Najaar- en Winterstoffen. EMSER WATER A.H.VAN DER STEUR J'. INFLUENZA, KERK-AOENDA. Zondag 29 December. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. De Haas, Pred. te Utreeht. „Maranatha", Jongeliedensamenk., roorm. 10 uur, de heer Schellenberg, Theol. cand., van Am sterdam. Geref. Gem., voorm. 10 uur, üs. J. C. Brussaard; nam. u.. Ds. J. C. Brussaard. HAARLEM. Relig. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, voorm. 10 uur, Ds. A. H. v. d. Hoeve. Onderwerp: „Bij het einde des jaars". SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Bysinga. Onderwerp: Openb.21 5: „Alle dingen nieuw". Dinsdag 31 December (Oudejaarsavond). BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., 's av. 7 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, gebouw der Bloemend. Schoolvereeniging, 's av. 7 uur, Ds. F. W. Drijver, Pred. te Naarden. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem„ 's av. uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. OnderwerpPred. 3:15: De eeuwige wederkeer". Woensdag I Januari 1919 (Nieuwjaarsdag). BLOEMENDAAL. Ned. Nerv. Gem., voorm. 10 uur, de heer K. Koopman. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig een ruime sorteering zicht van onze waarachtige levensvreugde. Of zijn we niet allen te zamen een volk van smokkelaars en hamsteraars en woeke raars gebleken, ten koste van elkaar en ten koste van de heele wereld? Wat heeft de meeste gemobiliseerde landsverdedigers in rust gehouden? Wat anders dan beter en meer eten dan hun vrouwen en kinderen thuis konden heb ben? Wat is er van het reine leven ge worden van vrouwen en jonge meisjes, die boeleerden met vreemde soldaten? Wat is er in alle rangen en standen geworden van onzelfzuchtig dragen, wat de zwarte oorlogsnacht te dragen gaf Wie is zoo fier om te durven zeggen: ik ben noch knecht noch meester. Ik sta bo ven mijn uiterlijk lot. Ik verlang alleen wat mij toekomt. Ik begeer niets boven mijn naaste. Ik wil de gelijke zijn van ieder en ieder, die eerlijk en rechtvaardig is, zal mijn gelijke zijn? Vrienden, wat denkt ge van u zelf? Acht gij u zelf even hoog als de meer bevoor rechte aan rijkdom en wereldsche eer Zoo lang ge niet fier zijt, te goed om kwaad te doen, te goed om te buk ken en te kruipen, te goed om te benij den, hen die in den grond niet benijdens waardig zijn, zoo lang zijt ge niet vrij, zoo lang zijt ge niet rijp voor den vrede, die innerlijk zoowel als uiterlijk moet worden beleefd. De beteekenis van ons leven ligt in den arbeid dien wij geven aan de wereld en in den arbeid dien wij verrichten aan onze eigene ziel. tiet werk, waaruit een zuivere ziel spreekt, is het edelste werk dat kan worden verricht. En zoo berust alles op aarde op onze eigene rechtschapenheid. Wilt gij hooren wat de schoone toekomst is, waaraan wij hebben te bouwen? De schoone toekomst, waarin allen één zullen zijn, de zwarte en de bruine en de blanke menschen Die toekomst zal komen, als niet het land met de grootste legers en de verstreikende kanonnen, maar het land dat de grootste geestkracht en de sterkste liefde ontplooit, als het belangrijkste land der wereld ge ëerd zal worden. Dat zal het land zijn, dat zijn bouwmees ters en zijn dichters en denkers de beste burgers acht en de blijde planters van vruchtboomen en de eerlijke landbouwers beschouwt als de weldoeners der mensch- heid. Dat zal het land zijn, waar de trouwste vaders en de liefste moeders, waar de ge zondste en vroolijkste kinderen gevonden worden. Dat zal het land zijn, dat de rijkste bi bliotheken heeft en de schoonste kunstwer ken, en de ruimste scholen, die openstaan voor ieder die leeren wil. En waar ieder mensch dat werk zal doen, waar hij lust in heeft en dat overeenkomt met zijn gaven en krachten. Dat zal het land zijn, waar de gevange nissen leeg, de krankzinnigen-gestichten on- noodig en de drankhuizen onbekend zijn. Dat zal het land zijn, waar niet liet kleed maar het karakter de waarde van den mensch bepaalt. Dat zal het land zijn, waar de oude men schen van een blijden levensavond genieten, omdat de jongeren er een eer in