vooruitbetaling tc voldoen in twee gelijke termijnen, en wel vóór of op 15 September en vóór of op 15 Maart 3". Bij tusschentijdsehe toelating zal liet verschuldigde bedrag ad vijftig gulden voor den dan loopenden betalingstermijn worden betaald binnen tien dagen, nadat daarvan opgaaf is verkregen. 4". Behalve de uitzonderingen inervoren sub 1,2 en 3 omschreven, zijn alle overige bepalingen, gelijk die door den raad der gemeente Haarlem vastgesteld zijn of zullen worden voor de kinderen van aldaar in den zin van art. 245 der gemeentewet hoofd verblijf hebbende ouders of oogden, van toepassing op de uit de gemeente Blotmen- daal toegelaten leerlingen en toehoorders, met name die bepalingen, welke de invor dering en teruggaaf van schoolgeld betref fen. 5". Bij teruggaaf van schoolgeld in de gevallen, in de betrekkelijke verordening genoemd, zal ook aan de gemeente Bloe- inendaal teruggaaf plaats hebben van een evenredig deel der betaalde uitkeering. De verrekening daarvan zal plaats heb ben binnen twee maanden na afloop van een kalenderjaar. b". Deze regeling treedt in werking met 1 September 1910 en wordt geacht telkens met één jaar te zijn verlengd, wanneer -/ij niet door een van de partijen zes .laanden te voren is opgezegd. Aldus overeengekomen den 6 Sep tember 1910. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal, w.g. A. BAS BACKER, Burgemeester. w.g. C. J. DE GROOT, L.-Secreturis. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, w. g. BOREEL, Burgemeester. w. g. .1. W. VAN B1LDERBEEK, L-.Secretaris. (Wordt vervolgd.) LASTIG GEVAL No 6. Wij hebben gemeend den prijs te moeten toekennen aan den heer W. Noorman te Santpoort-Station, die ons de volgende op lossing zond Wanneer iemand weet, dat zijn boezem vriend zich aan een misdaad schuldig heeft gemaakt, w aarvan de dader door de politie wordt gezocht, dan zal hij dien boezem vriend met alle hem ten dienste staande middelen moeten trachten te bewegen, dat hij zich zeiven bij de politie aangeeft; slaagt hij hierin niet, dan is hij als staatsburger verplicht en dit met het oog op mogelijke vergissingen van politie en justitie - den dader bij de politie bekend te maken. Wij ontvingen nog een aantal andere op lossingen, waarvan wij er eenige afdrukken; Die „iemand" heeft 2 groote plichten; de eerste plicht betreft hem als burger, deel van de groote gemeenschap; die gemeen schap heeft recht, dat hij zijn vriend aan brengt: de tweede plicht, in waarde gelijk, betreft zijn boezemvriend: de ware vriend schap duldt geen verklapperij. Die „iemand" moet dus een middenweg zoeken. Hij han delt nu aldus: hij schrijft twee brieven, een aan zijn vriend en een aan de politic; in dien eersten brief deelt hij zijn vriend mede, dat zijn plicht als staatsburger hem gebiedt den waren dader van de misdaad aan de politie mede te deelen en (jat hij dit gedaan heeft; in den tweeden brief deelt hij aan de politie mede, wie de dader en wat zijn adres is. Beide brieven doet hij gelijktijdig op de post; wie van beide geadresseerden de(n) ander tc vlug af is, heeft dit dan aan zijn of haar vlugheid van handelen te danken. Moet een brief in de stad, de andere daar buiten besteld worden, dan moeten de brie- Ven in een andere stad ter post bezorgd worden, opdat de omstandigheden gelijk zijn. I. D. S. Iemand, wiens boezemvriend een misdaad heeft begaan, is gerechtvaardigd, indien hij zich niet met de zaak bemoeit, daar hij zijn vriend niet hun verraden, maar niet mag helpen. M. R. OPLOSSING VAN PRIJSVRAAG No. 5 Wij hebben met ons letterraadsel een bui tengewoon succes gehad en het doet ons genoegen te mogen ervaren, dat steeds meer lezers van belangstelling voor deze rubriek doen blijken. Van de vele oplossingen, die wij ontvan gen mochten, was er een vergezeld van een briefje zóó aardig van inhoud, dat wij, schoon wij ons hadden voorgenomen van al dergelijke begeleidende brieven er geen in druk te brengen, de verleiding niet kunnen weerstaan, eene uitzondering te maken. Dit briefje, waarin de juiste oplossing van het letterraadsel: Duin en Kruidberg ge noemd wordt, luidt als volgt: Noordwijk aan Zee, Hoofdstraat N". 