De VICTORIA.BRON KERK-AGENDA. Zondag 16 Februari. BLOEMENDAAL Ned. Herv. Gem., voorin. 10 uur, I)s. Flauw, Pred. te Schoten. „Maranatha", Jongeliedensamenk., voorm. 10 uur, Da. Padt. Pr.ed. te Amsterdam. Gercf. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Jirussaurd, nam. öj u.. Ds. J. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, gebouw der Bloemend. Schoolvereeniging, voorin. 10J uur, Ds. F. C. M, Boenders, Pred. te Haarlem. Haarlem. Relig. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jansatraat, voorm. lUj uur, de heer J. de Jager, van Amsterdam. Onderwerp: „De beteekems van het kwaad". SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Bysinga. Onderwerp: „Goddelijke menschen" (Ps. 82 6). Art. 5. Het Hoofd of de bestuurder eener brood-, koek-, banket- of suikerwer ken-bakkerij is verplicht te zorgen, dat: a. daarin geen bakkersarbeid worde ver richt in strijd met de verbods-bepalingen van Art. 2; b. geen brood, koek, banket, of suikerwer ken, afkomstig uit zijne bakkerij of zij nen winkel worde vervoerd in strijd met de verbods-bepaling van Art. 3. A r t. 6. Het hoofd of de bestuurder van eene brood-, koek-, banket- of suikerwer kenwinkel, niet tevens hoofd of bestuurder eener binnen deze Gemeente gevestigde brood-, koek-, banket- of suikerwerkenbak kerij, is verplicht te zorgen, dat ten behoeve van zijn bedrijf geen brood-, koek-, banket- of suikerwerken worde vervoerd in strijd met de verbodsbepaling van Art. 3. Art. 7. B. en W. zijn bevoegd eene al dan niet voorwaardelijke ontheffing te ver- leenen van de verbodsbepalingen dezer ver ordening: a. algemeen ten aanzien van alle brood koek-, banket- of suikerwerken-bakke rijen of winkels voor enkele door hen aan te wijzen dagen of uren; b. ten aanzien van bepaalde brood-, koek-, banket- of suikerwerken-bakkerijen of winkels in gevallen, dat de noodzakelijk heid of billijkheid daarvan voldoende is aangetoond. Van de ontheffingen sub a en b bedoeld, wordt door B. en W. openbare kennis geving gedaan. A r t. 8. Met het opsporen van de over tredingen en met het toezicht op de nako ming van de bepalingen dezer verordening zijn, onverminderd het bepaalde in Art. 8 van het Wetboek van Strafvordering, belast de ambtenaren en beambten dér gemeente politie. Hun wordt de last verstrekt, om, indien de zorg voor de nakoming dezer verorde ning zulks vereischt, met inachtneming van de Wet van 31 Augustus 1853 (Staatsbl. N°. 83), de woningen, gebouwen en erven der ingezetenen, huns ondanks, ook tusschen zonsondergang en -opgang, binnen te tre den. Zij zijn bevoegd rij- en voertuigen, als mede tot verpakking of berging dienende voorwerpen, indien het vermoeden bestaat, dat daarmede of daarin, in strijd met de bepalingen dezer verordening brood, koek, banket of suikerwerken vervoerd worden, te onderzoeken, De bestuurder van een rij- of voertuig en ieder ander, die vermoed wordt brood, koek, banket of suikerwerken te vervoeren in strijd met de bepalingen dezer verordening, is, op de eerste vordering der in het eerste lid van dit artikel genoemde ambtenaren en beambten verplicht, dezen tot onderzoek de gelegenheid te verschaffen en alle verdere vereischte hulp en medewerking te verlee- A r t. 9. Overtreding van een van de bepalingen dezer verordening wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboeten van ten hoogste vijf- en-twintig gulden. Art. 10. Deze verordening treedt in werking 1 April 1919. Men zal wel zelden straffer verordening hebben gezien. Toen we haar in ontwerp nalazen, trof ons de in art. 3 aan de Spoor opgelegde verplichting om pakketten recht streeks te