ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING U ITG A A CINEMA PALACE 12e Jaargang. Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1918 No 47. Het Bloemendoalsch Weekblad. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN' Kantoor voor redactie en administratie: Advertentien 25 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. WOELINGEN, FEESTEN EN VER ANDERING. Mr. Cort van der Linden heeft het toch wel goed ingezien: na den oorlog zou alles anders worden, wie dan mee wilde doen, zou tijdig anders moeten zijn geworden. Of hij ver genoeg is gegaan met zijne veranderingen blijve in 't midden. Woelin gen als van de vorige week zouden 'n gansch anderen afloop hebben gehad, indien niet ook Cort van der Linden den „revolu tiegeest'' wind uit de zeilen had genomen. Halfslachtig is zijne grondwetsherziening geweest. Eene nieuwe is onvermijdelijk, al ware het alleen reeds op Hoofdstuk II. Van eene republiek is bij ons voorloopig geen Sprake of het moest eene zijn niet de tegenwoordige koningin als presidente. Wat ze feitelijk reeds is. En blijkens hare proclamatie wil zijn. Aan de liberale hoo- gescholen werd 30 jaar geleden al geleerd, wij leven in een republiek, maar met erfe lijk presidentschap. Maar met dat al heeft Cort van der Linden achteraf bezien, het land met zijne kleinigheid een grooten dienst bewezen. Het algemeen kiesrecht dwingt nu de burgerij kleur te bekennen. Ze blijkt in overgroote meerderheid conservatief, bijna reactionair, conservatiever dan de Ko ningin en dan de regeering, wier daden wij evenwel nog moeten afwachten. Zoo is dan d. m. deze constellatie te on derkennen: de Koningin, de regeering ver- toonen zich als liberaal, de natie vertoont zich als grootendeels conservatief met een reactionairen tint eenerzijds, democratisch met een revolutionairen tint anderzijds. De Koningin heeft in hare proclamatie woorden gebezigd van groote draagwijdte en die gesteld hadden kunnen zijn door een liberaal als prof. Visser van IJzendoorn. Die woorden kunnen nimmer meer worden te ruggenomen. Blijft ook de regeering libe raal, dan zal zij het evenwicht tusschen de volkskrachten' een wijle kunnen bewaren. Maar hoe lang? Dit hangt niet alleen van binnenlandsch gebeuren af, het blijft voor 'n groot deel bepaald door wat buiten de grenzen zal plaats hebben. Daar buiten vertoont zich in het groot een soortgelijk beeld als daarbinnen. De voornaamste staatslieden der Entente zijn liberaal. Reac tionair zijn de jingo's van alle gading. Kardinaal Mercier, die pregnante figuur, is een hunner. Hoelang zullen die staats lieden der Entente het heft in handen hou den. Worden de zaken van Ierland en van Zuid-Afrika niet opgelost in liberalen zin, d. i. in den zin der steeds vermeerderende vrijheid, dan zal Engeland niet inneilijk en- geschonden uit den oorlog komen. Ont waakt niet in Amerika de geest van men- schelijkheid, dan zal ook daar het zijne kracht liewustgeworden volk zich organi- seeren tegen de geldmagnaten. En zoo is er eigenlijk maar één land, waar oprecht en zonder schaamte kan wor den feestgevierd: Frankrijk. Frankrijk heeft voor den oorlog het kapi talisme van zich afgeschud, daarna het im perialisme der R. kerk. Het is nu vrij ook van allerlei storende droomen. Met zijn rijken bodem, zijn schitterende ligging aan zee, een waarschijnlijk onbeperkt crediet bij het wereld-bankkapitaal in New-York, kan het thans een grondige vernieuwing onder gaan. Kan het zich vernieuwen? Wanneer het zich niet laat bekoren door den leugenach- tigen schijn van het doodelijke militarisme, Frankrijk's valstrik. Wanneer het leert zich te decentraliseerenwaarvoor noodig is geestkracht. Zoo is dan de toekomst aan zedelijke krachten. Het brute geweld, met zijn afgrijselijke tronie, dat niet anders kan dan vernielen, make binnen- en buitenslands plaats voor het besef van de éénheid van alle menschen, van de verantwoordelijkheid van allen voor elkander, voor de vernieuw de zekerheid van onderlinge afhankelijkheid, waaruit nieuwe aanhankelijkheid geboren kan worden. Als ook de bestaande gods diensten zich naar elkander toebuigen. Als ook de kerken de hoogmoed hunner eenzij- BLOEMENDAAL. Bloemendaalsche weg 113. G-estort Kapitaal f 4,050.000, Reserve ca. f 850.000. Verstrekt DEPOSITO-BEWIJZEN met halfjaarlijksche coupons: VOOR EEN JAAR VAST. 4 MET I JAAR OPZEGGING. 