ALGEMEEN WEEKBLAD SPAARDEPOSITO'S 4% Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Vergoedt op CINEMA PALACE PROGRAMMA 13e Jaargang. Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 1 MAART KH9 Nt 9. Het Bloemendoolsch (üeehblad. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: AdTertentiën 25 cents per regel; bij contract belangrijke korting. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Gestort Kapitaal f 4,050.000, Reserve ea. f 850.000. Reglementen worden op aanvraag gratis verstrekt. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. GEMEENTERAAD. Vergadering van Vrijdag 28 Februari. Voorzitter: Jhr. A. Bas Backer. Afwezig de heer A. Koolhoven, wethou der, en de heer C. J. van Tienhoven. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht den lieer Van Kessel, na lange af wezigheid hier weer terug, geluk met zijn herstel. Daarna stelt hij aan de orde: Ingekomen stukken. Verzoekschrift van H. G. de Rooij e. a„ allen plantsoenarbeiders, om de thans voor hen bestaande rijwielvergoeding te willen verhoogen van 20,tot 50, B. en W. stellen gunstige beschikking voor. Aldus wordt besloten. Met het oog op villabouw. Voorstel van B. en W. om in een vol gende vergadering de Bouwverordening aldus te "wijzigen, dat het onmogelijk ge maakt wordt aan een openbaren weg te bou wen, zoo deze niet op de vastgestelde breed te aangelegd en voor den publieken dienst bestemd is, en dat het bepaalde bij art. lObis ook van toepassing wordt in de par ken Wildhoef, Schapenduinen, Oosterduin en tiet Bloemendaalsche bosch. Goedgekeurd. F.en gouden medaiite. Verzoek van de Regelingscommissie voor de Qroote Keuring en Voorjaarstentoonstel ling van de Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde om voor d-e van 24—28 April te Haarlem te houden Groote Keuring een medaille beschikbaar te stellen. Reeds is beschikbaar gesteld een gouden medaille ter waarde van f 75, Duiten de rooilijn. Verzoek van den Directeur van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf hem ontheffing te willen verleenen van een artikel in de bouwverordening voor het plaatsen van een gebouwtje op het terrein naast het under- station aan de Korte Kleverlaan buiten de rooilijn. B. en W. stellen gunstige beschikking voor. Aldus wordt besloten nadat de Voorzitter had toegezegd te zullen voldoen aan een verzoek van den heer Bijvoet, die het P. E. zou willen vragen om het terrein een schut ting te doen aanbrengen, en nadat de heer Bispinck toezegging had verkregen, dat rekening zal worden gehouden met de plan nen van het P. E. om de thans bestaande gebouwen door één groot perceel te ver vangen. Een verzoek van de voetballers. Verzoek van het Bestuur der Bloemen daalsche Voetbalclub „Bloemendaal", van het Bestuur der Bloemendaalsche Hockey club „Bloemendaal" en van het Bestuur der Bloemendaalsche D. H. C., om te willen bevorderen, xlat de terreinen, behoorende tot de huizinge „Huis te Bloemendaal", waarvan openbare veiling is aangekondigd, mogen behouden blijven voor het Bloemen- daalsch belang in het algemeen en voor de Bloemendaalsche sportvereenigingen in het bijzonder. Het request is vergezeld van eene adhae- sie-betuiging van de Directie van ,,'t Kopje". B. en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, daar het be houd van bedoelde terreinen niet als een algemeen belang der Gemeente kan wor den aangemerkt. Conform het advies van B. en W. wordt besloten. Wijziging van situatieplan. Verzoek van J. H. Wijsman om vergun ning voor wijziging van een 20 December j.l. goedgekeurd situatie-plan. B. en W. stellen gunstige beschikking voor. Aldus wordt besloten. Dankbetuiging van het Bestuur van den Veenpolder voor verleende bijdrage ad 250,ter te gemoetkoming in de kosten van verbete ring van het voetpad langs de Houtvaart. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Dispensatie der bouwverordening. Verzoek van M. Drost om dispensatie van art. 10bis der Bouwverordening voor het aanbouwen van een bijkeuken aan zijn per ceel Bentveldsweg N°. 