bezorgen. In den regel zal dit wel met een omweggetje gebeuren, als de spoorkar meerdere vrachtjes heeft. Art. 8 is al heel streng. Stel u voor, dat de po- litie-agenten gemachtigd zijn des nachts uw huis binnen te dringen om naar brood jes te zoeken. Arme bakkersvrouwen! Op die wijze is het met uwe nachtrust ge daan. Met verwachting zagen wij de debatten over dit voorstel tegemoet. Zij bepaalden zich tot eene opmerking van den heer Laan, die het aanhouden en onderhouden der vu ren niet onder verboden nachtarbeid wilde begrepen zien, terwijl hij het overbodig achtte het vervoer des morgens vóór 10 uur te verbieden. Menigeen zal toch wel eens een oudbakken broodje willen halen, bijvoorbeeld als hij op reis gaat. De heer De Roo merkte op, dat verzuimd is te let ten op bepalingen voor de Paasch- en Pink sterdagen. De verordening werd ten slotte aange houden, nadat B. en W. hadden toegezegd te zullen rekening houden met de gemaakte opmerkingen. Suppletoire begrooting. We hebben er al wel voor gewaarschuwd, toen de begrooting voor '19 werd vastge steld, dat men zich op haar eindcijfer niet verlaten moest en dat men nog best heel wat suppletoire begrootingen verwachten mocht, 't Gaat er mede als met de begroe ting voor een huis. De aanbestedingssom is er zoo'n eind niet boven, maar de bijre kening is vaak om van te bibberen. Toch hadden we niet gedacht, dat we, nog pas de tweede maand van het belastingjaar in getreden, nu al met zoo'n na-beertje zou den verrast worden. Enfin 't is een klein tje. B. en W. stellen voor de vaststelling eener suppletoire begrooting dienst 1919. Er wordt uitgetrokken voor kosten der Burger wacht 1000,voor bijdrage in school geld M. O. van onvermogende leerlingen J 200,en voor kosten ter bestrijding der anneaxtie-plannen 3000,—. Het voorstel lot vaststelling der begrooting in uitgaven op 4200,meer, welke moeten verhaald worden uit verhooging van den hoofdelij- ken omslag met gelijk bedrag, is vergezeld van een advies der Financieele Com missie om den post van 3000,— af te voeren en daarvoor na het inkomen der rekeningen van de rechtskundige advi seurs een speciale suppletoire begrooting in te dienen. Dit advies lokte levendige debatten uit. De Voorzitter meende, dat 't wel heel aar dig klonk om de rekening der rechtskundige adviseurs af te wachten, maar in de prak tijk is 't niet zoo gemakkelijk. De heer Laan betoogde, dat, blijft de poort open staan, het Dag. Bestuur allicht in de verlei ding komt de eenmaal gevoteerde gelden, zij het ook voor een ander doel, uit te geven. Bovendien is het wenschelijk om op een suppletoire begrooting het juiste bedrag eener uitgaaf te brengen. En dat kent men niet. j Als de Voorzitter aan zijn standpunt vast houdt, stelt de heer Laan voor den post op j 500,— te brengen, waartoe besloten wordt, nadat B. en W. er zich mede a£- coord hebben verklaard. Ook de post voor bijdrage in de school gelden lokte weinig debat uit. Door den heer De Roo werd de meening verkondigd, dat het gevaarlijk kon zijn, toelage te ver strekken aan schoolgaande kinderen van gemeente-beambten, die daarin straks wel eens aanleiding zouden kunnen vinden om zich te beklagen over indeeling bij de min vermogenden, wat aanspraken op salariS- verhooging zou kunnen uitlokken. In het al gemeen was spr. er vóór, dat door de ou ders althans iets zou worden bijgedragen in de kosten, wat meerdere prikkel zou zijn voor de leerlingen om van het onderwijs te genieten. Voorts ontwikkelde zich een uit gebreid dispuut over de bedoeling om toe lage te verstrekken aan leerlingen, die uit geblonken hebben, of van wie bijzondere verwachtingen gekoesterd mogen worden. Ten slotte werd aan de op de suppl. be grooting gebrachte f 200,vastgehouden. Benoeming ondenviizeres. