ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Ondergrondsche Loketten-Kluis CINEMA PALACE 12e Jaargang. Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1918 No 48. Het Bloemendailseh Weekblad. Prijs per jaar 4, Pry s per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN' Kantoor voor redactie en administratie: i Advertentiën 25 cents per regel; bij contract belangrijke korting. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Gestort Kapitaal f 4,050.000, Reserve ca. f 850.000. met afzonderlijke bergplaats voor koffers met waarde. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. ZUSTER WICKEL. Is zuster Wickel thuis Neen werd ons geantwoord door het aardige meisje, dat de deur opende. Zuster was den nacht uit waken geweest en nu weer het was nog in den vroegen mid dag er voor een ernstigen patiënt uitge roepen. Maar als we 's avonds nog eens terug wilden komen Natuurlijk kwamen we graag terug, want al vonden wij. verleden weeK geiegenheid een enkel woordje te wijden aan iiet zilve ren jubileum van zuster Wickel daar mede was ze nog niet van ons af. Het was den 20en November niet 25 jaar geleden, dat zuster Wickel zich te Bloemendaal vestigde dat feest komt pas in Mei 1920. Maar ze vierde wel een feest dien dag. En wel den dag, waarop ze vóór vijf-en-twintig jaar haar diploma als pleeg zuster behaalde. En ter gelegenheid van dat feit hebben honderden zuster Wickel blij ken gezonden van sympathie en dankbaar heid. Bij ons bezoek geurden massaas ruikers en bloemstukken ons tegen. En het geluk kige gezicht van de jubilaresse straalde nog van voldoening. Levendig als ze is, nam ze onze gelukwenschen aan met een verruk king alsof er al niet dozijnen bezoekers wa ren geweest. Ze had zelve niets van een feest willen weten. Maar goede, intieme vrienden hadden zich het genot niet wil len ontzeggen haar een vreugdedag te berei den. En het had op den grooten herinne ringsdag bloemen en geschenken geregend. Ook nog dagen daarna en als om de enthousiaste mededeelmgen van baar aardig pleegdochtertje te bevestigen, ging de deur open en kwamen er alweer twee kleine vriendinnen binnen met een lief geschenk. Er hielp geen lieve moedertje aan. Zuster Wickel moest zicli aan een interview onder werpen. Ze is den 22en April 1853 te Edam ge boren en dus nu wel op ecu leeftijd, waarop dames niet meer plegen te smoezelen met haar ouderdom. Haar carrière begon ze te Medemblik in een omgeving van zwakzinnige schipbreuke lingen der maatschappij. Het moet daar wel een triest milieu zijn geweest, maat niemand zou zeggen, dat zuster Wickel haar jonge jaren onder ongelukkigen heeft doorge bracht. De nu bejaard wordende vrouw heeft in haar voorkomen iets als de herin nering aan de allervroolijkste jeugd. Van Medemblik ging ze naar Dordrecht, waar ze als hoofdverpleegster werkzaam was. In dien tijd begon men in de verpleging meer geschooldheid te brengen, en kind van haar tijd deed ook zuster Wickel examen en kreeg haar diploma als krank zinnigenverpleegster. Dat was den 20en No vember 1893 en van dien dag is nu het zil veren jubileum gevierd. Na een kleine 6 jaar te Dordrecht te zijn werkzaam geweest, verhuisde zuster Wic kel, in 1895, naar Bloemendaal en richtte er een tehuis op voor zenuwzieken. Een paar jaar bewoonde zij „Tamanan" en bracht toen hare inrichting over naar „Tusculum", waar ze nog woont en nog vele jaren hoopt te blijven wonen. Bij zich thuis heeft zuster Wickel velen en velen verpleegd. Hoeveel dat zouden de boeken kunnen uitwijzen, maar die liggen zoo op feestdagen maar niet voor de hand. Er zijn er uit „Tusculum"' velen, wien geen menschelijke hulp meer kon baten, uitge dragen om de eeuwige rust in te gaan. Maar er zijn er ook velen, die het huis van zuster Wickel volkomen hersteld hebben verlaten en blij, gezond en vroolijk weer het leven zijn ingegaan. Toen we zuster Wickel vragend zeiden, dat ze toch ook wel uit verplegen ging, zei ze toestemmend: ja, af en toe. Maar het pleegdochtertje, een 13-jarig ondeugdje, dat 13 jaar lang haar meer dan moederlijke zor gen genoten heeft en haar aan het hart ge groeid is als een eigen kind, verklapte ons, dat Zuster nooit thuis was, zoodat we wel begrepen, wat dat „af en toe" moest betee- kenen. 