f Op 15 Januari 1911 33.3 332 300 3.30 3 5 57 33 300 29 373 35 331 329 3 Op 15 Januari 1912: 339 337 299 3 63 366 28 Op 15 Januari 1913: 301 2 63 366 27 353 3 31 397 61 .388 1 336 1 359 .388 380 5 45 330 51 339 20 379 9 Op 15 Januari 1914: 368 397 336 373 3 4 57 61 .396 4.38 33 47 Op 15 Januari 1915: 363 .391 5 0 381 314 337 2 61 310 38 381 3 63 437 42 392 9 405 9 Op 15 Januari 1916: 393 306 360 398 2 3 65 39 327 350 42 55 Op 15 Januari 1917: .385 895 8 11 100 329 360 321 1 69 55 430 476 35 51 395 325 5 4 Het laatste gedeelte van liet boek, waar aan wij onze opgaven ontlecnen, ea dat voor belangstellenden aan liet gemeente bestuur kan worden aangevraagd, bevat een beredeneerd overzicht van de na 1890 in ons land behandelde grenswijzigingen van gemeenten, loopende tot en niet de vereeniging van Alphen, Aarlanderveen eu Oudshoorn. Met dat Overzicht is het boekje een aan vulling op de bekende dissertatie van mr. 1. H. de Vries, Gemeentegrenzen 1888. Haarlems motiefuitbreiding van belas ting-gebied wordt nergens aangetroffen. Het slot van het boek luidt als volgt: De herziening van de gemeentewet, waar op minister Gort van der Linden doelde bij de grensverandering van Nijmegen, werd aangeboden bij een koninklijk besluit van 1 Maart 1915. inhoudende een wetsontwerp lot w ijziging en aanvulling van de wettelijke voorschriften, welke regeling van gemeen schappelijke belangen tusschen gemeenten beoogen. Gemeentebesturen mogen dan voor het beheer van gemeenschappelijke werken en inrichtingen een regeling vaststellen, afwij kend van de voorschriften van de gemeente wet, en kunnen daarvoor een Bond vormen met een raad van bestuur, welke raad be treffende het huishouden alle bevoegdheid /al hebben die hem door de gezamenlijke gemeentebesturen is opgedragen, 't Is dus een zelfstandig bestuur, wat gemeentewet 121 en 122 niet voldoende geven. De bezit tingen en schulden van den bond zullen af gescheiden zijn van die der gemeenten. Deze wijziging is volgens minister Gort van der Linden noodig door den veranderden eco- nomischen toestand sinds 1851. Ken ko ninklijk besluit van 9 October 1855 (Stbl. N". 35), belemmerde de ontwikkeling van het gemeentelijk associatie-wezen. Doordat de gemeenten in hun zucht naar associatie andere vormen kozen, heerschte rechtson zekerheid. De samenwerking zal vrijwillig Olijven, wat wel zijn nadeeleu heeft, maar om on willige gemeenten te dwingen zou de grondwet veranderd moeten worden, en op den duur vindt de minister vrijheid betejg De bevoegdheid van de gemeenten een zelf standig bestuur te kiezen is ook niet in strijd met art. 133 der grondwet, want de raad blijft hier de opperste leiding houden. Knkele leden der commissie van rappor teurs waren tevreden, dat het ontwerp blijkbaar niet de strekking heeft de moei lijkheden op te lossen, die zich telkens voordoen wanneer tusschen twee gemeen ten een verouderde grensregeling bestaat. Anderen meenden echter dat de moeilijk heden uit grensregelingen voortvloeiende, gemakkelijker zullen worden ondervangen. Wij zullen thans gedurende eenige we ken het onderwerp der grenswijziging laten rusten, oin, als intusschen de spraakmaken de gemeente in ons gebied aan de hand van onze gegevens geacht kan worden zakelijk geheel op de hoogte te zijn, eene bresdere beschouwing, in verband met den hinnen- landschen politicken toestand, aan het ge val te wijden. PLAATSELIJK NIEUWS. X Hap zeit ie, er is geen vleesch en er is geen visch, hap maar wat er te happen is. Dit dacht ik ook Vrijdagmorgen. Vanaf kwart voor negen stonden reeds de mensehen weder voor het levensmiddelen bureau eikaar te verdringen, om toch vooral niet te laat te zijn voor een plaatsje op de visch lijst. Gin halfelf worden dan de liefhebbers op geschreven en velen wagen er dan ook een geheelen morgen aan,om toch vooral een der eersten te zijn die wordt opgeschreven, de toeloop is somtijds zoo groot, dat niet allen geholpen kunnen worden en dus die 't eerste komt is ook zooveel