èEcht EMSER-ZOUT KERK-AGENDA. Zondag 9 Maart. BLOEMENDAAL. Ned. iterv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. Weener, Pred. te Haarlem's av. 6$ uur, de heer K. Koopman. „Maranatha", Jongeliedensament., roorm. 10 uur, Ds. Stegenga, Pred. te Amsterdam. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard n.m. 5V2 uur., Ds. J. C. Prussaard. SANTPOORT. Ned. Nerv. Gem., voorm. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, OnderwerpGal. 525 „Een geestelijke Wandel". Doopsbediening. Collecte Orgelfonds. 14 Februari reeds van commentaren voor zien, die tot wijziging Itadden geleid, daarna nog eens op het laatste oogenblik waarom niet vroeger? door de Com missie voor de Strafverordeningen van velerlei overtolligheid ontdaan, werd nu, bij de artikelsgew'ijze behandeling, in een vorm vergoten, waarin zij nauwelijks meer herkenbaar moet zijn voor wie liaax in ontwerp gekneed hebben. Verbod van nachtarbeid en daarmede tetsta, zeide de heer Vaat Kessel en dit gezonde woord deed don Raad alle krullen en uitsteek sels schrappen, die B. en W. zich moeite hadden gegeven er in aan te brengen. Verrassend was de behandeling van bet eenregelige artikel 10Deze verorde ning treedt in werking 1 April 1910. De heer Van Kessel stelde voor dezen termijn later te stellen en de Voorzitter waagde er zich aan handhaving v*am de oorspronkelijke redactie aan te bevelen. Het gevolg was, dat de beer Van Kessel gelijk, de Burgemeester ongelijk kreeg. Nu lijkt liet vreemd, dat de heer Van Kessel, bij wien toch wel meer neiging tot afschaffing van dit bestaande mag wor- der verondersteld dan bij den Burgemees ter, tegen dezen het pleit won van uit stel. Al aar de ondergrond van dezen onlogisehen schijn is wel te zoeken in de zucht des heeren Van Kessel om het zijue bij te dragen tot de 1 Mei-viering, een feest, waarvan de glans in de laat ste jaren wel wat verbleekt is, doch waarvoor dit jaar buitengewone belang stelling verwacht wordt. Vrees of angst om tot dien luister iets bij te dragen zal dan wel den Burgemeester zijn nut teloos verzet hebben doen plegen. Men vraagt zich onwillekeurig af, hoe de verordening er wel zou hebben uitge zien, als de heer Van Kessel wat langer uit den Raad afwezig luid moeten blijven en niet de gelegenheid had gehad zijne velo amendementen in te dienen. Maar hij was er. En deed ook nog op andere wijze van zijne aanwezigheid blijken. IX' rondvraag, die tegen bet slot van elke raadsvergadering pleegt aan de orde tie worden gesteld, is gewoonlijk eene gelegenheid voor de leden om het een of ander onderwerp van minder gewicht ter sprake te brengen. Zoo maakte dit keer de hc.er De Roo van Alderwerelt van de gelegenheid gebruik om te kla gen over de aanwezigheid van zakput- ten op den Potgieterweg, welke zakput- ten bleken reeds lang aanwezig 'te zijn. Zoo mopperde de heer Bijvoet iets over te trago blussching van den brand in Kweekduiu zonder de eigenlijke quaes tie te noemen, die neerkwam op het niet persoonlijk ter plaatse verschijnen van den Burgemeester, die, gewaarschuwd zijnde, ten antwoord had gegeven, dat de politie er reeds bij was en dat hij er dus verder niets mede te maken had dor pelingen zien nu eenmaal gaarne den Burgemeester persoonlijk aanwezig bij een brand-en vergeten wel eens, dat een burgemeester geen duvelstoejager is. Maar de heer Van Kessel stelde bij de rondvraag een quaestie aan de orde zóó gewichtig, dat men haar eer bij een an dere gelegenheid zou hebben verwacht. Zijn, zoo vroeg hij, B. en Wj. voorne mens een werklieden-reglement saruen te stellen en gaan zij zwanger van het plan de rechtspositie van het gemeente- personeel te regelen? Het was verwonderlijk, deze vraag zoo ineens midden in den Raad geworpen te zien. De wethouder De Waal Malefijt, die, als eigen ondernemer, toch al wel eens wat gemerkt moet hebben van eischen der werklieden, keek voor zich alsof het geval hem héél niet aanging. En de Voorzitter scheen lust te heb ben een gezicht te trekken van waar- kom-je-me-nu-mede-aan? Hij gaf echter aan dien lust niet toe en gaf op onver schilligen toon te kennen, dat de zaak onderzocht zou worden. Welk eene schoone gelegenheid werd hier gemist om met warmte te verzeke ren, dat het Dagelijksch Bestuur gaarne de gelegenheid aangreep om een toestand te scheppendie er immers toch bomen moet? Hoe werd hier verzuimd om, waair reeds het initiatief was nage laten, althans tegemoet te komen aan geuite - verlangens. Komt er nu een werklieden-reglement, komt er nu een regeling van de rechts positie van het gemeentepcrsoneel en zij komen er het zal geacht worden te zijn in fhf.et leven geroepen door het raadslid Van Kessel. Het is er niets minder om. "Maar het had ook. afkomstig kunnen zijn van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, dat zich nu het initiatief uit handen heeft