stellen te werken voor de ouden van dagen. Dat zal het land zijn, waar strijd gevoerd wordt tegen cholera en pest met de wapens der wetenschap en der barmhartigheid. Dat zal het land zijn, waar allen een wed strijd houden in redden en helpen. Dat zal het land zijn, waar het kind van de eene moeder er van gruwen zal de hand te slaan aan het leven van het kind eener andere moeder. Dat zal het land zijn, waar elk zijn eigen godsdienst kan uitoefenen, omdat erkend is geworden, dat er slechts één godsdienst is, en alle menschen het recht hebben dien godsdienst te beleven op hun eigen eerlijke en vrome wijze. Dat zal het land zijn, waar ieder weet en inziet dat het mes van den moordenaar den moordenaar doodt en dat de leugen den leugenaar bedriegt. Dat zal het land zijn, waar de dieren niet vluchten als de mensch nadert, omdat de liefde er sterk en groot is voor al Gods schepselen op aarde. Dat zal het land zijn, waar ieder weet, klein en groot, dat niet in onderlingen strijd maar in onderlingen vrede de roem ligt der volkeren en waar de grenzen alleen over schreden worden om licht en vreugde te brengen in andere landen Dat zal het land zijn, waar erkend wordt dat allen éen zijn van wat kleur of volk of taal ze mogen zijn, en dat er een onsterfe lijke ziel leeft in iederen mensch. Dat zal het land zijn, waar de morgen zang en de avondzang helder oprijst en ju belend uitklinkt over de gansche moeder aarde: Eere zij God in den Hooge, En vrede op aarde, In de menschen een welbehagen. Wachter, wat is er van den nacht In wat wereld staan wij en wat zullen wij er van maken Zullen wij geweld tegen geweld zetten De wapenen der barbaren, tegenover de wa penen der barbaren gebruiken? Zullen wij hebzucht zetten tegenover hebzucht? Zul len wij onrecht, grof gemeen onrecht zetten, tegen verfijnd gemeen onrecht? Wij zijn socialisten maar we zijn religieus-socia listen dat zijn menschen, die het geeste lijk bezit willen stellen boven het materieel bezit en die erkennen, dat nooit recht zal opbloeien uit het doen van onrecht; dat er nooit liefde zal groeien uit haat; dat er geen licht zal geboren worden uit duisternis. Zoo laat ons dan één voor één strijden met geestelijke wapenen, kloek, fier, onver biddelijk voor ons zelf anderen ten voor beeld en zegen. Jacoba F. D. Mossel. 17 Nov. 1918. Deze merkwaardige rede werd onlangs door mejuffrouw Mossel voor de Religieuze Socialisten gehouden. OUDEJAARSAVOND. Sylvester 1918. Het jaar gaat heen, door weinigen betreurd; Er is ons te veel droefs en te veel leeds [gebeurd En van te velen is het arme hart verscheurd. Nu beurt weer 't' hoofd op, die verslagen zijt! En groet met stillen lach den nieuwen, [blijden tijd, Die vrede brengt na droeven, bangen strijd. De vrede dringe u allen diep in 't hart, Dat, wondgeslagen, nochtans niet verstard Zij door herinn'ring aan geleden smart. Wie heden treurend klaagt, gaat morgen [juichend roemen. De bij, die 's winters slaapt, gaat 's zomers [garend zoemen. En op de zwarte graven bloeien witte [bloemen. A. L. PI AATSEI.IJK NIEUWS. Kerstconcert. Het Kerstconcert, dat Maandagavond in de Ned. Herv. Kerk werd gegeven, heeft velen honderden er was geen plaats onbezet waar genot geschon ken en reine stemming voor de Kerstdagen. En men mag van harte hopen, dat tot der gelijke serene uitvoeringen nog vaker het initiatief worde genomen. Het was stichtelijk en verheffend in hooge mate, binnen deze tempelwanden de muziek te hooren rui- schen en klateren, gedragen door een acou- stiek, die haar scheen te liefkoozen. Men zou er schier der Ned. Herv. Kerk nooden voor toewenschen om haar tot zulke hulp middelen ter versterking van haar kas haar toevlucht te zien nemen. En geens zins behoeft zij te schromen om op deze wijze te vragen. Want die gaven, ontvin gen meer. Mevrouw J. IJzerman was zoo goed aan het programma een voordracht te doen voorafgaan van het „Stille Nacht", dat de organist Eranz Gruber juist honderd jaar geleden improviseerde, toen zijn moeder loos kindje de armpjes naar den Kerstboom uitstrekte. Haar rijke mezzo-soprano dreet de breede klanken van