ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING UITGAA CINEMA PALACE 12e Jaargang. Loase nummers IG cents. ZATERDAG 21 DECEMBER 1918. No 51. Het Bloemendoidseh (MUM. Prijs per jaar fi,— Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Advertentiën 25 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. DE ZEEWEG. In het vorig nummer heeft men mede- deelingen kunnen lezen, ontvangen naar aanleiding van het artikel, dat wij schre ven in „Het Bloemendaalsch Week blad" van 7 December. Die „medeelin- gen" waren afkomstig van „bevoegde zij den" en bedoeld „ter opheldering". Het komt maar zelden voor, dat meer dan ëéne zijde bevoegd wordt genoemd. Waar we hier met „bevoegde zijden" te doen hebben, die samen tegen ons optrek ken, zullen we de vraag onbesproken laten of daaronder versterkte bevoegdheid is te verstaan, dan wel een som van tegenover gestelde bevoegdheden. Wel zjj ons de vraag veroorloofd, wat men wenscht op te helderen. Toch kwalijk iets anders dan wat duister is, onbegrijpelijk. Wan neer nu dat duistere, dat onbegrijpelijke betrekking heeft op de door het Ge meentebestuur in de Zeeweg-quaestie aangenomen houding, clan zijn we het er nu-de eens, dat meer 1 icht inderdaad noo- dig was. Zonder nochtans toe te geven, dat deze ophelderingen meer licht ver spreid hebben. De van „bevoegde zijden" afkomstige mededeelingen zijn wel zoo categorisch .samengevat, dat ze een voor een in be spreking kunnen worden genomen. Laat ons beginnen bij de eerste De heeren, die tegen de behandeling van de Zeeweg-quaestie waren, toen Van Kessel nog geen zitting had in den Raad, waren in principe tegen den aan leg van den weg, doch hun motief, het argument, dat zij lieten gelden, was niet echt. Ziedaar eene bewering, die wij niet gaarne voor onze rekening zouden nemen. De hier bedoelde heeren zeiden in de raadsvergadering van 3 October, dat zij het in strijd achtten met de aan het pos verkozen, maar nog niet geïnstalleerde Raadslid Van Kessel verschuldigde defe rentie om zonder hem over de quaestie te beraadslagen. Dit motief, dit argument, wordt nu door de „bevoegde zijden" „niet echt" genoemd. Mag dan gevraagd worden of die bevoegdheid van psychologischen aard is? Mag dan gevraagd worden of deze beschuldiging van oprechtheid want anders is het toch kwalijk te noe men pas geeft bij „bevoegde zijden"? Mag dan gevraagd worden of dit eene „medcdeeliug" is? Het is hoogstens een bewering, waarvan het bewijs wel niet te leveren valt. En die zeker wel vinnige tegenspraak zal ontmoeten bij de heeren De Roo van Alderwerelt, Laan, Jaco- metti, Koolhoven en Van der Vliet. Welk achtbaar gezelschap bijster weinig moet zijn ingenomen met de aantijging, dat hot anders spreekt dan denkt. Nu de tweede „mededeeling" In het artikel wordt gesproken van ambtenaren a la suite (van B. en W.); wanneer daarmede bedoeld is, dat die ambtenaren de commissie niet onpartijdig zonden voorlichten, moet daartegen worden opgekomen. Een ieder is vol lof over hun werk. De gemeente-opziohter de heer De Jong zou zelf gaan over de uitvoering. Bo vendien: de commissie was niet ver plicht hen nabij te roepen, hun advies te volgen; waartoe dan die kritiek op de verordening? Moet die dan bepa len, dat de ontwerpers van aanleg en begrooting door de commissie niet konden worden gehoord? Een heele passus, maar zijn drift, zijn hartstocht ontnemen hem reeds het ka rakter van „mededeeling". Zonder drift, zonder hartstocht