4'%*) Na opzeggiug 1/2 lager- digheid afleggen en zich bewust worden, dat het ééne Waarheid is, die zich, berede neerd in de wetenschap, gevoeld in de re ligie, gewild in den arbeid, bewustworden en verwerkelijken laat, in duizenderlei vorm, en eindeloos veranderend. Na woelingen, feesten. Maar na feestenverandering. T. GEMEENTERAAD. Vergadering van Donderdag 21 November. Als de Voorzitter, Jhr. A. Bas Backer, te 2 uur de vergadering opent, zijn alle leden aanwezig op Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout na. Al dadelijk wil de heer De Roo van Alder w ere! t, wien de woorden op de lippen branden, eene redevoering gaan afsteken naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in den lande, maar die Voorzitter zegt zelf een dergelijk voornemen te hebben en bovendien eerst te willen overgaan tot de installatie van liet nieuwe Raadslid. Binnengeleid door den gemeente-secretaris, treedt de heer J. G. v a n K e s s e 1 op den Voorzit ter toe, die hem verzoekt den zuiverings eed te willen zweren ,,Ik zweer, dat ik, om tot lid van den Raad te worden benoemd, directelijk of indirectelijk, aan geen persoon, onder wat naam of voorwendsel ook, eenige giften of gaven beloofd of gegeven heb. Ik zweer dat ik 0111 iets hoegenaamd in deze betrekking te doen of te laten, van niemand hoegenaamd eenige be loften of geschenken aannemen zal, di rectelijk of ondirectelijk." E11 de heer Van Kessel zweert: ..Zoo waarlijk helpe mij God a'mach- tig!" Hierna leest de Voorzitter den heer'Van Kessel den eed van trouw voor: „Ik zweer trouw aan de Grondwet en .aan de wetten des Rijks, en dat ik de belangen der gemeente Bloemendaal met al mijn vermogen zal voorstaan en bevorderen." En wederom zweert de heer van Kessel ..Zoo waarlijk helpe mij God almach tig!" De Voorzitter wenscht den heer Van Kessel geluk met zijne benoeming en spreekt de hoop uit, dat het hem gegeven moge zijn in velerlei opzicht mede te wer ken tot den bloei der Gemeente. Hij ver zoekt den heer Van Kessel wel plaats te willen nemen tusschen de heeren Verde- gaal en Laan en de heer ,Van Kessel neemt, na gecomplimenteerd te zijn door al zijne mede-raadsleden, den zetel in van wijlen den heer Van der Hulst. Ce heer Van Kessel is een slank man van jeugdig en energiek voorkomen. Hij heeft het uiterlijk van een heer. Later in den middag zou blijken, dat hij, beschik kend over een laat ons zeggen ietwat vreemd accent, tevens de beschikking heeft over de noodige vrijmoedigheid en gemakkelijkheid om zich uit te drukken. Als katho'iek gekozen, wist hij reeds in deze zijne eerste zitting meer dan éépi democratisch succes te behalen en men mag zeker wel de verwachting koesteren, dat de Raad een christen-democraat rijker is geworden (als men ons wil toestaan het voor katholieken in politieken zin onge bruikelijke woord „christen" hier te be zigen). Toespraak van den burge meester. Als de heer Van Kessel zit- Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. ting heeft genomen, zegt de Voorzit ter in de jongste gebeurtenissen aanlei ding te vindden om een woord te spreken. De oorlog is geëindigd. Wel is er nog geen vrede, maar toch heerscht er vreug de, dat wij voor oorlog en binnenlandsche onlusten zijn bewaard gebleven. Over het geheelc land is het nu „de hand aan den ploeg" en spreker hoopt, dat men ook in deze gemeente weer krachtig aan den arbeid zal kunnen gaan. Spreker deelt nog mede, dat hij door middel van de couranten eene oproeping aan de burgerij heeft gedaan, om Vrijdag de vlaggen uit te steken en zich met oranje te tooien. Levede Koningin! Nog is het ap plaus, waarmede de Raad deze woorden onderstreepte, niet verstomd, als de heer De Roo van Alderwerelt het woord neemt naar aanleiding der gebeurtenissen van de afgeloopen week. Eene partij, die spreker niet nader behoeft aan te duiden, heeft zich vermeten de hand naar het gezag uit te steken. Spreker meent, dat uit deze vergadering een stem van protest behoort op te gaan, een stem te vens van verknochtheid aan het Huis van Oranje. Spreker verzoekt allen in te stem men tnet den kreet: LEVE DE KONINGIN! HOERA! De Voorzitter en alle Raadsleden staan op en herhalen: „Leve de Koningin!" Sommigen herhalen ook het „Hoera!", maar enkelen doet dit ongetwijfeld te Veel aan Duitsche manifestaties denken, waar om zij er mede volstaan der Koningin een lang leven toe te wenschen. De heer De Roo zelf gloeide van geest drift, maar de ovatie zelf had een wat stroef karakter. Het „Leve de Koningin!" schalmde niet door de zaa', maar werd meer gezegd. En de meerendeels ietwat ouwelijke heeren met stroeve gebaren, die bovendien hun gering aantal in het nadeel hadden, konden niet tot enthousiasme ont vlammen. Zoo bleef oek de perstribune onaandoenlijk, al ware de burgemeester wellicht toegevend genoeg geweest haar te excuseeren, zou zij zich door het Oranjevuur had laten medeslepen. Goedkoop voedsel en dek king. Heel nuchter kwam vlak na deze demonstratie aan de orde het eerste der ingekomen stukken, een verzoek van den Christelijk Nationalen Werkmansbond en van de afdeelingen Overveen en Voge lenzang van den R.