J 175.000,tegen eene rente van niet meer dan 5 procent en tegen een koers van uiter lijk 96 procent, met jaarlijksche aflossing van 7000,te beginnen in 1921. Aan de Memorie van Toelichting, die dit voorstel vergezelde, zij nog ontleend, dat het werk want de geldleening wordt gesloten om den Zeeweg te betalen waarschijnlijk ruim vóór het einde van 1919 gereed zal zijn. Het komt ons voor, dat uit deze gegevens wel te berekenen valt, dat men gedacht heeft zoo om en bij de 200 man te werk te stellen. Het is voor dezen inderdaad te hopen, dat er nu niet nog eens een kink in den kabel komt. We weten waarlijk niet meer hoe veel Zeeweg-voorstellen er al in porte feuille begraven zijn en het ziet er nu al niet naar uit, dat lang vóór Januari de eerste spade in den grond zal gestoken worden. En reeds nijpte de vorst. Onhoudbare toestanden. Alvo rens de openbare vergadering te sluiten, vroeg de Voorzitter of iemand nog wat voor de rondvraag had. Het was de heer Van K e s s e 1, die van de gelegenheid gebruik maakte om de aandacht te vestigen op den onhoudbaren toestand, waarin de Rollands laan en het Rollandspad verkeeren. De kin deren, toch al zoo slecht geschoeid, worden door de onbegaanbaarheid van deze wegen van schoolbezoek weerhouden. Spreker ver zoekt het Dag. Bestuur zich eens van deze toestanden op de hoogte te stellen en af doende maatregelen ter verbetering te ne men. De Voorzitter scheen geneigd deze quaestie niet al te tragisch op te nemen, en antwoordde, dat niet bij de Gemeente de on derhoudsplicht voor deze wegen berust, doch bij particulieren. Maar de heer VanKessel liet zich niet van zijn stuk brengen en beweerde dat men, waar tonnen gouds worden besteed voor mooie wegen, tegen dit bagatel niet mocht opzien. De heer dr. Bornwater steunde het verzoek van den heer Van Kessel. Het is daar baggeren en modderen zonder end en de toestand is abominabel. Spr. is geen schoolgaand kind, maar weet er toch van mede te spreken. De eigenaars hebben den onderhoudsplicht, maar het is met hen een eeuwig gehaspel en nu kan spr. zich niet voorstellen, dat men het geringe bedrag, dat noodig is voor verbetering, een overwegend bezwaar zou achten. De heer Van Tienhoven meent, dat het toch niet aangaat, dat de Gemeente zou zorgen voor het opknappen van particulie ren eigendom. De heer Van der Vliet vraagt of de eigenaars niet geneigd zouden zijn die we gen aan de Gemeente over te doen. De wethouder D e W a a 1 M a 1 e f ij t her innert er aan, dat deze quaestie al eens in den Raad behandeld is. Maar misschien kan zij nu wel weer eens ter sprake worden gebracht. De heer Van Kessel herinnert er aan, dat indertijd de laan en de bouwvallige brug kosteloos werden aangeboden, maar de laan was te smal en voor den aangrenzenden grond werd toen f 3,per M2 gevraagd, wat de Raad niet wilde geven. De Voorzitter, blijkbaar van gedach ten veranderd, zegt nu toch wel de zaak eens te willen overwegen. De heer Van Kessel horpl, dat dan bekwame spoed zal worden betracht. De wethouder De Waal Malefijt zegt, dat de eigenaars bi] aanschrijving zul len worden herinnerd aan hun plicht om den weg begaanbaar te maken. In de volgende Raadszitting zullen B. en W. met een nieuw voorstel komen. Het verwonderde ons eigenlijk, dat de heer Van Kessel hiermede genoegen nam. De eigenaars zijn al te vaak onwillig geble ken om nu van eene aanschrijving veel te mogen verwachten. En al mag men het met den heer Van Tienhoven in principe eens zijn, dat de