ons antwoord. Er is geenszins bedoeld, dat die amb tenaren de commissie niet onpartijdig zouden voorlichten. Daartegen opkomen, is dus overbodig. Een ioder is vol lof over hun (der amb tenaren) werk? Laat ons zeggen mogen, dat ook wij gaarne met dien lof instemmen en dat met name de gemeente-opzichter De Jong werk heeft verricht, waarvan de verdien stelijkheid ook door vaklieden is erkend. Maar daarmede is niet waar, dat „een ieder" vol lof is over hun werk. Het gemeenteraadslid Jacometti sprak van „franje" en liet zich in termen uit, die niet getuigden van geloof in de des kundigheid dier ambtenaren. Zoo dit lof BLOEMENDAAL. Gestort Kapitaal Bloemendaalscheweg 113. f 4,050.000, Beserve ca. f 850.000. Effecten, Prolongatiën, Coupons, Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepot, en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. LOKET-KLUIZEN. is, onverdeeld is die lof toch zeker niet. Het gemeenteraadslid De Roo van Al derwerelt noemde reeds den eersten post der begrooting „een slag' in de lucht". Als na dergelijke uitlatingen door ze kere zijden, hoe bevoegd dan ook, van algemeenen lof gesproken wordt, is dit eene „mededeeling", waarvan de onjuist heid tastbaar is. Wij hebben alleen dit beweerd: B. en W. komen met eene door hun ambtenaren voorbereide begrooting. Op die begrooting worden aanmerkingen ge maakt. De begrooting wordt daarop teruggenomen en B. en W. komen thans met liet voorstel om aan eene commissie het maken van eene begrooting op te dra gen. De commissie wordt de bevoegdheid toegekend gebruik te maken van de dien sten van gemeente-ambtenaren. Is het nu niet duidelijk, dat de commissie, als zij van de diensten van de reeds vroeger door B. en W. geraadpleegde ambtenaren gebruik maakt, met dezelfde begrooting voor den dag zal komen als waarop de aanmerkingen waren gemaakt, met de zelfde begrooting als door B. en W. was teruggenomen 1 Het gaat niet aan om zooals de „bevoegde zijden" doen uit deze rede neering, die men toch, naar onze beschei den meening, aan de logica toetsen mag, de bedoeling te distilleeren om den ge meente-ambtenaren partijdigheid aan te wrijven bij hunne voorlichting. De „be voegde zijden" mogen dan al de motieven, de argumenten van vijf raadsleden „niet echt" noemen wij aanvaarden zoo danige qualificatie van onze argumen ten niet. Van eenigen onwil den Burgemeester tot Voorzitter te hebben van de com missie bij mogelijke ontstentenis van den hoer De Waal Male fijt is niet ge bleken. Was de Burgemeester als' warm voorstander van den weg niet juist de aangewezen persoon daartoe? Ziedaar dan eindelijk eene mededee ling van opwil om den Burgemeester tot Voorzitter te hebben is niets geble ken. Niets gebleken dan natuurlijk in de geheime vergadering van 21 Novem ber. Maar dit is ook door ons niet be weerd. Beweerd is alleen, dat in die ge heime vergadering gebleken zou zijn van redenen, waarom vervanging van den heer De Waal Malefijt door Jhr. Bas Backer niet op ieders instemming zou kunnen rekenen. Nu zuUen de „bevoegde zijden" beter dan wij weten wat er in die geheime vergadering gebleken is. Wij hebben dan ook duidelijk gezegd, dat wij moesten afgaan op wat wij hadden liooren verluiden. En wij hadden liooren verluiden, dat de Commissie zelf be zwaar had gemaakt tegen de voorstellen van Zandvoort, overweging waarvan was toegezegd. Door de Commissie zelf kon die overweging niet zijn toegezegd. Dat de wethouder