A.H.VANDERSTEUR Jr. VICTORIA-WATER Zomerstoffen. KERK-AOENDA. Zondag I September. bloemendaal.; Med. Herv. Gem,, voorm. 10 u.. Ds. J. A. van Leeuwen. „Maranatha", voorni. 10 uur, Jongeliedensnmenk., l>s. B. te Winkel, Pred. te Den Haag. Geref. Gem., voorm. 10 u., l)s. J. C. Brussaurd; nam. 54 u., Ds J. C. Brussaurd. Ned. Prot. Bond, al'd. Bloemendaal, v.in. 10$ u. (in het gebouw der Bloemend. Schoolvereeniging). Dr. G. A. v. d. Bergk v. Eijsinga, Pred. te Santpoort. Onderwerp: Godsdienst en Zede lijkheid (Lk. 10 42a). Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig eene ruime sorteering Verslag over 1917. Ingekomen is het verslag over 1917, een keurig verzorgd boekwerk, waarvan wij een exemplaar zullen zien machtig te wor den. Zoo inderhaast konden wij er nu reeds enkele inededeelingen aan ontleenen. De bevolking, die eind 1916 bestond uit 3920 mannelijke en 5386 vrouwelijke perso nen (totaal 9306) vermeerderde met 2387, verminderde met 2007 personen, werd dus 380 zielen rijker en bestond einde 1917 uit 9686 personen. Het aantal kiezers voor den Gemeente raad bedraagt 1341. Kr werden opgemaakt 381 processen-ver baal, waarvan 10 wegens diefstal met braak, 91 wegens diefstal, 10 wegens open bare dronkenschap, 4 wegens strooperij zoodat men wel mag aannemen, dat de stroopers een heerlijk leventje hebben ge had. De toestand van den landbouw wordt „be vredigend" genoemd. Misgewas werd niet geconstateerd. Ziekten onder de gewassen en onder het vee kwamen niet voor. Con sumptie-aardappelen werden verbouwd op 152 H.A. met een gemiddelde opbrengst van 80 H.L. per H.A. De veestapel wordt gezegd „veel geleden" te hebben wegens te weinig wintervoeder. Werkelijke armoede bestond er niet. De kerkelijke en particuliere iiefdadigheid ble ken voldoende in den nood te voorzien. Onder het hoofdstuk Nijverheid wordt van den blocmbollenhande! gezegd, dat deze „zwaar geleden" heeft. Voor de Levensmiddelenvoorziening wa ren werkzaam een directeur, een adiunct- directeur en twee ambtenaren. Er werden in totaal geslacht 529 varkens met een to taal slachtgewicht van 5308554 K.G. Niet vrij van critiek, noemt liet verslag „een der vele voorbeelden van slechte dis- tributieregeling die der boter." Aan visch werden gedistribueerd 60 kisten schelvisch, 224'A kisten schol (1 kist houdt in 100 pond) en nog geringe hoeveelheden andere visch. Aan groenten werd gedistribueerd 16.550 K.G. uien, 19.600 K.G. roodekool, 18.150 K.G. gele kool, 11.500 K.G. peen, 30.270 K.G. knolrapen, 8 vaten zuurkool, 15 vaten pronksnijboonen, 3 vaten enkele spercieboo- ncn, 2 vaten dubbele spercieboonen, 130 blik spinazie. Tot gemeentelijke distributie van aardap pelen werd niet overgegaan. Rijst werd gedistribueerd: 56.200 K.G. Rangoon en 1300 K.G. Java. In Juni werd voor verminderden prijs als vervanging van aardappelen nog 4673 K.G. rijst verstrekt. Aan boonen werd gedistribueerd: 10.000 K.G. bruine boonen, 24.000 K.G. groene erwten, 1000 K.G. capucijners en 800 K.G. witte boonen. Van bak- en braadvet werd 18.200 K.G. gedistribueerd. Eieren werden er 53.800 gedistribueerd. In November werd de distributie van ver- sche eieren stop gezet en met die van kalk- eieren begonnen, waarvan er 4800 werden gedistribueerd. We nemen heden slechts enkele cijfers uit dit aan cijfers overrijke verslag van '17. Dit verslag komt wel wat laat om er nu nog veel belangstelling voor te inogen verwach ten. Niet te ontkomen valt aan de gedachte, dat het verslag over 1918 nog heel andere cijfers zal bevatten. En dat over 1919, wie weet 1920? Hiermede waren de ingekomen stukken afgehandeld en kwamen we aan punt 2 der agenda Renoenung van leden der verschillende cammissiën. Tot leden der waterleidingeommissie wer den benoemd de aftredende leden I. L. J. Bispinck en C. E. de Roo van Alderwerelt. Desgevraagd, zeide de heer Bispinck zich deze herbenoeming gaarne te laten welge vallen. Applaus. Den