En als het portret van je groot moeder in de serre hangt, heb je zelfs kans op een kring van bewonderaars, die luide de schoonheid der dierbare afgestorvene loven, 'n Knap oud stuk," beweerde laatst een heer, die zijn lorgnet had opgezet om het portret beter te kunnen bewonderen. De gelukkige kleinzoon had daarbij een blik van verstandhouding in ontvangst te nemen. Hij was zeker wat kort van begrip, dat hij den kunstkenner niet uitnoodigde binnen te komen, want ik sta er voor in, dat die invi tatie niet zou zijn afgewezen. Zoo zou dus het bezit van een voortuintje tot de hoogste zaligheden kunnen gerekend worden, als niet Het is alweer hetzelfde euveltje. Langs een heele rits van voortuintjes wandelt dagelijks een Bloemendaalsche in gezetene van het vrouwelijk geslacht. Zij is steeds vergezeld van een hondje van het mannelijk geslacht. De dame is heel be scheiden, plukt nooit bloempjes af, kijkt nooit brutaal naar binnenMaar bet hondje Geen tuintje, geen hekje, geen spijltje laat hij ongemoeid. Hij beruikt ze alle en is onvermoeid in het aannemen van plas tische standen. Die standen zijn onveran derlijk hetzelfde. Na eenig snuffelen keert het hondje zich om en licht een pootje op De dame blijft trouw op haar lieveling wachten totdat deze ten volle den tol zijner bewondering betaald heeft. Minder gemakkelijk vol te houden schijnt de zittende houding, die het hondje soms aanneemt. In die houding althans treft men het minder vaak aan. Maar vele honden zijn der hazen dood enze zijn ook het euveltje, waarvan ik gewaagde. Ik heb liet al eens op mijn lippen gehad om de dame van het hondje aan te spreken. En haar te vragen wat ze wel zeggen zou, als ik Maar 't is zoo'n delicate quaestie. Thee. Lindebloesem wordt met veel succes aangewend om den geringen voor raad thee wat langer te laten voortduren. Men bezigt er ook wel braambladeren voor. Minder gemakkelijk is aan het blad van den eucalyptus te komen, maar men verzekert ons, dat dit liet beste vervangmiddel is voor thee. Wie 't te krijgen weet, moet het maar eens probeeren. X Op verschillende plaatsen in deze ge meente, zijn vanwege de vereeniging „Bloe- mendaal's Bloei", borden geplaatst, aange vende hoe men den weg naar liet Konin- ginneduin ('t Kopie), liet makkelijkst kan vinden. Voor de vele vreemdelingen die hier dagelijks heen wandelen zeker een groot gemak. X Donderdag brak door onbekende oor zaak brand uit in een riethoop staande aan de Rollandslaan. Met een slang op de water leiding en het omverhalen van den riethoop, was men den brand spoedig meester en kon verder onheil worden voorkomen. X Inbrekers hebben getracht bij den lieer C. van Maren, rijwielhersteller te Overveen, in te breken, maar zijn vermoe delijk in hun werk gestoord, althans een groote ruit was bijna reeds geheel \an de stopverf ontdaan. De vermoedelijke daders zijn te Haarlem aangehouden. X Den 12en Augustus zullen G. P. Meeu wenoord en Carlina C. Koning 50 jaar in den eclit zijn verbonden. De krasse oude lieden, die een werkzaam leven achter den rug hebben en nog steeds voor hun brood moeten werken, wonen het laatste huis op bet Rollandspad. Zeer gemakkelijk dus te vinden voor lien, die blijken van belangstel ling willen geven, of de oudjes eens op dien dag willen verblijden, ze kunnen liet o zoo best gebruiken. Uitslag wedstrijd zomerconeours V. O. V'. te Bloemendaal. Zonder twijfel zullen velen onzer lezeressen en lezers, die in de edele kegelsport belangstellen, gaarne ken nis nemen van den volgenden uitslag. 1. Zou er kans zijn. Alkmaar 285 houten; 2. De Phoenix, Haarlem, 284 houten; 3. O. O. O., Amsterdam, 277 houten; 4. De Gezellen, Amsterdam, 276 houten; 5. Men heeft ze niet aan een touwtje, Amsterdam, 274 houten; 6. S. S. S„ Haarlem, 264 houten met 46 treffers; 7. Hout of Tout, Overveen, 264 houten met 42 treffers; 8. A. O. C„ Amsterdam, 263 houten; 9. Waterpas 1, Haarlem, 262 houten; 10. V. O. V. I, Amsterdam, 261 houten; 11. Men heeft ze niet aan een touwtje, Den Haag, 260 houten; 12. Hadt je me maar, Amsterdam, 257 li.; 13. Hard gaat ie I. Den Helder, 256 houten; 14. Limburgia, Den Haag, 254 houten; 15. De Krans I, Amsterdam 253 houten; 16. V. O. V. II, Amsterdam, 252 houten; 17. Velsen I, Velsen, 251 houten; 18. Hard gaat ie II, Den Helder, 249 h.: 19. Pax, Den Haag, 248 h. met 42 treffers; 20. District III. Amsterdam, 248 houten met 41 treffers; 2 Vijftallen. Extra prijzen korps- wedstrijd. Ie prijs: V. O. V. I, Amsterdam 261 V. O. V. II, Amsterdam 252 513 2c Men heeft ze niet aan een touwtje I 274 Men heeft ze niet aan een touwtje II 234 508 3c Hard gaat ie I, Den Helder 256 Hard gaat ie II, Den Helder 249 505 Negen prijs: Men heeft ze niet aan een touwtje I, Am sterdam, 8; T refiersprijs: Zou er kans zijn, Alkmaar, 47, bij loting; Consolatieprijs: Hard gaat ie, Den Helder. 