ENISER WATER Aanvraagformulieren voor voedsel ten behoeve van zieken en zwakken voor de maand Februari, moeten vóór 15 Januari zijn ingekomen bij het Levensmiddelen- bedrijf. Onkosten der Distributie. Bij eene be rekening der kosten ingevolge art. 3 2e lid der Distributiewet 1916 is gebleken, dat van 1 Oct. '17 tot 1 Oct. '18 per inwoner is betaald: door Bloemendaal S \,12\ door Bennebroek 1,91; door Heemstede 1,99; door Haarlem 3,17. Thee. Gedurende het tijdvak 828 Februari moet door detaillisten 1 ons thee worden afgeleverd tegen inwisseling van bon 51 der koffie- en theekaart aan die ver bruikers, van wie zij het lichaam dier kaart gewaarmerkt hebben voor ontvangst van bon 52. Inbrekers op het spoor. De politie is twee Duitsche deserteurs op het spoor, die verdacht worden uit „Oud-Zomerzorg", kleedingstukken te hebben ontvreemd. Een der gestolen pelsjassen is te Amsterdam opgespoord. Koninginnedag. De vereeniging „Ko ninginnedag" houdt eene vergadering op Vrijdag 17 Januari des avonds te 8 uur in het hotel „Van ouds het Raadhuis'' te Over- veen. De agenda bevat als voornaamste punt; bespreking van plannen eener feestviering in 1919. Ook moet eene bestuursverkiezing plaats hebben wegens het overlijden van de heeren A. van der Hulst en W. de Wild en wegens het periodiek aftreden van de hee ren P. P. Rijnierse, P. N. Bijvoet, W. Q. F. Qehrels, J. J. van Kempen en E. Kievit, (die terstond herkiesbaar zijn). Voorts rekening en verantwoording van den penningmeester over 1918. Jongensbelangen. Op Zondag 12 Janu ari des middags te 4 uur zal in het gebouw „Maranatha" de eerste bijeenkomst plaats hebben voor jongens van 1216 jaar. In die bijeenkomst hoopt men te geraken tot oprichting eener vereeniging, die het gees telijk en maatschappelijk belang van de jon gens beoogt. De oproep tot bijwoning dezer eerste bijeenkomst gaat uit van de heeren ds. J. A. van Leeuwen, A. E. Beekman, W. F. Q. Dankbaar, Q. de Groot en H. G. van Riessen. Voor particulier automobilisten bedraagt voor Januari het rantsoen motorbrandstof 60 liter, voor motorwielrijders 20 liter auto spirit. Deze hoeveelheid kan ontvangen worden op den Januari-bon van de door het Rijks kantoor voor Verlichting en Aanverwante Producten, afd. V uitgereikte rantsoenee- ringskaart. De bon moet niet aan het Rijks kantoor, doch aan den op de rantsoenee- ringskaart vermelden leverancier worden gezonden. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij Voet, Busken Huetlaan 1, Bloemendaal, een tule befje; G. van Apeldoorn, Elswouts- laan 7, Overveen, een kinderklomp; Oer- lemans, bij Warnaars, Kweekduinweg 2, Overveen, een zilveren collierhanger; Koh ier, Korte Zijlweg 14, Overveen, een tasch; C. Grootegoed, Bloemendaalscheweg 75, Bloemendaal, een gladde gouden heeren- ring; J. van de Raadt, Bloemendaalsche weg 51, Bloemendaal, een handtasch; J. Httizinga, Kennemerweg 13, Bloemendaal, een pijp in étui; aan het bureau van politie te Overveen, twee dubbeltjes. Verloren: een zweep, een gouden broche met drie pareltjes; een gouden ring; een manchet; een paardenhalster; een paar wollen handschoenen. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 3 Januari tot en met Don derdag 9 Januari. Geboren: d. van J. Koster en G. Ridder. Ondertrouwd: H. N. A. Jacometti en C. Poutsma. Getrouwd: M. van der Raad en J. van Straten. Overleden: A. Cassee, 62 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort; F. Beukenkamp, 42 j.; H. Krane, 21 j.; J. F. Kruger, 46 j.; J. A. Bruijntjes, 36 j.; J. M. H. Reinecke, 83 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Draadlooze telegraphic. Maandag j.l. hield de heer Van de Volkere, op uitnoodi- ging der „Vereeniging tot verbreiding van technische wetenschappen" in den schouw burg aan den Jansweg, te Haarlem, een zeer belangwekkende voordracht over „draadlooze telegraphie en draadloos licht". het beste middel tegen gp. INFLUENZA, hoest, verkoudheid. 