A en tot een ontzettend gevaar voor alle lan den worden." Maar dit zijn geen waarheden die pas ontdekt zijn! Een weinig zelfcritiek had dit alles thans ander doen zeggen zoo, dat het niet den indruk kon maken, zooals nu, van demagogie, en daarbij nog een ui terst onhandige. Zoolang de Duitschers dit niet inzien, zijn zij niet te helpen, omdat het minste wat thans van dit, om zijn dwa ze lichtgeloovigheid en blinde meegaandheid zoo zwaar getrapte, volk mag worden ver wacht is: bescheidenheid. Nu geldt: Bescheidenheit is eine Zier, Und niemals geht's ohne ihr. M e p h i s t o. Wie helpt Zie oproep aan het hoofd van dit nummer. PLAATSELIJK NIEUWS. Lezing professor Casimir. Naar wij vernemen is de deelneming voor de lezing, welke prof. R. Casimir op 26 Februari a.s. te Bloemcndaal in „Vreeburg" houden zal, zeer groot. Toegangsbewijzen zijn nog voor zoover de voorraad strekt, tegen 1,per stuk te verkrijgen bij mej. mr. E. C. v. Dorp, Parkweg, Bloemendaal. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Woensdag 19 Februari, 's avonds 8 uur, wordt in „Rusthoek", te Bloemeiidaai, een lezing gehouden door den heer C. Wagemaker, wandelleeraar der Maatschappij te Heerde, over: „Groente teelt in kassen en bakken". In de Woensdag door de afdeeling in „Rusthoek" gehouden vergadering sprak de heer P. E. v. d. Werff over Cytisus adami, en deed het bestuur eenige mededeelingen over de ophanden feesten te Bloemendaal, waaraan de vereeniging zal deelnemen. Be noemd werd een commissie uit de vereeni ging, om zitting te nemen in de commisse voor bloemencorso, tuinwedstrijd en gevel- en balconversiering. Deze commissie zal bestaan uit de heeren G. Bleeker, W. Beu- mer, 1. Jager, A. Jager, J. v. d. Hoek en P. E. v. d. Werff. Ongeval. Op de ijsbaan van Duin en Daal is mevr. v. L. zoo ernstig gevallen, dat zij een pols brak. De'r.-k. kiesvcreeniging alhier hield Vrij dag haar jaarvergadering. De boefjes ontvreemden ten nadeele van den heer D. Verbeek een rijwiel, bij den heer Boot uit den stal twee paardedekcns. De politie vond de daders twee van den onlangs bij de wed. Gehrels gepleeg- den diefstal. Zaterdagmiddag hadden op de ijsbaan bij Duin en Daal wedstrijden plaats in schoon- rijden en walsen. Aan eerstgenoemde!! wedstrijd namen 6 paren deel. De uitslag was als volgt: 1ste prijs mej. L. Fuchs en de heer A. Stoop; 2e prijs mej Dudok de Wit en de heer K. Laan; 3e prijs mej. M. van Veen en de heer Lindeman; 3e prijs mej. B. Veltman en de heer W. Looman. Voor walsen: 1ste prijs mej. B. Veltman en de heer W. Burdet; 2e prijs mej. C. Dudok de Wit en de heer B. Carp; dames: le prijs mej. B. Veltman en mej. L. Fuchs; 2e prijs mej. L. v. d. Valk en mej. J. Carp; 3e prijs: mej. D. v. Lutterveld en mej. C. Dudok de Wit. De jury werd gevormd door mevr. Lutterveld en mevr. Verschuyl. De prijzen liestonden uit fraaie kunstvoorwer pen. 1' urge r w a e h t. - Door den Burge meester is een voorloopig bestuur aange wezen voor de Blocmendaalschc Burger wacht. Hierin namen zitting de heeren P. Krook. J'\ Smit en L. J'. Zégers Veec- kens tc Bloemendaal. .1. H. van Maris en C. 1). van der Vliet te Overveen en baron A. G. Quarles de Quarles te Vogelenzang'. Bovendien werd door den Burgemeester benoemd tot commandant de beer C. W. de Jong, die als zoodanig lid uitmaakt van dit voorloopig bestuur. Op Maandag 24 dezer des avonds om 8 uur