zekerder dat hij visch krijgt. Maar niet ieder heeft tijd om een paar uur van te voren daar te gaan staan. Dat zijn in den regel zoowat vaste klanten. Komt dan om halfelf iemand om de namen op te nemen, dun gaat er een hoeratje op, want allen zijn 't wachten moe. Vrijdag echter zou men juist beginnen op te nemen, toen een telegram kwam „geen visch". Weer een hoe ra; de mensehen lachen wel, maar waarlijk ze hadden geen schik, en 't is ook gecu won der: nu was iiet goed weer, maar som tijds hebben zij een uur oi langer in den regen gestaan en dan is 't waarlijk geen pretje als zulk een tijding komt, al kan men er hier ook niets aan doen. X Vrijdag was er geen visch en Zater dag geen vleesch te Overveen, want al krijgen we hier geen kalfsvleesch, wc hebben toch eenige weken voor veel geld al hier lamsvleesch kunnen krijgen en daarvan werd zoo druk gebruik gemaakt, dat de sla ger Van Zon dikwijls niet eens Je klanten kon bedienen, zelfs uit Bloemendaal en Aer- denhout kwam men hier heen, maar deze week niets. Overveen is dus wel in de mi sère. X Nu er allervvcge distributie is, trachten enkelen zich op andere wijze van levensmid delen te voorzien. Zoo koopen sommigen zelfs een of meer koeien om op deze wijze aan melk en boter te komen. Maar koeien loeien. Kn dat is minder prettig voor de omwonenden, vooral als dit loeien geschiedt in de morgenuren, wanneer men nog lekker denkt te slapen. Vandaar dat reeds een lijst circuleerde van eenige ingezetenen, die last hadden van zulke loeiende koeien, om hieraan een eind te maken, maar toen de lijst klaar was, wa ren de koeien verdwenen, zeker naar een andere weide waar ze, hopen wij, rustiger zullen zijn. want naar ik verneem, zullen de omwonenden aldaar, zoo spoedig de koeien weer loeien, een lijst laten circuleeren om de koeien te laten slachten en onder de in woners te verdeden, en men zegt, dat daar voor reeds vele inteekenaren zijn. Ze mogen dus wel voorzichtig zijn. Geen vrij-liberaal candidaut voor den gemeenteraadszetel. De afd.'Bloemen daal van den Bond van Vrije Liberalen hield, onder voorzitterschap van jhr. G. G. Quarles van Ufford een vergadering om te bespreken of er bij de raadsverkiezing op 3 September, in de vacature van wijlen den heer Van der Hulst, al of niet een candidaat door de afdceling gesteld worden zou. Be sloten w erd. zulks niet te doen. De annexatieplannen. Te Amsterdam hebben, naar vernomen wordt, alle politieke partijen aan 't gemeentebestuur doen we ten. dat zij geen strijd zullen voeren bij de aanstaande verkiezing voor den zóogenaam- den „dubbelen raad", die zal hebben te oor- deelen over het ontwerp van Gedeputeerde Staten inzake de grenswijziging. Dit is voor de Bloemendalers om te ont houden, als 't zoo ver is. Door het bestuur van den R.-K. Volks bond te Vogelenzang, is 'n adres aan den gemeenteraad van Bloemendaal gezonden. Verzocht wordt voorziening van electrisch LIMBURG. De krijtrotsen bij Maastricht. licht voor lichtlooze gezinnen wonende tus schen Vogelenzang en Bennebroek. Zwijgloon. Het is gebeurd in ons be minde dorp. Nog niet heel lang geleden. Ken dienstmeisje komt zich aanmelden. „Het loon is zooveel, zegt mevrouw, het waschgeld zóóveel, en het tramgeld is zoo veel. De meid zet een bedenkelijk gezicht. Kn verder vraagt ze, terwijl ze poogt een min of meer slimmen trek van ver standhouding op haar gelaat te tooveren. Niets verder, antwoordt mevrouw. Maar krijg ik dan geen zwijgloon vraagt de meid, in mijn vorigen dienst had ik 2(10,— zwijgloon. Wat is dat? vraagt mevrouw. Nou, zegt de meid, zwijgloon, hè. ZwijgloonU zult toch ook wel wat te verzwijgen hebben Ik begrijp je niet. U zult toch ook wel wat gehamsterd hebben. Neen, antwoordde mevrouw. Of dat nu waar was of niet, doet hier niets ter zake: wat wel ter zake doet. is, dat de meid min of meer geschandaliseerd opstond, en zei: Dan moet ik hier niet wezen; armoe lijen kan ik bij mijn moeder ook wel. Tableau De afd. Santpoort—Bloemendaal der S. D. A. P. stelde