66 cent per heele kruik. Op het tooneel stonden eenige tafels, waar op elementen, lampjes, bellen, kleine ma chines, enz. lagen. Ook stonden er een drietal antennen ,met behulp waarvan spre ker proeven deed. De heer Van de Volkere, een zeer geestig man, verklaarde ons eerst „het element". Daarna deed hij eenige eenvoudige proe ven met gloeilampjes en bellen. Terecht merkte hij op, dat de electrische bellen aan de huizen bijna altijd weigeren. Daarna ver telde hij iets over de geleiding. Vaste me talen, ?oo zeide hij, zijn uitstekende stroom- geleiders. Daarna begon hij over de draad looze telegraphie. Hij had sein- en ont vangtoestellen bij zich. Het ontvangtoestel plaatste hij aan den eenen, het seintoestel aan den anderen kant van het tooneel. Daarna begon hij te seinen. En waarlijk het gelukte prachtig. De amanuensis ontving het bericht, scheurde het af en gaf het aan een der toeschouwers, die het op zijn beurt doorgaf. Spreker toonde aan, hoe ieder heel ge makkelijk en goedkoop zelf draadlooze tele graphie kan aanleggen. Hij raadde een ieder toch niet den telegramstijl te gebruiken, doch direct de ontvangen woorden op te schrijven, daar er anders licht vergissingen kunnen plaats hebben. Ten slotte stelde hij ieder in de gelegen heid vragen te stellen. Hieraan werd slechts door twee personen gehoor gegeven. 'Toen de voordracht ten einde was, werd spreker met een luid applaus beloond. En terecht, want ik geloof, dat een ieder, ook de minst ingewijde, door de voordracht van den heer Van de Volkere een goed in zicht in de draadlooze telegraphie moet gekregen hebben. J. De iaarlijksche gymnastiek-uitvoering ten bate van het Lighalfonds. Wij ontvin gen een omzendbrief van den volgenden in houd: De noodkreet in de dagbladen, dat de Lighal der Vereeniging tot bestrijding der Tubeiculose, door geldgebrek, een tekort van 3500,waarschijnlijk zal worden gesloten, heeft ook u ongetwijfeld diep ge- troffen. De eerstondergeteekenden, de heeren A. J. Meijerink te Haarlem en W. F. Bijvoet te Bloemendaal, hebben thans, nu buitenge wone omstandigheden aanwezig zijn, ais; schuld, vermindering van inkomsten, enor me vermeerdering van verpleegkosten, stij gend aantal patiënten, enz., het initiatief ge nomen bij gelegenheid van de Jaarlijksche Gymnastiek-uitvoering op Zaterdag 25 Ja nuari a.s. eene buitengewone poging aan te wenden om sluiting der Lighal te voor komen. Nu de overheid dit gedeelte van bestrij ding der tuberculose aan particuliere zorg overlaat, is de eenige weg die der liefda digheid. Daartoe hebben overige ondergeteekend- den zich in commissie vereenigd om het streven van bovengenoemde heeren zoo krachtig mogelijk te helpen bevorderen, ten einde het Lighalfonds in staat te stellen het aangevangen nuttige liefdewerk ongestoord voort te zetten tot geluk en welzijn van vele arme patiënten en hunne gezinnen en tot heil van ons allen. De. jaarlijksche lijsten voor vrijwillige bijdragen komen hiermede te vervallen; dit jaar is de vorm van circulaire gekozen, om dat de leerlingen door schoolverzuim we gens de Spaansche griep, geen tijd hebben om de lijsten aan te bieden. Tot zoover de omzendbrief. Wij wekken gaarne een ieder op, niet minder dan in vorige jaren voor het goede doel bij te dra gen, liefst nog meer, al zal het overredend woord van de jongens en meisjes, met