Najaar- en Winterstoffen. ENISER WATER A.H.VAN DER STEUR Jr. INFLUENZA, KERK-AOENDA. Zondag 24 November. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. A. J. Montijn Pred. te Haarlem. „Maranatha", Jongeliedensamciik., voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen's av. 6^ uur, dezelfde. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; nam. 5£ u.. Ds. J. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, v.m. 10£ u. (in het gebouw der Bloemend. Schoolvereeniging), Dr. K. F. Proost, Pred. te Zwolle. HAARLEM. Bel. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, geen dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, geen dienst; 's av uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Openb. 7 1314„Louterende Verdrukking". Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig een ruime sorteering kan uitgeven, waarop de handelaars den toeslag kunnen gaan halen. De Voorzitter wijst nog eens op de bezwaren, die door den Directeur van het Levensmiddelenbureau zijn geopperd. Heeft de ;heer Van Kessel al eens met dien directeur gesproken? Jawel, antwoordt de heer Van Kes sel. En toen meende die directeur, dat de toeslag wel 20.000,— zou kosten. De Voorzitter verklaart thans, dat Burgemeester en Wethouders het voor stel van den heer Van Kessel inzake de aardappelenverstrekking overnemen. Zij zullen overwegen in hoever die ver strekking alleen aan mingegoeden kan plaats hebben. Mocht dit bezwaren ont moeten, dan zullen aan iedereen de klei- aardappelen voor 51/» cent per K.G. ver kocht worden. De heer Laan: Daar zou ik tegen wezen. De heer Van Kessel gelooft wel, dat de ijverige directeur van het levensmid delenbureau, wien hij voor zijne werk zaamheden gaarne hulde brengt, een mid del zal weten te vinden om de verstrek king te doen plaats hebben op de meest gewenschte wijze. De Wethouder De Waal Malefijt is bevreesd voor fraude en herinnert nog maals aan de bezwaren van den directeur van het levensmiddelenburcau tegen split sing. 't Klinkt wel wat eigenaardig om aan meergegoeden aardappelen te leveren tegen verminderden prijs, waar bij slot van rekening zullen zij het toch zelf weer in den vorm van belasting moeten beta len. Zooals we hier zitten is er wel geen, die zelf van den goedkooperen aardappel prijs zal wiilen profiteeren, en spreker ge looft ook niet, dat veel meergegoeden dit zullen idoen. Zij hebben immers zelf Wel aardappelen opgedaan. Ten slotte wordt goedgevonden, dat voor iedereen klei-aardappelen zullen worden beschikbaar gesteld ad 5Va cent per K.G. De Voorzitter behandelt nu het verzoek om beschikbaarstel ing van wol len dekens tegen goedkooperen prijs. Daar zal lastig voor zijn te zorgen. We hebben al eenheidsjassen en sajet en we zitten heel krap met de opslag ruimte. De wethouder Koolhoven wenscht van den heer Van Kessel te vernemen of deze verstrekking van dekens nu waar lijk noodig acht. De heer Van Kessel zegt, dat juist het verzoek om dekens afkomstig is (uit het meest arme gedeelte der gemeente uit Vogelenzang. Met alle waardeering voor den Directeur van het Levensmid delenbureau gelooft spreker toch, dat deze in zijn rapport wel wat licht over de din gen is heen gegleden. Dat deskundigen niet noodig zijn, is gebleken bij den aan koop van gemeentewege van ondergoe deren. Dekens te betrekken is gemakke lijk nog pas heeft spreker eene aankondi ging gelezen van partijen, die billijk te koop zijn. En wat de bezwaren betreft van gebrek aan opslagruimte en van admi nistratieven arbeid, aan zulke bezwaren mag toch waarlijk het belang der bevol king niet worden opgeofferd. Men moet doen alles wat in zijn vermogen is om het peil van den arbeidenden stand op te hou den. Laat men dus overleggen met de commissie voor de verstrekking van on dergoed, van welke commissie spreker zelf ook deel uitmaakt. Die zal zeker wel ebn weg vinden. De Voorzitter zegt, nu een lid der kleedingcommissie ze'f verklaart er niet tegen op te zien, gaarne die commissie te willen in den arm nemen. De Wethouder Koolhoven wijst er op, dat door de demobilisatie over tal van militaire dekens de beschikking zal kun nen worden verkregen. De Voorzitter vraagt aisnu den Raad te mogen beschikken over de noo- dige gelden, waarna aan het verzoek der adressanten zal worden