in haar Donderdag ge houden huishoudelijke vergadering als can didaat voor den gemeenteraad den heer C. Sehulz. De roomsch-katholieken stelden den lieer J. G. van Kessel. Uit het politic-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij: M. Jansen, Zijlweg 21, Overveen, een zilve ren halskettinkje; Rozelaar, Kweekduinweg 1, Overveen, een reserve-bonboekje; K. J. Bruin. Aelbertsbergstraat 81, Haarlem, een portemonnaie met inhoud: G. de Decker, Rijperwcg 2a, Bloemendaal, een blauw ko ralen armbandje inet gouden slotje; Zuster Hornstra, Santpoort, een 10-rittenkaart H. IJ. S. M.aan bet bureau van politie te Overveen, een heerenboord; een lepeltje; een fietspomp; een reticule; ecu glacé hand. schoen. Verloren: een bos sleutels; 8 bankbil jetten van 16,8 zilverbons a J 2,,50; een gouden schakelarmband; een donker blauw beursje; een kilometerteller; een zil veren broche; een dames-portemonnaie. K m e n a a n I o o p e u bijG. van Mec- ningen. Donkere laan 8, Bloemendaal. een geit. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 23 Augustus tot en met Don derdag 29 Augustus. Geboren: leven!, d. van J. Dekker en J. G. Maathuis, wonende Ie Amsterdam; d. van G. I. A. Kruijt en H. J. Oetgens van Waveren Pancras Clifford. O ndertr o uwd: N. Delios en G. van Heijst. t G e t r o u w dW. G. Poelstra en G. Ras- incrs. Overleden in bet Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: P. L. Jelgersma, 71 i.1. M. J. H. Staphorst, 53 j.: G. Bruijn, 71 j. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. LIMBURG. (Slot.) Schouw van één dezer hoogten als klaver bloeit en boekweit, rood en wit, en goudgeel lupine en koolzaad. Wit en purperig bloeien de aardappelen er tusschen, en lichtblauw soms nog vlas. De wind strijkt de kuiven van liet zwellend koren, of het een wappe rende franje was, blauwig en groen. Hoe verscheiden ook van toon rogge, tarwe en haver alles staat er vol van het wit en blauw en paars en rood van het veelvuldig gebloemte daartusschen. Beemd en boom gaard dammen de rijke korenvelden in, als gouden meren in het bloeiend land. Zoo staat het er alles in vakken en vlakken, hoe kig afgemeten, eindeloos samengesteld, tot een schaakbord van kleuren, naast elkander gezet in ruiten, een weelde van wisselende kleurigheden, eindeloos uitgespreid. Kn als in 't gouden zomeruur de maaier door de rijke halmen schrijdt en zeist, de bindsters bukken en rapen, en de zware oogstwagens, als volgeladen schepen, schokkend schuiven door het blonde land Dan staan de opgestelde korenschoovcn, rij aan rij tegen elkander leunend langs het hel lend veld, alsof het de kampplaats was van een leger in rust. Dan is het er, bij den op gang van de roode, ronde zomermaan, ge heel fantastisch. Te voorjaar blank en groen, te zomer blond en blinkend, te herrefst bruin en pur per in zijn hei, en langs al zijn wegen en dellingen, door al zijn velden heen, overwoe kerd met een wilden overvloed van ge bloemte, verheugt zich Limburg in een rijk dom van kleur die onvergelijkelijk is. Maar het is geheel doorzongen bovendien, door- zinderd van 't geruisch zijner boomkronen, zijner zangerige Canada's, doorgonsd van 't gesuizel zijner rijpende aren en 't melodisch gevloei zijner vlotte beken, die klotsend van zijn hoogten snellen, tot hun zilver wordt versplinterd in den diamanten regen van het w atersproeiend molenrad.'' Het is een zeer aardig en leerzaam werk je, dat bovendien niet weinig wint door de fraaie illustraties, die men erin vindt, en waarvan wij er hierbij eenige voor onze lezers afdrukken. De prijs voor ingebonden is 1,20 20 °/o. TOONEEL. J. H. R s s i n g. t In den nacht van Zondag op Maandag overleed te Haarlem de bekende tooneel- recensent J. H. Róssing, een man, die in ruimen kring waardeering en genegenheid vond. Hij was bizonder goed tooneelkenncr, en /iiu critieken droegen daar steeds het LIMBURG. Ruïne van het versterkte stadje Areen aan de Maas.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3