EMSER WATER INFLUENZA, KERK-AGENDA. Zondag I December. BLOEMENDAAL. Ned. ïïerv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. „Maranatha", Jongeliedensamenk., voorm. 10 uur, Ds. J. P Eggink, Pred. te Yelsen; 's av. 6£ uur, de heer K. Koopman. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; nam. 5£ u.. Ds. J. C. Brussaard. Haarlem. Rejig. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, v.m. 10£ u., de beer G. van Veen, van Amsterdam. Onderwerp: Optimisme en Pessimisme. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergb van Eysiuga. Ie Advent. Hab. 3 18. Collecte Orgelfonds. cember en het wordt dus hoog tijd de kie zers er van te overtuigen, hoe bitter en bit ter het noodig is dat zij eene vrouw kiezen. Spreekster komt nu tot de vraag: heeft de vrouw eene taak in den Gemeenteraad Ja is haar volmondig antwoord. Ook zonder dat men denkt aan de dis tributie, die men immers het liefst weer zoo spoedig mogelijk ziet verdwijnen (doch waarbij tal van fouten zouden zijn verme den, zoo er zich vrouwen mede hadden be moeid), mag men zeggen, dat de overheids bemoeiingen sterk (zijn toegenomen. De socialisatie van zoo vele dingen, heeft ook meer onderwerpen onder de zorgen der gemeenteraden gebracht. Die onderwerpen zou spr. willen indeelen in 3 groepen: hy giënische, moreele en intellectueele. En nu bespreekt spr. achtereenvolgens volksge zondheid, volkshuisvesting, levensmiddelen voorziening, kinderverzorging, moederzorg, zuigelingenverpleging, voedselverstrekking, crèches, wijkverpleging en nog zooveel an dere onderwerpen meer, die alle de volks kracht kunnen verhoogen. Wel is dit bijster noodig, want wie zegt, dat de rampen van den oorlog langs Nederland zijn heenge gaan, bedenkt niet, welke groote nadeelen ons zijn berokkend door de algemeene de moralisatie, door de hoog gestegen crimi naliteit der jeugd. Spr. laat nu onderwerpen van moreelen aard de revue passeeren als daar zijn het verwaarloozen van de jeugd, het prostitutie vraagstuk, dierenmishandeling, prikkellec tuur, rookverbod, het bioscoopkwaad ter wijl juist de bioscoop zoo goed zou kunnen dienst doen als instrument voor volksont wikkeling de woekerwet (die de opkoopers moest treffen en dus behoorde aangevuld te worden met een artikel, dat het koopen verbiedt van kinderen beneden 18 jaar). Ge lukkig zijn de artt. 134 en 135 der Gemeen tewet elastisch genoeg om den Gemeente raad bevoegdheid te geven de huishouding der Gemeente te regelen en juist hierin kan nu de vrouw van zooveel nut zijn, zal zij het kunnen zijn, die den Raad het meest zal kunnen doen werken voor practische doeleinden. Hierna volgt een bespreking van de intellectueele onderwerpen. Hiervan is wel het voornaamste het practisch onderwijs, dat de menschen klaar maakt voor het le ven. Verder kinderspeeltuinen, schoolwerk- tuigen, bewaarscholen, enz. Spr. hoopt, dat er bij de vrouwen belang stelling zal komen voor de gemeente-poli tiek en is vast overtuigd, dat ook voor de Nederlandsche vrouw in den Gemeenteraad een dankbare taak is weggelegd. (Applaus.) Mevrouw Van Heerdt nam hierna het woord om te zeggen, dat er haar erachtens thans meer kans is om een vrouw in den Raad dan in de Kamer te brengen. De on derwerpen, die de Raad te behandelen heeft, liggen meer binnen het bereik der vrou v, de politiek speelt een mindere rol en bo vendien is de lokale bekendheid een factor van groote beteekenis. Waar er in Bloe- mendaal meerdere vrouwen zijn, die zich in het openbaar hebben bewogen, moet het vrij gemakkelijk zijn 1 of 2 