KERK-AGENDA. Zondag 2 Februari. BLOtMENDAAL. Ned. Herv. Gem., 'svoorm. 10 uur, Du. J. A. van Leeuwen. Avondmaal. „Maranatha", Jongeliedcnsamenk., voorin. 10 uur, Ds. G. W. C. Vunderink, Prcd. te Haarlem; 's av. 6^ uur, de heer K Koopman. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C llrussaard; nam. 5J u.. Ds. J. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, gebouw der Bloemend. Schoolvereeniging, voorm. 10J uur, Ds. A. Binnerts Sz., Pred. te Haarlem. HAARLFM. Relig. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, voorm. 10^ uur, Mr. P. Tideman Onderwerp: „Waar is God?" SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Bysinga. Onderwerp: 1 Cor. 13 12b Godskennis. Mijn uitdagende roep werd echter niet beantwoord. „Kom er maar uit!" riep ik met eene barschheid, waartoe ik mezelf nooit in staat zou hebben geacht. Ik hoorde de oude dame rillen. „Ik ze je best!" donderde ik. En de ge jaagde ademhaling, die ik in mijn rug had gehoord, stokte. Maar 't was maar een leugentje om best wil geweest. „Hier zijn ze niet," verzeker de ik, de opgeheven pook latende zakken. Op dit oogenblik drong de oude heer zijn vrouw terzijde en ging manmoedig naast me staan, „Hier zijn ze niet," herhaalde hij. „Dan zijn ze in den salon," fluisterde mevrouw. En wij vormden weer een stoet, 't Viel me op, dat de oude heer in de gang weer aan het zoeken ging naar iets. In den salon spreidde ik dezelfde dapperheid ten toon, daagde de inbrekers uit, maar voor den dag te komen, verzekerde hun op eeti toon zonder het minste mededoogen, dat ik hen zeer wel zag.... Maar de salon ant woordde met hetzelfde stilzwijgen, als waarmede de huiskamer mijn bedreigingen had ontvangen. Toen plots Ik had al lang bij mezelf uitgemaakt, dat er „natuurlijk" niets aan het handje was geweest; dat de oude menschen zich een inbraak ingebeeld hadden, zich hadden ver beeld, dat de huisdeur gepiept en de trap gekraakt had Maar nu was er geen twijfel meer mo gelijk. Ik hoorde heel duidelijk zei! aan de huis deur morrelen. In een ommezien stond ik in de gang, achter de deur. De oude heer en zijne gade waren me half de trap af gevolgd. Verder niet. Maar hun kaarsje wierp zijn spook achtig licht toch bijna tot aan mijn voeten. Achter de deur staande, hoorde ik nu heel duidelijk nog wat aan het slot ramme len. En, waarachtig, heel zachtjes, geruisch- loos ging de huisdeur open. Ik hoorde me neer gauw de trap weer oploopen. hoorde ook den blaker over de trap rinkelen, stond ineens in pikkedonker. Maar de straatdeur ging open en er sloop het is het juiste woord een kerel naar binnen. In vertrouwen wil ik u wel vertellen, dat ik eigenlijk heelemaal geen held ben. En waar ik zoo gauw den moed vandaan haal de, weet ik nu nog niet. Maar ik had den binnensluipenden kerel ineens bij de keel. „Wat mot je!" „Laat me los!" hijgde de man. „Wat wil je hier „Laat me los! Ik ben Er was geen twijfel aan. 't Was mijn vriend. Hij was doodelijk ontsteld door mijn onverhoedschen aanval. En begon me dadelijk het geval uit te leggen. Hij was laat thuis gekomen en had nog wat op zijn kamer zitten piekeren. Toen was hem plot seling ingevallen, dat hij nog een zakenbrief had vergeten te posten. Zachtjes, om nie mand te wekken de trap had toch wer kelijk gekraakt was hij naar beneden ge gaan, had de huisdeur ontsloten, was zijn brief op de post gaan brengen en had toen geprobeerd weer even zachtjes thuis te komen. De oude mevrouw was zeer verheugd over den goeden afloop. Maar de vader mijns vriends bromde wat van eeuwige ver geetachtigheid, veel te late avondbezoeken en „drukte voor niks". 