IÉ* Najaar- en Winterstoffen. EMSER WATER A.H.VAN DER STEUR J'. INFLUENZA, KERK-AGENDA. Zondag 10 November. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., voorm. 18 uur, Prof. Muller, van Voorburg. „Maranatha", Jongeliedensamenk., voorm. 10 uur, Da. Padt, Pred. te Amsterdam; 'a av.6J uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Da. J. C. Brussaard; nam. 51 u., Ds J. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, v.m. 10J u. (in het gebouw der Bloemend. Schoolvereeniging), voorm. 101 u-, Ds. J. van Dorp, Pred. te Hoorn. HAARLEM. Rel. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, geen dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Luk. 13 13„de doodsreis". Vrijdag 15 Nov. nam. 2,45 uur, Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eijsinga, Huwelijksinzening van J. S. t. van Dommelen en J. de Vries. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig een ruime sorteering vaarlijke dubbele deuren, de meest moder ne, van Lips. Ook de zoldering is van ge wapend beton. De kluizen zijn omgeven door controle-gangen en aan de tuinzijde is het huis afgesloten door luiken met stalen paneelen. Qe ziet voor de veiligheid is goed zorg gedragen, terwijl bovendien de boven verdiepingen worden bewoond door een der ambtenaren van de bank. Achter de kluizen zijn een drietal knipkamers. De leider van het bijkantoor is de heer Ritsema. Het geheel maakt een uitmuntenden in druk van degelijkheid en keurigheid. Men mag hier waarlijk van een goeden aanwinst voor ons dorp spreken. Der Haarlemsche Bankvereeniging komt een woord van lof voor haar initiatief en onder nemingsgeest toe. Moge het bijkantoor een blijvend succes voor haar zijn. Kindermaaltijden. Naar wij vernemen zijn de pogingen der dames om dezen winter weer middagmalen aan schoolkinde ren te verschaffen geslaagd. Met de opening der scholen zullen de maaltijden weer beginnen. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De afdeeling Bloemendaal Velsen hield Woensdagavond een verga dering in „Rusthoek", onder voorzitter schap van dr. Posthumus Meijjes. Met al- gemeene stemmen werd aangenomen een voorstel, om in samenwerking met de afd. Haarlem de groote keuring der Maat schappij het volgend jaar in April te Haar lem te houden. Verscheidene aangelegenheden van huis- houdelijken aard werden besproken, en fraaie inzendingen erlangden een onder scheiding. Drukkerij te Bloemendaal. Zooals men in de advertentie in dit nummer ziet, is in ons dorp, aan den De-Genestetweg 23, een nieuwe drukkerij gevestigd. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij J. Plevier, Dr.-Leijdsstraat 24, Schoten, een stuk drijfriem; J. ter Gast, Hartenlustlaan 7, te Bloemendaal, een gummi band van een kinderwagen; P. Prins, Duinlustparkweg 23, te Bloemendaal, een rood kindermutsje; mevrouw de wed. Voet, Rampenlaan, Over- veen, een portemonnaie met inhoud; R. Nieuwenhuis, Zandvoorterlaan lb, te Aer- denhout, een gouden broche; Van Beek, Tetterodestraat 74, te Haarlem, een porte monnaie met inhoud; aan het bureau van politie te Over veen: een paar dames-hand- schoenen, een r.-c. kerkboek; een sleu teltje. Verloren: twee petteneen gouden armband-horloge; een klein zilveren ket tinkje; een bruine garen handschoen; een lorgnet; een abonnement der N. Z. H. T, een rol teekeningen. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 1 November tot en met Don derdag 7 November. Ondertrouwd: S. G. C. Walter en C. Slats. Overleden: H. Hoeks, 82 i.; I. van Raalte, 62 j., wonende te Amsterdam; M. Th. N. G. Hillen, 12 j.; M. J. Lang, 16 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: M. Mollemans, 73 i.; D. Blikkenhorst, 72 j.; M. E. Meur, 32 j.; S. Hidma, 44 j.; B .Koster, 51 j.; W. Stolle, 22 j.J. G. Burger, 41 j.; M. Lodewijk, 68 j.; H. Komen, 32 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Uroote voorjaarskeuring en Bloementen toonstelling. Door de afd. Haarlem en Omstreken en BloemendaalVelsen der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde is een tentoonstellingscommissie benoemd, die op Dinsdag 29 Oct. heeft vergaderd en in welke vergadering is besloten voorstellen