ALGEMEEN WEEKBLAD SPAARDEPOSITO'S 4% Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. IV HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Vergoedt op UITGAA CINEMA PALACE 12e Jaargang. Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 14 DECEMBER 1918 No 50. Het Bloemendaulsch Weekblad. Prijs per jaar /*•- Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Advertentiën 25 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. HET LEVENSMIDDELENBEDRIJE. Hoeveel tijd de inspecteur van politie ookj wijdt aan de werkzaamheden, die op hem als directeur van het gemeentelijk distri butiebedrijf beslag leggen wij hoorden| reeds van ontstemming onder het politie personeel, dat zich voor een gedeelte tot ovcrmatigen arbeid verplicht ziet doordat een ander gedeelte, met distributie-werk belast, den politioneelen arbeid moet laten liggen blijkbaar kan deze ambtenaar, die.,.. ook nog optreedt als redacteur van de Lri-t opz'chte VM ^Wzaamhe.d m gebreke sis-Courant, geen tijd vinden om zijn eigenf':orden geste'd" ,Het heef den pl'ch den i ff? directeur van het levensmtddelenbedrijf dm- c zt Ji\, Idctijk te maken, dat het publiek „niet dan met verzuim van werkzaamheden of huis houdelijke plichten'' in staat is van de be middeling van het kantoor gebruik te ma ken, zoolang het den directeur van dat kantoor gelieft slechts van 91 uur au diëntie te verleenen. Het heeft den plicht dien directeur duidelijk te maken, dat, voor al nu het seizoen regen en koude mede brengt, het in de rij staan hoogst nadeelig is voor de volksgezondheid, bij de visch- verstreKking andere maatregelen noodig zijn. Als het dringend beroep van den Minister op de medewerking van liet Gemeentebe stuur niet helpt, zal op andere wijze een einde moeten worden gemaakt aan derge lijke toestanden. Toen het verzoek van den R. K. V. en van den C. N. W. B. om verlaging van den prijs van klei-aardappeLen en beschikbaarstelling van wollen dekens tegen lageren prijs, p*~ advies was in handen gesteld van den di recteur van het Levensmiddelenbureau, luidde de conclusie van diens rapport afwij zend. En, conform die conclusie, stelden B. en W. den Raad voor afwijzend te beschik ken. Maar de administratieve bezwaren van den Directeur werden in den Raad met één woord ter zijde geschoven en van alle op geworpen moeielijkheden bleef niets over. Daardoor geleek de tegenstand van B. en W. op onwil en dat hun voorstel tot afwijzende beschikking compleet vermoord werd en moest worden vervangen door een verzoek om te mogen beschikken over de noodige gelden, hadden B. en W. te danken aan hun prae-adviseur, die, directeur van distributie, liefst zoo weinig mogelijk schijnt te willen distribueeren. Als B. en W. zich nu de ongenade van den Minister op den hals halen, dan weten zij ook, aan wien zij dit te wijten hebben. Laat men niet aankomen met de bewe ring dat de directeur van het Levensmid- delenbcdrijf met politioneel werk is over laden. Het politiecorps klaagt over de slechte verzorging van zijne belangen De leiding van de distributie is niet zoo maar eens 'n bijbaantje om in een paar uurtjes te worden opgeknapt. We hebben er al vaker op gewezen. Zonder dat het wat hielp. Maar nu zal de ministerieele terechtwij- y!r" beter helpen. En als de redacteur van de Crisis-Courant, die de circulaire van den M''- ter zelf in zijn blad deed afdruk ken, goed vindt er in het minst geen acht op te slaan, dan zal het Gemeentebestum liet adres van die circulaire maar hebben aan te zien om zich bewust te worden van den plicht onverwijld andermaal allerlei administratieve en andere bezwaren en moeilijkheden te tellen als ondergeschikt aan het groote belang der volksvoeding en der volksgezondheid. Aan het Levensmiddelenbedrijf zij men in de allereerste plaatsbedrijvig. A. L. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Gestort Kapitaal f 4.030.000. Reserve ca. f 850.000. Reglementen worden op aanvraag gratis verstrekt. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. lil N". 28 vinden wij afgedrukt eene cir culaire van den Minister van Landbouw aan de Gemeentebesturen. Deze circulaire luidt als volgt; „Herhaaldelijk werd en wordt van ver schillende zijden gewezen op misstanden bij de regeling van den dienst der plaatselijke distributiebedrijven. In enkele gevallen zou den deze te wijten zijn aan ontactisch oi zelfs onheusch optreden van de ambtenaren, en het behoeft geen betoog, dat hiertegen met alle kracht kan en moet wo,den ge waakt. „in verreweg de meeste gevallen even wel vinden de bestaande misstanden hun oorzaak in andere omstandigheden, zooals onvoldoende localiteit of personeel, waarbij nog komt, dat de kantooruren der ver schillende bureaux in den regel zoodanig