'tKwam me den volgenden ochtend aan 't ontbijt voor, dat in mevrouw's blik iets van bewondering lag. Natuurlijk kwam het gesprek weer op „de inbraak", maar toen de oude heer een verhaal deed, hoe hij eens in zijn jongen tijd een inbreker aan de poli tie had overgeleverd, zag ik op het eer waardige gelaat mijner gastvrouw een trek, die meer dan ongeloof vertolkte. A. L. PLAATSELIJK NIEUWS. Mevrouw B. v. d. V., te Overveen, schonk een gift van 1000,aan de Martha-stich- ting te Alfen a/d. Rijn. Van Zomeren is benoemd tot politie-agent te Qouda. Te Vogelenzang overleed mevrouw Van Tuyll van Serooskerken—Boreel. Het stoffelijk overschot werd Donderdag op Westerveld ter aarde besteld. Bij onze politie wordt nu een proef met den 8-urigen werkdag genomen. Voorloopig voor eenige agenten. Indien deze maat regel bevalt, wordt hij voor het heele korps ingevoerd. Wederom een paar boevénstukjes uit de at'geloopen week: In hotel „Vanouds het Raadhuis", te Overveen, werd een prachtige tarbot gestolen; een aan den Zijlwcg onbe heerd staande fiets van den heer L. N. Roo- zen werd weggepakt. Op het „Kopje" zijn twee sleden gekaapt, bij den heer L„ Noorderstationsweg, een fiets, bij den heer B., Noorderstationsweg, een paar konijnen. De Bloemendaalsche Politie-schietveree- niging hield Zaterdagavond 1.1. haar jaar vergadering in hotel „Vreeburg". De aftre dende bestuursleden L. Pouwer en R. Nieu- wenhuis werden herkozen, en in plaats van J. Louisse, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd J. J. Swarts als bestuurslid gekozen. De commissie tot wering van schoolver zuim te Bloemendaal heeft in haar vergade ring van 30 Januari herbenoemd den heer H. Hoekstra, te Overveen, tot voorzitter; en den heer A. IJzerman, te Bloemendaal, tot secretaris. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij: A. van Item, Zomerzorgerlaan 36, Bloemen daal, een zilveren kinderarmband; G. van Eek, Boschlaan 1 b, Bloemendaal, een knip mes; C. Grootegoed, Bloemendaalscheweg 75, Bloemendaal, een kinderhandschoen; Postkantoor Bloemendaal, een glacé hand schoen; J. Wighert, Kleverlaan 135, Bloe mendaal, een wollen kinderhandschoen; De Roo van Alderwerelt, Hooge Duin-en-Daal- scheweg 4, Bloemendaal, een vulpenhouder, en een overschoen; D. van Galen, Van- Heemstedelaan 3,Aerdenhout,een handzaag; Haaikens, Bloemendaalscheweg 63, Over veen, een horlogearmband; De Haas, Zijl- weg 1, Overveen, een slot met sleutel; A. du Marchie van Voorthuizen, Midden Duin- en-Daalscheweg 4, Bloemendaal, een kin deroverschoen; Hillen de Lelie, Rustenbur- cherweg 5, Bloemendaal, een bruin wollen kinderhandschoen; S. Kuit, Marisstraat 8, Schoten, een portemonnaié met inhoud; H. van Elk, Rollandslaan 8, Overveen, een zil veren schakelarmband; aan het bureau van politie te Overveen, een glacé handschoen; een geel linnen schooltasch; een kinder handschoen. Verloren: een portefeuille met onge veer 50,een kinderhandschoen; een portefeuille met ongeveer 20,een sleu tel van een Lipsslot; een zilveren horloge in polsriem; een glacé dameshandschoen; een koperen armband met de letters B. Q. N. V.een kinderschoentje; een autohand- haus; een dames portemonnaie. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 24 Januari tot en met Don derdag 30 Januari. Geboren; z. van T. Volker en H. A. E. Veth. Overleden: M.. E. Kluijt, 68 j.Jkv. M. Boreel, 68 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: J. Riemens, 30 j.; Ch. L. Meijer, 90 j.; J. Drukker, 77 j.; G. van Zonneveld, 33 j.; A. Huijkman, 64 j.; B. J. Selie, 76 j.; W. Pama, 20 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Openbare oefeningsavond. Zaterdag j.l. gaf de heer Meijerink met zijn leerlingen van de Haarlemsche en Bloemendaalsche M. U. L. O.-scholen zijn twaalfde uitvoering. Hij opende den avond met een kleine toe spraak. Toen begonnen de oefeningen. Alle wer den ze, zoowel door klein als groot, keurig uitgevoerd. Hierna kwamen de oefeningen aan zes barren, waaraan meisjes en jongens meededen. Daarop volgde een partijtje schermen, en vervolgens het groot inter mezzo, genaamd„Spel, ,Sport en Dans". Dit was werkelijk een van de beste inter mezzo's, die we tot nog toe op de ver schillende uitvoeringen gezien hadden. Vooral de nimfendans en de beeldengroe pen vielen zeer in den smaak bij het publiek. Hierna deelde de heer Meijerink het fi nancieel resultaat mede, dat ruim ƒ3000, bedroeg. Voorwaar een flink bedrag, dat de vorige jaren vér overtrof. De heer Limperg was dan ook zeer in zijn schik, en bedankte mevrouw en mijnheer Meijerink voor alle moeite, die zij zich dit jaar weder getroost hadden. Van de leerlingen der M. U. L. O.-school te Haarlem ontving de heer Meijerink een prachtig geschenk, n.l. een lederen sigaren koker, portemonnaie en portefeuille. Mevr. Meijerink ontving van de zooeven genoemde leerlingen een fraaie mand met fruit. Daar na werd er 5 minuten pauze gehouden. Toen volgden eenige vrije oefeningen op de plaats van meisjes 7e en 8e leerjaar, en vervolgens schermen. De stokoefeningen van meisjes 7e, 8e en 9e leerjaar, die hierop volgden, verwierven een daverend applaus. Ze waren dan ook prachtig. Hierna kregen we halteroefeningen te zien van jongens 7e, 8e en 9e leerjaar, welke ook door het publiek met opplaus werden be loond. Ten slotte werden goede oefeningen aan de bruggen gedaan door leden van de chr. gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriend schap". De avond werd besloten met een dansje. Nog moet gezegd worden dat de heer Meijerink voornemens is, een tweede uit voering ten bate van het Lighalfonds te geven. Wij hopen dat ook die tweede uit voering een flink geldelijk resultaat moge hebben. Het doel is er een van de beste, waarvoor ooit uitvoeringen gehouden wor den. J. Groote Plantenkeuring en Voorjaarsten toonstelling, te houden van 2428 April 1919, in de sociëteit „Vereeniging", te Haar lem. Den 20n Januari heeft er een verga dering plaats gehad der Regelingscommis sie, alwaar eenige belangrijke punten wer den behandeld. Zooals wij reeds vermeld hebben, zal de groote keuring en voorjaarstentoonstelling gehouden worden in de zalen en tuinen dei- sociëteit Vereeniging. Door de heeren J. G. Ballego (Leiden), M. J. F. Bolderdijk (Haarlem) en P. E. v. d. Werff (Bloemendaal), zullen de inzendingen worden opgesteld. Door deze deskundige leiding zal het mogelijk zijn, dat het geheel een goed aanzicht verkrijgt. Het aantal prijsvragen is niet zeer uitge breid, om zoodoende iederen kweeker en tuinbaas gelegenheid te geven in te zenden. Indien de tijdsomstandigheden het toe laten, zullen aan de tentoonstelling eenige feestelijkheden verbonden worden. De Re gelingscommissie heeft zich daartoe tot den heer Binger gewend, die zich gaarne be schikbaar stelde de