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzeres aan de o. 1. s. te Vogelen zang. Op de voordracht staan de dames J. H. van Leeuwen te Bloemendaal, A. M. Jongkees te Overveen en Chr. M. Lonbar Petri te Santpoort. De Voorzitter, de benoeming aan de orde stellende, doet eenige malen uitkomen, dat Mej. Van Leeuwen van de 68 sollicitanten en ook van de 3 voorgedragenen de „over wegend beste'' is, wat niet wegneemt, dat de Raad nadat de heeren De Roo en Jacometti vergeefs hebben aangedrongen op aanhouding der voordracht, omdat zij niet van alle stukken hebben kunnen kennis nemen aan N°. 2 der voordracht de voorkeur geeft. Mej. Jongkees werd benoemd met 7 stemmen, terwijl 4 steynmen werden uit gebracht op mej. Van Leeuwen. Het aanvangssalaris der benoemde be draagt 850, Stemburecuix. Aan de orde is de benoeming van stem- bureaux voor de verkiezing van leden der Prov. Staten. Benoemd worden: in het eerste stemdistrict (de Burgemees ter is ambtshalve Voorzitter)tot leden de heeren A. F. Bijvoet, C. D. .van der Vliet en G. R. C. M. Raupp; tot plaatsvervangen de leden de heeren A. J. de Waal Malefijt, C. J. van Tienhoven, J. G. van Kessel, L. Rempt, J. B. Bos, L. G. Prins, A. F. J, M. van Meeuwen en S. P. Rijniefse; in het tweede stemdistrict: tot voorzitter de heer A. Koolhoven; tot leden de heeren mr. A. W. Jacometti, I. L. J. Bispinck en C. F. de Roo van Alderwerelt; tot plaats vervangende leden de heeren J. C. Laan, Ihr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout, A. A. G. de Petit, B. M. A. Carp, J. F. J. Huijs- ser, E. H. Bodel Bienfait, J. H. Hansen en P. A. Roozen; in het derde stemdistrict: tot voorzitter de heer jhr. mr. P. Teding van Berkhout; tot leden de heeren P. Verdegaal, A. C. A. baron van Dedem, C. L. W. van Ysendyk; tot plaatsvervangende leden de heeren A. J. van der Flier, E. W. A. van Nederhas- selt, A. E. Thierry de Bye Dolleman, dr. J. D. Bierens de Haan, J. van Snippenberg en G. J. van Abs. Het is niet recht duidelijk, waarom er in het le en 2e stemdistrict 8, in het derde 6 plaatsvervangende leden zijn benoemd. Maar 't heeft geen zin om zwaar over dit vraagstuk te peinzen. Men kan er zich wel van overtuigd houden, dat van de voorge dragenen de een achter den ander *eg kruipt, en dat unaniem de hoop wordt ge koesterd, dat plaatsvervanging niet noodig zal zijn. 't Is geen prettig vooruitzicht om in een stembureau zitting te hebben mo gelijk in de kou. Met het oog op villabouw. Ongetwijfeld met het oog op te verwach ten villabouw op groote schaal, stellen B. en W. voor om eene verordening vast te stellen tot aanvulling der Verordening op den aanleg van straten, enz. De aanvulling bedoelt in art. lOWs ook te begrijpen de gronden begrepen in het park Zoinerzorg, waardoor ook daar ter plaatse niet zal mo gen worden gebouwd dan 10 M. van den weg, 5 M. uit dt scheidingslijn en met in achtneming van de bepalingen, die ge'den voor de reeds in genoemd artikel genoem de wegen. De Voorzitter zegt, desgevraagd, dat de ze verordening is geboren uit de vrees, dat de terreinen bij Zomerzorg, die straks ge veild worden, zullen worden geëxploiteerd op eene wijze, die niet is in het belang der Gemeente. De klad zou wel eens kunnen gebracht worden in de exploitatie van Duin en-Daal. Men wenscht hier zekerheid van villabouw, van z.g. open bouw. De heer De Roo brengt het Dag. Bestuur hulde voor de in deze belangrijke zaak aan den dag gelegde diligentie. ,,'n Witte raaf", zegt de