plaatsen in den Raad te bezetten. Door de rede van inleid- ster is spreekster veel gaan gevoelen voor de stichting van een plaatselijk comité. Spr heeft al wel eene candidate op het oog en als men maar voldoende sympathieën kan vinden, zal het niet moeielijk zijn haar ver kozen te krijgen. Men behoeft slechts 125 stemmen te verkrijgen en dat is toch waar lijk niet zoo veel voor een geschikte vrou welijke candidaat. De Economische Bond, een nieuwe partij, heeft nog geen candidaat en nu zou men heel best deze partij eens vóór kunnen wezen. Wat zal het niet heer lijk wezen, zoo eene vrouw verkozen wordt alleen om hare geschiktheid. Spr. heeft zeer sterk het gevoel, dat onder vrouwelijken in vloed de gemeenteraadspolitiek zal kunnen verzacht worden en dat zal ook weer ver zachtend werken op de hoogere politiek. Mejuffrouw Staats legt nu, desverzocht, uit, wat men moet doen om de verkiezing eener vrouw te bevorderen. De heer De Clercq maakt inleidster zijn compliment. Het schijnt wel, dat die vree- selijke politiek, de kanker, die aan ons leven knaagt, de mannen verblindt. Daarom is het zoo gelukkig dat men nu de politiek buiten spel wil laten. Spreker schaamt zich man te zijn, als hij ziet wat de mannen van den toestand hebben terecht gebracht. Wellicht zullen nu de vrouwen het beter doen. Spr. is van oordeel, dat in het op te richten co mité de vrouwen zelf het werk zullen moe ten doen, maar gaarne verklaart hij zich nu al bereid om het eerst de lijst te teeke nen, waarop eene vrouw candidaat zal worden gesteld. Uit de vergadering verklaren zich nog een paar heeren bereid hun steun als kiezers te verleenen. Mevrouw Van Heerdt wilde nu maar aan stonds spijkers met koppen slaan en staan de de vergadering tot de oprichting van een comité komen. Besloten werd evenwel, dat het Bestuur deze zaak ter hand zal nemen. Nadat mejuffrouw Staats nog enkele vra gen beantwoord had, sloot Mevrouw Van Heerdt met een woord van dank aan de inleidster de zeer geanimeerde vergadering. In den loop der vergadering werd nog mededeeling gedaan van de oprichting van een „Comité voor maatschappelijke opvoe ding en voorlichting uit den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht". Dit comité is als volgt samengesteld: Douairière Van Heerdt tot EversbergQuarles van Ufford, voorzitster; W. Wynaendts Francken—Dy- serinck, secretaresse; A. E. Schaffer, pen- ningm.E. van LeeuwenVan Eeghen; Jkvr. mr. B. Elias. Wethouder Koolhoven. Het is ons aan genaam te kunnen berichten, dat de heer A. Koolhoven, die een zwaren aanval van griep heeft te doorstaan gehad, weer vol komen hersteld is. X Volkstuinen. Maandag 25 Novem ber vergaderde de Bloemendaalsche Ver- eeniging voor Volkstuinen in café Jongkees te üverveen. Dat er veel belangstelling is voor deze vereeniging, bleek wel uit het groot aantal opgekomen leden. Ruim tach tig leden waren bij de opening der verga dering aanwezig. De voorzitter opende de vergadering met een toepasselijk woord, zijn blijdschap over de goede opkomst uit sprekende en met den wensch, dat dit oök in den vervolge zoo mocht zijn. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Daarna deelde de voorzitter mede wat het bestuur na de vorige vergadering had gedaan en wat de resultaten van hun werk waren. In de eerste plaats was van het gemeen tebestuur bericht ontvangen, dat de ge meentegronden aan de Rampenlaan en in Bentveld aan de vereeniging in gebruik zouden worden afgestaan; tevens was voor het jaar 1919 een subsidie van f 500,toe gestaan. Onder applaus werd deze mede deeling ontvangen. Het ledental was sinds de vorige verga dering, toen ruim 100, thans reeds tot 200 gestegen. Ruim 40 ingezetenen hadden bericht ge zonden, dat ze de vereeniging als donateur willen steunen. Toen kwam het huren van gronden aan de beurt. Wat voor moeite dit het bestuur reeds heeft gekost, is niet te zeggen, zeide de voorzitter; het is of er te Bloemendaal geen grond is, overal stoot men het hoofd en als het bestuur niet den vasten wil beze ten had te moeten slagen, dan zouden zij zeker reeds den moed verloren hebben. Eindelijk is men toch ook gedeeltelijk geslaagd, en thans was het bestuur zoo ver, dat het reeds drie stukken grond kon huren, waarvoor het de machtiging der vergade ring noodig had om de huurcontracten te kunnen afsluiten. Na eenige bespreking werd deze machtiging verleend en besloten te huren een stuk te Vogelenzang, een stuk te Overveen en een te Bloemendaal, te samen ongeveer 4 H.A. Staande de vergadering deelden een paar leden nog mede, dat er wellicht nog een paar stukken land te huur waren, waarom de voorzitter voorstelde, het bestuur te machtigen, ook deze gronden te huren, wanneer het bestuur deze kon krijgen en geschikt voor het doel achtte. Met alge meene stemmen werd dit goedgekeurd. Vooys deelde de voorzitter mede, dat het de bedoeling was, het gescheurde land aan de leden te verhuren voor 0,40 per roede, het land, dat thans reeds bouwland is, voor 0,50 per roede. Dit kon ook de algemeene goedkeuring wegdragen. Thans ging men over tot het verkiezen van twee bestuursleden. Gekozen werden de heeren J. G. van Kessel en H. Aartsen. Nu kwam men aan de rondvraag, die weinig bizonders opleverde; o. a. de vragen hoe groot de tuintjes zouden worden, of ze zoo dicht mogelijk bij de woonplaats zou den worden gegeven, of er niet verboden kon worden des Zondags te werken, enz. De voorzitter beantwoordde de vragen, voor zoover het hem thans reeds mogelijk was, waarna de vergadering te ongeveer 10 uur werd gesloten. regeering maatregelen zal beramen om zoo spoedig mogelijk de burgerwachten overbo dig te maken. Het feit dat in de eerste plaats de leden der gegoede burgerij hun plicht be grepen om de revolutie tegen te gaan, weer hield velen van de minder gegoeden om tot de burgerwacht toe te treden; in hun oogen en in de meening van het volk was het hier een partij nemen vóór „de heeren", tegen het volk. Die meeuing is onjuist, vol komen ongegrond, onbillijken nog veel meermaar zij bestaat en men moet er rekening mee houden. Daarom hoopt het „Handelsblad", dat de regeering dit door den nood der omstandig heden in het leven geroepen instituut niet langer zal doen bestaan, met jncer op den voorgrond zal doen treden dan dringend noodig is Intusschen heeft de Burgemeester van Bloemendaal door de pers laten bekend maken, dat hij, dewijl alle gevaar voor rust verstoring nog niet is geweken, alle ingeze tenen der Gemeente, die zich op zijn oproep dadelijk in zoo grooten getale opgax en voor den dienst der Burgerwacht, hen voor die opkomst dankend, verzocht voorloopig ter beschikking te blijven. Ook uit dit „voorloopig"' schijnt men wel te mogen opmaken, dat de Burgemeester er ongeveer net zoo over denkt als het „Han delsblad"'. Diefstallen. In de afgeloopen week hebben weer verscheidene inbraken in onze gemeente plaats gehad, te Aerdenhout, te Overveen, te Bloemendaal; het lijkt wel een soort wedstrijd tusschen de edele leden van het inbrekersgilde welk deel onzer ge meente zij het meest hun gewaardeerde aandacht zullen schenken. Wellicht