zal in liet hotel „Van Ouds het Raadhuis" eene algemeone vergadering plaats vinden ter definitieve vaststelling van de .Statuten, verkiezing van het be stuur en bespreking van bet work-pro- gramma, Overtreding der Arbeidswet. De Kantonrechter te Haarlem veroor deelde v. M. te Bloemendaal tot 4 maal I' 3,of 4 maal 3 dagen hechte nis wegens overtreding der Arbeidswet. Houtdiefstal. Wederom heeft' do politie twee mannen aangehouden, die een kar vol hout hadden ontvreemd aan den Tetterode weg. Een van hen 'bleek te behooren tot het viertal, ge noemd in het bericht in het vorig num mer. paar dagen geleden was ontslagen, en baar kostbaas uit de Rozenprieelslraat te Haarlem. Al het waschgoed werd. ton huize van de daders in beslag genomen, zoomede twee levende en een dood ko nijn. Het vierde exemplaar was inmid dels opgegeten. Een op de planus van den diefstal ge vonden knoop ontbrak van den mantel van het meisje, wat reeds een sterke aan wijzing van baar schuld was. Ui ts 1 a.a nde brand. Zog 1111 nog eens. dat 13 geen ongeluksgetal is. 't Gebeurde op 13 Februari, het huisnum mer is 13 en het porde el werd 13 jaar ge leden gebouwd In den nacht van Donderdag op Vrij- clag was Kweekduin in een zwaren mist gedompeld. Maar zoo zwaar was die mist niet of even voor twaalven sloeg een ros. e gloed naai- den hemel. Er was brand uitgebroken in villa Duinrode. aan den Ter iioffsteedeweg. De bewoner, de heer V. F. A. Kersten, expert in automobielen, was met zijn ge zin naar den Schouwburg. En de bewa king' van bet huis was toevertrouwd aan den hond. I>o ijlings toegesnelde brand weer vond bet beest gestikt. Men moest zich met geweld toegang verschaffen in het brandende huis en slaagde er in den brand tot de bovenverdieping tc beper ken, die echter geheel uitbrandde, terwijl het dak nagenoeg geheel vernield werd. De brandweer bleef den geheelen nacht in het touw onder leiding van den com mandant De .Jong', 's Morgens tegen acht uur konden de spuiten en de vermoeide manschappen inrukken. Intusschen bleek het Vrijdagmiddag tegen 4 uur noodig het weer oplaaiende vuur andermaal met- water te bestrijden. Villa Duinrode ziet er deerlijk geha vend uiti Spookachtig steken de ver koolde binten in de lucht en het half afgebrande dak staat op vallen. Stond het huis niet ter zijde van den weg. in eigen tuin, dan zou wel aanstonds tot slooping mioeten zijn overgegaan. Nu werd dit door den commandant der brandweer niet noodig geacht. Wij vernemen, dat assurantie de scha de dekt. Er wordt gesproken van vreemde om standigheden. In de omgeving van het brandende huis heeft men een gevuld geldkistje en een partijtje tafelzilver ge vonden. Het is niet onmogelijk, dat in brekers aan brutaliteit grove onvoorzich tigheid hebben gepaard. Hiernaar wordt voorloopig een onderzoek ingesteld. Distributie. Van 15 tot en met 21 Februari is verkrtigbaar Op bon f96 ons gecondenseerde taptemelk; Op bon 0 Kb .-.»