Voorzitter, wat groote hilariteit verwekt. Met een kleine aanvulling wordt de ver ordening conform het concept vastgesteld. Overname van grondstrooken. Aan de orde is een voorstel tot overna me van de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg-Maatschappij, van strooken grond en Wel kosteloos en zonder eenige vergoeding de perceelen, welke noodig zijn geweest om den Zijlweg, den Bloemendaalscheweg en het ?andvoorterpad te brengen op de bij Raadsbesluit van 19 Augustus 1915 voor geschreven breedte; tegen den prijs van 2,85 de M2 een strook groot 77 M3 aan de Zuidzijde van het Zandvoorterpad nabij den Zijlweg; tegen den prijs van 5,de M3 een strook groot 54 M2 aan de Noordzijde van den Zijlweg voor de villa „Tetterode". Goedgekeurd. Bij de rondvraag geeft de heer Bispinck uiting aan de door hem vernomen klacht, dat hier minder brandstof wordt gedistri bueerd dan te Haarlem. De Voorzitter noemt die klacht oniuist. Er is te Haarlem wel gas, maar dat wordt van het rantsoen afgetrokken. Men houdt voortdurend contact met het brandstoffen- bureau en verklaard mag worden, dat ge daan wordt wat gedaan kan worden. De heer Jacometti brengt ter sprake het geval van eene familie, die twee dagen zon der brood en zonder melk is geweest, om dat zij te laat haar levensmiddelenbons had laten halen. Dat was een toch wel wat al te rigoureuze maatregel, vooral waar het menschen met kinderen betrof. De Voorzitter zegt, dat dit geval het Dag. Bestuur bekend is. Er werd steeds meer afgeweken van den regel om de bons op de vastgestelde uren te halen. De men schen vonden het gemakkelijker om den volgenden dag te komen dan om in de file te gaan staan er» hun beurt af te wachten. Daarvoor is echter niet voldoende personeel beschikbaar en dus moest er nu maar eens voor goed een einde aan gemaakt worden. Trouwens was die hardheid maar schijn baar, want de bakkers leveren even goed. (teekenen van ontkenning). De heer Jacometti meent ,dat men toch wel een andere straf kan opleggen dan die de maag raakt. De Voorzitter zegt, dat de betrokken fa milie zich ook bij den Minister heeft be klaagd, doch Den Haag heeft het Distribu tiebedrijf schoon gelijk gegeven. De heer De Roo verzoekt, dat dan de be dreigde straf van uitsluiting duidelijker zal worden kenbaar gemaakt dan tot heden het geval was. De Voorzitter zegt toe, dat aan dezen wensch aandacht zal worden geschonken. Hierna ging de Raad over in besloten zit' ting tot vaststelling van belastingkohiereil en tot het behandelen van reclames inzake plaatselijke belastingen. 3" BHSCHEIDENHnTIST EINE ZIER!. Een van de hoofdoorzaken van de inate- looze ellende, waardoor thans de Duit- schers worden overstelpt, is waarschijnlijk hun totaal gemis aan psychologisch inzicht, zoowel bij gansch het volk als bij zijn oude en nieuwe regeerders. Waren zij meer gewoon geweest in eigen en anderer ziele- leven belang te stellen, den oorlog zouden zij waarschijnlijk niet hebben laten ontke tenen en ze hadden hem zeker anders ge voerd. Vanzelfsprekend komt uit dit gemis voort gebrek aan zelfkennis, onbekwaamheid tot zelfcritiek, het niet kunnen beseffen, hoe, na al wat er voorviel, de overige wereld jegens hen gezind moet zijn. Daardoor ont zielden zij hun revolutie en kunnen zij maar geen vertrouwen wekken bij hun tegen standers. Een der merkwaardigste uitingen van de afwezigheid van de eigenschappen, die hun thans van onberekenbaar veel voordeel zouden kunnen zijn, is wel de „Oproep aan de christelijk-gezinden van alle landen," ook aan die waarmee Duitschland heeft ge streden, op 1 Februari uitgegaan van den livangelischen bond tot