ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. 12e Jaargang. Losse nummers IO cents. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1918. No 34. Het Bloemendonlsch Weekblad. Prijs per jaar 2,60 Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Adrertentiën 25 cents per regel; hij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. NI. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Telefoon 'ZflZ, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzon derlijke nummers van ons blad verkrijg baar. GEMEENTERAAD. Hen stakingsquaestie. In liet officieel verslag der raadszitting van 11 Juli wordt omtrent de behandeling van het voorstel-Jaeometti gerapporteerd, dat de heeren Zus en Zoo vóór, de heeren Hie en Die tegenstemden.... „zoodat de stemmen staakten.'" De listige redacteur van het gemeente blad, die deze overtollige en nietszeggende Conclusie nam zonder ziclt over hei lot van liet voorstel uit te laten, is een praclit- innn voor '11 secretarie. Hij voelt nattig heid, maar brandt zijne vingers niet. En rekent er op, dat de inenschen nu eenmaal slordig lezen. Men moest hem aan het mi nisterie van landbouw plaatsen van wege zijn orakeltaalkunde. Maar 't zal toeli nog de vraag zijn oi in de eerstvolgende ver gadering van den raad niet bijvoorbeeld de heer Bispinck de opmerking maakt, dat wel wat duidelijker gezegd had kunnen worden, dat liet voorstel-Jaeometti ver worpen werd. Huis clos. Het woord heeft nog een slechten klank uit den Dreyfus-tijd, toen veel wat in liet duister behandeld werd, inderdaad het dag licht niet kon velen. Verslaggevers hebben altijd een broertje dood aan een zitting met gesloten deuren, omdat ze zoo lang op straat of in de gang moeten wachten totdat het geheim gedoe wordt opgeheven. Meer nog. omdat ze, nieuwsgierig v an professioneelen aard, soms niet eens weten waar het over gaat in zoo'n geheime zitting. We worden nu echter uit liet offieieele raadsversiag der zitting van li Juli gewaar, dat de voorzat ter voorstelde over te gaan tot een zitting met gesloten deuren ter bespreking van de annexatieplannen. En hebben dus de vol doening, goed geraden te hebben. I)e aanstaande zitting. Ongemeen bijtijds reeds op 15 Angus» tus heeft de burgemeester den Raad ge convoceerd voor eene vergadering op 29 Augustus a.s. De lange duur van dezen voortijd is evenredig aan de belangrijkheid der agenda en geeft ops gelegenheid die agenda in liet openbaar te bespreken voor dat zij is afgehandeld. Er kan nog heel wat inkomen vóór we zoover zijn. Maar tot nog toe bevatten de „ingekomen stuk ken" niet veel bizonders. Dankbetuiging. Een dankbetuiging van J. W. Hageinan voor lietn verleende gratificatie zal wel voor kennisgeving worden aangenomen. (leen varkens in de gemeente. Niet onaardig is een cochonnerietje in dezen spekloozen tijd. Er was al eens af wijzend beschikt op'een verzoek van \V. Lippitz te Overveen, om vergunning tot liet bouwen van een schuurtje. Maar adres sant heeft zich door die afwijzende be schikking niet laten afschrikken en diende andermaal een verzoek in om vergunning voor den bouw van een schuur „dienende tot berging van landbouwproducten en te vens tot stalling van drie koeien en var kens". De buren hebben er niets op tegen, betoogt adressant, die plotseling met zwa re gewichten begint te werken en wijst op zijn plicht als Nederlander om de voedsel voorziening zooveel mogelijk te bevorderen. Je fluit het „Wien Neeriandsch Dloed", als je zoo iets leest, maar B. en W. houden er een ander patriotisme op na en stellen voor op het adres afwijzend te beschikken juist „omdat liet te stichten gebouw is be stemd voor varkenshok", terwijl zij er den Raad aan herinneren, dat het verboden is varkens te mesten of te houden in of nabij de kommen der