zal de oprichting der Bloemendaalsche burger wacht den kerels schrik aanjagen? De heer T. B. Roorda, secretaris van het subcomité voor Haarlem en omstreken van het comité „de Europeesche Statenbond", verzoekt ons te melden, dat het dagelijksch bestuur van genoemd subcomité, na overleg met het hoofdcomité, besloten heeft dit sub comité op te heffen en het archief benevens de nog aanwezige gelden den len Decem ber a.s. over te dragen aan de Haarlemsche afdeeling van den Nederlandschen Anti- Oorlogsraad. Wij vernemen, dat „De Nachtegaal" van wijlen den heer J. A. Laan is aangekocht door onzen plaatsgenoot den heer G. Velt- man. Agatha van der Eem is geslaagd bij het examen voor vrije en orde-oefeningen. Dezer dagen overleed zuster Mulder, hoofdverpleegster in het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort. Velen zullen het over lijden betreuren dezer uitmuntende vrouw, die met grooten ijver en toewijding steeds haar moeilijke taak vervuld heeft. In het „Handelsblad" van Vrijdagavond wordt de verwachting uitgesproken, dat de Lezing Jac. P. Thijsse. Gisteravond woonden wij in „Rusthoek" de lezing bij, door den heer Jac. P. Thijsse voor de afd. Bloemendaal van den Economischen bond gehouden over het onderwerp: „Crisishulp uit de natuur." In zijn bekenden genoeglijken, onderhou denden trant begon Spreker ons te vertel len dat deze lezing in September werd in elkaar gezet en bestemd voor oorlogstijd, maar dat het onderwerp ook voor den vre de actueel blijft. Immers door een Engelsch geleerde, William Crooks, werd uitgerekend dat de aarde, ook zonder oorlog, in 1932 den grooten hongersnood zou kennen, en wel doordat de productie de aanwassende bevolking niet meer zal kunnen voeden. Naar Sprekers oordeel zal het met dien hongersnood echter zoo'n vaart met loopen, op voorwaarde dat allen medewerken om op de voordeeligste wijze uit alle producten te halen wat er uit te halen is, en erop toe zien, dat niets van wat ook maar eenige waarde heeft als voeding of verdere voor ziening van mensch en dier, onbenut worde gelaten. Spreker gaat nu alvast eens eenige zaken na, welke .de menschen in den tijd van voedselnood begonnen zijn, en ook thans niet mogen verwaarloozen. Zoo b. v. het zoeken van beukennootjes, eikels, kastan jes, enz. door de jeugd. Wat in de eerste plaats de olie en vetbereiding ten goede komt, en in de tweede plaats een schrede in de goede richting isden kinderen in de vrije natuur op genoeglijke wijze nuttig aan de gemeenschap te doen zijn. Voorts raadt hij den aanplant van zonne bloemen aan, die vogelzaad, olie en vee voeder leveren, en daarenboven nog een verrukkelijk sieraad voor onze tuinen zijn. Ook de aanplant van geneeskundige krui den een artikel, dat nog steeds, voorna melijk uit midden-Europa, wordt ingevoerd, kan zeer wel door elk particulier wor den ter hand genomen. Genoemd als zoo danig worden o. a. het bilzenkruid, het vin gerhoedskruid en de doornappel. Een belangrijke zaak is, den kinderen op de school stelselmatig en algemeener dan tot nu toe geschiedde, iiet tuinieren te lee- ren. Daaruit zal een geslacht menschen groeien, die met lust en kennis de volkstui nen ook een uitmuntende instelling der laatste jaren zullen bewerken, wat, inits voortdurend uitgebreid, een onberekenbaar voordeel voor de bevolking worden kan. En ten slotte drong spreker erop aan, dat de menschen zich meer kennis van de pad denstoelen zullen verschaffen, een heerlijk en krachtig volksvoedsel, waarvan door on kunde, en daaruit voortgekomen angst voor