aan het hoofdbestuur te doen om de datums der tentoonstelling en keuring te bepalen op 2428 April 1919. Een financieele com missie is benoemd die zich zal bezighouden met de financieele regeling. Nationale vereeniging voor den Volkszang afd. Haarlem. Er heeft zich te Haarlem een comiteit gevormd om een propaganda- avond te geven met mevrouw KooijVan Zeggelen's zangspel „Het Nederlandsche lied door de eeuwen heen". Toen het hoofdbestuur van de Nat. Veree niging voor den Volkszang op 28 November 1917 eenige dames en heeren uitnoodigde om de rustende Haarlemsche afdeeling te doen herleven, werd daarbij de groote wen- schelijkheid uitgesproken een pakkend stuk te hebben, ten einde op een propaganda- avond het publiek omtrent doel en streven der vereeniging aanschouwelijk in te lich ten. Het stuk, reeds in studie, beoogt de aan dacht te vestigen op het Nederlandsche lied van eenige eeuwen geleden tot nu toe. Daar toe voert de schrijfster ons op een Jaar beurs in den tegenwoordigen tijd, waar de houder van een oud-Hollandsche taveernel, Floris Spaan, zijn enthousiasme voor het Nederlandsche lied teekent in schilderach tige tafereelen, elk omvattende de omge ving in den tijd waarin een aantal liederen thuis behooren. Het zijn die tafereelen, wel ke door de medespelers worden weergege ven. De liederen uit die tijden worden dus gehoord in hunne eigene omlijsting: Tour- nooitijd, Gouden Eeuw, Patriottentijd, ter wijl het slotspel ons eenige moderne Ne derlandsche liederen brengt, om het geheele overzicht te besluiten en te doen zien, dat al waren de oud-Nederlandsche liederen mooi en stijlvol, de moderne het niet min der zijn. Wij hopen, dat de ophanden uitvoering ervan die algemeene belangstelling moge wekken, die de herleving van onzen Natio- nalen volkszang in zoo ruime mate ver dient. Thans is ook te Haarlem opgericht een „Vereeniging voor Algemeene Geestelijke Ontwikkeling voor Haarlem en Omstreken", welke bedoelt door het doen houden vari lezingen en leergangen op alle gebied mede te werken aan de intellectueele en moreele ontwikkeling der bevolking van Haarlem en Omstreken in alle lagen en schakeerin gen. Het plan is, zoo mogelijk, te komeit tot de stichting van een volksuniversiteit en, met het oog daarop, dadelijk reeds in den geest van volksuniversiteiten werkzaam te zijn. Er traden reeds ruim veertig leden toe. Wij ontvingen van den luit.-generaal Snij ders een uitvoerige repliek op ons naschrift van de vorige week. Ons stuk heeft veel belangstelling ondervonden. Wij nemen 's generaals repliek en onze dupliek op in ons volgend nummer, daar ons nu de plaatsruimte ontbreekt. Den „Brief van Klaos" ontvingen wij juist even te laat om hem nog in dit nummer te kunnen opnemen. VAN HIER EN DAAR. De „Vorwiirts" schreef over den nieu wen toestand in Duitschland o. m. het vol gende: Men gelooft te droomen; maar neen, wij hebben tot dusver gedroomd en wij zijn thans bezig te ontwaken. De Duitsche nota spreekt hare verwachting uit, dat de En tente nu hare voorwaarden voor den wa penstilstand zal bekend maken. In ieder geval is het tijd, dat wij deze voorwaar den leeren kennen. Zij zullen een oogen- blik van hartstochtelijke opwellingen ver oorzaken en de kreet tot den Iaatsten wan- hopigen strijd zal vele verborgen zenuwen van ons gevoel in beweging brengen, maar wij zullen dit tot ons zelf moeten zeggen, dat wij wel het recht hebben zelf te ster ven, maar niet anderen te laten sterven. Het zal er thans op aan komen, doelloos bloedvergieten te vermijden, en het is dui delijk, dat ieder bloedvergieten doelloos is geworden. De taak van de militairen zal daarmee geëindigd zijn en de taak van de diploma tie zal daarvoor in de plaats komen. Het Duitsche volk kan ook zonder wapens aan de vredestafel een factor van beteekenis zijn en een volk van 70 millioen menschen, dat men niet kan uitroeien en dat innerlijk vast bijeen blijft, kan in de toekomst waar over beslist zal worden, kostbaar zijn als vriend en gevaarlijk als vijand. De val en het verval van Oostenrijk sluit den cirkel van dezen wereldoorlog. „Oos- tenrijk-Hongarije, of liever zijn leidende bureaucraten waren