't Is in Bloemendaal trouwens bekend genoeg, dat op de hulp van zuster Wickel nooit vergeefs een beroep is gedaan. En nog uit den aanhef van dit artikeltje valt op te maken, dat ze oók in deze feestweek bereid gevonden werd om hulp te verleenen aan een ziekbed. Al die bloemen en geschenken hadden zuster Wickel verrukt en zenuwachtig-blij gemaakt. Er was één bloemstuk bij met een boekje met 112 handteekeningen. Dat was ten geleide aan een kostbaar geschenk, waartoe rijken en armen hadden bijgedra gen. En ze hadden dien dag toch zoo'n pret gehad! Haar stoel was versierd en het was vol geweest van bezoekers en van bloemen. Ja, zei het pleegdochtertje, en ze hadden zoo lekker gegéten PLAATSELIJK NIEUWS. Distributie-Mededeelingen. Bonboekjes. Bons geldig ran 30 Nov. tot en met 6 Dec. 1918. Bon B 20 1 reep chocolade. B 21 1 ons kaas. B 22 1 ons jam. 11 23 1 ons gort. B 24 2 pond bruine boonen. B 25 l/2 pond suiker. B 26 1/2 stuk stangenzeep. B 27 over te leggen bij vetbon Nn. 8. Zie voor nadere bijzonderheden bieronder. BROOD. 77e tijdvak geldig van 25 Nov. tot en met 4 Dec. 78c 5 Dec. 13 Dec. 79e nu 14 Dec. 22 Dec. 80e n n 23Dec. 31 Dec. Bon 11 en 12. AARDAPPELEN. Verkrijgbaar van 30 Nov. tot en met 3 Dcc. 2 K.G. op bon No. 11. Verkrijgbaar van 4 Dec. tot en met 6 Dec. 2 K.G. op bon No. 12. Kleiaardappelen tegen den prijs van 8 et. per K.G. Zandaardappelen 51/2 VET. (Boter, Melange A en B, Margarine). 2e tijdvak. 8e week geldig van 30 Nov. tot en met 8 Dec. 9e 9 Dec. 17 Deo. 10e 18 Dec. 26 Dec. lie 27 Dec. 4 Jan. 10 gram onderbons le tijdvak geldig gedurende het geheele 2e tijdvak. Op bon 8e week van de Vetkaart zal slechts boter, melange of margarine worden verstrekt, wanneer daarbij wordt overgelegd bon B 27 uit het Levensmidaelenboekje. MELK. Verkrijgbaar van 30 Nov. tot en met 6 Dec. Nos. 37 tot en met 43, elk l/1() liter melk a 2 cent. KOFFIE. Van 16 Nov. t. c. m. 30 Nov. 1/2 ons °P ')on No. 41. 1 Dec. 15 Dec. 1/0 No. 42. 16 Deo. 31 Dee. i/2 No. 43. Bon B 20. CHOCOLADE. Verkrijgbaar tot en met 6 December 1 reep eenheidschocolade tegen den prijs van I2V2 cent per reep. |Bon B 21. KAAS. Verkrijgbaar tot en met 6 December 1 ons kaas «aar keuze. Volvette Gouda met Kijksmerk16 cent per ons. zonder RijksnicrkI6V2 n n n Edammer 40 tegen den prijs van 141/2 cent per ons. 80 n n Ift/ï n n n 20 37'/2 cent per pond, 8 Wanneer de verlangde soort is uitverkocht, ge lieve men genoegen te nemen met een andere. Bon B 22. JAM. Vorkrijgbaar tot en met 6 December 1 ons jam tegen den prijs van 11 cent per ons. Bon B 23. GORT. Verkrijgbaar tot en met 6 December 1 oi v gort tegen den prijs van 13 cent per pond, 2| cent per ons. Bon B 24. BRUINE BOONEN. Verkrijgbaar tot en met 6 December 1/j pond bruine boonen tegen den prijs van 11 cent per pond. Bent B 24, waardoor een of twee gaten zijn ge- Blagen, zijn niét geldig. Bon B 25. SUIKEB. Verkrijgbaar tot en met 6 December 1/2 pond suiker melis 1 of bijsoorten. Melis I tegen den prijs van 15 cent per l/j pond. Voor bijaoorten (basterd enz.) zijn geen maximum prijzen vastgesteld. Bon B 26. ZEEP. Verkrijgbaar tot en met 6 December 1/2 stuk stangenzeep tegen den prijs van 8 cent per halve stang. Bon B 27. VET. Over te leggen bij Vetbon No. 8. (Geldig van 30 November tot en met 8 December.) VLEESCH wordt, indien beschikbaar stelling plaats vindt, nader bekend ge maakt. De vrouw in den Gemeenteraad. Woensdagavond werd in de bovenzaal van café „Vreeburg"' een openbare vergadering gehouden van de afdeeling Bloemendaal van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. De vergadering was bezocht door een der tigtal vrouwen en een stuk of 6 mannen, van welke laatsten er 3 tot de pers be hoorden. Het bezoek mocht dus maar matig heetert, doch zoo ooit, dan gold hier het les absents avaient tort, want het was een ongetwijfeld aangename, leerzame a-ond. Mevrouw Wynaendts FranckenDyse- rinck, die zou zijn opgetreden met het on derwerp „de rol van