/* pond groene erwten L' 11pond rijst.; ('12: 1 ons jam; CI3: 1 stuk (2 ons)'kali zeep C' 141 reep eenlieidschoco- lade Op bon C15: Va pond suiker; C'17: 1 ons kaas; Bon 0 16 is over te leggen bij vetbonL Brandstoffen. Tot 1 October 1919 mogen de bons van den handelaar No. 4, F. Bosse, niet bij dezen handelaar worden ingewisseld. Tot dien datum mo gen alle overige handelaren op deze bons brandstoffen leveren. Brandhout. Uitreiking van bons voor 50 K.G. brandhout, zal plaats heb ben op Maandag 17 Februari van 912 uur: voor Overveen en Aerdenhout aan het Levensmiddelenbureau voor Bloemendaal en Ziekenhuis nabij Santpoort in den politiepost. voor Vogelenzang ten huize van W. Lokerse. Rautsoeneeringskaart of brandstoffen- toeslagkaart mede te brengen. Inbraak. Bij een inbraak in de wasscherij aan het Binnenpui tc Over veen zijn vier konijnen en een hoeveel heid waschgoed ontvreemd. Door de politie zijn aangehouden de vorige dienstbodo der familie, die een Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij J. Goes, Lage Duin-en-Daalscheweg ba, Bloemendaal, een bruin kinderbontje; K. Dekker, Korte Kleverlaan 3a, Bloemendaal, een huissleutel; H. Toorent, Boschlaan 6, Bloemendaal, een gouden manchetknoop; J. van den Bosch, Brederodeweg 10, Bloe mendaal, een pakje inhoudende een hand werkje; F. Kroon, Paul-Krugerstraat 24, Schoten, een paardendeken; aan het bureau van politie te Overveen, een zilveren bro che; een zweep; een portemonnaie met in houd; twee heeren glacéhandschoenen; een zeemlederen handschoen; een huissleutel en een klein sleuteltje; een paar wollen kinder handschoenen; een wollen handschoen; een strooien hoed. Verloren: een kinderschaatseen handkap van een rijwiel; een portemon naie; een boterkaart; een bruin wollen handschoen; een isoleertang; een huissleu tel; een lorgnet in étui; een abonnement N. Z. H. T.; een zegelring; een bruin lede ren portemonnaie. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 7 Februari tot en met Don derdag 13 Februari. Geboren: z. van J. van Altena en C. M. van Tilburg; z. van L. Everard en I. A. van Lennep; d. van F. Ossenwaarde en R. Koch. Ondertrouwd: B. C. Heemskerk en C. M. Schous. Getrouwd: H. L. Driessen en A. M. Heemskerk; J. van Honschooten en C. E. van Keulen. I Overleden: H. Provo Kluit, 36 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: W. Roos, 70 j.; J. van der Roest, 26 j.; A. E. Meeuwissen ,75 j.; A. van Onkelen, 53 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. 3 De Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaar- ne" houdt Vrijdag a.s. des avonds ten 8 uur in de tuinzaal van Brinkman haar jaarver gadering. De Reddingshaken. Het is nu wel wat bar, die Haarlemsche reddingshaken-histo rie! Zooals men weet heeft het gemeente bestuur de haken aan de bruggen laten aanbrengen, maar vlegels hebben herhaal de malen haken gestolen of vernield. Een gevolg is, dat B. en W. niet meer van zins bleken nieuwe haken aan te schaffen. Op een treurige wijze is gebleken, dat het niet-aanwezig-zijn der haken slachtof fers maakt. Zoo verdronk dezer dagen aan de Raaksbrug een militair, die, waren de haken aanwezig geweest, gered had kunnen worden. Het nut van de reddingshaken schuilt juist hierin, dat deze makkelijk te hantee- ren instrumenten door het publiek zelf kunnen gebruikt worden. Men hoeft niet op de komst van de leden der Reddings brigade te wachten, doch kan zelf tot red ding overgaan. Er zal dus een middel moe ten gevonden worden, om te maken, dat deze haken aanwezig zijn op elk punt waar ze noodig blijken. Het bestuur der Red dingsbrigade schijnt de oplossing van de moeilijkheid in deze richting te zoeken, dat de gemeente haar een subsidie van 600, of 700,zal geven, op voorwaarde, dat niet de gemeente, doch de Reddingsbriga de voor de aanschaffing en onderhoud van