behartiging van de Duitsch protestantsche belangen, die zich aandient als „een der grootste organisaties van het evangelische Duitschland". Als zoo danig, er mag wel eens met nadruk aan herinnerd heeft deze bond een ver schrikkelijke verantwoordelijkheid op zich geladen, door gedurende den oorlog inet volle kracht onder de evangelische christe nen den furiënstrijd aan te blazen. Het al lerslechtste werd in zijn orgaan, de „Deutsch Evangelische Korrespondenz", goedgepraat, b. v. het optreden tegen België. Ja, dit heette nog te verschoonend, want de Belgen zouden om maar een enkel staal te noemen onbehoorlijk zijn bevoorrecht toen hun de kerkklokken zijn gelaten, terwijl toch de Duitschers de hun ne moesten afstaan voor de geschutgiete rijen. Het eerste woord van afkeuring over dc gepicegde gruwelen op zee en te land, over de Turksche fetwah, die voor heel de Mohammedaansche wereld den z.g. Heiligen Oorlog uitriep, over de moorden op de Armeniërs, het moet van deze fijnbe snaarde christenen nog gelezen worden. Thans klagen zij over het nog niet uit leveren der Duitsche krijgsgevangenen en het voortzetten der blokkade, „door geene oorlogsnoodzaak meer geboden," waardoor ontzaglijke ellende wordt gebracht over het Duitsche volk, „dat in vertrouwen op een rechtvaardigen vrede de wapens neerleg de." Wat iedere niet-Duitscher niet anders vermag te zien dan als een, inderdaad ver standige, poging om den tot mislukken ge- doemden oorlog buiten eigen grenzen te houden. De Duitschers dienen zoo beschei den te zijn dit te erkennen, want met val- sche voorstellingen wekt men geen mede lijden. Maar tot zulke objectiviteit vermag geen enkele Duitsche woordvoerder zich op te werken. Hoewel in Oost en West schoone en rijke gewesten tot woestijnen en kerkho ven zijn gemaakt en heel de wereld is door drenkt van leed en jammeren, alles in hoofdzaak door hun optreden, hebben deze evangelische christenen alleen nog" maar oog voor eigen leed, dat toch geen andere oorzaak heeft dan de „frische fröhliche Krieg", dien zij zelf met woesten geest drift en in herhaald beroep op God's wil, hebben helpen aanstichten en aanvuren tot het bittere einde. „Honderdduizenden ge vangenen en hun ongelukkige verwanten aldus hun klacht zijn ten prooi gelaten aan eindelooze kommer en heimwee, 800.000 mannen, vrouwen en vooral kinderen zijn reeds ten offer gevallen aan de hongerblok- kadedc kindersterfte onder van 10- tot 14-jarigen is verviervoudigd. Het doen voortduren van de verscherpte lionger- blokkade is een dagelijksche kindermoord." Het is ongetwijfeld hartverscheurend, doch wat beteekent het, vergeleken bij al het leed en de schade die zij anderen aan deden Dit had toch moeten nopen tot een, zij 't slechts sober woordje van schuld erkenning. Niets daarvan. De christenen buiten Duitschland „schijnen de vreeselijke feiten niet te kennen"!!! zeggen zij en vragen dan „bijzonder den evangelischen geloofgenooten, of dezen zulke in de we reldgeschiedenis tot dusver ongehoorde hardheid jegens het moederland der Her vorming voor hun geweten verantwoorden kunnen. Want meer dan de ontzettende oorlog-zelf (door deze bondswoordvoerders zoo vaak verheerlijkt als dc ontwikkelaar van alle deugden! Meph.) moeten zulke gruwelijke verhoudingen het aanzien van het christendom schaden, den wederopbouw van een christelijke samenleving verhinde ren, de zedelijke begrippen doen vervagen Singel 512, Amsterdam, zendt een nette VERJAARDAGKALENDER franco door het gehecle land tegen inzending van 20 cent in postzegels. Onmisbaar in elke huishouding

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2