ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. 12e Jaargang. Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1918. No 35. Het Bloemendnolsch Weekblad. Prijs per jaar 2,60 Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Advertentiën 25 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. NI. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 50, Telefoon 2412, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzon derlijke nummers van ons blad verkrijg baar. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Bloemen daal brengt ter openbare kennis dat op Woensdag 4 September aanstaande zal plaats hebben de verkiezing van één lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. van der Hulst; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddag vier uren, ter se cretarie der gemeente bij den Burgemees ter kunnen worden ingeleverd: Opgaven van candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet, welke opga ven moeten inhouden den naam, de voor letters en de woonplaats van den candidaat. Formulieren voor de opgaven zijn van 15 Augustus 1918 tot en met den dag der verkiezing ter secretarie kosteloos ver krijgbaar. Op die formulieren is vermeld liet voor de candidaatstelling vereischte aantal handteekeningen van kiezers, be voegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering der opgaven moet geschie den persoonlijk door één of meer der per sonen. die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ont vangst afgegeven. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in arti kel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de ver kiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelne ming aan de verkiezing, eene voor die vei- kiezing ter inlevering bestemde opgave bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Bovenstaande kennisgeving troffen wij aan in de „Crisis-Courant" van 24 Augustus. Daar zij gedateerd is 14 Augustus, moet men, zoo dan valt aan te nemen, dat de „Crisis-Courant" het lijforgaan van het ge meentebestuur is, vragen, waarom tusschen de uitvaardiging der bekendmaking en hare publicatie 10 dagen verstreken zijn, waarom de kiezers tien dagen te laat worden in ken nis gesteld van de mogelijkheid om opgave van candidaten te doen, waarom hun slechts tien dagen tijd wordt gelaten om overleg tc plegen omtrent de candidaatstelling. Het kan den Burgemeester niet onbekend zijn geweest, dat, reeds sedert twaalf jaar, „Het Bloemendaalsch Weekblad" verschijnt en ZED.Achtbare kan ook zeer wel geweten hebben, dat, ware ons 14 Augustus eene be kendmaking geworden, deze in ons nummci van 17 Augustus zou zijn opgenomen. Nu hebben wij in ons nummer van 17 Augustus moeten volstaan met een kort berichtje. Kunnen wij ons dus al troosten met de wetenschap toch de primeur te hebben ge had „ter openbare kennis" brengen kan dit voorbijgaan van „Het Bloemendaalsch Weekblad" kwalijk genoemd worden en pu blicatie op 24 Augustus kan zeker niet ge zegd worden in overeenstemming te zijn met de bedoeling van den wetgever, die, stem plicht invoerende, zeker algemccnc deelneming aan alle kiesverrichtingcn be doeld heeft. Die stemplicht bestaat nog niet voor de kiezers, die gerechtigd zijn aan deze verkie zing deel te nemen. Immers geldt voor deze verkiezing van een lid ter voorziening in eene vacature nog de oude Kieswet en die kende geen stemplicht. Fen gevolg hiervan is ook, dat alleen aan de verkiezing zullen kunnen mededoen zij, die op de kiezerslijst staan, welke op 1 Februari 1917 werd op gemaakt. Wie later tot het kiesrecht werd toegelaten, kan thans niet ter stembus wor den toegelaten. Een ander gevolg van het hier van