het, die door hun ulti matum aan Servië de zwaarste schuld op zich laadden". Met het oude Oostenrijk is ook de continentale politiek van het Duitsche rijk ineengestort. De groote lijn daarvan lag van Hamburg naar Bagdad. Bagdad is sedert jaar en dag in de handen der Engelschen. Door het afvallen van Bul garije werd deze linie verkort tot aan den Donau. Door het uittreden van Oostenrijk uit het verbond is zij verder verkort tot Odesbach aan de Elbe. Nu het oude ineenstort, moeten wij de kracht hebben het nieuwe op te bouwen. Mr. Van Cauwelaert over Vlaamsche eischen. Onlangs hield mr. Van Cauwe laert te Harderwijk eene rede met als hoofdpunt: De Vlaamsche Beweging. Mr. Van Cauwelaert zeide o. a. dat, daar er nu er van Duitsche inmenging geen sprake meer kan zijn, iedere Vlaming het recht en den plicht heeft om voor zijne Vlaam sche rechten op te komen. Vlaanderens uur is gekomen. Alle verdeeldheid moet zooveel mogelijk vermeden worden. Het Aktivismc als politiek keurde hij af. Maar met het vellen van een oordeel over die Vlamingen, die in het bezette gebied voor de Vlaamsche zaak geijverd hebben, moet men wachten, tot een grondig en onpar tijdig onderzoek heeft plaats gehad. En hij, die niet zal gehandeld hebben uit eigen belang, maar uit Vlaamsche overtuiging, zal steeds waardig geacht worden als strij der zijn plaats in de Vlaamsche rangen in te nemen. Het bestuur van het Vlaamsch- Belgisch Verbond heeft het plan het initia tief te nemen om een Nationaal Vlaamsch Verbond op te richten met als minimum- eischen de tegenwoordige eischen van het Vlaamsch-Belgische Verbond. Mr. Van Cauwelaert wees er nog op, dat springstof opgestapeld ligt in de har ten der Vlaamsche menschen, en maande de Belgische regeer ing aan, niet te steunen op de brute macht. Voor den Vrijwilligen Landstorm. In op verscheidene plaatsen des lands gehou den bijeenkomsten is besloten tot het vor men van een stichting genaamd„Stichting Landstorm Vrijwilligers 1914 en volgende jaren", ten doel hebbende den band tus- schen de vrijwilligers bij den landstorm gedurende en ook na de mobilisatie te on derhouden. Het ligt in de bedoeling, ten einde tot oprichting der stichting te kunnen overgaan, allereerst te vormen een vereeniging tot instandhouding van een stichting ten be hoeve van de Landstorm-Vrijwilligers 1914 en volgende jaren. Leden van die vereeni ging kunnen worden allen, die zich in 1914 en later verbonden hebben bij den Vrijwil ligen Landstorm, onverschillig of zij behoo ren tot een gewapende afdeeling, dan wel tot motor-, vaar- en voerwezen, automo bielen- en etappe-dienst, Roode Kruis-, luchtwacht-afdeeling of ongewapenden landstorm. Ook zij, die een vrijwillige ver bintenis sloten, maar hetzij door afkeuring, hetzij door oprodping voor verplichten dienst van de verbintenis zijn ontheven, komen in aanmerking voor het lidmaat schap. Voor het lidmaatschap zal een minimum contributie worden vastgesteld van 1. 's jaars. Tentoonstelling opvoeding van de jeugd. Er staat een tentoonstelling te worden georganiseerd met daaraan te verbinden congres, en wel in den zomer van 1919 te 's-Gravenhage. Zij heeft ten doel de be langen te behartigen van de jeugd boven den leerplichtigen leeftijd. Velen zullen zich herinneren, dat de Bond ter Behartiging van de Belangen van het Kind, 'n federatie van vereenigingen, die het initiatief genomen heeft tot het houden van tentoonstelling en congres, ontstaan is uit de tentoonstelling „Opvoeding van het kind van 1314 jaar" in 1908 te 's Gravenhage gehouden in het Oud-Rijksarchief op het Plein. Zóó groot was het succes hiervan, dat de vereenigingen, welke die tentoon stelling tot stand brachten, besloten deze samenwerking te bestendigen door zich blijvend aanéén te sluiten in bovenvermelde federatie. Zij wenschen thans met medewer king van andere vereenigingen een voort zetting te geven van de tentoonstelling „Op voeding van het Kind" door de tentoonstel ling en het congres „Opvoeding van de Jeugd boven den leerplichtigen leeftijd" op touw te zetten. Voor bizonderheden kan men zich wen den tot den heer N. G. Pierson, Korte Vij verberg 1 b, Den Haag. Duitschland's