heer De Roo zal van zijne benoeming worden kennis gegeven. Tot lid en voorzitter van de finaneieelo commissie werd benoemd de aftredende heer J. C. Laan; tot lid de aftredende hee ren C. D. van der Vliet en C. F. de Roo van Alderwerelt. De aanwezigen verklaarden hunne benoeming te aanvaarden. Applaus. Tot leden van de commissie voor de straf verordeningen werden benoemd de aftre dende heeren jlir. mr. P. Teding van Berk hout en rnr. A. W. Jacometti. Beiden namen hunne benoeming aan. Applaus. Besmettelijke ziekten. Aan de orde is het voorstel van B. en W. om te besluiten tot wijziging der verorde ning in liet belang der gezondheid van leer lingen der scholen. (Dc bedoeling'der wij ziging vindt men in ons vorig nummer uit eengezet.) De lieer Laan vroeg of het be slist noodig was kinkhoest op te nemen on der de schoolbezoek verhinderende ziekten. Kinkhoest toch duurt wel eens drie maanden en dat is erg lastig voor burgergezinnen. Dr. Born water zegt, dat de broertjes en zusjes van lijders aan kinkhoest wel tot de school worden toegelaten. De verordening onder gaat juist in dit opzicht eene verbetering. Conform iiet voorstel van B. en W. wordt besloten. Hierna wordt overgegaan tot het maken van eene aanbeveling voor de benoeming van Zetters voor 's Riiks directe belastingen. B. en W. hebben voor deze aanbeveling een aanbeveling opgemaakt en uit een ver ward gemompel in de raadszaal valt af te leiden, dat de leden niet precies weten wat er aan de hand is. Zij voldoen aan de uit- noodiging tot stemmen, hoewel er voor het opmaken van eene aanbeveling wel Had kunnen worden volstaan met eene goedkeu ring van de door B. en W. opgemaakte aan beveling. Op de aanbeveling worden ge noemd dc heer A. J. de Waal Malefijt inet den heer S. F5. Rijnierse en de heer P. Ver- degaal inet den heer G. Meijer als secun dus. Grondkoop. Goedgekeurd wordt een voorstel tot aankoop voor schoolbouw van grond aan de Rampenlaan. De kostprijs blijkt 27.361,55 te bedragen en daar hieronder ook reeds de rekening van den notaris is begrepen, blijkt de grond reeds gekocht ie zijn. Gemeenterekening over 1917. De gemeenterekening over 1917 wordt voorloopig vastgesteld tot een bedrag van 611.590,92 met een nadeelig saldo van 1242,57. Stembureuux. Overgegaan wordt tot de benoeming van leden en plaatsvervangende leden der stem- bureaux voor de eventueele stemming en herstemming op 17 en 27 September a.s. ter verkiezing van een lid van den Gemeente raad. Voor het eerste stemdistrict worden be noemd tot voorzitter de heeren A. Koolho ven, tot leden de heeren C. E. de Roo van Alderwerelt en J. C. Laan en tót plaatsver vangende leden er wordt nog al eens voor de eer bedankt en zeker is zeker de heeren mr. A. W. Jacometti, I. L. J. Bis pinck, jhr. mr. E. H. E. Teding van Berk hout, A. A. G. de Petit, B. M. A. Carp, J. E. J. Huysser, E. P. J. van Beek en G. J. van Abs. Voor het tweede stemdistrict worden be noemd de heeren A. J. de Waal Malefijt, voorzitter; H. F. Bijvoet en L. Rempt, le den: C. D. van der Vliet. J. A. Bos, G. Prins, P. A. Roozen, C. J. de Groot, A. F. J. M. van Meeuwen, plaatsvervangende leden. Voor het derde stemdistrict: C. J. van Tienhoven, voorzitter; E. W. A. van Neder- hasselt, A. C. A. baron van Dedem, leden; P. Verdegaal, jhr. mr. P. Teding van Berk hout, A. J. van der Flier, dr. D. J. Bierens de Haan, A. E. Thierry de Bye Dolleman, J. van Snippenberg, plaatsvervangende leden. Begrooting 1919. Hierna werd den Raad de bcgrooting voor 1919 aangeboden. Zij zal worden gedrukt en den leden toegezonden. Vaststelling 2e suppletoire begrooting 1918. Dc 2e suppletoire bcgrooting voor 1918 werd goedgekeurd nadat eenige futiliteiten aanleiding hadden gegeven tot een weinig in liet spoor gehouden debat. Schoolgeld. Aan de orde was een voorstel tot wijzi ging der verordening tot heffing van school gelden. Door de ervaring is aan het licht gekomen, dat het tarief