hun inteekenlijsten, dit jaar niet medewerken. Het doel is uitmuntend. Voor 12 Januari worden de bijdragen verwacht bij den heer A. J. Meijerink, Kleine Houtweg 2rood. Haarlem. Denkt u er aan „Jan van Beers" 16 Januari a.s. zal de koninklijke rederijkerskamer „Jan van Beers" uit Utrecht, een tweede voorstelling van Molière's „Tartufe" te Haarlem komen geven in den Stadsschouwburg. Zooals men weet, is het doel dezer voorstelling weder om, steun te verleenen aan een drietal nut tige instellingen van liefdadigheid te Haar lem: „Het Centraal Genootschap voor Kin der- en Vacantie-kolonies", „Huisverzor ging" en „Lighalfonds'.' Wij wekken gaar ne ieder op, deze voorstellingen der alom geprezen rederijkerskamer te gaan bijwo nen. Men doet dan twee goede dingen ge lijktijdig: men smaakt kunstgenot en dient tevens een uitmuntend doel. MUZIEK. Stephan Partos. Het programmaa van het tweede concert, te geven door den ge malen 15-jarigen Hongaarschen violist Ste phan Partos, in den Schouwburg Jansweg, te Haarlem, Vrijdag 17 Januari, bestaat uit het concert van Mendelssohn, „La Folia" van Corelli, de Faust-Fantasie van Wieni- awsky, verder werken van Beethoven, Mo zart, Pente en Hubay. Louis Schnitzler zal weder begeleiden. DE INTERNA TIONALE SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE TE AMERSFOORT. (Vervolg.) Hoe verbrokkelt het opnemen van de meest onsamenhangende wetenswaardighe den de menscheziel! Is juist de steeds fijner splitsing in los naast elkaar staande „leervakken" niet een der oorzaken van die hopelooze versnippering, waaraan de moderne mensch te gronde gaat? Waar is de levensstijl, de levensharmonie gebleven, die in technisch onvolkomener en verstan delijk beperkter eeuwen het sieraad was van den zielsgezonden mensch Is het niet deze harmonie, die stijl, waarnaar men terughunkert, nu men met zijn ziel bij den psychiater en met zijn maatschappij bij den oorlog terecht is gekomen? De „wetenschap" in den zin van een kleurlooze mededeeling van feiten, door onderzoek aan de „werkelijkheid" getoetst, kan, hoe nuttig op zichzelf ook, hier de leemte niet aanvullen. Vroeger deed het de kerk. En het is geenszins onjuist, wan neer dr. Bierens de Haan in zijn zooeven aangehaald opstel de Amersfoortsche stichting ten opzichte van haar roeping met de kerk vergelijkt. „Het werk," zegt hij, „dat weleer door de kerk ondernomen werd, maar aan haar ontvallen is, omdat zij zich tot het verleden richt zal in de toekomst worden ver vuld door de levende wijsbegeerte." Terecht legt dr. Bierens de Haan hier den nadruk op het leven. De Amersfoort sche school draagt een sterk-uitgesproken pragmatisch karakter: Non scholae, sed vitae! Terwijl de schoolsch-wetenschappe- lijke wijsbegeerte slechts op mechanische wijze met het overig leven der leerlingen verbonden wordt, en daarvan niet meer dan een los aanhangsel vormt, tracht de Amersfoortsche school haar „wijsbegeerte" organisch in het leven der leerlingen te doen opnemen. De wijsbegeerte is hier van vakwetenschap levensleer geworden. De Amersfoortsche school wil dus allereerst practisch zijn. Zij is op de werkelijkheid gericht en tracht het inzicht, dat zij haar leerlingen eigen maakt, te bezigen tot le- vensveredeling en levensgeluk. Haar doel mag men dus niet met het streven naar „geleerdheid" verwarren. Integendeel, zij beseft de waarheid van Lao Tse's woord: Die weten, zijn niet geleerd; Die geleerd zijn, weten niet. En zoo draagt deze stichting, al verwaar loost zij in geenen deele de eischen van het intellect, in zoover een mystiek en ethisch karakter, dat zij, ontstaan uit verzet tegen de overschatting van