leiding op zich te ne men. Vereeniging „Volksbescherming". Aan een door den heer Nagtzaam geschreven ingezonden stuk in „Haarlem's Dagblad", ontleeneii wij Mag ik door middel van een ingezonden stuk de bovengenoemde vereeniging even bij het publiek inleiden De vereeniging bestaat uitsluitend uit ar beiders. Alleen zij worden toegelaten als lid, die naar het oordeel van het bestuur „goedgezind" zijn. Het doel der vereeniging is in hoofdzaak opsporen en tegengaan van overtredingen der Distributiewet; ketting- handel, hamsteren, knoeierijen met gewicht, kwaliteiten, prijzen, enz., door winkeliers en andere handelaars, saboteeren der melk- voorziening door revolutionnaire boeren en hun handlangers, omkooperijen van ambte naren en beambten, enz. Om dit doel te bereiken zal de vereeni ging gebruik maken van alle middelen, die doeltreffend en tevens fatsoenlijk zijn. Ofschoon krachtdadig optreden noodig zou kunnen .zijn, daar sommige wetschen- ners niet afkeerig bleken van geweld, zal de vereeniging geen wapens aan de regee ring vragen. Wel zal zij uit anderen hoofde kosten hebben: administratie, loonverlies door ver zuim, enz. Daar nu de vereeniging werk zaam zal zijn „in heit algemeen belang" zal ze zich eerstdaags tot den gemeenteraad wenden om geldelijken steun. Ze doet dit met te meer vertrouwen, omdat ze heeft opgemerkt, dat B. en W. van Haarlem 1000,willen beschikbaar stellen voor de Burgerwacht. En de gronden, waarop dit laatste ge schiedt, kunnen ook worden aangevoerd om het eventueele verzoek der .vereeniging te verdedigen. Ik stel me voor, dat de raad, alvorens een beslissing te nemen, zich ten aanzien der beide lichamen: de Burger wacht en onze Vereeniging, dezelfde vragen zal stellen. In de eerste plaats deze: Waar toe de oprichting? Voor de Burgerwacht zal het antwoord wellicht luiden: Omdat de door de wet aangewezen organen, politie en leger, niet in staat zouden kunnen blijken de orde te handhavenMisschien! Voor deze vereeniging is het antwoord: Omdat de door de wet aangewezen orga nen, politie en leger, niet in staat zijn de wetten en verordeningen ten aanzien der 1 evensmjdde 1 envoorziening te 'handhaven, hetgeen bewezen is! Ik laat nu in het midden, of dit laatste het gevolg is van ongeschiktheid van po litie en leger öf dat er orders waren de han den voor de oogen te houden en de rijken rustig hun inslag te laten doen. Het enorm groote aantal overtredingen, die de school kinderen zelfs wisten, en die toch ongestraft plaats hadden, zou een erg denkende er haast toe brengen aan de orders te geloo- ven. Schrijver komt in zijn stuk na een uitvoe rig betocj£ tot de conclusie, dat B. en W. van Haarlem beter f 1000,aan de nieuwe vereeniging kunnen geven dan aan de Bur gerwacht. TOONEEL. Stadsschouwburg. Zondagmiddag woonden wij in den stadsschouwburg een aardige kindervoorstelling bij. De gooche laar Professor Mullens trad er op met een reeks gezellig ouderwetsche toeren, die het best déden bij de kinderen. De kleinen ver maakten en verbaasden zich om het door slikken van rijksdaalders, heit verdwijnen van tcoverstokken, het onverklaarbaar te voorschijn komen van een duif uit een bord je havermout, en meer dergelijke sterke of desnoods nog sterker kunststukken. Na de goocheltoeren kreeg de jeugd een partijtje clowns in hun pleizierige nonsens te zien. Het was een prettige middag voor de kinderen. De Hofslachter. Dinsdag 1.1. werd in den stadsschouwburg „De Hofslachter" we