47: Verstkomende club: Hard gaat ie, Den Helder; Hoogste werper: De heer Horscht (71). Men heeft ze niet aan een touwtje, Den Haag, eindcijfer 8— 8 Damescorps: C. U. D. K„ Utrecht, le pr., 183; V. O. G„ Bloemendaal, 2e pr„ 174; U. D. K„ Utrecht, 3e pr., 145; Hoogste werpster: Mei. Diepeveen, Bloemendaal, 1 goud ke geltje, (later toegevoegd); Personeel: 1. v. Ncuren, Rotterdam, 39, bij loting; 2. J. Klauwers, Santpoort, 39, bij loting; 3. Verberg, Den Haag, 39; 4. v. Ginkel, Amsterdam, 3899; 5. L. Bollingen, Amsterdam, 3896; 6. Krijnen, Den Helder, 38—8—^9 Serie: 1. Slijper, Den Helder, 102; 2. P. v. Gulik, Haarlem, 100; 3. C. v. Neuren, Rotterdam, 989/4 5 Kampioen 1. Burk, Utrecht, 74; 2. J. Klauwers, Santpoort, 68 (5—9) 3. Hin, IJmuiden, 68 (55); Consolatie personeel Serie): M. A. Moens, Beverwijk, 73 houten, (later toegevoegd Vrije baan heeren: v. d. Eem, Bloemendaal, 414040; v. Dracht, Utrecht, 404039; Brandte, Amsterdam, 393838 Bonarius, Overveen, 3937 J. Klauwers, Santpoort, 39; J. J. Cator, Bloemendaal, 383838; Vissering, Amsterdam, 383836; v. Ginkel, Amsterdam, 383737; Wirtjes, Amsterdam, 3837 Cassee, Bloemendaal, 3737—3736—36: Veth, Bloemendaal, 37—37—37—36; J. v. d. Werft, Bloemendaal, 37 -35—35; Walter, Bloemendaal, 37—34; Valk, Alkmaar, 37; v. Eijsden, Amsterdam, 37 Doomeveld, Amsterdam, 37 Loman, Haarlem, 37 Voordouw, Amsterdam, 36—36; J. v. Riesen, Amsterdam, 3635; Noogen, Amsterdam, 36 29; Vrije baan dames: Mevr. v. Riesen, Amsterdam 36; Mej. Bloeinink, Bloemendaal, 35; Mevr. Cator, Bloemendaal, 34.33--32 Mevr. Slijper, Helder, 3433—31 Mevr. Heijst, Velsen, 3432 Mej. Diepeveen, Bloemendaal, 3431. Eietsers. Deze week uw lantaarns ten 9 uur 3 minuten aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens verboden vervoer van vlecsch; eieren en kaas; rijwieldiefstal en loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij W. Noorman, Meercnbergscheweg 23, Bloemendaal, een pakje inhoudende eenige paren manchetten; P. Vogel, Zijlweg 70, Overveen; een witte muts; G. C. Vrene- goor. Rampelaan 15, Overveen, een Engel- sche sleutel; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel; een tennis bal; een gebedenboekje. Verloren; een gladde gouden ring: twee kindermeelbons; een zilveren broche; een portefeuille; een briljanten oorknopje; een damesportemonnaie. Komen a a n 1 o o p e n bijMulders, Noorder-Stationsweg 11, Bloemendaal, een geit. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 2 Augustus tot en met Don derdag 8 Augustus. Geboren, z. van P. Hoogewerf en H. M. van Maris; z. van J. P. van Parrec- ren en D. Posthuma; d. van K. Koopman en B. Stoltenborg. Ondertrouwd; A. Groencvcit en W. G. van Overzee; J. Schoon en M. .1. Wisse; H. Verharen en R. P. Mees. Getrouwd: A. Specht en H. van Beek; C. van Nes en M. M. Hardcsmects; W. van Kessel en Qeefs; H. L. .1. Do denhuis en A. Huizinga. Overleden: M. Bleijcndaai, 18 j. OverledeninhetgestichtMee- renberg: G. van Leeuwen, 64 j.; R. S. Willing, 40 j.; T. Dekker, 44 i.; H. Ba- rends, 55 j. LIT ANDERE GEMEENTEN. Woningbouwvereeniging. Te Heemste de is opgericht de woningbouwvereniging „Tuinwijk", die zich ten doel stelt in de tegenwoordige gemeente Heemstede, ten behoeve harer leden, ten minste honderd woningen te doen bouwen van een huur waarde van ongeveer J 500,Getracht zal worden, om, in verband met de wetswijzi ging te dezen opzichte, de vereeniging van regeeringswege erkend te krijgen als „in stelling ten bate der volkshuisvesting". Als deze verwachting verwezenlijkt wordt, zal de dan verkrijgbare steun van regeering en gemeente het mogelijk maken om woningen te bouwen, waarvan de huurprijs niet be langrijk gaat boven dien van dergelijke wo ningen vóór den oorlog, zoodat men voor :'i wordt nog steeds regelmatig met Sp eigen schepen van de Bron te Obevlahnstein aangevoerd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2