vergiftiging, jaarlijks millioencn onbenut wegrotten. Ook hiervan den kinderen ken nis bij te brengen, en ze, met die kennis ge wapend, uit te sturen om de eetbare soorten te verzamelen, lijkt hem een te behartigen wenk. Na de pauze werd een aantal fraaie licht beelden van nuttige gewassen en padden stoelen vertoond. Het was een zeer leerzame en prettige avond, waarvoor wij gaarne te dezer plaat se den voortreffelijken spreker onzen dank betuigen. De Bond van politie-personeel, afd. Haarlem hield Donderdag in „Vreeburg" een vergadering. Na een voordracht van den bondssecretaris gaven alle aanwezige poli tiemannen zich als lid op. Er had een gezamenlijke vergadering plaats der besturen van „Bloemendaal's Bloei", „Bloemendaal Vooruit" en „Ko ninginnedag"' om ook plannen voor een Oranjefeest in onze gemeente te beramen. Omtrent wat er al of niet op deze vergade ring besloten is, kon men ons te bevoegder plaatse thans nog niets mededeelen. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de le helft der maand November 1918. Schouten, Haarlem; J. van den Arend, Grand Rapids. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij N. Gerrits, Boschlaan 45, een sigaretten doosje met sigaretten en een ziekenbriefje; bij den heer Lang, Rustenburcherweg 2, te Bloemendaal, een zilveren armband; aan het bureau van politie te Overveen, een ceintuur met zilveren gesp; een brood trommel; een zwarte kinder- en een bruine dames-handschoen; een doos geweer-patro nen; een paar kinder-handschoeneneen grijs kinderwantje; een rozenkrans; een bruin glacé handschoen. Verloren: een beursje met geld; een haargesp; een zwart lederen portemon- naie met inhoud; een grijs taschje. UURÜERLIJKE STAND. Van Vrijdag 22 November tot en met Donderdag 28 November. Getrouwd: G. J. Prenen en J. Men- ke; S. G. C. Walter en G. C. Slats; C. Ver- schie en A. M. Wesseling. Overleden; A. Roozen, 54 j.C. E. Worst, 71 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: H. Brokholm, 39 j.; J. Kool, 69 j.; S. Schuitemaker, 14 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Groote keuring en voorjaarstentoonstel ling. Door de tentoonstellings-commis- sie voor de Groote Voorjaarskeuring en Bloemententoonstelling, te houden in April 1919, is bericht ontvangen, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden het Eere-Voorzitter- schap heeft aanvaard. SPORT. 3e Klasse F. Nederl. Voetbalbond. B. V. C. Bloemendaal I. H. B. C. I. (Heemstede) 13. (17 Nov.) Wanneer scheidsrechter Van üemerden beginnen blaast, zien wij dat H. B. C. slechts 10 man in het veld brengt, terwijl Bloemen daal plaatsvervangers heeft voor 2 militai ren. De thuisclub pakt dadelijk flink aan en is iets meer in de meerderheid. Kopjes Nie mann krijgt alleen voor den keeper staande een prachtkans om te scoren, welke hij niet onbenut had mogen laten. De witte voorhoe de blijft steeds aanvallen en eens denken we Van Waard te zullen zien doelpunten, doch de lat redt. Ondertusschen heeft ook de H. B. C.-vöorhoede niet stilgezeten en geleid door haar kolossale linksbinnen enkele aan vallen ondernomen. De achterhoede der B. V. C. blijkt echter nogal veilig en de keeper krijgt dan ook niet veel gevaarlijke ballen te behandelen. Nadat verscheidene aanvallen van Bloemendaal door buitenspel fluiten ge fnuikt zijn, gelukt het Van Waard, den H. B. C.-keeper het nakijken te geven (10). H. B. C. valt nu krachtiger aan, doch het «S» het beste middel tegen hoest, verkoudheid. 55 cent per heele kruik

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2