kracht zijn der oude Kieswet is, dat nu ook de ver kiesbaarheid zich niet uitstrekt over de vrouw. Dit is in vele opzichten te bejamme ren. Immers het moge waar zijn, dat eene te Bloemendaal woonachtige vrouw, candidate gesteld voor de jongste verkie zing der Tweede Kamer, bij de stemming .slechts zeer weinig stemmen op zich veree- nigde, bij deze verkiezing ware de kans voor eene vrouw grooter geweest, wijl ie dereen het dagelijks aan den lijve gevoelt, dat het vernuft en de energie der huisvrouw, gescherpt door deze buitengewone tijden, der huishouding ongewoon ten goede ko men. En er is geen reden waarom ook niet de gemeente-huishouding gebaat zou zijn bij medezegging van eene vrouw. Doch Bloemendaal zal op een andere ge legenheid moeten wachten om in liet college der vroede vaderen ook een vroede moe der op te nemen (die nu b. v. waarschijnlijk met heel wat meer kennis van zaken over een Centrale Keuken had kunnen meepra ten). En we komen waarschijnlijk weer in liet teeken der politiek te staan. Getrouw aan een vroeger gemaakte af spraak, hebben de vrij-liberalen besloten geen candidaat te stellen tegenover den can didaat der sociaal-democraten. En ook de „vrijzinnigen" onthouden zich. De sociaal-democratische candidaat is de lieer C. Sclmlz; de roomsch-katholieke de lieer J. G. van Kessel; de anti-revolution- nairen zullen Maandagavond vergaderen; in deze vergadering zal worden voorgesteld den candidaat van de roomschcn te steunen. Dus krijgen we nu waarschijnlijk met slechts 2 candidaten te doen: een van de sociaal-democraten en een van de katho lieken. GEMEENTERAAD. Vergadering van Donderdag 29 Mig.) De raadsleden waren klokke 2 allen aan wezig op den lieer De Roo van Alderwerelt na, die deze zitting niet door zijn tegen woordigheid zou opluisteren. De verslag gevers waren ook prompt op tijd, maar kon den nog niet worden toegelaten op de „pers tribune", daar de Burgemeester het al weer noodig had geacht eetie geheime zitting aan de openbare te doen voorafgaan. De geheime zitting. In de geheime zitting werd het potje gaar gekookt, waarin de plannen voor een Cen trale Keuken waren fijn gestampt. Van de Kennener Keuken was antwoord gekomen op het bod van B. en W. om 6 cents per portie voor de bereiding van volksvoedsel te geven. En dit antwoord gaf B. en W. aanleiding van alle verdere samenwerking met de Kennemer Keuken af te zien. De Raad ging mede met het inzicht, dat het in deze onzekere tijden niet raadzaam was, vergaande besluiten in verband met voed selbereiding te nemen. Men kan altijd nog zien, wat men doen kan met distributie van hout en voedsel Subsidie. Tot de ingekomen stukken behoorde een 'verzoek om subsidie van de Nederland- sehe Vereeniging voor Gemeentebelangen. De Raad keurde liet voorstel van B. en W. goed om f 10.— per jaar te geven. Weg mei Meerenberg. Zonder discussie werd goedgekeurd liet voorstel van B. en W. om, ter voldoening aan een verzoek van Gedeputeerde Staten, den Meercnbergschenweg voortaan Brede- rodeweg te noemen. Het is vreemd, dat deze gelegenheid niet werd aangegrepen om eens te vragen of, zoo het vroeger Meerenberg geheeten vcr- plcgingsoord voor zenuwzieken geen krank zinnigengesticht meer is, de in afzonder lijke registers geboekte bevolking (zoowat 1700 zielige zielen) nu in liet bevolkings register van Bloemendaal moet worden opgenomen. Gok kan het verwondering baren, dat geen der raadsleden, zelfs niet Uet medi sche, de gelegenheid te baat nam, op de geestelijke gesteldheid te wijzen, waar van liet College van Gedeputeerden blijk geeft door zijn zorg om zelfs de herinne ring aan het woord „krankzinnig" te ver bannen. In zeer oude