ALGEMEEN WEEKBLAD Gedipl. VI00LPAEDAG00G Ondergrondsche Loketten-Kluis MARIA MAGDALENA, Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING UITGAAN. CINEMA PALACE EXAMEN-OPLEIDING. 13e Jaargang. Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 18 JANUARI 1919 No 3. Het Bloemendoolsclt Weekblad. Prijs per jaar *>- Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Advertentiën 25 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. DE GESCHIEDENIS LACHT. Historia moet wel sarcastisch lachen, nu daar Liebknecht aan dezelfde grens heeft gestaan, die zoo kort geleden door Wilhelm van Hohenzollern werd overschreden. En de angst, dat Ledebour in z'n eentje Hol land zal binnenvallen is bij sommigen niet veel kleiner dan nog maar kort geleden de vrees was voor eene invasie van Duitsche legers. Hoe weinig dagen terug rilde Nederland bij de gedachte aan de mogelijkheid, dat Troelstra het republikeinsche vaandel om hoog zou steken! En nu scheelt het maar weinig of de meest conservatieve Hollanders bidden en hopen, dat Ebert en Scheidemann er in zul len slagen het Duitsche gezag te bevestigen. In hun angst voor Liebknecht vergaten de meesten, dat er tusschen Troelstra en Scheidemann geen eigenlijk verschil be staat. En maar weinigen geven er zich re kenschap van, dat straks de gezanten van koning George, van koning Albert en van koning Victor ter vredesconferentie zullen aanzitten met Fransche en Duitsche Troelstra's, mogelijk met Russische Van Eeden's. Ah! De geschiedenis moet wel schate ren, als zij Wilson gevleid ziet door En- geische lords en Italiaansche nobili. Alle koningen staan op, als Hij binnen komt, l'ami des princes, de president der Groote Republiek, weinig minder machtig dan een maal de kleine man was, die door die an dere Groote Republiek tot Keizer werd uit geroepen. Twintig jaar geleden stond Keizer Wil helm op het bordes van het koninklijk paleis te Amsterdam. En toen het Wilhelmus weer klonk en Wilhelm, gezeten tusschen Wilhel- mina en hare Moeder, rechtop veerde en de hand bracht aan den zilveren helm om het gebed van Valerius te eeren, barstte de zwarte Dam los in kreten van vereering Nu wordt diezelfde man op Amerongen nauw geduld en ondersteunt de Tweede Ka mer het vrijwel afgeslagen verzoek van de Koningin aan Wilson om het huis van Car negie te bezoeken. En toch Foch heeft te weinig van Boulanger. Maar anders Ge houdt uw griffel gereed, Geschiede nis, voor eene nieuwe bladzijde. En Uw ge laat staat strak van plechtige onbewogen heid. Maar ik zie dat kleine trekje om uw lippen wel, die ge stijf opeen gesloten houdt. En ik zie ook wel, hoe stijf ge het boek vasthoudt, waarvan ge ons slechts eene blanke bladzijde laat zien. De beschreven bladen mochten eens open vallenA. L. BLOEMENDAAL AAN ZEE. Men vestigt er onze aandacht op, dat het plan om een weg van Bloemendaal naar de zee aan te leggen, aan de uitvoering waar van, naar het schijnt, nog steeds bezwaren ziin verbonden, zeer wel dienstbaar gemaakt zou kunnen worden aan andere belangen dan waarmede in de eerste plaats Zana- voort zou zijn gebaat. Is het juist, dat de "ertraging in de uitvoering der toch ^eer ampel besproken plannen voornamelijk te wijten is aan Zandvoort, dat kwalijk te ver vullen eischen stelt betreffende aanleg en onderhoud van een boulevard, waarop de ontworpen Zeeweg zou uitloopen, dan ware 'ovens het middel gevonden om dien tegen stand, die tegenkanting of dat gebrek aan samenwerking te ontgaan. Men zou eenvou dig, in de letterlijke beteekenis van het woord, Zandvoort links hebben laten te lig gen. De ontworpen Zeeweg loopt van de Israë - lietische begraafplaats te Overveen door de duinen naar het strand en het plan was om hem ter hoogte van „Bernadette'' links te doen ombuigen en aldus te doen overgaan in een boulevard van 1375 M., die verleng stuk zou worden van den bestaanden Zand- voortschen Zeeboulevard. Doch indien men, vasthoudend aan het plan van aanleg tot „Bernadette", daar ter plaatse niet links, doch rechts afslaat, komt men op strand, BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Gestort Kapitaal f 4,050.000. Reserve ca. f 850.000. met afzonderlijke bergplaats voor koffers met waarde. dat reeds tot het gebied van Bloemendaal behoort. Bloemendaal's eigen strand heeft een lengte van ruim 4000 strekkende» Me ter. En nu heeft men het zeer