de haken zal zorg dragen. Het bestuur stelt zich voor, om, wordt de regeling op deze wijze getroffen, een lid der Reddingsbri gade met het toezicht te belasten. We ho pen, dat deze ernstige misstand spoedig zal worden opgelost. MEVR. G. w. d. BRINK, Cor- setière, KEIZERSGRACHT 772, AMSTERDAM. Algemeen Nederlandsch Verbond. De afdeeling Haarlem en O. van het A. N. V. houdt Maandag a.s. des avonds ten 8 uur een bijeenkomst in het gebouw van den Pro testantenbond te Haarlem. Dr. Felix Rut- tën zal er spreken over „Limburg en Neder land", mevrouw Jo IJzerman zal er eenige NfederlandsChe liederen zingen. i Wie helpt Zie oproep aan het hoofd van dit nummer. VOLKSGEZONDHEID. De voedingswaarde van visch. Visch is gemakkelijker te verteren en om ver schillende redenen gezonder dan vleesch. De visschen hebben over 't algemeen veel zacht vleesch en dat bevat veel meer wa ter dan gewoon vleesch; de vezels zijn teer der en toch voedzaam. Vele visschen zalm, baars, snoek bevatten niet minder eiwit, of zelfs nog meer dan vleeschsoorten. Geen vleeschsoort blijft zoo korten tijd goed als visch. Het was reeds den Az teken bekend, dat versche visch een veel gezonder eten is. Visch moet levend in de keuken komen en eerst kort voor het koken worden gedood. Juist omdat visch minder smaakstoffen bezit dan vleesch, komt het er vooral op aan, dat hij goed versch is. Hoe langere reizen de visch moet maken op ijs, hoe meer hij zijn smaak verliest, doch hij verliest zijn waarde als gezond voedsel niet. De smaak van visch is afhankelijk van het voedsel en de verblijfplaats van het dier. De beste visch komt uit diep water of uit bergstroomen. Hij is minder goed indien hij in modderig, onrein water leeft, vooral in wateren stroomafwaarts van de stad. Bijzonder vergiftig zijn sommige visschen in tropische streken, doordat zij schadeliike stoffen van in ontbinding verkeerende lij ken eten. Door dadelijk na de vangst den kop en den darm te verwijderen, kan hun vleesch zonder schade worden gebruikt. Zooals wij zeiden, is versche visch het gemakkelijkst te verteren en is hij het sma kelijkst wanneer hij gebakken of gebraden is, omdat door het koken de smaakstoffen nog gemakkelijker verloren gaan dan bij vleesch. Gerookte visch is even goed verteerbaar als gekookte, doch gedroogde of gezouten visch is minder verteerbaar. De haring is het moeilijkst verteerbaar, wat zeker aan velen niet bekend is. Behalve eiwit en belangrijke hoeveelheden lijm, bevat visch nog zeer gewichtige zou ten in tamelijk groote hoeveelheden, vooral phosphor bevatten vele visschen. We zien dus, dat vischvoeding zeer voor- deelig is. Vette visschen zijnzalm, haring, aal, karper, blei. Magere visschen zijn: snoek, kabeljauw, forel, baars, schelvisch. schol, tong, bot. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL" LANGE POTEN, DEN HAAG. Zeevisschen bevatten natuurlijk zeer veel keukenzout en zout men ze, dan wordt de verteerbaarheid minder en zijn ze nadee- lig voor de nieren, die dan groote hoeveel heden zout moeten doorlaten. Gezouten visch is dus niet aan te raden. Gestoofde visch is eigenlijk het beste, omdat met koken en bakken de smaakstof fen gemakkelijk verloren gaan. Men moet in den zomer vooral voorzich tig zijn met het koopen van visch. Hij moet verschil zijn, want bij doode visch komen de mede zoo zeer gevreesde visch- vergiftigingen voor. Er zijn