het intellect, harmo nie tracht te scheppen tusschen de ge moedsbehoeften, het zedelijkheidsbesef en de eischen van het verstand. De volledige mensch, die zij tracht te kweeken, is boven het tijdperk der hedendaagsche barbaarsch- heid uitgegroeid. II. Praktijk. Is de Amersfoortsche school, wat haar wezen betreft, een openbaring van den tijdgeest, ook in haar wijze van werken staat zij geenszins op zichzelf. Allerlei verschijnselen, ook buiten haar, wijzen in éénzelfde richting van arbeiden. En het is ook hier weder de onvoldaanheid met het maatschappelijk leven en de onbevre digdheid, die de materialistisch-intellectua- listische levenspraktijk in de ziel van den enkelen mensch achterlaat, welke haar werkwijze hebben bepaald. Een drietal karaktertrekken vallen in het oog bij het moderne streven naar geestelijke verdieping. De wijsheid zoekt men niet langer in het muffe schoolvertrek of achter de groen saaien gordijnen der kerkvensters, maar men volgt ook hier den algemeenen drang naar het buitenleven. Hebben niet de technische eenzijdigheid van het materia lisme en de overschatting van het intellect haar steriliteit het beste bewezen in de troos teloosheid van het groote-stadsleven Waar in eindelooze huizenrijen verdieping op ver dieping zich stapelt, verschrompelt de in tuïtie van den mensch, die zelfs in zijn grootestads-ontaarding nog altijd een stuk natuur is gebleven. Zijn geest, beëngd tus schen de huizencomplexen en de fabrieks- schoorsteenen, zoekt de ruimte gelijk de gekooide leeuwerik heimwee heeït naar de wei. De moderne mensch is tot de slotsom gekomen, waarvan Walt Whitman ge waagt, als hij in zijn Lied van den open heirweg getuigt, dat religies en wijsbegeer ten voortreffelijk kunnen zijn in collegeza len en toch niets bewijzen onder de uitge strekte wolken en langs het landschap en de vloeiende stroomen. En het zijn vooral de jongeren in de gemeenschap, die de zilt heid van de zee en den geur van de dennen weer willen aanvaarden als toetssteen voor hun levensbeschouwing. De bekrompen heid van het dogmatisme, de omslotenheid van het systeem, de benepenheid van tra ditie en conventie is het, die zij ontvluchten, wanneer zij, als een schoon symbool, hun tenten opslaan in de hei en vergaderen in de bosschen. Wie denkt hier niet aan studenten- en jongenskampen, aan de padvindersbewe ging, aan zendingsfeesten en openluchtsa menkomsten, aan Woodbrooke en Barchem, als aan zooveel plaatsen, waar kerk en school uit hun ouderwetsche omslotenheid naar het vrije veld zijn verlegd? Uit den zelfden natuurdrang is de Amersfoortsche school ontsproten, die haar wijsbegeerte predikt te midden van hei en dennen, in een omgeving die, door de Bazel's genie wei- gebruikt, harmonisch meewerkt tot het doel dezer stichting. De Amersfoortsche wijs- geeren zijn niet langer perkamenten kamer geleerden, maar bruingebrande kinderen der zon. Zij zullen de „ziekte der geleerden" niet oploopen door 't verstarde zitten in muffe schoollokalen, maar vergaren, gelijk de peripatetici van het zonnevolk der Grie ken, al wandelend wijsheid. Een tweeden karaktertrek hebben zij met andere uitingen van den modernen tijdgeest gemeen. De onrust van het hedendaagsch maatschappelijk leven heeft den mensch de gelegenheid benomen tot zichzelf in te kee- ren. Stilte en harmonische sfeer, allereerst noodig voor zelfbezinning, zijn in onze sa menleving zoek. De behoefte naar „retraite'' doet zich hierdoor te meer gelden. Een tij delijke afzondering van de wereld in een gelijkgestemde omgeving is vereischte ge worden voor wie zichzelf niet wil verliezen in de dolzinnige jacht van het