tijden, toen de inen- sclien nog onbeschaafd heetten, werd krank zinnigheid zoo ongeveer als misdaad aan gerekend. Is het nu een atavistische aan leg van Gedeputeerden om krankzinnigheid ie beschouwen zoo ongeveer als een min derwaardige ziekte, waarvan men den naam moet verdonkeremanen Wat de practische zijde der quaestie be treft ik durf wel voorspellen, dat de Meerenbergseheweg nog in den volksmond de Meerenbergseheweg zal heeten, lang nadat colleges als van Gedeputeerden zul len hebben opgehouden te bestaan of al thans zich tc bemoeien met de zaken, waar over zij thans hunne bemoeiingen uitstrek ken. De provinciale eigendom van een zie kenhuis of van een krankzinnigengesticht is rondweg een anachronisme. En voor Brederode blijft het een hulde van dubieuzen aard, dat men een weg naar hem vernoemt, omdat de naam Meerenberg moet verdwijnen. Darkest Bloemendaal. Het voorstel van B. en W. om in liet belang der openbare veiligheid de straat verlichting des nachts te laten branden, werd aangenomen, nadat de lieer Bispinck gevraagd bad hoe dit te rijmen was met de iedereen voorgeschreven zuinigheid met verlichting. De lieer Laan vond het al te gek. dat Bloemendaal 's nachts niet ver licht zou zijn, en het veiligheidsmotief van B. en W. gaf den doorslag. We zullen nu eens zien of de veiligheid inderdaad wint bij die nachtverlichting. Licht voor de Vogelenzangers. Ingekomen was een van 26 Augustus ge dateerd verzoekschrift van de afdeeling Vogelenzang van den R.-K. Volksbond. Adressante erkent dankbaar dat in deze on gunstige tijdsomstandigheden verschillende voorzieningen getroffen zijn, „ook in liet belang der mindere bevolking" wij laten deze uitdrukking voor hare rekening. Maar zij wijst er op, dat desondanks de tijdsom standigheden nog zwaar en drukkend zijn en beklaagt er zich vooral over, dat te Vogelenzang gebrek aan licht heerscht. Wel zijn door liet Gemeentebestuur reeds maatregelen voor verlichting genomen, maar van liet voor dat doel reeds uitge trokken bedrag zullen alleen proiiteeren zij, die in Bloemendaal of Overveen wonen. Daarom verzoekt adressante, dat zai wor den tegemoet gekomen aan éen wensch van lichtlooze gezinnen te Vogelenzang, door uitbreiding der electrisehe verlichting tus- schen Aerdenhout en Vogelenzang. De voorzitter deelt mede, dat dit verzoek eigenlijk te laat is ingekomen om nu nog te worden behandeld. Maar hij wil direct zeggen, dat B. en W. meenen er niet op in tc moeten gaan, daar 't wel 4(1.000,zou kosten. En liet zou nog de vraag zijn of er wel materiaal genoeg te vinden ware om huisinstallaties aan te brengen, gesteld al dat men de noodige kabels had gelegd. Van Tienlioven vroeg of er niet iets te bereiken zou zijn door samenwerking van particulieren en gemeentebestuur. De lieer Vcrdegaal nam het krachtig op voor de lichtlooze Vogelenzangers en de heer Laan, ook met liet lot derztilken begaan, vroeg of men deze menschcn niet van dienst zou kunnen zijn, door de verstrekking van car bid. Zijn tuinman bad zich daar ook een tijd mede beholpen en carbid-verlichting was gebleken niet gevaarlijk te zijn. en niet al te duur. Aldus van verschillende zijden gesteund, kregen de Vogelenzangers dan toch gedaan, dat B. en W. besloten, hun adres in handen tc nemen ter fine van prae-advies, daarbij toezeggend, dat met de wenken van den lieer Laan rekening zou worden gehouden. De vrienden der varkens. De varkentjes van den heer Lippitz, die, zijn vaderlandschen plicht om voor de voed selvoorziening te zorgen, zwaar gevoelend, tot tweemaal toe verlof had gevraagd om vergunning voor liet bouwen van een schuur, „dienende tot stalling van drie koeien en eenige