Gemeente geen particuliere ei gendommen heeft op te knappen, dit princi pe mag niet zoo ver gaan, dat men de arme bewoners maar door vuil en modder laat baggeren. Dat er dergelijke eigenaars van wegen kunnen bestaan, is een onding. Maar ze bestaan en men doet nu maar niet beter dan hen ten spoedigste eigenaar af te ma ken. Al is het dan misschien vervelend hun eisch van 3,te moeten toestaan, dui zenden meters zullen er toch wel niet noodig zijn. En bovendien: al kostte het duizenden ingezetenen van Bloemendaal hebben recht op goede wegen naar hun werk. Dat slaat alle quaesties van publiekrechtelijken of privaatrechtelijken aard dood. Wij hebben intusschen alle vertrouwen, dat de door den heer Van Kessel bij de horens gevatte koe nu spoedig netjes op stal zal komen te staan. En zoo kon de heer Van Kessel, die zijn eerste raadszitting met een succes was begonnen, op haar laatste eindje nóg een succesje boeken. Klachten over de vleeschdis- t r i b u t i e. De heer Van T i e n h o v e n wenscht van de Rondvraag gebruik te ma ken om eens te informeeren, hoe het komt, dat in Aerdenhout eerst Woensdagavond per post de gele kaart bezorgd werd, die bericht hield van distributie van vleesch op dienzelfden dag. De Voorzitter zegt, niet precies op de hoogte te zijn, maar hij meent wel te we ten, dat met overijling moest worden gehan deld door van Rijkswege ondervonden ver traging in de toezending van vee. De heer DeRoovan Alderwereit zegt, dat de te late ontvangst der distribu- tieberichten hieraan is te wijten, dat eerst alles van hier naar Amsterdam moet wor den gezonden en dan weer van Amsterdam naar Bloemendaal. Daardoor wordt de Cri sis-Courant ook vaak veel te laat bezorgd. Velen ontvangen haar eerst des Zater dagsnamiddags en dan is het voor menigeen lastig nog zijn boodschappen te laten doen. De heer Van Kessel zegt, dat de dis tributie-berichten niet te Amsterdam zijn ge post, zooals de heer De Roo beweert, maar te Overveen. Intusschen kan hij wel toezeg gen, dat er verbetering zal komen in de be zorging. De heer D e R o o houdt vol, dat de kaar ten te Amsterdam zijn gepost. Hij zal er als bewijs de volgende maal een medebrengen. De Voorzitter zegt overweging toe van de te berde gebrachte klachten en sluit de openbare vergadering. Hierna worden in eene vergadering met gesloten deuren de belastingkohieren vastgesteld. PLAATSELIJK NIEUWS. BLOEMENDAAL. BURGERWACHT. Men verzoekt ons plaatsing voor het vol gende De Burgemeester van Bloemendaal dankt alle ingezetenen der Gemeente, die zich op zijn oproep dadelijk in zoo grooten getale opgaven voor den dienst der Burgerwacht, voor die opkomst en verzoekt hen, dewijl alle gevaar voor rustverstoring nog niet is uilgesloten, voorloopig ter beschikking te blijven en de oefeningen, voor zoover noo dig, door te zetten. Tot commandant der Burgerwacht werd benoemd de kapitein bij den Vrijwilligen Landstorm C. W. de Jong, directeur der ge meentewerken. De schietoefeningen zullen onder zijn lei ding gehouden worden op Woensdag en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur en des Zondagsmorgens van 9 tot .11 uur op de schietbanen te Overveen. Alle bekendmakingen betreffende de Bur gerwacht, zullen worden opgenomen in de Crisiscourant voor de gemeente Bloemen daal. Bloemendaal, 23 Nov. 1918. De burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. De commandant der Bloemendaalsche Burgerwacht verzoekt allen, die zich nog niet aanmeldden voor den dienst dier wacht, doch er iets voor voelen, bij te dragen tot de bewaking'en, zoo noodige, verdediging van wat lief en dierbaar is, zich alsnog aan te melden, mondeling, schriftelijk of telefo nisch aan zijn adres Bloemendaalscheweg 6, te Bloemendaal, telefoon N°. 