voldaan. Dit werd goedgekeurd en met algehee'.e verloochening van het rapport van den Directeur van het Levensmiddelenbureau kreeg dus de heer Van Kessel vo!ko: men zijn zin. De Werkmansbond en de Volksbond mogen hem dankbaar zijn voor zijne wakkere verdediging van hun ver zoek, dat, zonder hem, stellig niet zoo maar zou zijn ingewilligd. Wij gunnen den heer Van Kessel zijn triomf gaarne, maar wenschen toch aan Burge meester en Wethouders de vraag te stellen of ;het wel raadzaam is rapporten van amb tenaren in den Raad te brengen, die glad moeten worden losgelaten. Het ware ook inderdaad al te dol geweest, zoo distri butie van onontbeerlijke artikelen had moeten afstuiten op gebrek aan opslag ruimte of op distributieven van arbeid. Zoo de werkzaamheden dezen Directeur van het Levensmiddelenbureau over het hoofd groeien, zal dat een gevolg zijn van de omstandigheid dat hij ook nog de betrek king van inspecteur van politie heeft te vervullen. Men had stellig beter gedaan den omvangrijken distributie arbeid op te dragen aan iemand, die daaraan alleen al zijn tijd en werkkracht kan geven. Bo vendien komt het ons voor, dat wel van een directeur van een levensmiddelen bureau advies moet gevraagd worden h o e, maar niet o f eenig artikel zal wor den gedistribueerd. Het zwaarwichtige rapport is nu intusschen gedeponeerd ter plaatse waar redacteurs hun toegezon den gedichten plegen ter ruste te leggen. Een rieten dak. Aan de orde is een namens den heer E. Koning te 's-Gra- venhage gedaan verzoek om het aan den Aerdenhoutsduinweg te bouwen landhuis „De Beuk" te mogen afdekken met brand vrij geprepareerd riet. De Voorzitter zegt, dat het verzoek wel pas gisteren is ingekomen, maar er is geen bezwaar het toe te staan, want er zijn geen andere rieten daken binnen een afstand van 200 M. en het verdient wel aanbeveling in dezen tijd den bouw van villa's aan te moedigen en te bespoedigen. Het verzoek wordt toegestaan. Van een veldwachter. Voor ken nisgeving aangenomen wordt eene mede- deeling van den Commissaris der Ko ningin, houdende bericht van de aanstel ling van H. Geitenbeek tot buitengewoon veldwachter. E e n v e r 1 i ch t i n gs r a p p o rt. Voor kennisgeving aangenomen wordt een rap port van den Directeur van Gemeente werken, houdende opgaaf van kosten van onderhoud van lantaarns en verdere ver lichting. Dankbetuigingen. Voor kennis geving aangenomen worden ook eene dankbetuiging van J. Vermeer voor hem toegekende salarisverhooging. Men proeft den commandant der bur gerwacht en den kapitein uit het mede voor kennisgeving aangenomen schrijven van den tot Directeur der Gemeente-wer ken gepromoveerden heer C. W. de Jong, die „mede namens de onder zijne bevelen gestelde gemCetite-werk ieden" dankt voor toegekende loonsverhooging. Door eigen stijl kenmerkt zich een door ambtenaren ter Secretarie den Raad toe gezonden schrijven, waarin C. J. de Groot, E. P. J. van Beek, J. M Groen, G. J. van Abs, A. M. G. Nierhoff en J. de Jong Cz(. hun „erkentelijkheid" betuigen voor hun toegekende verhooging van jaarwedde, welk schrijven trouwens met even weinig omslag voor kennisgeving wordt aange nomen. Men ziet het: ook in de dorre stukken der stadhuis-portefeuille is nog wel eens wat kleurigs te ontdekken. Gas. Ingekomen is van de Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten een mededeeling, dat het Bestuur heeft beslo ten stappen te doen tot het oprichten van een naamlooze vennootschap „Handels- en Voorlichtingscentrale voor Gemeente lijke Gasfabrieken". De Raad nam deze mededeeling voor kennisgeving aan en maakte zich verder niet druk om de ver lichtingsvoorlichting. Maar het zou toch nog wel eens kunnen zijn, dat men later wat meer belang ging stellen in de quaes- tie van gasfabrieken. Want dit staat wel vast, dat we te Bloemendaal op den duur niet van gas kunnen verstoken blijven. En als Haarlem ons niet annexeert en tevens bij zijn gasfabrieken aansluit, zal hierover nog wel eens een woordje vallen. Eervol ontslag werd op verzoek met ingang van 1 Februari verleend aan mej. Z. Jonker als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Vogelenzang. Boom en koopen. Aan de orde was een voorstel van Burgemeester en Wet houders om van de Ned. Herv. Gemeente voor f 800, 16 hoornen te koopen, staande