gemeente. De Nederlander met zijn lioog gevoel \an plicht zal zijn koetjes en zwijntjes wei elders moeten stallen. F. en contributie. Elk mensch heeft zoo van die contribu- tietjes te betalen, waar hij slecht af kan. En een gemeente is niet veel anders dan een mensch. Zij is aangezocht om jaarlijks iets bij te dragen aan de Nederlandsclic Vereeniging voor Gemeentebelangen zoo'n beetje een vakvereeniging van ge meentebesturen. B. eu W. stellen voor in pop te geven en de raad zal wel weinig bezwaar maken. De overheid waakt. Men mag dan al meer van bedorven dan van eetbare eenheidsworst liooren en men moge er zien over verbazen, dat, terwijl de geheeie wereld in brand staat, Neder land maanden lang door demissionaire mi nisters geregeerd wordt, vreest niet, o bur gers dezer lage landen, dat de overheid slaapt. De Staten De Staten van Noord-Holland hebben in dezen zwaren tijd ontdekt, dat niets den zwaarbeproefden burger zoo erg hindert als de naam van het gesticht, waar de krankzinnigen verpleegd worden. De uit drukking „ze zijn rijp voor Meerenberg'' dit slaat natuurlijk niet op de Staten is hun al lang een doorn in bet oor geweest en daarom hebben zij plechtiglijk besloten om met ingang van Augustus - bet ver dient een nationale herdenkingsdag te worden de benaming van bet krankzin nigengesticht Meerenberg te wijzigen in Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort en zulks met de bedoeling dat de uitdrukking „Meerenberg" zoo spoedig mogelijk in on bruik zal geraken. Maar dit sehoone plan der fijngevoelende Staten zou noodwendig schipbreuk lijden, zoo de gemeente Bloe mendaal den Meerenbergschenwcg den Meerenbergschenweg bleef noemen. Wes halve de Staten medewerking verzoeken door zoodanige wijziging van de benaming van dien weg, dat liet woord „Meeren berg" er heelemaal niet ineer in voorkomt. B. eu W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen en den ik-durf-den-naam-niet- meer-te-nocmcn-weg voortaan te noemen Brederodeweg. Brederode ci-devant Meerenberg 't kan verkeeren. Bloemendaul bij naelit. Dark Bloemendaal zal tot liet verleden belmoren. Dies treuren de inbrekers, die niet minder de electrische straatverlichting dan het daglicht vreezen. En een uiiclitoon stijgt op uit de gelederen der societeits- bezoekers, die des Zaterdagsavonds tot twaalf uur permissie hebben. B. en W. stellen voor om in liet belang der open bare veiligheid de straatverlichting des nachts te laten branden. Het voorstel gaat vergezeld van een zeer overzichtelijk rap port vaii den gemeente-opzichter De Jong, die heeft uitgerekend, dat het der gemeente voor de rest van 1918 zal kosten 1.158,40 en voor liet geheeie jaar 1919 slechts 2963,53. 't is een futje, maar het verbaast me toeli bij liet voorstel niets te hebben gevonden over kolennood. Commissieleden. Wat is een gemeente zonder gemeente raad? En wat is een raad zonder com missies Het lastige van die commissies is, dat ze zoo af en toe moeten worden aangevuld, omdat er volgens rooster leden uittreden. Nieuw bloed behoeft er blijkbaar zelden in te worden getapt, want liet is regel, dat de afgetreden leden worden lier- benoemd. Dit jaar moeten aftreden: van de waterleidingeommissie 1. L. I. Bispinck en C. E. de Roo van Alderwcelt, beiden lid; van de financiëeie commissieJ. C. Laan (lid en voorzitter), C. D. van der Vliet, lid. en C. E. de Roo van Aiderwerelt, lid van de commissie voor de strafverorde ningen: jlir. mr. I3. i'eding van Berkhout en mr. A. W. Jacometti, beiden lid. Hunne herbenoeming is niet onwaar schijnlijk te achten. Besmettelijke ziekte. De mazelen zijn indertijd van de lijst der besmettelijke ziekten afgevoerd. Maar op andere punten oe'noefde die lijst wel eens aanvulling. Gezien een voorstel van liet raadslid den arts