995. Op het oogenblik is de Burgerwacht 250 man sterk, corporatiën worden, in verband met den uitdrukkelijken wensch van den bur gemeester, niet als corporatie uitgenoodigd, de aanmelding staat voor ieder ingezetene der gemeente open. Verdeeling van groepen en plaatsen van verzameling en opstelling, benevens de re geling der commando's voor de verschillen de groepen, werden door den burgemeester goedgekeurd, binnen eenige dagen zal den deelnemers een en ander schriftelijk worden bekend gemaakt. Bloemendaal, 23 Nov. 1918. De Commandant, De Jong. Bloemendaal's Burgerwacht. Onder commando van den reserve-kapitein C. W. de Jong is te Bloemendaal eene burger wacht opgericht. Toen de Burgemeester, onder den indruk der dreigende revolutie, de burgers te wapen riep, vond hij aan stonds bij zeer velen gehoor en op de schiet oefeningen, die nu geregeld- worden gehou den, vindt men als trouwe comparanten jeugdige, inaar ook bejaarde, voorname en ook eenvoudige burgers. Leek het aanvan kelijk wat gevaarlijk al die burgers met vuurwapenen te laten omgaan, beleidvolle instructie heeft veel gedaan om allen al heel spoedig meer vertrouwd met de wapenen te maken. En nu reeds zijn er leden van de burgerwacht, die, terwijl ze bij de eerste schietoefening op de 5 schoten 5 poedels maakten, thans 4 treffers genoteerd krijgen. Men zou kunnen vragen of, toen het Spook der Revolutie was teruggeweken, ook de Burgerwacht niet had kunnen ontbonden worden. Men zou zelfs tot vragen van meer principieelen aard kunnen komen. Maar dit zullen we nu maar achterwege laten. Vreemd doet het echter aan te hooren, dat waarschijnlijk uit deze Burgerwacht een flinke schietvereeniging zal groeien.... in den tijd, waarin we van ontwapening droo-. men. Zou het soldaatje-spelen, het met vuurwa penen willen omgaan, dan toch ook den Hollanders eigenlijk in het bloed zitten Wij willen den menschen hun pretje niet verstoren. Maar kennen zij de mop van de garde civique van Laeken enelke ande re plaats in België die vóór den oorlog veel opgeld deed Er wordt in verteld van Napoleon, die voor geen Britsch leger vervaard was, voor geen Duitsch leger be angst, voor geen Oostenrijksch zelfs van zijn dominc-spelletje was af te brengen, maar bij de nadering van de garde civique een angstig nous sommes foutus deed hoo ren. En niemand lachte er smakelijker om dan de gardes civiques zelf. luster Wickel. Het was Woensdag 25 jaar geleden, dat zuster Wickel zich als ver pleegster in deze gemeente vestigde. In me nig gezin heeft hare zachte hand en hare warme hartelijkheid den zieken genezing of althans berusting gebracht en hare dienende liefde heeft niet alleen de kranken verkwikt, maar ook vaak bedroefden getroost en treu renden gesterkt. Er zijn er zeer velen in deze gemeente, die aan zuster Wickel groo- te verplichting hebben en voor haar warme vriendschap koesteren, geboren uit dank baarheid. Thans reeds bejaard, heeft zuster Wickel met haar altijd jonge hart en haar onverminderde hulpvaardigheid nog in deze dagen van bezoeking in menig gezin on schatbare diensten bewezen. De bloemen, die haar op haar herinne ringsdag werden aangeboden, /ertolkten haar sympathie en dankbaarheid van velen, die, hersteld, haar