aan den Bloeinendaalschenweg nabij ld e buitenplaats „Rustenburch". De plantsoen-opzichter Vermeer heeft te dezer zake een rapport uitgebracht, waar in hij het rooien ontraadt, doch over dracht der hoornen aan de Gemeente aan beveelt, opdat eenige zware takken uit de koppen kunnen verwijderd worden, zoodat er vrij wat meer licht doorheen zou kunnen dringen. De Voorzitter zegt, dat men het bij nadere beschouwing het zou blij ken, dat op die nadere beschouwing een nog naderer beschouwing kon volgen toch maar beter vond om de hoornen te vellen. Ze zijn ten volle rijp en zullen, laat men ze staan, achteruit gaan. De heer Van T i e n h o v e n wil eerst uitgemaakt zien of de berm, waarop de hoornen staan, aan de Gemeente behoort of aan de kerk. Het Dagelijksch Bestuur blijkt dit eigenlijk niet goed te weten en als de wethouder Koolhoven zich even verwijderd heeft en terugkomt met de boodschap, dat de eigendom van de berm niet vaststaat, wordt behoudens het geval (Jat de hoornen mochten blijken reeds gemeente-eigendom te zijn beslo ten ze met of zonder berm over te nemen en ze daar zegevierde het rapport van den plantsoen-opzichter op het „nadere" inzicht van Burgemeester en Wethouders n i e t te rooien. 't Is geen kapitale zaak, maar men staat er toch dikwijls verbaasd over, hoe ge makkelijk Burgemeester en Wethouders hunne voorstellen loslaten. Zóó gemak kelijk, dat 't soms lijken moet alsof die voorstel'en, zelfs al zijn ze de vrucht van „nadere beschouwing", niet zoo rijp zijn alsde hoornen, waarover het thans ging. Letter en geest. Door den heer A. IJzerman opmerkzaam g maakt op een verschil tusschen letter en geest van de verordening op de onderwijzers-jaarwed- den, stel'en Burgemeester en Wethouders, om letter en geest met elkander in over eenstemming te brengen, eene wijziging voor, waardoor ook den heer IJzerman eene salarisverhooging ten deel valt, die hij, werd letterlijk aan de oude verorde ning de hand gehouden, zou moeten derven. Conform het voorstel van Burgemees ter en Wethouders wordt besloten. Eerst praten, dan koopen. Aan de orde is een voorstel tot aankoop van G. Mulder van een bergplaats met boven woning aan den Bloeinendaalschenweg voor 14.500,—. (Bij de stukken lag reeds een bericht van den makelaar, dat de koop was gesloten.) De heer Van 'Kessel vroeg of de Gemeente reeds vast zit aan den koop. Ja werd hem geantwoord. Dat was dan wel jammer, vond de heer Van Kessel, want het bewuste pand is niet veel fraais. En nog maar tien dagen geleden is hetzelfde perceel te koop geboden voor 13.000,— aan iemand, dien spreker hier niet noemen wil, doch dien hij wel kent. De heer Laan zegt, dat de schuur zoo goed gelegen is, vlak bij de woning van den Directeur van Gemeente-werken. Duur is het, maar alles is duur in den tegenwoordigen tijd en er wordt geen huis verkocht of het brengt een schanda- ligen prijs op. Bouwen gaat toch ook niet in dezen duren tijd. De wethouder De Waal Malefijt zegt, dat de Gemeente ook geprobeerd heeft liet huis voor 13.000,— te koopen, doch men wilde het er niet voor laten. De Voorzitter zegt: We kunnen er niet meer af. Het voorstel wordt hierna zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Als het des heeren Van Kessel's eerste ver gadering niet geweest was, zou hij ver moedelijk wel wat nadrukkelijker zijne verwondering hebben geuit over een voor stel tot het aangaan van een reeds geslo ten koop. De verkooper of bemiddelaar schijnt intusschen met dien haast zijn voordeel te hebben gedaan. Nog eens over hoornen. Aan de orde is een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien van eiken hoo rnen op den noorde,rberm van den Vijver- weg. Burgemeester en Wethouders sche nen van meening te zijn, dat aan de symetrie van den pas aan den zuidberm ontbooinden Vijverweg deze hoornen moesten ten offer vallen. Maar de heer Bispinck, die zich ongetwijfeld bewust was, dat hiermede de laatste herinnering verdween aan de eenmaal zoo heerlijk- mooie inrijlaan van Harten'ust, verklaarde het jammer te vinden, dat nu deze reuzen zouden moeten vallen. De heer Laan meende, dat deze kostbare eiken best door kastanjes wa ren te vervangen. De Voorzitter zeide, dat men de hoornen voor f 1400,— verkoopen kon en daar, na gemaakte kosten, best f 1000, van