ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. CINEMA PALACE 12e Jaargang. Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 12 OCTOBER 1918 No 41. Het Bloemendoalsch (üeeKblad. Prijs per jaar ƒ4.- Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Advertentie» 25 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. AVE CAESAR! I'saar Eerdinand van Bulgarije heeft zich tot afstand van den troon genoopt gezien. En zoo zien wij een vorst te meer vallen als slachtoffer van den oorlog, waarvan het bloedig voorspel werd ingezet met den inoord op den Üostenrijkschen troonopvol ger en zijne gemalin. Sedert zijn de Koningen van Servië en Qriekenland en de vorst van Montenegro in ballingschap gedreven, heeft de Keizer aller Russen in smadelijke gevangenschap met zijn leven boete moeten doen voor wat zijne voorvaderen misdeden Voorwaar, de oorlog heeft de volkeren geteisterd en de vorsten geenszins ge spaard. Keizer Karl heeft van den ongelukkigen Joseph een troon geërfd, die schijnt te wankelen. En van keizer Wilhelm is het gerucht verspreid, dat hij afstand zal doen van de Kroon ten behoeve van zijn jongsten klein zoon, waardoor dus ook de rechten van den Kroonprins zouden worden gevioleerd. Dit gerucht schijnt weinig geloof te ver dienen, doch ook al moet Wilhelm II het purper niet afleggen, wel is hij zwaar ge troffen, hij, die zich Keizer en Koning waande bij de gratie Qods, doch, zoo hij al niet tot heengaan gedwongen wordt, het zal blijven niet dan bij de gratie van wie zijne tegenstanders waren. Zijne buitenlandsche tegenstanders en zijne binnenlandsche. Want het antwoord, dat Wilson thans van Duitschland verwacht, moet zijn de verloochening van den Duitschen Keizer door het Duitsche volk. Heeft de Duitsche Keizer den oorlog ver klaard, voor den vrede zal slechts met het Duitsche volk worden onderhandeld en prins Max van Baden wordt als kanselier van zijn keizerlijken meester niet te woord gestaan, doch kan slechts gehoor vinden ais afgezant van het Duitsche volk. Het moet Wilhelm II wel zwaar gevallen zijn, den brief aan den scheidenden kan selier te schrijven, waarin hij als zijn „wil decreteert, dat meer dan tot nog Joe het volk zeggenschap zal hebben in de regee- ringsdaden. Dit was reeds abdicatie van de Majesteit. Het moet den obersten Kriegsherr wel moeite gekost hebben, te berusten in den stap, dien de nieuwe kanselier deed, toen deze zich wendde tot den President der Vereenigde Staten met niet veel meer dan eene acte van onderwerping. Immers: het is op bevel van de Enten te, dat de Duitsche regcering wordt ge democratiseerd. Het is op bevel der Entente, dat België wordt ontruimd en hersteld. De „gepant serde vuist'' heeft het vuistpand los te la ten op commando. Het is op bevel der Entente, dat van Elzas-Lotharingen de autonomie wordt er kend, aarzelende stap tot de loslating van dit wingewest. En dit alles heeft de Duitsche Keizer moeten doen, hij, die zoo vaak met zijn wapengeweld dreigde, die ook sloeg eu liet hardst liet Duitsche volk zelf getroffen heeft, dat nu zijn nederlaag moet erken nen met de nederigheid, waartoe het in staat is. Nog zijn de deuren niet geopend van het vredespaleis. Nog huilt men in Engeland en Frankrijk om het hoofd van Wilhelm, om den val der Hohetizollern. De democratie bekommert zich in haar overwinningsroes niet om het lot der vor sten. En toch hoe diep tragisch is de figuur van dezen Keizer, die zich nu door allen verlaten ziet. Verlaten van zijnen Ood, op wiens