3. Geachte redactie. Gaarne zenden wij onze gemeenschappe lijk gevonden oplossing in. Wij vormen te zamen het clubje jeugdige vacantie-kinde- ren en zijn allen thuis bij mevrouw Van Heu. men uit Bloemendaal. 't Zou een echt buitenkansje voor ons zijn, als wij dat rijksdaaldertje bleken verdiend te hebben. Zoo'n extraatje kunnen wij hier heerlijk voor genotmiddelen aan zee gebrui ken en wij beloven u het trouw en eerlijk te verdeelen. Op ons succes hopend, Met aller hoogachting, l)e vruolijke club van Moeder Heumpie. C. M. C.; M. M. C.; R. v. li.; H. R. v. E.W. v. GoghC. H. B.; H. H.: E. v. H.; E. S. K. Nu heeft het toeval gewild zou het lot dan toch niet blind zijn.' dat de uitgeloofde rijksdaalder inderdaad aan de inzenuers van deze oplossing is ten deel gevallen. Wij houden ons overtuigd, dat geen der andere inzenders „het vroolijke clubje" zijn buiten kansje misgunnen zal. En hebben ons prijsje per postwissel ge zonden. PRIJaVRAAG No. 6. Uit Burgh bij Zierikzee gewerd ons een sympathiek schrijven, waarvan de afzender 2,50 beschikbaar stelt voor de oplossing van onderstaand raadsel. Produit de l'art, produit de la nature, Sans prolonger la vie, j'empêche de inourir. Plus je suis vrai, plus je fais posture Et je deviens trop jeune a force de vieiilir. Hoewel het niet in ons voornemen ligt ook in andere talen dan de Nederlandsche raadsels op te geven, is dit zoo'n aardig versje en is de bedoeling zoo vriendelijk, dat wij gaarne tot plaatsing overgaan. Als de afzender ons den door hem uitgeloofden prijs wil doen toekomen, zullen wij dien oh- uer de inzenders van goede oplossingen ver loten. Antwoorden worden ingewacht tot 29 Augustus aan ons kantoor tied. Oude Gracht 63, Haarlem. PLAATSELIJK NIEUWS. Ook in deze gemeente heeft men ge in ek aan aardappelen. Van gemeentewege had men versciullende stukken iar.ü, o. a. liet plantsoen in Oosterduin, een stuk larie in net Kwcukduiu en een groot stuk land langs den Zandvoorter straatweg niet aard appelen laten beplanten, thans is men druk bezig deze aardappelen te rooien, welke dan rechtstreeks aan de verschillende aardap pelhandelaren worden geleverd om deze te distribueeren. Zoo kan de gemeente zich eenige dagen redden. X Men is thans begonnen met het plaat sen der palen voor de electrische verlich ting van Rolland en Houtvaart. Deze buurt was geheel van licht verstoken, geen won der dat de bewoners dezer streken niet angst den winter tegemoet zagen, want zon der licht, den geheelen winter, is zeker niet prettig. Gelukkig behoeven zij zich thans niet be zorgd te maken, want spoedig zal nu wel de electrische verlichting klaar zijn, dank zij de steun door de gemeente verleend. Een Zeilprijs. Bij de zeilwedstrijd op den langen afstand, wedstrijd van Amster dam naar Enkhuizen, behaalde de heer J. A. Laan, te Bloemendaal, niet „Isis" den eer sten prijs, in 14 uur, 13 min., 27 sec. Daal de wisselprijs, ter waarde van 200, tweemaal gewonnen moest worden, is de lieer Laan thans bezitter ervan geworden. De Nederlandsche Staatscourant van 19 Augustus bevat de statuten van de Coöpera tieve Vcreeniging „Kennemer Keuken" te Bloemendaal. .v Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de le helft der maand Augustus 1918. N. Borgman, Amsterdam; I. N. E. v. d. Broek. Zandvoort; mevr. Eldering, Over- veen; Th. de Graaff, Den Haag; B. v. d. Linden, Maarcnf?); C. G. Sanders, Gel derland. Slip