smart en berusting door het kerkgebouw, dat er geheel van vervuld was, en in de harten der toehoor ders, die het lied met wijding ontvingen. tmmanuel, een kerklied uit de 15e eeuw, stelde aan mevrouw IJzerman de zwaarste eischen. Desniettegenstaande werd het on berispelijk gezongen. De groote zekerheid en de vrome jubel, die den dichter het „Der Messias ist da! hebben doen uitroepen, werden aandoenlijk vertolkt door de zan- geresse, die ons in klanken den monnik uit beeldde, juichend over de komst des Ver lossers. Van den innig vromen Bach zong me vrouw IJzerman O Jesulein süss en Gieb dich zafrieden en de eenvoudige muziek roerde door haar waardige voordracht. I oen werd van Valerius gezongen het O heer die daer des hemels tente spreit, en men herkende er den componist van het Wilhelmus in, stellig het schoonste van alle volksliederen. Maar tot de hoogste pracht rees de stem van mevrouw IJzerman in het heerlijke Largo van den onvolprezen Handel. In dit diep ontroerende lied klaagde de mezzo- soprano één klacht met de weenende viool van mevrouw Van Tuyll van Serooskerke. En beide stemmen, gedragen door het or gel, dat de heer W. H. Bielc mede deed zin gen, schonken dat heilige genot, hetwelk alleen de blijde weemoed geven kan. Mevrouw de baronesse Van Tuyll van Serooskerken droeg een Largo van Tartini Voor, waarvan de uitvoering zeer viel te loven. Nog beter beviel ons het Adantino van Padre Martini, waarbij we echter een spinet-begeleiding noode misten. Ook deze musicienne had haar beste kunnen be waard voor het largo-trio van Handel; haar celeste inzet was als de aanhef van een plechtig gebed. Een koor van 56 Bloemendaalsche jon gens en meisjes, leerlingen van mevrouw I. IJzerman, bracht een Kerstcantate ten gehoore van Catharina van Rennes. De jonge stemmetjes kweelden er lustig op los. En toch met hoe diepen eerbied werd dat; „Hoort, hoort, hoort!" gezongen, als de engelenstcmmen God in den Hooge eere brengen! Deze kinderzang getuigde van be grip en distinctie en mevrouw IJzerman, zelve zangeres van ongemeene gaven, heeft getoond ook zeer vaardig te zijn op het instrument der kinderkclen. De jongens en meisjes hebben den hoorders groot genot verschaft en hun ieidster alle eer doen we dervaren, die haar toekomt. Uit hunne han den deed de bloementuil, die mevr. IJzer man werd aangeboden, niet aan de con certzaal denken, waar dergelijke hulde we! wat stereotyp aandoet. Tot slot zong mevrouw IJzerman het: O Kersnacht, schooner dan de 'daegen, Hoe kan Herodes 't licht verdraegen, Dat in uw duisternisse biinckt Maar in deze woorden zelf heeft Vondel zooveel klank gelegd, als door geen geluid te veredelen is. Op Oudejaarsavond te 7 uur, zal in het gebouw der Bloeiiiendaalsche Schoolveree niging voor de afdeeling Bloemendaal van den Ned. Protestantenbond ds. F. W. Drij ver uit Naarden spreken. X De Binnenlandsche Exploitatie-Maat schappij heeft veel bouwterrein langs den Juliana weg, hetwelk tijdelijk is verhuurd voor het telen van aardappelen en groen ten. Reeds eenige jaren is dit het geval, maar totnutoe waren groote stukken lands aan enkele personen verhuurd. Thans heeft de Maatschappij dit echter veranderd en de gronden zoo verdeeld, dat ieder huur der ongeveer zooveel land heeft als hij noo- dig heeft voor zijn gezin, zoodat veel meer gezinnen hiervan kunnen profiteeren. Waar de Maatschappij ook de huurprijs steeds zeer billijk bepaalde, is dit voor vele huis gezinnen een welkome maatregel, waarvoor de Maatschappij zeker allen lof verdient X Onze directeur van openbare werken moet het den laatsten tijd ontgelden. Had den ze verleden week zijn konijnen ont vreemd, toen was hij zoo gelukkig ze terug te krijgen, maar slechter zal dit vermoede lijk gaan met zijn rijwiel; even ging hij het postkantoor binnen om postzegels te koo- pcn. Toen hij terug kwam, was zijn rijwiel verdwenen: dat het op slot stond, was voor den dief geen bezwaar. daal, de lieer J. D. Toebes, Midden Duin- en-Daalseheweg 5, te Bloemendaal. UURGERL1JKE STAND. Van Vrijdag 20 December tot en met Don derdag 26 December. Geboren: d. van J. Laan en