hulp hij zoo onwrikbaar vertrouwde. Verlaten van zijn volk, dat hem dwong ministers te kiezen uit kringen, die hij heeft verafschuwd. Met gebukten hoofde gaat hij door de Sieges-Allee, hij, de overwonnene. En in zijn nederlaag moet hij nog het allerbitterst gevoelen, dat hij is verslagen niet door hem ebenbiirtigen maar door Frankrijk, dat eenmaal onder den voet van zijnen groot vader lag, door Italië, dat zijn bondgenoot was, door Engeland, dat zijn vloten van de zee verjoeg en ze straks zal opeischen, door Amerika, waarvan hij de bedreigingen als blufI opvattedoor de democratie, den natuurlijken vijand van hem, die de incar natie was der autocratie. De val van de autocratie reeds lang door zoo velen als anachronisme be schouwd sleept Wilhelm li mede. En voor het laatst klinkt in deze wereld liet „Ave Caesar!" ais een zang van be grafenis. Voorwaar deze tragiek heeft hare plechtige zijde. Wie herinnert zich niet den Koning, wien ook eenmaal het Hosan- nah tegenschalde voordat het „kruisigt Hem" hem begeleidde naar de folterplaats. En wie bedenkt niet, dat Wilhelm wel licht Tsaar Nikolaas benijdt, die nu de rust in het graf gevonden heeft. Het moet voor hem zwaarder zijn te le ven dan den dood te ondergaan. DE ZEEWEQ. Men schrijft ons: Bij lezing van uw verslag van de 3 October gehouden vergadering van den Uemeenteraad heeft het mij getroffen, dat het voorstel om gebruik te maken van de bevoegdheid bedoeld bij art. 5 der Wet van 27 Maart 1915 heette afkomstig te zijn van Burgemeester en Wethouders, doch niet temin heftig bestreden werd door een van de twee wethouders. Het komt mij onbe grijpelijk voor, dat een voorstel van B. en W. in openbare zitting de heftigste bestrij ding ondervindt van een lid van dit slechts uit 3 leden bestaande college. En het zal wel aan mijne parlementaire onervaren heid liggen, dat ik niet begrijp, dat een wethouder niet liever aftreedt dan met zijn naam mede te dekken een voorstel, dat hij acht in het nadeel der Gemeente. Naar aanleiding van deze ontboezeming van een onzer lezers zij opgemerkt, dat in het Dageiijksch Bestuur zeer wel eene min derheid kan zijn met eene opinie, welke afwijkt van die der meerderheid. Nu de Raad het voorstel van B. en W. heeft aan genomen, moet van het Dageiijksch Bestuur diligente uitvoering van het Raadsbesluit verwacht worden. Wij zullen hebben af te wachten of wethouder Koolhoven zich ge roepen acht aan de uitvoering van dit Raadsbesluit mede te werken, dan wel of hij weigeren zal zijne medewerking te ver- leenen aan het tot stand brengen van een weg, die, naar zijn zeggen, „een millioen zal kosten, waar niets tegenover staat." Overigens doen wij opmerken, dat den Raad in Juli eene begrooting werd voor gelegd van 6(10.000,die niet in behan deling is genomen, in de jongste zitting werd aan de orde gebracht een voorstel 0111 B. en W. een crediet te verleenen van 300.000,voor aanleg van den weg zon der klinkerbestrating en verstrating (waar voor op de eerste begrooting 235.332, resp. 39.222,was uitgetrokken) en mei vermindering van den post „Uitvoering en Onvoorzien" van 100.000 tot 10.400. Ook die tweede begrooting is niet in stem ming gebracht. De zaak is aangehouden tot eene volgende vergadering, nadat twij fel was uitgesproken aan de betrouwbaar heid der begrooting. Het zal echter de vraag zijn of B. en W. nu geneigd zijn nog eens een derde begrooting in te dienen, nadat zij zich, bij monde van den Voor zitter, garant hebben gesteld voor de deug