schuld aan België. De bekende Belgische schrijver Emile Cam- maerts, onzen lezers nog wel bekend als medewerker van „Het Midden", schrijft in de „Nineteenth Century" over het boven genoemde onderwerp. Na er aan te hebben herinnerd hoe de Belgische regeering in haar antwoord aan president Wilson van Januari 1917 en aan den paus in December 1917 aandrong op vergoeding voor de schade, welke de Duitschers in België heb ben aangericht, berekent schrijver, dat er ten huidigen dage een schadeloosstelling van 95.200.000 pond sterling kan worden geëischt. De „Münchener Neueste Nachr." van 26 Febr. 1916 schatte, dat er toen voor een waarde van 80 millioen pond aan ruwe grondstoffen en machines was weggehaald, terwijl de „Nordd. Allg. Ztg." van 24 Dec. 1914 verklaarde, dat het Duitsche leger in de eerste weken van den oorlog voor 20 millioen pond sterling aan Belgisch bezit vernielde. Lezen. Na gewezen te hebben op de groote fortuinen, die Fransche schrijvers met hun arbeid hebben gewonnen, schrijft de Brusselsche Tijd in een artikel onder bovenstaanden titel: Vlaanderen, eilaas! is niet zoo gezegend. Vooral dit Vlaanderen niet, dat nog zijn eigen taal schrijft en niet, zooals het Vlaan deren van Maeterlinck en Verhaeren, Vlaamsche namen, Franschen geest de verbastering is prijs gegeven. Ons volk leest weinig of niet. Twee dingen mist het: be hoefte aan lezen en geld om lezing te be talen. Het betert, doch niet snel genoeg. Wel heeft Conscience de vreugde van we reldbefaamdheid genoten en zal ook wel Streuvels langzaam er toe komen. De eer ste heeft echter nimmer een villatje kunnen bezitten en de tweede heeft heel zeker „Het Lijsternest" niet van zijn eereloon als schrijver kunnen opbouwen. Holland leest. Onder zijn beste schrijvers zijn er enkele, die van hun pen leven. Niet b. v. Multatuli, die milddadig immer was vooraleer hij daartoe de middelen bezat, kocht levensonderhoud met zijn eereloon. Doch Holland is sterk genoeg om ook onze schrijvers te steunen en aan het werk te houden. Streuvels, René de Clercq en Tim mermans, de vader van Pallieter, kunnen ons zeggen, dat het stoffelijk loon van hun kunst nul zou wezen, moesten ze Holland missen. Als duizend exemplaren van Vlaam sche schrijvers worden uitgegeven, komt er maar één tiende van naar Vlaanderen. De tienduizend exemplaren van Pallieter zijn voor het allergrootste deel voor Holland en zijn koloniën gebleven. Speenhoff dichtte onlangs in „De Tele graaf": Kettinghandelaars. Nu de vrede wordt besproken, Zit de kettinghandelaar Met zijn huis vol smokkelrommel En zijn handen in het haar. Laat ze met dien rommel zitten, Maakt ze allemaal failliet, Ruïneert die voedseldieven, Koopt hun kettingwaren niet. Erger dan de minste boeven, Dan de lafste moordenaars, Dan de misselijkste pooiers Zijn de kettinghandelaars. Duizenden van arme kind'ren Namen ze het eten af, Duizenden van arme stakkerds Gingen daardoor in het graf. Hebt geen meelij met die schurken, Laat ze beed'len op zijn minst. Millioenairs zijn ze geworden, Door hun vuige oorlogswinst. Straft ze met de zwaarste straffen, Hangt ze op, dat is het best, Die ons arme volk bestalen; Holland mijdt ze als de pest. Ziet ge daar die bleeke vrouwen, Uitgeteerd en uitgeput; Ziet ge daar die zieke werklui, Moedeloos en zonder fut Honden hebben ze gegeten, Rommel, afval van de straat. Werklui, vloekt die menschenbeulen. Straft ze met uw diepste haat. Ziet, daar komen ze met koren, Boter, eieren en brood. Toen ze al dat voedsel stalen, Was ons volk in hongersnood. Zet hun namen in de kranten, Gaat ze spuwende voorbij, Want de schuld van de ellende Zijn de woekeraars, zijn zij. Kan men blinden het gezicht weergeven Over dit merkwaardige onderwerp schrijft „De Telegraaf": Volgens de Académie de médecine te Parijs zou de Poolsche geleerde Kann, sol daat in het vreemdelingen-legioen, een middel hebben gevonden om hun, die door een kwetsuur het gezichtsvermogen verlo ren, dit gedeeltelijk terug te geven. Kann is scheikundige en kwam bij zijn onderzoekin- het beste middel tegen hoest, verkoudheid. 55 cent per heele kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2