derom eens opgevoerd. En we zijn naar het genoeglijke stuk nog maar eens gaan kijken. We hebben ons onzen gang naar den schouwburg niet beklaagd, want we ver maakten er ons weer kostelijk. De spelers waren allen goed op hun plaats. Vooral Hubert la Roche, die als gewoonlijk de hoofdrol speelde, heeft menigmaal het pu bliek doen schudden van het lachen. De zaal was nogal goed bezet; het pu bliek beloonde de spelers met buitengewone belangstelling, uitbundig gelach en hartelijk applaus. „De Misanthroop". blijspel van Mo lière, vertaald door W. J. Windel bij de N. V. „Het Tooneel". Royaards moet den Stadsschouwburg krijgen. En er moet eindelijk eens een too- neelspeler-regisseur het doctoraat honoris causa hebben en dat moet Royaards zijn. Deze twee gedachten kw amen weer sterk naar voren bij het zien van bovengenoemde voorstelling. De stijleenheid was volkomen. Bij géén ander gezelschap bestaat die. Bij Royaards wordt er anders comedie gespeeld. Zóó moet het zijn. Eene mooie voorstelling met vlekjes. Bij anderen het vlekken en vlakken met enkele goede momenten. Dan zijn wij, niet ver wend, geneigd zoo'n voorstelling goéd te noemen. Wij redeneeren dan vanaf een la ger vlak. Dit schijnt onbillijk, maar het is billijk. Als 'n vrek eens geld uitgeeft, noe men ze hem royaal. Royaards was Alceste. Hij drong zich niet naar voren. Zijn spel was in overeen stemming met zijn donkerpaars gewaad. Na het derde bedrijf een daling. Eigenlijk eene verheffing, die echter iet-wat h idruchtig werd. Sophie de Vries' Célimène teeder en schoon. Uiterlijk en innerlijk. Louis Saal- born's Orente was hoog-komiek. Johan de Meester's Philintes was gedresseerd, maai goéd gedresseerd. Zóó ook de gichelende markiesjes van Elias van Praag en van Frits Bouwmeester. Pine Beider een pluim voor hare Arsineë. Royaards moet den Stadsschouwburg heb ben en een eere-doctoraat. EdmondVisser, BRIEVEN VAN KLAOS. V. Ge zou zegge, wa! Daor gaon ze verech- tig nog aon 't aaksie vure om 'n romsche of 'n protestaantsche burgemèster te iiebbe Net of da wa zou betèikene, aas ge vraog wie vur Haorlem de geschikste is! 't Is toch, ma 'k verzinke, aaltèd 't zelfde gedu vel. De godsdiens haole ze aoveraal bai ja, wor t'r duk baigeslèp! Ik laas onderlès nog da ze in 'n plekske in Limburg vür Ge- mè/n/t'-gaasfitter d'r een vroege, die romsch-katteliek waas! Wa hc nou romsch- katteliek mi gaas üt te staon! Ik vèin da aallemaol mar poppekaasterai, waordeur de ininsche hoe laanger hoe onverdraogzaomer worre! Vort, minsch, lao ze aalted d'n beste néme, aoveraal veur! Veinde ök nie Waor 'k ök vaan opgekékc hè, da is daat 'r in Haorlem meschicns 'n Tenèel-gezel- sehaap zaal komme, liaos stik-allinnig veur Haorlem! Da's nou es 'n goed ding, vein ik, waant daar wétte temènste wa ge hèEn aanders motte alted mar aafwaachte, wie t'r komme! Ikke en de vraauw haauwe erg veul vaan de kemedie, aal vèinde wai de naie Schaauwburg laang nie zoo gezellig aas de aauwe. Meschiens, daat 't allinnig böve op 't schaopehok (hier in de konteraie zegge ze, geleuf ik, „schellinkje"ongezel liger is, mar ik heb 'r toch aal mèer zóó óver heure praote! Af fain, ze zegge, daat- ie nog wel 'n bietje vertimmerd zaal worre De VICTORI 1 - B R O N faÊkste Singel 512, Amsterdam, zendt een nette lÉPVERJ AARDAGKALENDER franco door het geheele land tegen inzending van 20 cent in postzegels. Onmisbaar in elke huishouding

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2