delijkheid der door hunne ambtenaren op gemaakte begrooting. Wel schijnt zeker, dat, welke begrooting B. en W. nu ook indienen, de tegenstanders van den Zeeweg daarop kritiek zullen uitoefenen. Wij heb ben mr. Jacometti in de jongste raadszit ting reeds aanmerking hooren maken op liet ondeskundige karakter der begrooting en de heer De Roo van Alderwerelt karakte riseerde den eersten post als „een slag in de lucht". Heeft het dertiende Raadslid reeds zitting genomen, wanneer over het B. en W. te verleenen crediet zal moeten worden gestemd, dan is vergrooting van den tegenstand niet onwaarschijnlijk te achten. -JWij hebben ook de verwachting hooren uitspreken, dat men zich voorloopig zal te- vreileii stellen met de beschikking te ver krijgen over het' voor den aanleg van een Zeeweg bcnooüigde terrein en zich zal be palen tot den aanleg van een wandelweg, wat zoo ongeveer de bedoeling is van een in een der Haarlemsche bladen ontwikkeld idee, dat van een Bloemendaler moet af komstig zijn. De mérites van dit plan schijnen wel door meerueren te worden ingezien. Het is evenwel niet waarschijnlijk, dat B. en W. tot waardeering van die mérites zijn te brengen. Immers heeft de Burgemeester zieli herhaaldelijk beroepen op de wensclie- iijkheid om het te ondernemen werk te doen strekken ter bestrijding van werkloosheid. Waar nu reeds uit de eerste begrooting een post van bijna 300.0(H),gelicht is voor bestrating en verstrating, zal men, zoo men aan het argument der werkloosheid-bestrij- ding wil vasthouden, kwalijk kunnen inbin den tot weinig meer dan grondaankoop. Ook zal, zoo men werkelijk werkloosheid wil bestrijden, bezwaarlijk lang gewacht kunnen worden met de voorbereiding van het werk, wil met de uitvoering kunnen worden begonnen op een tijdstip, waarop voorziening in de werkloosheid urgent wordt. Eén ding is zekerde Raad heeft liet voor stel van B. en W. om de eerste stappen te doen voor de onteigening goedgekeurd. Daaruit volgt logisch de verplichting om tot aanleg van den Zeeweg over te gaan. Eii al blijft er nu ongetwijfeld ruimte over voor kritiek op de wijze, waarop men dien aanleg wil tot stand brengen, tot obstruc- tionisine mag die kritiek niet leiden. En zoo ook na het gevallen raadsbesluit in het col lege van B. en W. nog tweedracht bestaat, dan zal de meerderheid in dat college van de minderheid zoo al geen medewerking, dan toch zeker onthouding van tegenstand moeten vergen. Na wat B. en W. van den Raad verkregen hebben, behooren zij krachtig en aanstonds die maatregelen ter hand te némen, die moeten leiden tot de uitvoering van het lang gekoesterde plan tot aanleg van een weg naar zee. NIEUWE INVASIE VAN VLUCH TELINGEN Het was deze week 4 jaar geleden, dat ook Bloemendaal zijn deel kreeg in de heel Nederland opgelegde taak om de Belgische vluchtelingen op te nemen. Hartenlust was er getuige van, hoe men hier den plicht der gastvrijheid begreep. En in menig Belgisch gezin moet nog dankbare herinnering be staan aan ons dorp, dat zich waarlijk in 1914 niet onbetuigd liet en waar menig ge zin door medelijden zich bewegen liet tot spontane gulheid en hartelijkheid. Op dit oogenblik schijnt wederom een groot deel der bevolking van de bezette streken in paniek op de vlucht te zijn naar Nederland. Bij sommigen is het vermo gen om barmhartigheid te betrachten aan zienlijk verminderd. Maar wel zeker is, dat bij velen andermaal niet vergeefs een beroep zal worden gedaan op naasten liefde. Mocht andermaal een exodus uit