of the pen. Wij lezen in het „Haar lem's Dagblad" van 23 Augustus: „Door de politie te Aerdenhout is een hoeveelheid rundvleesch in beslag geno men van iemand, die het vervoerde zon der geleide-biljet. De vervoerder nam bij het aanhouden de vlucht en de politie heeft nog van zijn vuurwapens moeten gebruik maken, alvorens zij hem weer in handen had." Dat de vervoerders van vleesch er vuur wapens op na houden, is al erg. Maar dat ze met hun eigen vuurwapens tot slaan moe ten worden gebracht, is al bizoreder sma- Uit het politie-rapport. G e v o n d e n en terug te bekomen bij Tb. van der Pol, Fluweelensingel 28, Gou da, een zilveren damesbeursje; H. de Vries, Kinheimweg 39. Bloemendaal, een Jantasie- broche; Busken-Huetlaan 1, Bloemendaal, een zilverbon van I, Kerkstra, Gcn.- Cronjéstraat 156, Schoten, een manteltje; Hoffschlag, Zijlweg 71, Overveen, een nik kelen dameshorloge; Strebe, Rtuijsdaelweg 1, Overveen, een kinderharkje; 'G. Vreene- goor, Rampelaan 15, Overveen, een Jatncs- porteinonuaie; aan het bureau van politie te Overveen, een stuk paardetuig; ecu zak doek; een lorgnet in étui; een zilveren man chetknoop; een portemonnaie; een glacé handschoen. Verloren: een blauw poesje (kinder speelgoed) een doublé armband-horloge; een bankbiljet van 10,een abonnement E. S. M.; een gouden broche; een witte eend; een imitatie gouden broche; een da- mestasch; een sleutelring met 5 sleutels. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 16 Augustus tot en met Don derdag 22 Augustus. Geboren: d. van J. H. J. Stommei en J. I~. Rive; d. van P. H. Baron l'aets van Amerongen en C. M. J. E. de Witt Wijnen. Ondertrouwd: W. G. Poelstra en G. Rasmers. Getrouwd: H. Verharen en R. P. Mees; J. Schoon en M. .1. Wisse. Overleden: J. Ruijfrok, 84 j. O verleden in het gesticht Me e- r en berg: M. Overweg, 47 j.; D. Vonk, 48 i.: .1. D. Raap, 42 j.; C. Bakker, 27 j. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. „Limburg", door dr. helix Kutten. - In de- serie: Ons mooie Nederland, is nu bij de uitgevers Meulenhoff Co., te Amsterdam, En dan vinden wij liet rijke welige Lini- burgsehe landschap aldus beschreven: „Zoo begint Italic in Limburg; in het Lim- burgsehe leven als in het Limburgsch ge moed klinkt de zuidelijke toon door; maar ook bloeit de schoonheid van zuidelijker landschap, in Zuid-Limburg althans, in een weidschen zwier van lijnen, in een weligen overvloed van kleur. Hier is Limburg bont van een verrukke lijke afwisseling, van een overweldigende verscheidenheid. Af en aan wentelen de heuvelingen, de velden en bosschen, de beemden en boomgaarden, met diepliggend klotsend water daartussehen, en „holle we gen". De stille hellingen rijzen, de huizen- kransen tuimelen, in bloesem en boomen- groen wegrollend. Daar liggen oude grauwe landhuizen half in puin. Kerktorens pieken er bij velen tegelijk omhoog, al her en der. Het is een wijd gewemel van rusteloos stij- geilde en zijgende, zwenkende en zinkende, kringelende en kantelende lijnen, met plotse ling soms dennenkuiven opdoemend uit de wiegew agendo zee van het gouden koren, of majestatisch in een klarend verschiet de fonkelende Maas. Zie Limburg als de bloesem ontluikt, wan neer de boomen er donzig staan of ze sneeuw droegen, gelijk witte wolken neerge daald op den rand der heuvelrij.om het rood- gedaakte dorp. Hoe is 't er dan wit en won- L1MBURG. De ruïne Lichtenberg. verschenen een deeltje over Limburg. Schrijver ervan is dr. Eelix Rutten. lil het hoofdstuk „Land en Liên", vinden wij het land aldus geschetst: „Italië begint in Limburg. Men kan de zuidelijkste onzer provincies niet in korter woorden kenschetsen. En zoo het ltaliaansche karakter van het Limburg- sche landschap dan ook eerst in het heuve lige zuiden tot uitdrukking