naast hun ziekbed hebben gezien; van velen ook. die, treurend over geleden verlies, zich herinneren met hoeveel toewijding zuster Wickel h;eft beproefd den slag te weren, die hen trof. Het js een eenvoudige vrouw, die thans een herinneringsdag viert. Daarom zij ook in eenvoudige woorden gezegd, dat een te rugblik op haar leven haar het heerlijke ge voel mag geven van veel te hebben gedaan en veel te hebben wèl gedaan. Zuster Wickel zij nog een lang leven toe- gewenscht, waarin zij aan hartelijkheid mo ge oogsten, wat zij dooi hare groote en vriendelijke hulpvaardigheid heeft gezaaid. Chrysanthemen-tentoonstelling. De Chry santhemen-tentoonstelling van de afd. Bloe mendaalVelsen der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde vond weer een welverdienden bijval, en geen wonder, de bloemenpracht in de zaai van „Rust hoek" was bewonderenswaardig Van de inzenders zijn bekroond; J. F. Clausing, „Duinlust" 2 le prijzen; J. Ende, „Linden- heuvel", 2 le prijzen; J. v. d. Hoek, „Spaarn- berg", Santpoort, le prijs; G. Kohier, „Vaart en Duin" 2e prijs. De jonge afdeeling komt een woord van hulde toe voor het vele, dat zij in den nog maar korten tijd van haar bestaan georga niseerd heeft. De christelijke school, die evenals de an dere Bloemendaalsche scholen was open gesteld, moest na een dag weer gesloten worden; er was nóg een te groot aantal leerlingen ziek om het les geven voort te zetten. De openbare lagere school te Vogelen zang wordt 25 November a.s. weer geo pend. Vergadering. De afdeeling Bloemen daal van den Bond van Vrije Liberalen hield een vergadering in „Vreeburg". Als candi- daten voor de a.s. Staten-verkiezing werden gekozen de heeren Quarles van Ufford n°. 1, en Vincent Lcosjes n°. 2; tot afgevaardig den voor de in December te houden verga dering van vertrouwensmannel werden de heeren Quarles van Ufford en de Roo van Alderwereit gekozen. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Gevonden en terug te bekomen bij: Feitkamp, Rustenburcherweg 4, Bloemen daal, een portemonnaie; G. Houtgraaf, Kle verlaan 6, Bloemendaal, een bos sleutels; Prinsen Geerlings, Kleverlaan 56, Bloemen daal, een zilveren schakelarmband; Gerrits, Kleverlaan 133, Bloemendaal, een porte monnaie; aan het bureau van politie te Overveen, een grijs wollen handschoentje; een rozenkrans; een tapkraan; een vleesch- kaart letter F gemeente Haarlem. Verloren: een portemonnaieeen gou den zegelring; een paar grijze handschoe nen; een gouden broche; drie contacten; een haargesp; een portemonnaie; een grijs taschje. Komen aanloopen bijAndré de la Porte, Koninginneduinweg 2, Bloemendaal, een dobermann Pincher. Distributie-Mededeelingen. Bonboekjes. Bons geldig van 23 Nov. tot en met 29 Nov. 1918. Bon B 11 over te leggen bij vetbon N 7. B 12 1 reep chocolade. B 13 1 pond gecondenseerde taptemelk. B 14 1 ons kaas. alle soorten. B 15 1 ons kaas 20 B 16 1i2 poi d rijst. B 17 i. poi d groene erwten. B 18 1 ons jam. B 19 l/2 pond suiker. Zie voor nadere bijzonderheden hieronder. BROOD. 76e tijdvak geldig van 15 Nov. tot en met 24 Nov. 77e 25 Nov. 4 Dec. 78e 5 Dec. 13 Dec. 79e 14 Dec. 22 Dec. 80e 23Dec. 31 Dec. Bon 9 en 10. AARDAPPELEN. Verkrijgbaar van 23 tot en met 26 November 2 K.G. op bon No. 9. Verkrijgbaar van 27 tot en met 29 November 2 K.G. op bon No. 10. Kleiaardappelen tegen den prijs van 8 ct. per K.G. Zand aardappelen 51/2» VET. (Botcr, Melange A en B, Margarine). 