België plaats hebben met uitloopers tot zelfs naar hier, dan zal onder het oog moeten worden gezien, dat niet meer beschikbaar is dc ruimte, die in 1914 zoo velen heeft geher bergd. Daarom zal het goed zijn, zoo bij voorbaat wordt bedacht, wat in geval van nood zou kunnen worden gedaan om het lot der verdrevenen te verlichten. Wij vertrouwen, dat de Overheid reeds op deze eventualiteit is bedacht geweest en maatregelen reeds in zooverre heeft voor bereid, dat uitvoering elk oogenblik kan plaats hebben. Op de particuliere barmhartigheid moge ook andermaal kunnen gerekend worden, vast staat wel, dat bij menigeen de kracht om te helpen verminderd is. Wat niets af doet van den plicht der gemeenschap om den buurman te helpen, die in nood ver keert. UITGAAN. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Groote Houtstraat 113 Haarlem. Programma van 11 totenmet 17 October. 1. OORLOGS-JOURNAAL Actueel. 2. DE VERDENKING VAN DEN ZOON Drama iu 2 Afd. 8. HET LAND Levensspel in 3 Acten. i. Optreden van Miss ARABELLA FIELDS. PAUZE. 5. De Amulet van de Witte Bisson. Cow Boy film in 2 Afd. VRAGENBUS. V.: Waarvan is de naam Elzas afge leid?. A.: De naam „Elzas" dateert eerst uit den tijd der Franken. Volgens de eene ver klaring is de naam afkomstig van „Elisas- sen", wat het Land der Vreemden betee- kent; volgens eene andere afleiding be duidt Elzas: Gassen an tier lil. V.: Waarom zijn de Zecuwsche verlo ven ingetrokken A.: Omdat de Regeering beducht is voor het overtrekken der grenzen door vreemde legertroepen. Nederland is gedwongen vreemde krijgslieden, die zijn gebied be treden, te interneeren en om dit, bij mas sale overschrijding der grenzen, te kunnen doen, zijn alle beschikbare manschappen noodig. Ook heeft men gedacht aan de wenschelijkheid om hulp te verleenen, in dien andermaal een groot deel der Belgi sche bevolking in Nederland de wijk zou nemen. Het is niet onmogelijk, dat ook aan de andere zuidgrenzen van ons land dezelfde maatregelen genomen zullen worden. PLAATSELIJK NIEUWS. Distributie-Mededeelingen. Brood. De broodkaart voor het 71e tijdvak is geldig tot en met 17 October, die van het 72e tijdvak van 18 tot en met 24 October. Vet. De vetkaart voor de derde week van liet tweede tijdvak is geldig tot en met 22 October. Vierde week 23 Oct.1 Nov. Vijfde week 2 Nov.11 Nov.; zesde week van 12 Nov.21 Nov. 10 gram onderbons van het eerste tijdvak zijn geldig gedurende het geheele tweede tijdvak. Bij vetbon 3e week over te leggen bon A 82. Koffie. Tot en met 15 October is 14 ons koffie verkrijgbaar op bon N". 38. Van 1631 Oct. A ons op bon Nu. 39. Kaas. Tot en met 18 October is op bon A 83 verkrijgbaar 1 ons kaas naar keuze. Volvette üouda met rijksmerk 16 ct. per ons; zonder rijksmerk 15A ct. p. ons. Edammer 40 a 14A ct. p. ons; 30 a 12A ct. p. ons, 20 37)4 ct. p. pond of 8 ct. p. ons. Suiker. Tot en met 18 October is op bon A 81 verkrijgbaar A pond suiker melis 1 of bijsoorten melis I tegen den prijs van 15 cent per half pond. Van bijsoorten (bas terd, enz.) is geen maximum-prijs vast gesteld. Oort. Tot en met 18 October is op bon A 80 verkrijgbaar 1 ons gort tegen den prijs van 13 ct. per pond, 2 A ct. p. ons. Chocolade. 'I'ot en met 27 October is op reserve-bon 27 verkrijgbaar 1 reep cenlieidschocolade tegen den prijs van 12 A cent per reep. Aardappelen. Van 12 tot en met 15 October is op reserve-bon 28 verkrijgbaar 2 K.Q. aardappelen (zand- of klei-); klei-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1