ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLE8VISCHE BANKVEREENIGING U ITG A A CINEMA PALACE 12e Jaargang. Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 7 DECEMBER 1918 No 49 Het Bloemendoolsch Weekblad. r™™ Prijs per jaar L— Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Advertentiën 25 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. DE ZEEWEG. De weg naar zee is een weg van wee. Er is reeds onder het burgemeesterschap van den heer lmmink sprake geweest van een weg naar zee. Moesten wij de geheele lijdensgeschiedenis van deze quacstie op delven uit de Bloemendaalsche annalen, we zouden er wel een papieren weg van hier naar Zandvoort mede kunnen aanleggen. Doch alleen reeds de allerjongste geschie denis is rijk genoeg aan stof voor een kro niek. Het is niet onze schuld, dat deze kroniek weinig voldoening geeft. Gaan we niet verder terug dan tot den afgeloopen zomer, die zoo weinig ver kwikkelijke herinnering heeit achtergelaten, dan vinden we in de Handelingen der Tweede Kamer van de Staten-Generaal een besluit vermeld, dat genoemd zou kun nen worden „de eerste steen". Het is het besluit van 7 Juni, om te verklaren van algemeen nut de onteigening der gronden, die voor den aanleg van den Zeeweg werden noodig geacht. „Bloemendaal's Bloei" nam in een druk bezochte vergadering eene motie aan, die bedoelde het Gemeentebestuur te doen blij ken van den wensch der burgerij om tot spoedigen aanleg over te gaan. De Tweede Kamer had in het door haar aangenomen wetsontwerp niet opgenomen den noorde lijken, van eigenlijk Bloemendaal uitgaan- den tak van den weg. Maar toen in de gemeenteraadszitting van 13 Juli de quaes- tie ter sprake kwam, diende de heer Bis- pinck een voorstel in, om, na bevestiging in de Eerste Kamer, tot aanleg van den weg over te gaan en toch eene, zij het ook andere dan aanvankelijk bedoelde, verbin ding ook van Bloemendaal met Zandvoort tot stand te brengen. Hoewel de Burge meester onmiddellijk uitspraak van den Raad gewenscht achtte en ook de heer Van Tienhoven bespreking van de wensche- lijkheid van aanleg urgent achtte, wist een voorstel-Jacometti om de besprekingen uit te stellen, „totdat het wetsontwerp wet zou zijn geworden" eene uitdrukking, waarin meer deferentie voor de Kroon verscholen lag dan iti de redactie, waarvan zich de lieer Bispinck voor zijn voorstel bediend had van de 12 stemmen er 6 te verove ren. Volgens de Gemeentewet was het voorstel-Jacometti daarmede verworpen en had dus het voorstel-Bispiflck in behande ling moeten komen. Maar de Voorzitter bleef in gebreke zich art. 50 der Gemeente wet te herinneren en de Raad ging uiteen zonder het voorstel-Bispinck te hebben in behandeling genomen. Geheel onbesproken en onbehandeld bleef tevens eene den Raad aangeboden „begrooting van de kosten van aanleg en onderhoud". Deze begrooting raamde noodig voor grondaankoop f 37.000, zandafgraving 147.000, beplanting 48.400,— klinkerbestrating 235.332, Met nog eenige andere posten er bij werd in totaal het noodigc bedrag begroot op 600.000,— en B. en W. hadden zich reeds met dit bedrag zoo vertrouwd ge maakt, dat ook een plan voor geldleening was opgemaakt, waarvan, heel precies, duur (30 jaar) en rentevoet (5%) waren aangegeven. De geheele bcgrooting bleef echter on besproken en zoo had niemand gelegen heid er zijne verwondering over te uiten, dat men bij de begrooting voor klinkerbe strating het anders toch zoo geliefde stel sel van afronding had losgelaten en op een bedrag van bij de 214 ton de nauw keurigheid had betracht tot in eenheden van guldens toe. In „Het Bloemendaalsch Weekblad" van 27 Juli kon bereids bericht worden, dat ook de Eerste Kamer en nog wel zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot voor den aanleg benoodigde onteigening had aangenomen. Het bericht ging verge zeld van de vraag, waarom Overveen niet vlagde. BLOEMENDAAL. Bloemendaalschewreg 113. Gestort Kapitaal f 4,0 50.000. Reserve ca. f 850.000. Rekening-Courant met Rentevergoeding. Giroverkeer, Circulaire Cheques, Binnenlandsche Credietbrieven. Credieten. Neemt gelden a deposito op nader overeen te komen voorwaarden. LOKET-KLUIZEN. Directies van Tooneelgezelsehappen, Bioscope-Theaters e d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Achteraf is de omzichtigheid der Over- veners te prijzen. Blijkbaar hebben dezen geweten, dat ook de weg naarzee met goede voornemens is geplaveid. In zijn zitting van 29 Augustus liet de Raad de Zeeweg-quaestie rusten. Maar te gen 3 October werd hij opgeroepen voor de behandeling van dit gewichtige vraag stuk. Er werd ten opzichte van dezen da tum kritiek