-K. Volksbond om'toe- slag op brandstoffen, verlaging van den prijs van klei-aardappe'en en beschikbaar stelling van wollen dekens tegen goed kooperen prijs. Dit verzoek was om ad vies in !h anden gesteld van den Directeur van het Levensmiddelenbureau, die een rapport had uitgebracht, waarin wordt ge zegd, dat tot toeslag op de brandstoffen reeds is besloten en dat eene regeling in voorbereiding is. Wat betreft de verla ging van den prijs der klei-aardappelen tot 5'cent, dit zou eene uitgave vorderen van f 10.000, Beschikbaarstelling tegen lageren prijs verdient, volgens den Direc teur, afgezien van den zeer uitgebreiden administratieven arbeid, die daaraan ver bonden is, en de moeilijkheid om eene splitsing te maken, geen aanbeveling, daar dan noodzakelijkerwijze toeslagbons ver strekt moeten worden, hetgeen aanleiding geeft tot niet te achterhalen fraude. Aan een distributie van dekens zijn, behalve aanzienlijke uitbreiding van ad ministratieve werkzaamheden en het ont breken van voldoend geschoold personeel en kantoorlokalen, de volgende bezwaren Groote Houtstraat.113 Haarlem. PROGRAMMA Van 22 tot en met 28 November. 1. MOOI HiAHLEM. Deze opname is zeer interessant daar men veel bekende personen en plekjes op de film herkent. 2. GRENS HYENA'S. Cow Boy Drama in 2 afdeelingen. 3. PINSON DE DETECTIVE. Interessant spannend detective drama in 3 afd. 4. Optreden van Miss ATTIMA. Artistiek Zang en Dansnummer. - PAUZE. 5. Mejuffrouw WERVELWIND. Komische Sportfilm in 2 afd. Zeil- en motorbootrace, watervliegtuigen, zwemmen, autorace, alles kan Mej. Wervelwind, behalve haar Vader gehoorzamen. Tot slot De intocht van Koning ALBERT te Antwerpen. verbonden K Het groote gebrek aan opslag ruimte; 2<*. De moeilijkheid dit artikel te be trekken 3<-. Het ontbreken van ter zake kundi- gen, die zich met den aankoop zouden kunnen belasten. Ter tafel gebracht met dit rapport, scheen het voorstel der drie werklieden- vereenigingen wel een slecht onthaal te moeten verwachten. Doch het bleek al da delijk, dat het Dagelijksch Bestuur min der dan de Directeur van het Levensmid delenbureau tegen inwilliging opzag. Im mers begon de Vdorzitter te verkla ren, dat het door den Directeur genoemde bedrag van 10.000, hetwelk met ver laging van den aardappelprijs gemoeid zou zijn, onjuist inoest genoemd worden, en spreker voegde er aan toe, dat hij en de wethouders, niettegenstaande al die rapport-bezwaren, toch wel iets zouden .willen doen. De heer Laan meende, dat men alleen den minvermogenden moest ter wille zijn. Hij meende, dat dit niet op moeilijkheden mocht afstuiten en gaf Burgemeester en Wethouders in overweging voorstellen te doen tot beschikbaarstel ing tegen goed- koopere prijzen en daarbij de grenzen aan te geven der inkomens, die van dezen maatregel konden profiteeren. Van de tafel van Burgemeester en Wet houders werd hierop geantwoord, dat dit niet te doen was, tenzij men aparte amb tenaren zou willen aanstellen. De wethouder Koolhoven acht bons te lastig. Het was maar beter om allen over één kam te scheren. De gegoeden melden zich toch niet aan en vallen dus af. Was reeds door deze uitlatingen het tot afwijzende beschikking concludeerende prae-advies van den Directeur van het Levensmiddelenbureau aanzienlijk ver zwakt, den genadeslag kreeg het, toen de heer Van Kessel het woord nam. Spre ker stelde vast, dat het verzoek uitging van drie groote werkliedenvereenigingen. Het deed hem genoegen, dat de toeslag op brandstoffen reeds is toegestaan, maar, hoewel er van de door den rapporteur genoemde vrees Voor fraude wel wat waar was, mén zou toch heel goed de aard appelenverstrekking kunnen regelen op de wijze, waarop de verstrekking van goed- koope melk is geregeld geworden. Bij het verzoek heeft de bedoeling voorgezeten iedereeii te laten profiteeren van den lage. ren prijs voor klei-aardappelen, maar in dien daar zulke ernstige bezwaren tegen bestaan, is spreker ook tevreden met be schikbaarstelling alleen aan mingegoeden. Spreker zet uiteen, dat men zeer wel bons

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1