der schoolgelden voor de lagere inkomens eenigszins bezwa rend is. Dus is herziening ter hand geno men, die beoogt het minimum van het ge schat inkomen te brengen van J 500,op 700,terwijl zal worden aangenomen, dat onvermogen bestaat bij een inkomen van minder dan 700, Bij een inkomen van 700,wordt gehe ven voor het eerste kind f 0,20 per maand, voor liet tweede 16 cent en voor het derde en volgende kinderen 12 cent per maand. Er is zoo een geheele schaal ontworpen, waaruit 1). v. blijkt, dut deze cijfers bij een inkomen van 2000,- tot f 2100,bedra gen 1,30, 1,04 en 0,78, bij een inko men van 3001,tot 3100,2,60, 2,08 'en 1,56. Bij een inkomen van J 3101,— tot5000,- bedragen deze cijfers 2,80, 2,24 en 1,68- Dat iemand met 3001,inkomen en b. v. zes kinderen nu evenveel schoolgeld moet betalen als een vader, die een even talrijk kroost bezit, doch een inkomen van J 5000,geniet, is eene onbillijkheid, welke zeker wel weer eens bij eene andere gelegenheid zal wor den weggenomen. Dr. Bornwater wilde ie mand hcclemaal geen schoolgeld meer laten betalen voor zijn vierde en volgende kinde ren. maar de Voorzitter antwoordde, dat de Wet dit niet toelaat. Wijziging der verordening op den Hoof- deiijken Omslag. Nadat de voorgestelde wijziging der ver ordening op den Hoofdelijken Omslag (waaromtrent men bizonderheden vindt in ons vorig nummer), was goedgekeurd, kwam aan de orde het Voorstel tot oprichting eener Centrale Keuken. „Voorstel" zoo werd het althans op de agenda genoemd. Wij hebben echter geen voorstel tot oprichting kunnen ontdekken. Integendeel werd al dadelijk door den Voorzitter medegedeeld, dat men in gehei me vergadering besloten had de zaak maar blauw-blauw te laten. Hierboven vindt men onder het hoofd „De geheime zitting" de redenen van dat blauw-blauw laten mede gedeeld. Laat ons hopen, dat de ingezetenen, die verleden jaar zoo gaarne van dc Centrale Keuken profiteerden, dezen winter niet blauw van de kou en scheel van den honger zullen zien. Het zullen wel zeer gewichtige redenen geweest zijn. die B. en W. er toe gebracht hebben van de toch aanvankelijk beoogde stichting eener Centrale keuken ge heel af te zien; daarom is het dubbel iam- mer, dat die redenen in geheime vergade ring behandeld zijn. De burgerij had toch wel recht er ook wat van te weten en wel licht had eenig vakman de bezwaren kun nen ondervangen, als hij ze maar vernomen had. Met dat geheime zich-van-de-zaak-afma- ken heeft de Raad een groote verantwoor delijkheid op zich genomen. Rondvraag. Alvorens weer in zitting met gesloten deuren over te gaan het ging nu om liet koliier voor den hoofdelijken omslag stelde de Burgemeester de leden nog in de gelegenheid vragen te stellen. Hiervan w erd gebruik gemaakt door den heer Laan, die vroeg of de inspecteur van politie reeds is vrijgemaakt van zijn zorg voor de distri butie. Hij stelde die vraag, omdat hij het gewenscht achtte, dat de politie zich geheel aan haar eigenlijke taak kon wijden. Het aantal diefstallen neemt verbazend toe. Spr. zou in overweging willen geven, dat 's nachts de wegen werden afgezet en dat de politie zich vergewist van de bedoelin gen van nachtelijke wandelaars. Vindt de Burgemeester wel, dat er genoeg politie agenten zijn De Voorzitter antwoordde, dat de wegen des nachts wel niet worden afgezet, maai dan toch bewaakt. Meer agenten kunnen er niet worden aangesteld, want er zijn geen woningen beschikbaar. Er zullen nu 2 agen ten bijkomen en als er maar huisvesting voor te vinden was, zou men nog wel meer agenten nemen. De heer Jacometti, zelf afwezig geweest en bekend met personen, die hun huis eeni- gen tijd onbewoond hebben gelaten, wilde een woord van hulde brengen aan de politie voor de zorg, die deze had gehad voor on bewoonde huizen. Nadat de heer Laan nog had aangedron gen op aanstelling van meer agenten, werd de openbare vergadering geschorst en ging de Raad andermaal in geheime