uitgeoefend, omdat de heer Van Kessel, net verkozen tot lid van den Raad, dan nog niet aan de discussiën zou kunnen deelnemen. En toen de vergadering geo pend was en het onderwerp „De Zeeweg" aan de orde gesteld, vond die kritiek echo bij de heeren De Roo van Alderwerelt, Laan en Jacometti, die het gebrek aan de ferentie noemden om dit vraagstuk te be handelen in niet-voltallige zitting. Met hen gingen nog mede de heeren Koolhoven en Van der Vliet en zoo getuigde dus het s/i= gedeelte van den Raad van de deferentie, die men zich aan den heer Van Kessel schuldig achtte. Een sympathieker voor ontvangst zal wel zelden een Raadslid ge noten hebben. Intusschen sloot zich 7112 van den Raad bij den Voorzitter aan, die op onmiddellijke behandeling stond, vooral zich beroepend op de urgentie van bestrij ding der werkloosheid en die zich dit argu ment niet uit de handen liet nemen door de nuchtere verklaring van den heer De Roo, dat er in deze gemeente heel geen werkloosheid bestaat. Het was verwonderlijk om na een gloei ende speech van den heer Teding van Berkhout, die het kortzichtig en krenterig noemde om nu niet het voorstel van B. en W. aan te nemen, een der drie leden van het Dagelijksch Bestuur, den wethouder Koolhoven, te hooren betoogen, dat de ge- meene Bloemendaal zich had teont houden van den aanleg. Waarom een weg, die een millioen zou kosten, waar niets tegenover stond Maar zoo geestdriftig kon de heer Kool hoven niet praten en zoo nadrukkelijk kon de heer Laan niet zeggen, dat hij niets voor dezen aanleg gevoelde, of B. en W. kregen het gevraagde credietdenkt ge? Er was geen sprake van. En toch had den B. en W. al heel wat water in hun wijn gedaan. Ze hadden den Raad een nota aangeboden, waarin gezegd werd, dat het maar wijzer was om tot den aanleg over te gaan, zonder verharding van den rijweg. En nu konden ze het werkje opknappen voor 300.000,De grondaankoop bleef nog precies becijferd op 37.000,de zandafgraving op 147.000,de helmbe planting op 48.400,maar de posten klinkerbestrating ad 235.332 en oversta ting ad f 39.222,waren uit de begrooting verdwenen. Voorts was „onvoorzien" ver minderd van 100.000,op 10.400, is het al kranig om uitgaven tot in hon derden guldens te kunnen oorzien, nog ge nialer lijkt het ons om ook bij de vast stelling van „onvoorziene uitgaven" zoo minutieus te werk te gaan. Maar liet zal wel geweest zijn om de 3 ton rond te ma ken, waarover B. en W. de beschikking wenschten. Had reeds de wediouder Koolhoven het geheele plan verworpen, de heeren Jaco metti en De Roo van Alderwerelt trokken krachtig tegen de begrooting te velde. De eerste post al werd door den heer De Roo „een slag in de lucht" genoemd en de heer Jacometti constateerde de but en blanc, dat het niet aanging over een begrooting te stemmen, opgemaakt zonder deskundigen, op wie niets te verhalen viel. Het was misschien we! wat erg gewaagd van den Voorzitter, om daarop te antwoor den, dat het Dag. Bestuur er borg voor stond, dat de begrootmg goed was. Maar hij gaf dit antwoord toch. Wat den Raad intusschen niet verhinderde om, nadat hij met 7 tegen 5 stemmen het voorstel-De Roo had verworpen en met even kleine meer derheid B. en W. had gemachtigd de voor de onteigening noodige cautie te stellen aldus in principe tot aanleg besluitend van zijn tegenzin te doen blijken 0111 het gevraagde crediet van f 3ÜO.UOO,te stemmen. B. en W. gingen naar huis zonder de gevraagde 300.000,en niet de uitnoodi- giiig om maar weer eens een nieuwe be grooting in te dienen. Den 31en October vei schenen B. en W. weer in raadsvergadering. Nu met het voor stel om hun eene Commissie van Bijstand toe te voegen. Dit voorstel werd grif aan genomen en op aanbeveling van B. en W. werden tot leden der commissie benoemd de heeren jhr. mr. P. Teding van Berk hout, IBispinck, J. C. Laan, C. J. van Tienhoven, terwijl voor de waarneming van het presidium werd aangewezen de wet houder A. J. de Waal Malefijt. Het zal menigeen verbaasd hebben, dat de heer Laan, die immers in een vorige vergadering had gezegd niets voor den aanleg te gevoelen, zich nu eene benoeming tot lid der commissie liet welgevallen. Maar het pleit voor zijne opvatting van zijn taak als Raadslid, dat hij zich moeite wil geven ook voor door hem niet begeer de zaken, als tot het doen van die zaken eenmaal besloten is. Gewoon aan trans actiën van beteekenis, mocht hij bij een quaestie, waarbij het over tonnen gaat, niet ontbreken. En zijne koopinansqualiteiten zouden later der Gemeente ten goede komen. Aan de bezwaren der leden, die aan de deskundige waarde der door B. en W. in gediende begrootingen hadden getwijfeld, werd