4a. Conform het voorstel van B. en W. wordt gunstig beschikt. Hierna komen aan de orde: Tegengaan vun bakkersnachtarbeid. Aan de orde kwam een (in de vorige ver gadering aangehouden) voorstel van B. eri W. tot vaststelling van een verordening tot het tegengaan van bakkersnachtarbeid. In het verslag der vergadering van 14 Februari hebben wij den tekst dezer con cept-verordening reeds afgedrukt. Sedert zijn er eenige wijzigingen in aangebracht, waarom hier nogmaals die tekst, voor zoo ver noodig, wordt afgedrukt. A r t. 1. Voor de toepassing dezer veror dening worden verstaan: i". onder brood-, koek- of suikerbakkerij, alle open of besloten ruimten, behoo rende tot eene inrichting, waar ten be hoeve van eene onderneming, brood, koek, banket of suikerwerken worden gebakken of bereid, met uitzondering van die ruimten, waar nimmer' met de brood-, koek-, banket- of suikerwerken bereiding verband houdende werkzaam heden worden verricht; 2°. onder brood-, koek-, banket- of suiker werkenwinkel. alle voor het publiek toegankelijke plaatsen, waar brood, koek, banket of suikerwerken worden verkocht en afgeleverd voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop; 3°. onder bakkersarbeid, alle werkzaamhe den .verricht in eene brood-, koek-, ban ket- of suikerwerkenbakkerij, met uit zondering van het onderhoud, de rei niging, het herstel en de bewaking van gebouwen, ovens en werktuigen en het aanleggen en stoken der vuren. A r t..2. Behoudens het bepaalde in art. 4 is het verboden bakkersarbeid te verrich ten tusschen negen uur des avonds en zes uur van den daaropvolgenden dag. A r t. 3. Het is verboden langs de open bare straat brood, koek, banket of suiker werken te vervoeren vóór des voormiddags 10 uur. Van dit verbod is uitgezonderd: 1°. het vervoer van brood van bakkerijen naar hare depots, welk vervoer evenwel niet vroeger mag aanvangen dan om 9 uur voormiddags; 2°. het vervoer in afzonderlijk en gesloten pakket van ten hoogste 5 Kg. door of vanwege den dienst der posterijen of van een spoor- of tramwegmaatschap pij, rechtstreeks naar de woning an den verbruiker, alsmede het medebren gen van brood, koek, banket of suiker werken door den verbruiker of een van diens huisgenooten. Onder huisgenooten van den verbruiker worden voor de toepassing van dit artikel verstaan diens kinderen; en dienstboden en andere personen, die hui- selijke diensten bij den verbruiker verrich ten, beide groepen ook al wonen zij niet bij den verbruiker in. Art. 4. Het verbod van brood-, koek-, banket- of suikerwerkenbakkersarbeid geldt niet gedurende het tijdvak van drie uur tot zes uur des morgens van eiken Za terdag,, op den Woensdag voorafgaande aan den Hemelvaartsdag en op 24 en 31 December. Het verbod van koek-, banket- of suiker werkenbakkersarbeid geldt bovendien niet voor het tijdvak van drie tot zes uur des morgens op den 2, 3, 4 en 5 December. A r t. 5 (ongewijzigd). A r t. 6 (ongewijzigd). A r t. 7 (ongewijzigd). A r t. 8 (ongewijzigd). A r t. 9 (ongewijzigd). Art. 10. Deze verordening treedt in werking 1 April 1919. De Voorzitter deelt mede, dat op voorstel der Commissie voor de Strafverordeningen uit het concept gelicht is alles wal betrek king heeft op koekbakkers en suikerbakkers. De heer Van Kessel brengt hulde aan het Dag. Bestuur voor het aan de orde brengen dezer verordening. Er zijn weliswaar in deze gemeente slechts 5 personen bij ge baat, maar dat dezen in hun eigen woning zullen kunnen slapen, komt het gezinsleven ten goede. Het doet Spr. genoegen, dat B. en W. de door de Commissie voer de Straf, verordeningen aanbevolen wijziging hebben aangebracht; die ontbrak bij hunne voor bereiding. Aan die voorbereiding kan Spr. dan ook geen hulde brengen, want na wat reeds in December en Januari over deze zaak is gezegd, had men mogen verwach ten, dat het Dag. Bestuur zich zou hebben in verbinding gesteld met belanghebbenden. Dat deden zij niet. En zoo gaat het hier altijd. Toch moet het een anderen weg uit. Dit concept is zuiver bureaucratisch en men moet juist hebben een democratische op vatting. Het volk moet mede spreken. In Haarlem is men te rade gegaan met het advies van bakkerspatroons en gezellen. Spr. is van oordeel, dat in dit concept nog al draconische maatregelen voorkwamen, die nu vervallen zijn. De bepaling dat geen brood mag bezorgd worden vóór 10 uur heeft allerminst Spr.'s instemming. Sor. had verwacht, dat B. en W. in deze tijden de menschen zouden geholpen hebben. Zij had den voor meel-reserve moeten zorgen, op dat de Bloemendaalsche