M. Ch. Agterberg; z. van J. Verdegaal en C. M. Oostdam. Overleden in liet Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: H. Sarphatie, 66 j.; A. J. Maarleveld, 36 j. SPORT. B. V. C. Bloemendaal Kinheim I 7—1. (Gestaakt.) De B. V. C. verschijnt met een volledig elftal, terwijl daarentegen de Velsenaren eenige invallers meegebracht hebben. W anneer afgetrapt is, ondernemen beide voorhoeden eenige verkenningsaanvallen. Het blijkt echter al spoedig, dat enkele Kin- lieiinspelers zich niet kunnen aanpassen aan het vlugge spel van de witte voorhoede, welke herhaaldelijk de Kinheimbacks pas seert. De keeper houdt echter nog lang stand, doch moet zwichten voor een goed ingezetten bal van Kopjes Niemann. Bloemendaal heeft echter niet lang plei- zier van haar voorsprong, want Kinheim maakt spoedig een fraai tegenpunt. De witte voorhoede blijft in hetzelfde tempo doorspelen en het gelukt Paauw door goed doorzetten, zijn club weer de leiding te ge ven. Intusschen heeft C. Strik het veld moeten verlaten wegens een ongeval. De Kinheimcaptain staat echter een invaller toe. Voor half-time zorgt Paauw nog voor de derde goal. Na de korte pauze worden de gasten da delijk op eigen helft teruggedrongen. De half-linie helpt mee liet doel der bezoekers te bestoken en het duurt niet lang of de stand is 51. Enkele heeren gaan er nu een potje van maken, doch P. Cassee vindt het noodig om met een fraai schot de score te verhoo- gen. Even later wordt N". 7 zonder veel moeite gefabriceerd. Kort hierna doet zich een onaangenaam incident voor. Een vijftal Kinheimspelcrs verlaat n.l. het terrein, naar zij beweerden om den trein te halen. De Kinheimcaptain, die alle pogingen in het werk stelde om nog 8 spelers in het veld te houden, wat hem niet mocht gelukken, bleek een werkelijk sportief voetballer en verklaarde uitdrukkelijk, dat de achterstand de oorzaak van dit alles was. Daar er slechts 6 der gasten in het veld blijven, kan de scheidsrechter niet anders doen, dan den wedstrijd te doen eindigen. X ïnplaats van den heer H. de Vries, die als zoodanig ontslag had aangevraagd, is door den minister van arbeid aangewe zen als tusschenpersoon ingevolge de In validiteitswet voor de gemeente Bloemen- UIT ANDERE GEMEENTEN. Liu Meyerink-uitvoering. Met een enkel woord is reeds de openbare oefenings avond aangekondigd, dien de heer A. J. Meyerink zich voorstelt op Zaterdag 25 Ja nuari in den Schouwburg aan den Jansweg te Haarlem te geven met zijne leerlingen ten bate van het „Lighalfonds" voor min vermogende longlijders uit Haarlem en om streken. Maar met dit enkele woord willen wij niet volstaan. Tout Bloemendaal pleegt op de Meyerink-avonden te verschijnen en zal er ook nu wel weer wezen. Onze plaats levert steeds een belangrijk contingent voor de executiën, waarop de toeschouwers ont haald worden enwaar het een goed doel betreft, komt Bloemendaal nooit ach teraan. De Meyerink-avonden hebben, meer dan menige uitvoering, de bekoring van innig contact tusschen „planken" en rangen. De ouders juichen hun eigen kinderen toe en wie zouden zij royaler met applaus beden ken? Het is telken jare een genoeglijke avond. En nu hopen wij hartelijk, dat deze twaalfde uitvoering weer even genoeglijk moge zijn als de vorige. Het „Lighalfonds" vaart er goed bij. We zagen van 1908 tot 1917 de netto-opbrengst geleidelijk stijgen van 351,tot bijna 2000,Verleden jaar bleef de opbrengst iets onder dit recordcijfer. Maar dit jaar moet het record geklopt worden. Daarom worden ook onzerzijds de jongens en meis jes opgewekt tot deelneming, de ouders tot plaatsbespreking. Het komt den heer Meye rink toe, dat hij dezen keer een bedrag moge afdragen, waardoor het Lighalfonds bijzon derlijk wordt versterkt. En waar hij zich mag verheugen in de medewerking der hee ren E. L. Brouwer en A. IJzerman, zijn stre ven aangeprezen ziet door de doctoren Kersbergen, Bijleveld, Land en Adrian, daar moge zijn werk den steun vinden van zeer velen, ook uit Bloemendaal. het beste middel tegen hoest, verkoudheid. 55 cent per heele kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2