zitting over. OPLOSSING VAN PRIJSVRAAG No. 6. De oplossing van dit prijsraadsel is portret. De uitgeloofde prijs is ten deel gevallen aan den lieer E. C. van Son, Kruisstraat 3, Haarlem, wien we 2,50 toe zenden. LASTIG GEVAL No 7. Eenige vrienden zijn uit zeilen. De boot zinkt 's nachts, terwijl de toeiitgenooten in een hotel logecren. Een hunner was ge durende den tocht zonder bericht van huis gebleven en vreesde meer reden te hebben om ongerust te zijn. De tocht zou nog eenige dagen duren. Op den dag na liet zinken der boot zijn er tijdroovende werk zaamheden te verrichten om de schade te herstellen, goederen te bergen, enz. Mag nu de ongeruste vriend den tocht onder breken en zoo spoedig mogelijk huis waarts gaan Of moet hij doen alsof hij niet ongerust is en zijn vriend, den eigenaar der boot, zooveel mogelijk bij staan Of wat anders moet hij doen Aan den inzender van de naar ons oor deel beste oplossing zullen wij een prijsje' van 3,— toekennen. Oplossingen worden ingewacht tot 3 September aan ons kantoor Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. DE ANNEXATIEPLANNEN. IX. VIII. Vergadering van den raad der ge meente Bloemendaal gehouden den I7deu November 1910. Ingekomen een verzoek van de Haar'.em- sche Huishoud- en Industrieschool om even als ten vorigen jare een subsidie te mogen ontvangen van f 10,— voor elke leerling, die de school bezoekt. Besloten wordt om voortaan en tot we- deropzeggens toe, een subsidie te verleenen van 10,voor elke leerling uit deze ge meente. die de school bezoekt, met uitzon dering van de damesleerlingen, die volgen de in liet programma bedoelden cursus C. IX. Vergadering van den raad der ge meente Bloemendaal, gehouden den 5den September 1911. Verleenen van eene bijdrage aan de Haar- lemsche Huishoud- en Industrieschool". Burgemeester en Wethouders stellen voor om bij wijze van proef voor den tijd van één jaar, ingaande den lsten September 1911, in het schoolgeld van leerlingen dier school, die in deze gemeente woonplaats hebben, de volgende bijdragen te verleenen: I". liet volle schoolgeld voor kinderen van hen, die in den Hoofdelijken Omslag de zer gemeente niet of naar een belastbaar in komen van 600. of minder aangeslagen zijn; 2". het halve schoolgeld voor kinderen van hen, die in voornoemde belasting aan geslagen zijn naar een belastbaar inkomen van 601,tot en met 1000, Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. X. Afschrift. N». 415. De raad der gemeente Bloemendaal Gehoord liet voorstel van burgemeester en wethouders; besluit: aan de Vereeniging voor Ambachts- en Mid delbaar Technisch Vakonderwijs te Haar lem, met ingang van 1 Januari e.k. Je vol gende subsidiën te verleenen: Voor elke leerling uit de gemeente Bloe mendaal, die bezoekt: a. de avondvakteekenschool 10,per jaar; b. de ambachtsschool 70,per iaar; c. de middelbare technische school 80,per jaar. Aldus gedaan in de openbare ver gadering van den raad der gemeente Bloemendaal, gehouden den lzden October 1916. De Voorzitter, w.g. A. BAS BACKER. De Secretaris, w.g. A. J. VAN DER EL1ER. XI. Opgaven betreffende de statistiek van liet lager onderwijs over de jaren 1909 tot en met 19)7. Op 15 Januari 1909: Getal kinderen wonende in de ge- j,mg. Moisj. meente 325 321 Bevolking der dag- ,i„„K. school 279 308 Kinderen, die huison derwijs ontvangen 3 3 In de gemeente wo nende kinderen, die in andere gemeenten schoolgaan 59 27 Te zamen 341 338 Kinderen alhier school gaande, doch wo nende in een ande re gemeente 30 37 Kinderen in de ge meente woonachtig die lager school- en huisonderwijs ont vangen 311 301 Kinderen, die noch lager school- noch huisonderwijs genie ten Op 15.lanuari 1910: 28.3 321 .3 5 51 37 337 363 24 41 14 2(1 316 325 313 322 3 3 wordt nog steeds regelmatig mot eigen schepen van de Bron te Oberlahnstein aangevoerd. (Nederlandsche Onderneming.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2