bakkers hadden kunnen leveren, toen de Haariemsche in ge breke bleven. Maar de bakkers hebben nooit een gunstig oor op het Distributiebureau ge vonden en men heeft hier in een bakkers étalage 2 pond meel moeten zien tentoon gesteld, die een voorraad van 4 dagen voor stelden. Waarom de bakkers nu weer te knijpen Het verbod van bezorging vóór 10 uur moet uit de verordening verdwijnen. Ook is Spr. het er niet mede eens, dat het aanleggen van vuren in verboden tijd wel wordt toegestaan. Dat is het clandestien weer binnenhalen van den nachtarbeid. Uit het concept moet verdwijnen alles wat niet direct tot nachtarbeid in verband staat. Het geldt hier alleen den nachtarbeid. En daar mede basta. De heer Laan is het in hoofdzaak met den heer Van Kessel eens. De artikelen be treffende bezorging behooren geschrapt. Niet eens is Spr. het met wat de vorige spreker opmerkte over het aanleggen van vuren. Dan moet in art. 2 niet gelezen worden tusschen 9 en 6, maar tusschen 8 of 9 en 5 uur. De bakkers vinden 6 uur te laat. De heer Van der Vliet meent, dat in deze verordening, die eene navolging is van de Haariemsche, welke naar het zeggen van den heer Van Kessel voorkwam uit overleg UITGAAN. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e. d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Groote Houtstraat 113 Haarlem. van 28 Februari tot 7 Maart. 1. HET SPOOKHOTEL. Komisch. Merkwaardigheid op Cinematografisch gebied. 2. E L Z A S. Aangrijpend Patriottisch familiedrama in 5 afd. In de hoofdrol de bekende Tragedienne Mme REJANE. 3. Optreden van den bekenden Circusdresseur LITTLE FRED, niet met zijn paarden, doch ditmaal met de zes gedresseerde honden. PAUZE. 4. Als de Vrede komt. Klucht in 2 afd. VRIJDAG as. als VARIÉTÉ Mr. CARTER, de Duizend-kunstenaar. met belanghebbenden, kwalijk veranderin gen zijn aan te brengen. De heer Bispinck gevoelt veel voor ver bod van nachtarbeid, maar men moet de patroons niet vergeten. Het aanleggen van vuren moet geoorloofd blijven. Groot be zwaar heeft Spr. tegen art. 3, dat hij heele- maal zou willen schrappen. De politie heeft al genoeg te doen om niet ook nog met dit onpleizierige werk te worden opgeknapt. De heer De Roo van Alderwerelt vreest van inwilliging der wenschen des heeren Bispinck conflicten met Haarlem. De heer Verdegaal wil in art. 4 behalve den Zaterdag, ook den Maandag genoemd zien. De Voorzitter zegt, dat de heer Van Kes sel voornamelijk eene distributieTede heeft gehouden. Wat de medewerking der bak kers betreft, hier is de lijn van Haarlem gevolgd en juist eenheid in de verordenin gen is in sommige streken van zoo groot belang. Deze verordening is op dezelfde leest geschoeid als de Haariemsche en we moeten dit nieuwtje nu maar zoo behouden. De heer Van Kessel verwondert er zich over, dat men beweert dit concept van Haar. lem te hebben overgenomen. Hoe komt het dan, dat de koek- en suikerbakkers er uit gelicht zijn Spr. stelt voor de geheele ver ordening aan te houden en zich eerst nog eens te verstaan met belanghebbenden. Dit voorstel wordt echter door niemand onder steund, waarom de Voorzitter overgaat tot de artikelsgewijze behandeling. Art. 1 wordt goedgekeurd met algemeene stemmen op 1 na (Van Kessel). Bij art. 2 stelt de heer Bispinck voor in plaats van 6, 5 uur te lezen, waartegen de heer Van Kessel opmerkt, dat dit weer iets anders zou zijn dan te Haarlem. Het art. wordt onveranderd goedgekeurd. Art. 3 wordt op voorstel van den heer Bispinck geheel geschrapt. Van art. 4 stelt de heer Van Kessel een totaal andere lezing voor, waardoor ook des Maandagsmorgen 4 uur met bakken kan worden aangevangen. Die lezing, over eenkomende met de redactie van art. 2 der Haariemsche verordening, wordt aangeno men. Art. 5 (nu 4) wordt goedgekeurd. Art. 6 (nu 5) wordt geschrapt. Art. 7 (nu 5) wordt met eenige verande ring goedgekeurd. Art. 8 (nu 6) wordt goedgekeurd, nadat de heer Van Kessel een vergeefsche poging heeft aangewend om de politie bij haar on derzoek van de slaapkamers te weren, waar de Voorzitter haar wel wilde toelaten, om dat de bakkers daar anders deeg weg stop pen. Art. 9 (nu 7) wordt goedgekeurd. Bij art. 10 (nu 8) stelt de heer Van Kes sel voor te lezen 1 Mei in de plaats van 1 April.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1