de vrouw in den Ge meenteraad en hoe het met hare kansen op benoeming gesteld is", had zich op het laatste oogenblik laten verontschuldigen. Gelukkig had het Bestuur Mejuffrouw Staats bereid gevonden eene spreekbeurt te vervullen. Werd het wegblijven van de aangekon digde spreekster door de Presidente, Me vrouw de Douairière Van Heerdt tot Eversberg—Quarles van Ufford, eene te leurstelling genoemd, de montere en on derhoudende voordracht van mejuffrouw Staats, die alle aanwezigen boeide, mocht een ruime vergoeding genoemd worden. Spreekster bleek volmaakt meesteresse van haar onderwerp, toonde zich daarbij vlot causeuse en' boeide van het begin tot liet einde haar gehoor. Spr. begon met er aan te herinneren, hoe het tot heden nog passieve kiesrecht eene vrouw in de Tweede Kamer heeft gebracht. UITGAAN. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e. d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Groote Houtstraat 113 Haarlem. Op het Matinée van Woensdag 4 Deo. Groot Sint-Nicolaasfeest in ons theater. Voor ieder kind zal Sint-Nicolaas een CADEAUTJE medebrengen. Normale Matinóeprijzen. Aanvang voorstelling 2V2 uur. PROGRAMMA Van 29 Nov. tot en met 6 Dec. 1. Bretagne, Natuuropname. 2. Demonstratie in het Malieveld Den Haag. 3. Liefde is blind. Komisch 1 Afd. 4. Katharina Karasohkin. Drama uit het Kussisohe volksleven in 4 afd. Optreden van den welbekenden Imitateur LEMPUT. - PAUZE. 6. Een benauwd oogenblikje. Komisch in 2 afdeelingen. Vrijdag a.s. „TOEN HET LICHT YER- DWEEK", naar het tooneelstuk „de Sphinx" van Jhr. v. Riemsdijk. Een succeswerk der Hol- landiafabriek alhier. Deze film wordt in ons theater met zang begeleid. Zoo in haar eentje tusschen al die heeren kan zij niet heel veel invloed hebben, maar toch heeft Mevrouw Groeneweg reeds ge legenheid gehad er op te wijzen, hoe in de commissie van onderzoek naar de toestan den in het leger ook een vrouw behoort zitting te hebben. Belangrijk noemde Spr. wat de heer Elout in het „Handelsblad" schreef over het reiner maken van de sfeer der Tweede Kamer, door de aanwezigheid der vrouw. Meerdere vrouwen in de Ka mer zullen het peil van dat college verhoo- gen. Heeft de Regeering ook ruiterlijk ver klaard niets tegen het actieve vrouwen kiesrecht te hebben, zoodat dit wel spoedig veroverd zal zijn, titans hebben we nog pas het passieve vrouwenkiesrecht. En waar dit zoo is, zal spr. het verband tusschen de vrouw en den gemeenteraad met een ander licht bestralen dan zij zou gedaan hebben, zoo het actieve kiesrecht voor de vrouw reeds bestond. Er zal in Juni 1919 wel in verschillende gemeenteraden voor een of meerdere vrou wen plaats zijn te veroveren. Immers zal het gemeenteraadswerk meer overeenko men met de psyche en met den aanleg van de vrouw. De politieke strijd heeft nog altijd beletselen voor de daarin ongeoefende vrouw, maar bij gemeenteraadsverkiezingen geven meer lokale belangen den doorslag. En met ons nieuwe kiesstelsel zullen er ook best vrouwen in den Raad kunnen worden gebracht. De eene manier om ze er in te krijgen zou wezen om de politieke partijen tot het stellen van vrouwelijke candidaten te bewegen. Maar spr. heeft niet veel ver trouwen in die manier. Op enkele uitzon deringen na hebben bij de jongste Kamer verkiezingen de vrouwen niet de mooiste plaatsen op de lijsten gekregen en zelfs Mevrouw Groeneweg is eigenlijk zoo'n beetje bij ongeluk gekozen, want de S. D. A. P. zal zelf wel niet gerekend hebben op zooveel stemmen als zij te Rotterdam ver kreeg. Een betere weg is om met een onaf hankelijke lijst voor den dag te komen. Men moet dus eerst geschikte candidaten vin den, vrouwen van bekwaamheid en breeden kijk. Hier te Bloemendaal zou men slechts 25 kiezers noodig hebben voor de candi- daatstelling. En die zijn wel te krijgen. De kiezers moeten dan door huisbezoek en op treden in openbare vergadering worden ge wonnen. Spr. geeft den raad om vooral niet lang te wachten, want de candidaat- stelling moet plaats hebben den tweeden Dinsdag in April. Nu is het reeds bijna De-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1