volkeren die van bedorven visch houden, zoo hebben de Indianenstammen in Oregon de gewoonte de zalm zoolang on der den grond te begraven tot zij geheel bedorven is. En zoo doen de Eskimo's met de zeehonden. Ook bij de Chineezen en Maleiers schij nen gedroogde of sterk riekende visschen een zeer gezochte spijs te zijn. Vette visschen vooral laten zich niet lang bewaren, omdat het vet spoedig ranzig wordt. Zij zijn de smakelijkste van alle vis schen en hebben de grootste voedingswaar de, hebben echter het nadeel, dat zij slecht verteerbaar zijn. Vooral de aal is slecht verteerbaar. Door haar levenswijze is zij de „onsmakelijkste" visch, ofschoon zij goed smaakt. Men zegt, dat zij de vuilste dingen eet en daardoor vaak vergiftig is. In geen geval is zij een hygiënische kost. De zalm is meer aan te bevelen; om zijn hoog vetgehalte, zijn vast vleesch is hij ech ter niet gemakkelijk te verteren en daarom niet geschikt voor personen, die aan maag en darmziekten lijden. Sommigen willen beweren dat de zalm niet gegeten moet worden door lijders die aan aderverkalking of jicht lijden. De zalm leeft in 't algemeen in de Noor delijke zeeën. Ook de haring, die in de noordelijke wa teren leeft, is een populaire vette visch. De versche haring is zeer smakelijk, maar wij eten hem slechts gezouten en gemarineerd, en dan is hij een minder gezond voedsel. Het zoutgehalte is dan veel te groot, daar om verdienen de maatjesharingen, die min der zijn gezouten, de voorkeur, ook omdat zij vetter zijn. Wanneer de versche haring kuit of hom bevat, is hij nog voedzamer. De blei is de gemakkelijkst verteerbare visch van alle vette visschen. De karper, die veel extractiefstoffen be vat, is van de vette visschen het gemak kelijkst verteerbaar. Ook de forel is zeer gemakkelijk verteer baar. Het vleesch van deze visch is malsch; met betrekking tot de verteerbaarheid staat de forel dicht bij de tong en de schol. Men kan deze visch gerust geven aan lijders aan jicht-, vaatverkalking en suikerziekte. De kabeljauw is minder gemakkelijk ver teerbaar, ook de schelvisch, doordat zijn vleesch compact is, maar deze visch bevat meer eiwit dan schol en tong. De voedings waarde van schelvisch komt met die van rundvleesch overeen. Zoutevisch heeft door het zout harde ve zels. Wascht men dit zout in overvloedig water goed weg, laat men haar lang koken, dan wordt zij wat verteerbaarder. In deze laatste vier jaren hebben wij de visch als een uitstekend volksvoedsel leeren kennen en haar leeren waardeeren. Het zou er, zonder haar bestaan, slecht met onze voeding, of beter gezegd, oneindig veel slechter hebben uitgezien. Visch is niet alleen een voedsel, dat veel hygiënischer is dan vleesch, maar ook goedkooper, ja, in normale tijden het goed koopste voedsel is, waarmee men zich dierlijk eiwit kan verschaffen. Vooral voor personen met een zwakke maag is visch boven vleesch aan te beve len, ook voor lijders aan nierziekten, lever ziekten, jicht en vaatverkalking. Bij lijders aan suikerziekten heeft men het suikerge halte door een vischdieet aanmerkelijk zien verminderen. Dat visch vaak huiduitslagen veroor zaakt, kan zijn oorzaak hierin vinden, dat zij niet versch gebruikt wordt en doordat zij eenigcn tijd voor hun dood allerlei pijnen moeten ondergaan, waardoor vergiftige stoffen zich zonden vormen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3