Bornwater en gelet op een ad\ies der Gezondheidscommissie, stellen B. en W. den raad voor, te besluiten tot wijzi ging der verordening in liet belang der gezondheid van leerlingen der scholen. Die verordening bestaat thans uit 1 artikelen en liet voorstel luidt om voortaan art. 1 te lezen als volgt; Het is verboden aan ouders, voogden ot anderen, krachtens wet of overeenkomst met de verzorging van kinderen belast, de zen eene openbare of bizondere school te doen bezoeken en voor zoover de wet niet reeds hierin voorziet, aan hoofden der openbare en bizondere scholen, leerlingen toe te laten: a. die lijden aan besmettelijke oogont steking, besmettelijk hoofdzeer of ring- wurm h. die lijden aan andere dan onder a genoemde besmettelijke huidaandoeningen, schurft, waterpokken, rooden hond, zgn. vierde ziekte, kinkhoest of mazelen; c. wier huisgenooten lijden aan de on der b gemelde ziekten. De verbodsbepaling c treedt buiten wer king in gevallen van waterpokken, rooden hond, zgn. vierde ziekte, kinkhoest of ma zelen. indien de leerlingen zelven die ziekte reeds hebben gehad. Het lijkt wel een verstandig besluit, maar als men in liet gehandhaafde artikel 4 leest, dat overtreding van een der voorafgaande artikelen wordt gestraft met hechtenis van teil hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste 25,rijst toch de vraag of liet niet wat onvoorzichtig is aan deze straf fen ouders bloot te stellen, wier kinderen „lijdende zijn" aan een der genoemde ijse lijkheden. Daar de inenschen iiet mogelijk /.elf niet konden weten, ware „lijdende ver klaard zijn" hier stellig beter gezegd. Een raadslid, dat actueel wil zijn, zou kunnen amendceren om ook de Spaansche griep cr bij op te nemen. Zetters voor de belastingen. B. en W. stellen voor eene aanbeveling op te maken voor de benoeming van /et ters voor 's rijks directe belastingen. Voor de eene vacante plaats noemen zij den af- tredenden lieer A. J. de Waal Malefijt, en den heer S. I3. Rijnierse, voor de andere vacante plaats den aftredenden lieer l3. Verdegaal en den heer G. Meijer. De op de tweede plaats figureereude heeren zullen zieli wel met de rol van figurant moeten tevreden stellen, want al sinds 1908 inden wij uitsluitend raadsleden tot zetter be noemd. ml. de heeren Koolhoven, Verde gaal en De Waal Malefijt, met ééne excep tie, n.i. die van den lieer Nic. Rouwens, vroeger trouwens ook geen vreemde dans Ie sérail. Aankoop van grond. Het onderwijs is eene dagelijkselie /org der overheid. En men moet zeggen, dat liet gemeentebestuur van Bloemendaal zich aan die zorg niet weinig laat gelegen lig gen. De U. L. O. en M. U. L. O. te Bloemen daal zijn pracht gemeente-scholen en al zal Bloemendaal zelf waarschijnlijk ook weinig oogsten van liet kostbare zaad, dat hier aan den akker der jeugd wordt toever trouwd, de gemeenschap zal ongetwijfeld zoete vruchten plukken van de royale wij ze, waarop hier de schooljeugd wordt ge huisvest eu gevoed met kennis. De open bare school te Overveen maakt daarnaast wel een wat stiefkinderlijken indruk, maar dat is een gevolg van haar ouderdom. B. en W. zien zelf in. dat deze openbare school niet meer voldoet aan redelijke eischen en binnen afzienbaren tijd zal moeten worden vervangen door een nieuwe. En waar zich nu de gelegenheid voordoet de hand te leggen op een goed terrein, stellen /.ij den Raad voor, van den lieer W. A. G. I'wee- huijsen alhier te koopen twee perceelen aan de Rampenlaan. Wij meenen zelfs te weten, dat die perceelen, behoudens goed keuring door den Raad, reeds gekocht zijn en de Raad heeft nu nog maar alleen de koopsom van 25.200,- te voteeren. Voortoopige vaststelling der gemeente- rekening. B. en W'. stellen voor de gemcente-rekc- nitig over 1917 voorloopig vast te stellen tot een bedrag