zijn vastgesteld, dat het publiek niet dan verzuim van werkzaamheden of huis houdelijke plichten in staat is van de be middeling der kantoren gebruik te maken. „Het komt al te dikwijls voor, dat de ingezetenen zich urenlang wachten, vaak onbeschut voor ongunstige weersomstan digheden, moeten getroosten om in het bezit te geraken van de vereischte bescheiden of formulieren, hetgeen voor velen benadeeling beteekent van hun belangen in materieel op zicht, doch ook voor de volksgezondheid gevaren met zich brengt. „De moeilijkheden, die zich tegen verbe tering van dezen toestand verzetten, wenscb ik zeker niet te onderschatten en zoo zullen gebrek aan beschikbare localiteiten, alsme de beperkte gemeentelijke financiën, niet steeds de zoo noodige verbeteringen toela- icii. Ik ben evenwel van meening, dat met de belangen van de ingezetenen zeer ernstig behoort te worden rekening gehouden en dat de gemeenten zich geldelijke opofferin gen zullen moeten getroosten, indien daar mede resultaten zouden kunnen bereikt worden. Zoo zal in vele gevallen uitbrei ding van de bureau-uren (hetgeen ongetwij feld personeel-uitbreiding met zich zal brengen) tot verbetering kunnen leiden, ter wijl ook wellicht in sommige gevallen de noodige formulieren of bescheiden van ge meentewege bij de ingezetenen aan huls zouden kunnen bezorgd worden Lezen wij nu in N°. 29 van de Crisis- Courant, dat het kantoor van het levens- ïniddelenbedrijf geopend is van 91 uur n.m., dan zien wij, dat de directeur van dat bedrijf is in gebreke gebleven verandering te brengen in de kantooruren, die hier toch stellig „zoodanig zijn vastgesteld, dat het publiek niet dan met verzuim van werk zaamheden of huishoudelijke plichten in staat is van de bemiddeling van het kan toor gebruik te maken." Op de klacht des Ministers over het uren lang wachten soms in weer en wind, het geen voor velen benadeeling beteekent van hun belangen in materieel opzicht, doch ook voor de volksgezondheid gevaren met zich brengt, is in het minst niet gelet. Wie eens 's morgens gaat kijken naar de manier, waarop de menschen aan hun vischnummer worden geholpen, kan de lankmoedigheid der wachtende rijen alleen verklaren uit hun groote behoefte aan goedkoope visch waarvoor men 's middags nog eens terug moet komen. En dan heel dikwijls vergeefs. De circulaire van den Minister is tot de gemeentebesturen gericht. Het gemeente bestuur van Bloemendaal, dat zoo vurig van zijne aanhankelijkheid aan de Regee- ring heeft getuigd, moet hier nochtans ten VROUWENKIESRECHT. Ongetwijfeld is mejuffrouw Staats mans genoeg passez moi le mot om den heer Van der Pol te beantwoorden, die tot den hemel toe er bij riep om te verhoeden, dat men haar raad zou opvolgen. Maar wel licht is hulp uit het masculijne kamp toch niet ongevallig. De heer Van der Pol acht het overbodig uiteen te zetten dat de eerste toepassing van het stelsel der E. V. een treurig beeld Heeft geleverd van de politieke onvoldaan heid van het Ned. kiezerskorps. Hij zal wel willen toegeven, dat die ongeschooldheid ten laste komt der mannelijke kiezers, wien het toch waarlijk niet aan de gelegenheid ontbroken heeft om ter politieke schole te gaan. Moet nu die hardleerschheid der mannen dienst doen om de vrouwen uit de regeeringscolleges te houden „Mannen en vrouwen hebben gelijkelijk tot plicht er voor te zorgen, dat de be kwaamste candidaten zoo hoog mogelijk op de lijsten komen" zegt de heer Van der Pol. Hij verliest uit het oog, dat nog tot op den huidigen dag de vrouwen niet in de gelegenheid zijn gesteld dien plicht te vervullen. En hij verliest ook uit het oog, dat het niet aangaat steeds maar weei een beroep te doen op der vrouwen plicht, zonder ooit voor hare rechten op te komen. Het actieve zoowel als het passieve kies recht komt der vrouw toe en het is haar onrechtmatig onthouden. En nu zij eindelijk liet passieve kiesrecht verworven heeft wachtend op het actieve kiesrecht, dat haar ook niet langer kan worden onthouden n --zou zij er geen gebruik van mogen maken Geen vrouw zal het ooit in haar hoofd halen een vrouw naar de Kamer te zenden alleen omdat zij vrouw is. Zoo min als ooit een man behoorde naar de Kamer te zijn gezonden om zijn mannelijke eigenschap pen. Onder de vrouwen moet natuurlijk even goed naar de besten worden gezocht. En dan is het te hopen, dat haar zoeken vruchtbaarder zij dan dat der mannen ge weest is. Of zou de heer Van der Pol willen bewe ren, dat in onze vertegenwoordigende licha men werkelijk de beste mannen hebben plaats gekregen? Of meent de heer Van der Pol, dat er geen „kwezeikens" al naar voren zijn geschoven, al dragen die kwezei kens dan ook geen rokken? Van rechts hebben de vrouwen geen stem te