kon overhouden. Men zou met 150 roode kastanjes, voorf ,5per stuk te koopen van de liquideerende firma Zo- cher, best den geheelen Vijverweg kun nen beplanten, wat ook gelegenheid zou geven de verderop staande eiken, diü te dicht bij het water staan, naar elders over te brengen. Met die kastanjes zal de Vijverweg een prachtlaan worden. De heer J acometti wil nu tegelijk ook maar opruiming van de eene beuk, die nu nog op den zuiderberm staat, maar hiertegen verheffen zich verscheidene stemmen. Ten slotte wordt het voorstel van Bur gemeester en Wethouders aangenomen met algemeene stemmen op 1 na die van den heer Bispinck. De Zeeweg. Aan de orde is nu de aanbesteding van den Zeeweg. Aange maand door een schrijven van den Minister van Arbeid, waarin de aandacht gevestigd wordt op de noodzakelijkheid om door het doen uitvoeren van werken hen, die met klein verlof gaan en niet dadelijk arbeid kun nen vinden, aan arbeid te helpen gewe zen door den Directeur der Districtsar beidsbeurs te Haarlem op de wenschelijk- heid om de aanbesteding van den Zeeweg reeds spoedig te doen plaats hebben, uit- genoodigd ook door het Steuncomité te Haarlem om te dezer zake spoed te be trachten, heeft de Commissie van Bijstand en liet Toezicht op het Beheer en Onder houd van den te maken weg van Overveen naar Zandvoort (bestaat er wel een commis sie met nog langeren naam den Raad medegedeeld, dat zij na ampele overweging tot de slotsom is gekomen, dat ten aanzien van den wegaanleg de meest wenschelijke werkwijze zal zijn om te beginnen met liet doen uitvoeren van het geheele grondwerk zonder beharding tot aan de grens van de gemeente Zandvoort. Onderhandelingen met den lieer C. Blankevoort hebben geleid tot een voorstel om het werk onderhands uit te besteden aan de firma Blankevoort Van Hatfum voor 171.000,De commissie wenscht hier nog aan toe te voegen, dat de grootste moeielijklieid bij de uitvoering van liet werk, n.l. het te werk stellen van werk- loozen, met genoemde firma op uiterst be vredigende wijze tot oplossing zal komen. Steunend op het rapport van de commis sie met den langen naam, stelden nu B. en W. voor te doen wat de commissie aan raadt. Het is of „de duivel er mede speelt", maar er kan geen voorstel van B. en W. in zake den Zeeweg op de agenda staan of er gebeurt altijd wat mede, dat zijne aanne ming in den weg staat. Dat dit voorstel niet zoo maar zou kunnen worden aange nomen, hadden we al vóór de opening der zitting hooren verluiden. En het verwonder de ons dan ook niet, dat de Voorzitter, toen de Zeeweg-quaestie aan de orde kwam, de openbare vergadering schorste. Drie kwartier lang moesten de verslag gevers in de bodenkamer wachten op her opening der openbare vergadering. Ze had den er allen tijd om de hoop te bouwen, dat, als Bloemendaal eenmaal nog eens een logeabel stadhuis krijgt, voor hen althans zoo iets als een anti-chambre zal worden ingericht. Ten minste als tegen dien tijd de geheime vergaderingen niet uit de mode zijn, waaraan men nu nog zoo verslaafd is. Toen de Pers weer werd toegelaten, sprak de sombere stilte in de Raadszaal als met woorden het geheim uit, dat in hare afwe zigheid was behandeld. De heeren Raads leden waren blijkbaar overtuigd van het nut van andermaal uitstellen. Maar op ieders mond lag het stempel van vastberaden stil zwijgendheid. Totdat de wethouder D e WaalMalefijt een blijkbaar alleen voor de Pers bestemd immers wel door den Raad reeds gekend woord sprak. De Zeeweg-commissie de hemel zegene u voor deze abrevatie.o wethouderhad be sloten te verzoeken het voorstel tot aanbe steding van den Zeeweg aan te houden en tevens aan te houden het voorstel tot het aangaan van eene geldleening van 175.000. En de Burgemeester voegde hier aan toe, dat de bedoelde voorstellen van c!e agenda waren afgevoerd, gevende hij noch tans de toezegging dat B. en W. spoedig wederom met een voorstel tot uitvoering van het werk op de proppen zullen komen, zoodat de op werk wachtende werkloozen gerust kunnen zijn. Wat die voorgestelde en weer van de agenda afgevoerde geldleening aangaat, kunnen wij mededeelen, dat het voorstel luidde om eene leening aan te gaan van tgjp het beste middel tegen hoest, verkoudheid. 55 cent per heele kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2