komt. toch zal er voor den volksaard als voor de uiterlijke vormen van het leven in Limburg in hun ge héél, geen beter uitdrukking gevonden wor den. Wat de liên betreft, zoo neemt schrijver de karakteristiek, door dr. Van Ginniken (in zijn boek over de Nederlandsche taal) van de Limburgers gegeven, over „De Limburgers, zoowel zuid als noord, west als oost, zijn de Italianen van ons land. Juist als hun oude stamgenooten bij Keulen aan den Rijn, zijn zij lichthartiger en vroo- lijker, veel bewegelijker, veel veranderlijker, maar ook veel rijker van geest dan de Hol landers niet alleen, maar dan de Noord- Brabanders, Vlamingen en Antwerpenaars bovendien. Zij hebben veel meer met de Luiker Walen gemeen, die even wisselend en vol zijn als zij, met evenveel lust in fees ten en optochten, gaarne opgewonden pra ten bij een glas zwaar, rinscli bier: Lambiek of Maastrichtsch. Daarbij hoort en komt een levendige, dolle verbeelding, zich uitspre kend in allerlei vertellingen en sagen, en soms ook wel eens in tamelijk avontuurlijke derbaar, wanneer de perelaars als snecuw- fonteinen zijn, en alle ooft het wonder over zich gekomen voelt, met al zijn zwarte tak ken in het bloesemnet van den Mei verstrikt, tot ook de ronde appelboomen, met een lang bepeinsd gebaar, de rozig-doorsehenen w aaiers openspreiden. Wanneer de nachte gaal er dan ten avond zingt in de witte bloesemkronen, liggen langs den heuvelrand de witte feeën van den nacht in droomen roerloos. (Wordt vervolgd.) VOLKSGEZONDHEID. Vergiftiging door boonenmeel. In „De Gezondheid" lezen wij: Bij het gebruik van boonenmeel, afkom stig van witte boonen, pronkboonen of dub bele princesseboonen, hebben zich stoornis sen in de spijsverteringsorganen voorge daan, n.l. braken en diarrhee. De deugdelijk heid was goed, maar de oorzaak der zieke lijke verschijnselen moet worden toege schreven aan een verkeerd gebruik van het meel. In boonen komt namelijk een giftstot voor (pbasine); worden de boonen goed gaar gekookt, dan wordt de giftstof onscha delijk: worden zij echter rauw gegeten of onvoldoende gekookt, dan laten de nadee- ligc gevolgen zich niet lang wachten cn bij gebruik van groote hoeveelheden kan zelfs de dood het gevolg zijn, zooals dit het geval was bij twee Belgische krijgsgevangenen; die bij het boonensnijden groote hoeveelhe den rauwe boonen hadden gegeten. Varkens eu andere planteneters kunnen langzamer hand aan rauwe boonen worden gewend. Wordt boonenmeel gebruikt voor het be reiden van pap, pudding of pannekoeken, dan wordt blijkbaar ook de giftstof niet ge heel onschadelijk gemaakt. Men zij dus voorzichtig bij den aankoop van meel en gebruike de boonen slechts goed gaar ge kookt. LIMBURG. Het kasteei Well, daden. Veel .aanleg voor zang cn muziek. Velen kunnen liefden Rijnlander Riickcrt nazeggen Ein denkendes Gefiihl. ein innerlicher Sang 1st alles was ich bin, was mir zu sein gelang. De Spaansche ziekte. Omtrent deze be faamde ziekte schrijft het blad „De Gezond heid" o. m. nog het volgende: Allerhande theoretische beschouwingen omtrent de oorzaak worden gegeven. Men verdacht o. a.-atmosferische storingen als oorzaak dezer ziekte, mistig, vochtig weer en hevige hitte. Wij voor ons houden een of andere bacterie als de booswicht en wel een die zich op het slijmvlies der keelholte nestelt en indien zij daar een gcschikten bo dem vindt, haar kwaad sticht, doch spoedig weer ten gronde gaat. Besmettelijk is de ziekte zeker, want daar, waar vele menschen te zamen komen, wo nen of scholen, wordt een groot percentage aangetast. De besmetting kan door onmid dellijke aanraking, maar ook door de lucht, het water, door voorwerpen of dieren wor den overgebracht en wel met een ongekende snelheid.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3