varkens", vonden een warmen vriend in den heer Bispinck, die, waar B. en W. voorstelden om het verzoek andermaal af te wijzen, deed uitkomen, hoe jammer liet toeli was, als deze man nu geen varkens zou kunnen houden. En al beriepen B. en W. zicli nu ook op de politie-verordening, was er toch geen mouw aan te passen? Anderen houden er stiekum een varkentje op na en nu deze adressant het eerlijk en openlijk komt vragen, moet hij liet loodje leggen. Ook de heer Laan meent, dat men in dezen tijd niet zoo streng moet zijn en best eens vergunning kan geven voor het hou den van 1 of 2 varkens. „.la, maar het zijn er wel 1(1 of 12," zegt de wethouder De Waal Malefijt. Dr. Bornwater doet nog uitkomen, dat de afstand, waarop de schuur van den weg komt te staan, afdoende is. De heer Laan brengt nog in het midden, dat men eigenlijk liet houden van varkens moet aanmoedigen. Maar de voorzitter leest de politie-veror dening voor.... met dit gevolg, dat, als hij aan liet slot komt, waarin wordt gezegd in welke gevallen B. en W. vrijstelling kun nen verleenen van liet verbod om varkens te mesten in de kom der gemeente, de heer Bispinck er nog eens den juichenden bijval der buren van den lieer Lippitz bijhaalt, zoo dat ten slotte de voorzitter wel genoodzaakt is het voorstel om afwijzend te beschikken in te trekken en den Raad belooft, dat B. en W. er nog eens met de Gezondheids commissie over zullen praten. Daar ver moedelijk de Gezondheids-commissie het gebrek aan spek nadeeligcr voor de ge zondheid acht dan de aanwezigheid van door hun buren toegejuichte varkens, zal waarschijnlijk de lieer Lippitz toch nog in de gelegenheid worden gesteld zijn duren plicht als Nederlander na te komen. Als het waar is, dat er twaalf zwijntjes in de schuur komen te wonen, houd ik me voor een enkel hammetje wel vriendelijk aanbevolen. De raadsleden mogen dergelijke blijken van dankbaarheid niet aanvaarden, maar ik ben zoo hoog niet en derf met dc lusten ook de lasten van het ambt. üoedkoope Manufacturen. Een verrassing was het, bij de stukken een voorstel van B. en W. te vinden om on der de onbemiddelde ingezetenen manufac turen tegen matigen prijs te distribueeren, waarvoor zij een crediet vragen van 54.800,van welk bedrag door verkoop der aan te koopen goederen, waarschijnlijk ccn som van 37000,weer in de gemeen tekas terecht komt, zoodat een nadeelig saldo zal zijn te boeken van slechts 17800. Voorgesteld wordt om te besteden: 13.500X 3,50 47.250 voor onder- kleeren; 8.400 X 0,90 7.560 voor 8400 el katoen. Dc voorzitter verdedigt de indiening van dit voorstel met een beroep op het door Haarlem gegeven voorbeeld. Er zal aan de minder bemiddelde ingezetenen 25kor ting worden gegeven op den door de ge meente besteden prijs en voor den verkoop zullen de winkeliers worden in den arm genomen, die 10 procent krijgen van den winkelprijs. De verkoop zal geschieden op vertoon van bons en men zal pogen alle vermoffeling tegen te gaan. Dc lieer Laan weet niet of het bonnen systeem wel het beste is. Hij heeft zijn volk voor 100,per gezin kleeren laten koopen en als die vertoond werden, betaal de bij ze. Dat voorkomt fraude. Wethouder De Maal Malefijt valt zijn collega Koolhoven hij, die zegt, dat over dracht van tegen verminderden prijs ge kocht goed kwalijk te voorkomen is. Met algemeene stemmen keurt de Raad liet voorstel goed. Rustoord voor gemeente-ambtenaren. Nog is ingekomen een voorstel van B. cn W. om aan den Nederl. Bond van Ge meente-ambtenaren ten behoeve van een tc stichten rustoord eene bijdrage te verleenen van 25, Dit voorstel wordt goedgekeurd z. h. s.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1