Koolhoven die overweging zou hebben toegezegd, was al heel onaan nemelijk. Welk ander lid van het Dage lij ksch Bestuur kon dan die overweging hebben toegezegd? Erger is wat in het artikel over Zandvoort geschreven staat. Zand voort heeft Bloemendaal nooit het mes op de keel ge plaatst, dus geen chantage gepleegd. Zouden de „bevoegde zijden" eens wil len beantwoorden met „ja" of „neen" de vraag of het kant-en-klare voorstel van de Commissie om het werk aan een aan nemer op te dragen werd teruggenomen of aangehouden op grond van door Zand voort gestelde voorwaarden, aanneming waarvan niet mogelijk werd geacht? Zou den de „bevoegde zijden" eens willen ant woorden op de vraag of ja clan neen de heeren Laan en Do Waal Malefijt zich tegen de Zandvoortsölie eischen ver zot hebben? Dat deed de heer Laan dan toch zeker niet en de voorzitter der Com Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e. d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. missie zeer stellig niet, omdat Zandvoort te weinig vroeg. Een plan lot uitvoering van het werk in eigen beheer heeft nooit bestaan. De „bevoegde zijden" houden het ons ten goede, maar wij ineenen toch. heel stellig te weten, dat in de Commissie van gedachten is gewisseld over de vraag of uitbesteding de voorkeur verdiende boven eigen uitvoering. Als nu nooit het plan tot uitvoering in eigen beheer be staan heeft, dan schijnt de gedachte aan de mogelijkheid daarvan toch wel te hebben bestaan. Anders had het geen zin om het eens te worden over de voorkeur voor uitbesteding. De werkloosheid wordt om nu eens niet woordelijk te citeeren met dit werk wèl bestreden. Tot uw dienst, heeren met het werk wèl. Maar met het plan niet dat geeft in zijn herhaalde omwerkingen alleen maar werk aan de ambtenaren ten Stad- huize, waar toch heusch geen werkloos heid heerscht. En, zooals het er nu uitziet, lijkt het wel alsof men er aan moet wanhopen, dat er van het plan ooit iets komt. De „bevoegde zijden" hebben het arti kel van 7 December uit elkander gerafeld en elk rafeltje onder het vergrootglas gelogd. Maar zij hebben zoodoende pp de hoornen gelet, niet op het boscli. Zij hebben de lijn en de strekking van het artikel niet gezien. Daarom mogen die dan nog eens worden aangetoond. Simpel met. data en feiten. Tijdens liet burgemeesterschap-lmmink is er sprake van een Zeeweg. In 1918 is er nog sprake van. 7 Juni. De Tweede Kamer verklaart ont eigening van algemeen nut. 13 Juli. B. en W. stellen voor eene geld- leening aan te gaan van 600.000,Dit voorstel wordt niet in behandeling genomen. 3 October. B. en W. vragen 300.000, voor den aanleg. Zij gaan naar huis zonder dat er over het gevraagde crediet ge stemd is. 31 October. B. en W. vragen en krijgen een commissie van bijstand. 21 November. B. en W. komen met een voorstel van de commissie om voor 171.000,het grondwerk te doen uitvoe ren. Het voorstel wordt van de agenda afgevoerd. Ziet, bevoegde heeren, dat is het wat uw onbevoegden dienaar treft. Hij staat er in zijn onbevoegdheid versteld van, hoe een college zich maar telkens en telkens weer met plannen en begrootingen en voorstellen naar huis laat zenden. Hij begrijpt in zijn onbevoegdheid niet, dat B. en W. er genoe gen mede nemen telkens weer te worden teruggezonden met de boodschap „overma ken" zooals de schoolmeester de jongens naar huis stuurt met verkeerd gemaakte sommen. En het is niet met den Zeeweg alleen het is nog weer pas