zakenleven. Ook gezonde zielen hebben op hun tijd het sanatorium noodig, en het is een van de betreurenswaardige tekortkomingen van het protestantisme, dat het het klooster uit sluitend aar de roomschen heeft overgela ten. Doch bloeit in de laatste jaren het moderne kloosterwezen niet op in die af gesloten centra van geestelijk verkeer, waar toe, ieder naar zijn aard, b. v. behooren zoowel Point Lorna als Woodbrooke, zoo wel de stichting van Steiner te Dornach als het slot Mainberg van Johannes Müller De Amersfoortsche school neemt in dit moderne kloosterwezen haar eigenaardige plaats in. Ook zij heeft een strenge huis orde en een stipte dagverdeeling; ook zij waarborgt den enkeling volledige afzonde ring, doch stelt hem tevens in de gelegen heid tot voortdurend geestelijk verkeer met zijn kloosterbroeders. In den alzijdigen omgang ligt haar opvoedkundige waarde. Onwillekeurig maakt men hier een ver gelijking met den arbeid op de heuvelen te Barchem. 'Tusschen Barchem en Amers foort ligt, in hoeveel opzichten er uiterlijke overeenkomst valt waar te nemen, een principieel verschil. Is Barchem nadrukke lijk godsdienstig van aard, Amersfoort is dit niet. Religieus zou deze stichting alleen in zoover zijn te noemen, dat het zoeken van 's levens diepsten grond in de praktijk dik wijls op godsdienst uitloopt. Is de omschrij ving, door dr. De Hartog van „godsdienst" gegeven, juist, en is derhalve godsdienst „sa menhang beleven", dan behoort religie tot het wezen der Amersfoortsche school. Maar, afgezien van het bezwaar, door sommige vooraanstaande personen in de stichting jegens haar verondersteld religieus karakter gekoesterd, moet men den term al heel ruim gebruiken om haar hier toe te passen. Wie de namen der verschillende leiders nagaat, bemekt al spoedig, met hoe veel verscheidenheid van inzicht men hier heeft te doen. Logica, kennisleer, levensleer, kuituur filosofie, mystiek, rechtsfilosofie, leer der samenleving, theologie, kunstleer, Ooster- sche of Westersche wijsheid wisselen zich in de leergangen af. En nu spreekt het vanzelf, dat elke spre ker en elk onderwerp zijn eigen sfeer mee brengt. Wie b. v. een cursus over mystiek van mevr. De Hartog meemaakt, zal van het karakter der stichting een anderen indruk meenemen dan wie dr. Clay hoort over de ontwikkeling van het denken. De opzet van de school is echter,dat bij deze verscheiden heid de diepere eenheid des geestes ervaren zal worden, want juist het onsamenhangend naast elkaar voortbestaan van vakken en stelsels is hetgeen deze school bestrijdt; zij streeft naar synthese en harmonie. Derhalve veronderstelt .zij ook bij haar leerlingen den drang naar veelzijdigheid. Wanneer dezen aan één bepaalden leider of leidster zich vastklemmen en daarbij de andere leiders verwaarloozen, verliezen zij het doel van de school uit het oog. Zij be reiken dan het omgekeerde van hetgeen zij zijn gaan zoeken. Want zij brengen niet zelden de zelfstandigheid van hun oordeel en levensbeschouwing in gevaar, als zij ei gen persoonlijkheid inwisselen voor ander mans gezag ex cathedra. Dit gevaar is hier grooter, wijl hier aan den cursusleider sterker overwicht wordt toegekend dan b. v. te Barchem. Wisselen daar in een week tijds een tiental voorlich ters elkaar af, hier behoudt één persoon veertien dagen, ja, soms drie maanden aan een onafgebroken de leiding. En ofschoon deze concentratie het rustig denken ten zeerste bevordert en juist de voortdurende sfeer van den leider het voorgedragene aanvult en het onderling begrijpen verge makkelijkt, dient men niet uit het oog te

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3