wel mogelijk geacht den Zeeweg te doen uitmonden op deze kuststrook, die te ontwikkelen ware tot een Bloemendaal aan Zee, waaraan gansch eigen karakter ware te verleenen. Katwijk, Egmond, Bergen zijn er voorbeeld van, hoe kleine gemeenten zich hare na buurschap met de zee hebben ten nutte ge maakt. Bloemendaal zou, dit voorbeeld vol gend, den voorsprong hebben van een op slrandbezoek beluste eigen bevolking, waar door het dus niet uitsluitend zou zijn aan gewezen op vreemdelingenbezoek. Verbinding door een Zeeweg van Bloe- inendaal-Binnen met Bloemendaal-Buiten, ware meer rationeel dan aanleg van een zoodanigen weg naar Zandvoort, dat, niet of nauw in de lasten dragend, voornamelijk van de lusten profiteeren zou. Wij hebben dit ons ter overweging aan geboden plan belangrijk genoeg geacht om er de aandacht op te vestigen. De aanleg van een weg naar zee "behoeft, waar die aanleg toch niet meer dan een provisoir ka rakter zou hebben, deswege geenszins meer vertraging te ondervinden dan hij reeds gevonden heeft. De onderhandelingen met de aannemers, die reeds de spade ter hand hadden genomen, zouden even goed haar beslag kunnen krijgen en de voorloo- pige opdracht zou zich kunnen bepalen tot het graven van een weg tot aan het strand. Tijdens de uitvoering van dit werk zou men zich dan nog kunnen beraden over de keuze om aan het strand links naar Zandvoort om te buigen, dan wel rechts op Bloemendaal's eigen strand aan Bloemendaal zelf een nieuwe bekoring te geven. A. L. PLAATSELIJK NIEUWS. Het Jaarboekje „Help u zelf'Dezer dagen verschijnt de 9e jaargang van „Help u zelf', adresboek voor de gemeente Bloe mendaal. Veel ervan zeggen is overbodig; liet boekje heeft zich in de jaren van zijn Bestaan zoo ingeburgerd, dat elk plaatsge noot het kent. De inhoud werd wederom, evenals elk jaar, verbeterd en aangevuld. Als mengel werk vindt men er dit jaar een historische beschrijving der drie oud-Bloemendaalsche kasteelen Aelbertsberg, (Bloemendaal), Tet terode (Overveen) en de Vogelzang. Men kan het boekje aan ons kantoor vanaf heden bestellen. De prijs is 2,50. Lezingen van dr. Bierens de Haan. Her haaldelijk werd ons door belangstellende le zeressen en lezers reeds gevraagd of dr. Bierens de Haan dit jaar niet als gewoon lijk zijn wijsgecrige lezingen te Bloemen daal houden zal. Wij kunnen hun thans mededeelen dat dr. Bierens de Haan dit jaar niet te Bloemen daal zal optreden. Voor velen een groote teleurstelling. gelen van regeeringswege van de gewapen de Burgerwachten en andere belangrijke mededeelingen ten deze, verzoekt de com mandant alle ingezetenen, die zich beschik baar stelden, de volgende week de vergade ring bij te wonen, die zal worden gehouden te Bloemendaal op 21 Januari des namid dags 8 uur, te Overveen op 22 Januari des namiddags te 8 uur en te Vogelenzang op 23 Januari des namiddags te 7 uur in het gymnastieklokaal der daar aanwezige O. L. school. Vooral allen oudgedienden wordt verzocht, wanneer zij iets voelen voor de bescherming van lijf en goederen, aanwezig te zijn. De commandant, C. W. d e J o n g. De Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De afdeeling Bloemendaal- Velsen dezer maatschappij hield Maandag 1.1. in „Rusthoek" een vergadering, waarbij dr. Ootmar optrad met een voordracht over de bijenteelt. Op eenvoudige wijze schetste spjjjker ons dat kunstvolle bestaan. In 't bizonder werd gewezen op het nut der bijenteelt voor den landbouw. Met voor beelden uit Limburg in 't bizonder, en met getallen, werd het nut der bijen voor de bloesemboomen ons duidelijk voor oogen gesteld. Met eenige aanduidingen in krijt op een bord werd de voordracht verhelderd. Tot het laatste droeg ook niet weinig bij de bijenfilm van de Hollandia-filmfabriek Haar lem, welke daarna ook werd afgedraaid. Het was weder een leerzame en genoeg lijke avond. Te Vogelenzang had op het erf van den heer K. Verdegaal eene veiling van hout plaats. Koopen van normaal 20,wer den nu verkocht voor 80,a f 90,De opbrengst der veiling bedroeg 10.000, ongeveer. Boefjes hebben weer kans gezien bij Hil- brands een rijwiel, dat voor den winkel stond, mee te kapen; bij Van Maren in Overveen schenen ze er nog wat meer te wenschen, maar ze konden er niet in, hoe naarstig ze ook poogden de achterdeur open te werken. Burgerwacht. In verband met het re In DE TOORTS van 25 Januari a. s begint de publicatie van Bijbelsch verhaal in verzen, door RENÉ DE CLERCQ. Abonnement: f 1,50 p. kwart. BeheerAchter St. Pieter 13, Utrecht. Vraagt gratis proefnummer. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e. d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Groote Houtstraat 113 Haarlem. van PROGRAMMA 17 tot 23 Januari. ALEPPO IN SIRII Natuuropname. Wegens enorm succes nog één week 2. OP HOOP VAN ZEGEN. Naar het bekende Tooneelstuk van den Heer IIEYE rt M ANS, vervaardigd door de Holiandia filmfabriek alhier. !T LES LEEWIS. Met geheel nieuw repertoir. De Dooden zwaai, Enkele Looping the loop. P A Z E. 4. DE OPSTANDELINGEN. Cowboy-film in 2 afd. Lezing van dr. Van der Waerclen. Woensdagavond sprak dr. Th. van der Waerden in een vergadering, uitgeschreven door de afdeeling Santpoort-Bloemendaal der S. D. A. P., de afd. Bloemendaal en Om streken van den Centr. Ned. Ambtenaars- lond, de afd. Bloemendaal van den Nederi. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven en de afd. Santpoort van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegperso neel. Er was zeer veel publiek opgekomen. Spreker bracht in herinnering, dat de S. D. A. P. en het N. V. V. op 11 November te Rotterdam een congres gehouden heeft, waarin de moderne vakbeweging krachtige hervormingen van regeering en parlement eischte en een program van 15 eischen op stelde. Ook herinnerde spreker aan de oranje-feesten, die overal in ons land zijn gehouden, omdat de revolutiepoging mislukt was. Spreker had medelijden met de chris telijke en katholieke arbeiders, die zich door de bezittende klasse hadden laten opzwee- pen, om aan allerlei optochten deel te ne men. Maar nu, zei spreker, zijn de feesten afgeloopen en koeren de fuivende christe lijke arbeiders terug naar hun krotten en slopjes en huurkazernes, naar de dagelijk- sche zorg om het droevig bestaan voort te slecpen en af te wachten de vervulling van de beloften, door het huidige ministerie toe gezegd, beloften, die, zei spreker, nooit ge geven zouden zijn, als de motor van de moderne vakbeweging niet onheilspellend was gaan snorren. Zoo was minister Ruys met allerlei toezeggingen gekomen, maar ook met de roede, die bestemd was voor de sociaal-democraten. De wetten-Talma, zoo gehaat door de moderne vakbeweging, zou den tot uitvoering worden gebracht; de re geering zou het vrouwenkiesrecht niet in den weg staan, inaar de invoering daarvan aan de Tweede Kamer overlaten. De re geering zou, zei spreker, evenwel liever wil len, dat het vrouwenkiesrecht nooit tot stand kwam. Vooral critiseerde spreker het, dat de regeering het staatspensioen geheel uitschakelde, en de verplichte verzekering van Talma daarvoor in de plaats stelde. De arbeiders moeten, zei spreker, er voor zor gen, dat de goede dingen, die beloofd zijn, zoo spoedig mogelijk zullen komen en strij den vcor de 15 eischen, die op het Rotter- damsche congres gesteld zijn. Voorts waarschuwde spreker tegen het Bolsjewisme, protesteerde tegen de boeren, die de voor de burgerij bestemde melk in het water gooiden, en vroeg of de burger wacht niet beter zou doen zulke dingen te verhinderen dan klaar te staan om de sta kende arbeiders dood te schieten. Tot slot wekte hij een ieder op, de arbei dersbeweging te steunen. wenscht les te geven in beschaafde kringen, zoowel elementair als hooger O; derwijs en Brieven Lett. K. no. 645 Bloe mend. Weekblad. In de afgeloopen week zijn aan het tot het gebied van Bloemendaal behoorende zee strand aangespoeld 3 mijnen. Ze zijn gede monteerd en zullen, na van hunnen inhoud ontlast te zijn, op verschillende plekken van Bloemendaal als historische monumenten worden neergelegd. De zwaarste, die een paar duizend pond weegt, zal op Koningin- neduin eene plaats krijgen; een wordt er te Overveen geplaatst en een in AerdenhouL Een gemeentelijke typiste. B. en W. van Bloemendaal roepen sollicitanten op naar de betrekking van typiste ter Ge meente-Secretarie, op een maandwedde van f 60,en 8,duurte-toeslag. Kennis van stenografie strekt tot aanbeveling. Sollici tanten hebben zich ten Raadhuize persoon lijk aan te melden. Het Kolkje, de vanouds bekende aanleg plaats van janpleizierende gezelschappen, de geliefkoosde speelplaats voor op partij tjes genoodigde kinderen, zal gesloten wor-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1