7e week geldig van 21 Nov. tot en met 29 Nov. 8e „30 Nov. 8 Dec. 9e 9 Dec. 17 Dec. 10e „18 Dec. 26 Dec. 10 gram onderbons le tijdvak geldig gedurende bet geheele '2e tijdvak. Op bon 7e week van de Vetkaart zal slechts boter, melange of margarine worden verstrekt, wanneer daarbij wordt overgelegd bon B 11 uit het Levensmiddelenboekje. MtLLK. Verkrijgbaar van 23 Nov. tot en met 29 Nov. Nos 30 tot en met 36, elk i/10 liter melk, KOFFIE. Van 16 Nov. t. e. m. 30 Nov. l/2 ons op bon No. 41. Bon B 12. CHOCOLADE. Verkrijgbaar tot en met 29 November 1 reep eenheidschocolade tegen den prijs van 12^2 cent per reep. Bon B 13. MELK. Verkrijgbaar tot en met 29 November 1 pond gecondenseerde taptemelk tegen den prijs van 30 cent per pond, 33 cent per Üescb, inhou dende 1 pond. Dit artikel zal op z'n spoedigst verkrijgbaar zijn op Maandag 25 dezer. Bon B 14. KAAS. Verkrijgbaar tot en met 29 November 1 ons kaas naar keuze. Volvette Gouda met Rijksmerk16 cent per ons. zonder Rijksnierk15Vo Edammer 40 -f- tegen den prijs van 14l/2 cent per ons. 30 4- 12V2 n n 20 37V2 cent per pond, 8 Wanneer de verlangde soort is uitverkocht, ge lieve men genoegen te nemen met een andere. Bon B 15. KAAS. Verkrijgbaar tot en met 29 November 1 ons kaas 20 plus tegen den prijs van 37£ cent per pond, 8 cent per ons. Bon B 16. RIJST. Verkrijgbaar tot en met 29 November 1/2 pond rijst, tegen den prijs van 14 cent per pond, 7 cent per half pond. Bon B 17. GROENE ERWTEN. Verkrijgbaar tot en met 29 November 1 half pond groene erwten tegen den prijs van 11 cent per pond. Bens B 17, waardoor twee gaten zijn geslagen, zijn niét geldig. Bon B 18. JAM. Verkrijgbaar tot en met 29 November 1 ons jam tegen den prijs van 11 cent per ons. Bon B 19. SUIKER. Verkrijgbaar tot en met 29 November 1/2 pond suiker melis I of bijsoortcn. Melis I tegen den prijs van 15 cent per V2 pond. Voor bijsoorten (basterd enz.) zijn geen maximum prijzen vastgesteld. VLEESCH wordt nader bekend gemaakt, indien beschikbaarstelling plaats vindt. Afhalen bons voor voedsel voor kinderen, zieken enz. De Directeur van het Levensmiddelenbedrijf maakt bekend, dat uitreiking van bons voor voedsel voor kinderen, zieken enz., zal plaats hebben op de onderstaande dagen Voor Bloemendaal en Meerenberg, in den politie post, aldaar op Vrijdag 29 November a.s. van 9—12. Voor Overveen en Aerdenhout, in het Distributie gebouw op Vrijdag 29 November a.s. van 912. Voor Vogelenzang, ten huize van W. Lokerse op Vrijdag 29 November a.s. van 912 uur. De Rantsoenecringskaart mede te brengen. Degenen wier aanvragen zijn afgewezen, ontvangen hiervan vooraf bericht. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 15 November tot en met Don derdag 21 November. Geboren; d. van J. Brands en T. Blan- kendaal; z. van J. van Os en J. Ketting; d. van C. J. Stevenhaagen en G. M. Hogeveen; z. van E. J. Langelaan en C. Stoop; z. van Th. Huijbens en M. H. Reijntjes. Overleden: P. van Woensel, 2 j.; P. A. Duivesteijn, 21 j.; M. Bon, 73 j., wonende te Haarlem; S. de Waal, 67 j.; A. J. Groe- ze, 31 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort; W. Draaisma, 65 j.; L. J. Dorlijn, 28 j.; P. Hooijveld, 49 j.; W. Grashoff, 15 j.; M. van Bakel, 50 j.; J. de Haas, 62 j.; J. de Winter, 43 j.; J. van Heij- ningen, 73 j.; W. F. Beereboom, 45 j. Wegens plaatsgebrek moesten wij ver scheidene artikelen o.a. Tooneel, Sport en het vervolg van „Verweer van B. en W. van Heemstede'' naar een volgend num mer verschuiven.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3