gebleken met de aardappelen en de dekens. B. en W. komen met voorstellen, gerugsteund door ïapporten en becijferingen van hunne amb tenaren. En al die rapporten en becijferin gen gaan de papiermand in meestal zon der een woord. Als iedereen dan zooveel lof heeft voor het werk, dat ten stadhuize wordt gewrocht, dan mocht van dien lof wel eens op andere wijze blijken. Wij verdedigen ons eenvoudig werk het artikel, dat de mededeelingen van „be voegden" mocht uitlokken ten minste met meer overtuiging, met meer gloed en met meer warmte, dan waarmede B. en W. hun werk verdedigen. Is het werk van B. en W. zooveel grooter, zooveel zwaar- Groote Houtstraat 113 Haarlem. Met het oog op den KERSTDAG van 20-26 December 2 Programma's. PITO GRANIMA van 20-21-22 December. 1. Russische Sneeuwvelden. Natuuropname. 2. De Dolle Trein Spoorwegdrama. 3. De Hoornblazer van Algiers. Heldendrama in 5 Afdeclingen ELLA HALL in de Hoofdrol. 4. Optreden van Mej v. WELLI M ezzo Sopraan. - P A II Z E. - 5. De Dreigbrief. Komisch 23-24-26 December. 1. GBAZ. De hoofdstad van Stiermarken. Natuuropname. 2. Als de buren ruzie hebbeu. Komisch. 3. Gij zult niet stelen. Interessant filmdrama in 3 afd. en een voorspel. 4. Mej Optreden van V. WELLI, Mezzo Sopraan. -PAUZE. - 5. Toen de klok 12 uur sloeg. Comedie in 3 afdeelingen. Ie KERSTDAG is het theater GESLOTEN. 2e KERSTDAG Matinee van 27 u. Avond voorstelling 8 u. Lunchroom en Café zijn le Kerstdag den geheelen dag geopend. der, zooveel grootscher des te meer moesten B. en W. waarde hechten aan de uitvoering. Nu is het schier 1919. De werkeloosheid is door de demobilisatie belangrijk ver groot. Wel heeft nog pas rar. Treub in den Economischen Bond beweerd, dat men geen verkeerswegen moet aanleggen om de werk loosheid te bestrijden, maar, waar deze aanleg nooit zou worden ter hand genomen met bestrijding der werkloosheid als doel, bespoediging van het werk ter wille van de werkloozen is wèl gewettigd. En daarom zouden wij, waar eenmaal in principe tot den aanleg is besloten, nu ein delijk ook wel eens den eersten meter wil len gegraven zien. Wij hopen nu een voor stel te mogen verwachten, waaraan B. en W. vasthouden; een voordracht, die zij niet terugnemen zoodra er maar een zuchtje waait, een voordracht, die zij verdedigen, als ze wordt aangevallen. Woorden zijn er nu waarachtig al genoeg gevallen. Wij zouden zoo gaarne daden zien. A. L. GEMEENTERAAD. Vergadering van 19 December 1918. Een magere agenda. En wat men er het eerste pp miste geen Zeeweg, 't Is mogelijk, dat die quaestie toch nog behan deld is, toen de openbare zitting was ge schorst en de Raad in geheime vergadering bijeen bleef, 't Is ook mogelijk van niet. In- tusschen meerten we wel te weten, dat in Januari de zaak zoo ver voor elkaar zal zijn, dat er dan in het openbaar over ver gaderd kan worden en besloten. Maar voor heden geen Zeeweg. Onwillekeurig richtte zich in deze ang stige ziekte-dagen de blik naar de voorzit- lersplaats. Gelukkig: Jhr. Bas Backer zat achter den hamer, blozender dan ooit. En zijn paranimfen de wethouders mochten zich, zij hunne gelaatskleur dan ook al niet blozend, toch klaarblijkelijk ook in goede gezondheid verheugen. In den regel worden de notulen ongemerkt gearresteerd. Maar dezen keer stak er in eens een storm op nog voordat we goed wisten wat er aan de hand was. Er was geklaagd over een minder juiste weder-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1