wachten, meent de heer Van der Pol? Als 't waar is, behoeft hij de „kwezeikens" ook niet te duchten. Maar als 't waar is, dan zijn zij ook vanzelf op links aan gewezen. En links zal nu toch eindelijk wel de overtuiging hebben post gevat, dat het niet langer pas geeft de vrouwen uit te sluiten, dat het tijd is om recht te doen. De fiscale slagboom is na eeuwen opgeheven. De arbeidende stand is ook altijd achteraf gehouden, omdat hij zoogenaamd in ontwik keling te kort kwam. Hij kon niet meepra ten! Maar hij bleek, met mogelijk minder ontwikkeling, vaak meer verstand te heb ben. En, zij moge dan „ongeschoold'' zijn, dit zal ook de vrouw geenszins verhinderen werk te doen, waartoe de best geschoolden niet in staat zijn. Het zijn heusch niet de schoolsche vrouwen, wier kinderen de maatschappij het verst vooruit brengen, wier huishoudens het best zijn ingericht. Hoe een feministische lijst er zal moeten uitzien? Wei, precies hetzelfde als een masculine lijst. Zij zal de namen moeten bevatten van vrouwen, van wier medewer king men voor de zaken van het openbaar belang de beste resultaten verwacht. Er zijn mannen gekozen, alleen omdat zij een hoogen hoed droegen of een sabel of een titel. Voor die gekheid hebben de vrou wen zich natuurlijk te hoeden: het dragen van rokken alleen geeft geen recht op ver kiesbaarheid. Maar er is geen enkele re den, waarom een vrouw, die getoond heeft een huishouden te kunnen bestieren, niet zou kunnen geroepen worden in het bestuur eener grootere huishouding. Geen enkele reden, waarom een specialiteit op het ge bied van onderwijs wel een goed vertegen woordiger zou zijn met een baard, niet met een vlecht of wrong. Groote Houtstraat 113 Haarlem. PROGRAMMA Van 13 tot en met 19 Dec. 1. MINSK Natuuropname. 2. DE KONING DER ZEE, Spannend Drama in i afdeelingen. Speelt zich af in de gegoede kringen. Prachtopnamen. 3. OPTREDEN van den Heer WILLIAM, Neger zang- en dansnummer. - PAUZE. 4. SPORT EN LIEFDE. Comedie in 3 afdeelingen. En dan nog iets. „Naarmate de vrouw haar bruikbaarheid toont, bekomt zij betere kans", betoogt de heer Van der Pol. Volgt daar dan niet uit, dat men haar eerst in de gelegenheid moet stellen die bruikbaarheid te toonen Kan de heer Van der Pol één college op noemen, waarin niet althans één mannelijk lid zou kunnen worden vervangen door een vrouwelijk lid, zonder dat vrees behoeft te worden gekoesterd voor verminderde wijs heid van dat college Het gaat er eigenlijk niet om der vrouw het kiesrecht toe te kennen. Het gaat er om het haar niet langer te onthouden. En nu zij het passieve kiesrecht verworven heeft, maar op het actieve kiesrecht nog wachten moet, is het van de mannen, die zoo lang schuldig zijn geweest aan usurptie, plicht haar den onmisbaren steun te verlee nen. De vrouwen moeten niet op het ac tieve kiesrecht behoeven te wachten om ge bruik te kunnen maken van het haar be reids verleende passieve kiesrecht. Nu zij er de gelegenheid toe hebben, moeten de mannen ook doen blijken van die waardee ring voor de vrouw, waarvan zij steeds den mond vol hebben gehad. A. L. DE ZEEWEG. Naar aanleiding van het uitvoerig artikel van A. L. in ons vorig nummer, ontvingen wij van bevoegde zijden verschillende mc- dedeelingen ter opheldering bedoeld, waar aan wij gaarne plaats verleenen: De lieeren, die tegen de behandeling van de Zeeweg-quaestie waren, toen Van Kes- selnog geen zitting had in den Raad, waren in principe tegen den aanleg van den weg, doch hun motief, het argument, dat zij lieten gelden, was niet echt. In het artikel wordt gesproken van amb tenaren a la suite (van B. en W.)wanneer hiermede bedoeld is, dat die ambtenaren de commissie niet onpartijdig zouden voor lichten, moet daartegen worden opgekomen. Een ieder is vol lof over hun werk. De gemeente-opzichter de heer De Jong zou zelf gaan over de uitvoering. Bovendien; de commissie was niet verplicht hen nabij te roepen, hun advies te volgen, waartoe dan die kritiek op de verordening? Moest die dan bepalen dat de ontwerpers van aanleg en begrooting door de commissie niet kon den worden gehoord? Van eenigen onwil den Burgemeester tot voorzitter te hebben van de commissie bij mogelijke ontstentenis van den heer De Waal Malefijt, is niets gebleken. Was de Burgemeester als warm voorstander van den weg niet juist de aangewezen persoon daartoe Erg is, wat in het artikel over Zandvoort geschreven staat. De minister heeft als voorwaarde voor de onteigening gesteld, dat met Zandvoort overeenstemming verkre gen was. Zandvoort heeft Bloemendaal nooit het mes op de keel geplaatst, dus geen chantage gepleegd. De 'aanleg van den weg ook op Zandvoortsch terrein komt

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1