vati 611.520,92 in inkom sten eu f 612.763,49 in uitgaven. Het na- deelig saldo is dus 1242,57. Zonder de buitengewone uitgaven en inkomsten zou er een batig slot zijn van f 6630,95', maar de buitengewone uitgaven overtreffen dc bui tengewone inkomsten met 7873,52"'. Eu vandaar het deficitje. Dure haardasch. De financiëeie commissie, die voorstelt de rekening in ontvangsten en uitgaaf vast te stellen op f 612.763,49, heeft in haar advies weinig op te merken. Alleen geeft zij naar aanleiding van den post, die de opbrengst van haardasch betreft, in over weging te trachten die opbrengst te ver- hoogen door verkoop bij inschrijving. Daar tegenover merken B. en W. in hunne me morie van antwoord op, dat de haardasch niet verkocht wordt, maar gebruikt voor verharding van de wegen, terwijl liet pa pier bij opbrengst verkocht wordt. Het wil ons voorkomen, dat de opmerking der Fi nanciëeie Commissie hierdoor niet ontze nuwd wordt. Want als men ziet, dat liet ophalen der haardasch meer dan 13000, kost, dan is de vraag toch gewettigd of dit niet wat erg duur materiaal is voor wegverharding en of er niet iemand te vinden zou zijn, die dc haardasch wil op halen en nog flink wat toegeven op den koop toe. Weinig kostbare gemeente-eigendommen. De financiëeie commissie uit er voorts hare bevreemding over, dat zij den ont- vangpost van 199,37 wegens verkoop van gemeente-eigendommen niet gespecificeerd vindt. B. en W. voldoen in hun memorie van antwoord aan die begrijpelijke nieuws gierigheid en zoo worden wij met de finan ciëeie commissie gewaar, dat die opbrengst bestond uit 179,87 voor aan den lieer .1. H. Wildervanck de Blécourt verkochte hoo rnen, uit 10,voor een aan den lieer Kfimp verkochte revolver en uit 9,50 voor aan de gemeentelijke waterleiding verkochte benzine. Wat dc benzine betreft, zoo vertrouwen wij. dat die niet boven den maximumprijs is verkocht. Den notaris is het gegund van dit gemeentehout dikke planken te zagen en van de revolver willen wij hopen, dat ze in liet foedraal blijft. Waur is het geld gebleven Als iemand nieuwsgierig is waar die dikke 6 ton gebleven zijn, dan kunnen we zeggen, dat ze niet aan de politiehonden zijn weggegaan, die maar 109,50 aan onderhoud gekost hebben. Waar nu de hondenbelasting S 2553,75 heeft opge bracht, blijken de gemeentelijke honden slechts 4 procent te hebben gekost van w-<< de canes familiares hebben ingebracht. Aan liet stadhuis is het geld ook niet opgegaan, want de burgemeester genoot slechts 2400,de wethouders J 1200,de se cretaris 2300,en de ontvanger 1800—, terwijl de gezamenlijke wedden van amb tenaren ter secretarie iets meer dan 8000,— bedragen. Aan dag- en weekloo- nen werd ook zooveel niet betaald: immers slechts 8468,65', maar de politie kóstte meer: dik 12000,voor de agenten en anderhalf duizend gulden voor de naelit- wachts. Een grootere hap uit de gemeente lijke schatkist deden de onderwijzers, aan wie 47.157,90 werd betaald. Daarbij werd betaald wegens vergoeding voor liet gemis aan vrije woning 3048,33"', aan herhaliiigs- onderwijs 662,30, kostte de instandhouding der schoollokalen 4569,72, de leermidde len en schoolboeken f 3106,20, de verlich ting en verwarming der schoollokalen 8640,64s.... en dan hebben we verleden winter nog wei hooren zeggen, dat het op de scholen niet uit te houden was van de koude. Dat het onderwijzend personeel nog al eens ambulant is, schijnt te blijken uit den post: advertentiën en reiskosten wegens va catures in het onderwijzend personeel. Dit heeft 173.53 gekost, zoodat er nog al eens schijnt te zijn opgeroepen en proef geluisterd. Maarhet onderwijs kan niet goed en niet duur genoeg zijn. Vrije vertering. Het gemeentebestuur schijnt zoo af en toe

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1