tegemoet gekomen door de nu aan de Commissie verstrekte opdracht cm eene begrooting op te maken, ten borge van welker deskundigheid diende niet alleen de door den heer De Roo in overweging ge geven en door den Burgemeester toege zegde bevoegdheid der Commissie om zich een deskundige te assumeeren, maar ook het tiende artikel eener „verordening rege lende de samenstelling en den werkkring der Zeeweg-Commissie", in welk artikel der Commissie de bevoegdheid werd toe gekend gebruik te maken van de diensten van gemeente-ambtenaren. W'ellicht werd bij de ietwat haastige samenstelling der Commissie en bij de vast stelling van hare instructie een en ander over het hoofd gezien, waarop nu de aan dacht kan worden gevestigd. Wij zouden dan willen opmerken,- dat, mocht al de door den Burgemeester toe gezegde, maar in de verordening niet vast gelegde bevoegdheid tot assumptie van een deskundige vroeger geopperden twijfel aan de waarde van Zeeweg-begrootingen ban nen, het bovengenoemde artikel 10 der ver ordening in deze richting maar weinig ge rustheid moet hebben kunnen geven. Im mers is wel duidelijk, dat dezelfde gemeen te-ambtenaren, die B. en W. reeds hadden gediend bij de samenstelling van hunne begrootingen, nu a Ia suite van de Com missie werden gesteld, zoodat er voor „sla gen in de lucht" niet minder te vreezen viel door leden, die de begrootingen van B. en W. niet met onverdeelde bewondering had den ontvangen. En dan was er nog iets. Groote Houtstraat 113 Haarlem. PROGRAMMA Van 6 Dec. tot en met 13 Dec. 1. PALESTINA Natuuropname. 2. KLEIN MAAR DAPPER. Komisch. 3. TOEN HET LICHT VERDWEEN. Filmdrama in 5 afdeelingen, naar het tooneclspel van Jhr. A. W. G. v. RIEMSDIJK. Een succeswerk der Hollandia- fabriek alhier. Deze film wordt door dameszang en een jon genskoor begeleid. 4. Optreden van Mej. JEANNETTE. Sopraan-zangeres. - PAUZE. SPROOKJESLAND. Komische Comedie in 2 afdeelingen. Plaatsbespreken dringend aanbevolen, telefonisch besproken plaatsen worden niet langer als tot den aanvang der voorstelling bewaard. Is het al art. 54 der Gemeentewet ten spijt vreemd, dat als voorzitter eeuer commissie om B. en W. van Bijstand te dienen, optreedt een der leden van dat col lege zelf, bij art. 2 van de instructie der Commissie werd voorzien in het geval van afwezigheid of ontstentenis van den Voor zitter en wel door vervanging door een der andere leden van het College van B. en W. door dat College aan te wijzen. Nu bestaat het College van B. en W. uit den burgemeester jhr. Bas Backer en uit de wethouders Koolhoven en De Waal Malefijt. Stel nu, dat de heer De Waal Ma lefijt door afwezigheid of ontstentenis zou moeten worden vervangen. Dan moesten de burgemeester en de wethouder Koolho ven samen een van hun beiden aanwijzen. Maar de Burgemeester is geen lid van den Raad en wijst ook al art. 54 der Gemeente wet „den Burgemeester of een der Wet houders" „altijd" aan als voorzitter eener commissie van bijstand, uit de verdere re dactie van de verordening kan gelezen worden dat het lidmaatschap van den Raad een sine qua non is voor het lidmaatschap der Commissie. En ook al wil men dit aan vechtbaar achten, dan nog zou om andere redenen die later zouden blijken in eene geheime vergadering, waarover we straks nog wat zullen zeggen vervanging van den bedachlzamen heer De Waal Malefijt door jhr. Bas Backer niet op ieders in stemming kunnen rekenen. Blijft dus over de heer A. Koolhovenaan te wijzen door den Burgemeester en den wethouder Koolhoven zelf. Zou nu in dergelijk geval de Burgemeester den heer Koolhoven dur ven aanwijzen na diens van gloeiende anti pathie getuigende redevoering van 3 Oc tober Ja, zou de wethouder Koolhoven zichzelf gerechtigd achten het voorzitter schap te bekleeden van eene commissie van bijstand voor den aanleg van een door hem zelf heftig bestreden weg? Intusschen heeft de heer De Waal Male fijt de commissie niet door afwezigheid of ontstentenis in zoo'n lastig parket gebracht. De commissie, toegerust met een crediet van 10.000,-toog haastig aan het werk. En zoo flink was haar bijstand, dat reeds in de vergadering van 21 November B. en W. met een voorstel bij den Raad konden komen om een geldleening aan te gaan van 175.00<>,f—, waarvoor j 171.000,zou moeten dienen om aLasl het grondwerk te doen uitvoeren zonder beharding door een met name genoemde firma van inderdaad groote reputatie. Van alle kanten aange spoord tot spoed met het oog op de ook van de demobilisatie te wachten werkloos heid, had de Commissie blijkbaar alle be grootingen overboord geworpen, alle as-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1