laten nemen. Xj' Ook wij hebben den indruk, dat met den 'heer Van Kessel een nieuwe stroo ming in den Raad is gekomen, die, als ze zich steeds krachtiger doet gelden, voor den bloei der gemeente van groote be- teekenis kan worden. Dat liet initiatief altijd bij B. en W. zou moeten zijn, kun nen wij niet toegeven. (Red.) IX Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw- en Plantkunde, hield Woens dagavond in café „Rusthoek" eeu verga dering Bij afwezigheid van den voorzit ter, leidt de heer Dr. Posthumus Meijesde vergadering, en geeft terstond het woord aan den spreker van den avond, den heer C. Wagemaker, wandelleeraar der Maat schappij te Heerde, die behandelt het „Kweeken en snoeien von leiboomen". Spreker zet eerst recht de onjuiste meening, dat alle lei- of vormboomen uit den booze zijn. Er zijn zelfs kweekerijen waar enkel op leiboomen gekweekt wordt-. Veel hangt af van de vraag, wat men wil bereiken met leiboomen. Blijkt dat een leiplant pas goed draagt, wanneer zijn takken boven muur of schutting uit groeien, dan kan men beter er een struik- vorm of hoogstam van laten groeien. Hebben we de plaats der leiplant be paald, dan kiest men de onderstam. (Aan leiboomen kan men mooiere vruchten kweeken, en ook soorten, die op een vrijen boomvorm niet, of slecht groeien.) Daarna moet men bij een vertrouwd' kweeken een goede keuze doen, want vele vruchten willen als leiplant niet groeien, terwijl andere juist op een leiplant moe ten zijn. Het kweeken gaat het best op geocu leerde stammen. Het oog wil ook wat hebben en daarom wordt er in het buiten land op gelet, dat de takken zoo regel matig mogelijk uit den stam ontspringen. Het mesten moet met 't oog, èn op de vruchten, èn op den vorm, oordeelkundig geschieden. Tijdens den groei moet men letten op de schadelijke insecten, daar deze bij hoopen de warmte van muur cn leiplant zoeken. Fraaie lichtbeelden verduidelijkten flc voordracht. Centrale Vereeniging1 voor Sc hooi- e n Werk tu injen. In de Donderdag gehouddn vergadering dezer vereeniging werd door den Secretaris me degedeeld, dat zijn toegetreden verschil lende lichamen en vereenigingen, als mede de gemeenten Utrecht en Bloji- mendaal. In (verband met <]eu uitslag van de prijsvraag voor een model-sohoolwcrk- tuin, werd medegedeeld, .dat het in de bedoeling ligt om den ontwerper van liet bekroonde plan „Natura Docet" van den tieer G. .G-. Bleeker, tuin-architeot te Bloemendaal, wanneer de Vereeniging daartoe financieel in staat is, uit te noö- digen de leiding der uitvoering van hét plan op zich te nemen. In samenwerking met de licercn E. Th. Witte, LeidenJad. P. Thijsse, Bloemendaal; J. J. G(. Verste gen, Volp, werd door den secretaris een handleiding samengesteld overhet nut, de aanleg, en het. onderhoud van school- werktuinen met foto's en plannen. Dit werk is thans ter perse. De bedoeling is om den eersten boom- plantdag met schoolkinderen in dit voor jaar' te Zeist te houden op het landgoed der N. V. de Scharwfjder bosschen. Voorts is in samenwerking met den A. N. W. Bi en de Ned, Heide Maatschappij door de vereeniging het initiatief genomen om te komen tot den aanleg van vredes- alloeën in de verschillende provinciën. Waar de naam der gemeente Bloemen daal toch al zoo vaak in dit jaarverslag voorkomt., mogen wij er misschien ook wel aan herinneren, dat reeds in „Het Bloem eiiclaalsch Weekblad" propaganda, werd gemaakt voor de idee eener vret desallee. Een vreugdevol bericht. Het Huis te Bloemendaal met bijbehoorende gronden, is door de gemeente voor 119.200,ge kocht. Het daartoe noodige raadsbesluit is in stilte genomen en gelukkig goed ge heim gebleven. B. en W. hebben hier dus niet, zooals in Haarlem wel eens gebeurd is te laat en ook niet op eigen risico gehan deld. Rijwielen voor de politie. Onlangs werd er in den Raad van Bloemendaal aanmerking op gemaakt, dat voor kleeding van een politie-agent eenige honderden guldens waren uitgetrokken. Het was de heer Laan, die de vraag stelde of zoo dure uitrusting wel noodig en gewettigd was, ter wijl de heer De Roo van Alderwerelt de aandacht vestigde op goedkoope officieren mantels. Waar ons politiecorps steeds wordt uit gebreid en de lijst van diefstallen en in braken steeds aangroeit, valt ook te reke nen op versterking van den politie-stal. In onze zoo uitgebreide gemeente is voor den politieman een rijwiel onontbeerlijk. Dies hebben wij vele rijwielen noodig en de rijwielen zijn duur. Wellicht kan het daarom zijn nut hebben te wijzen op het voorbeeld van Zandvoort, waar de Raad besloten heeft gebruik te maken van eene aanbieding van het Rijk. Dit stelt voor gemeentebesturen ten dien» ste van de politie tegen een prijs van 40,— tot 60,per stuk beschikbaar rijwielen, die overcompleet zijn geworden bij de artillerie-inrichtingen te Delft. Waarom zou ook Bloemendaal niet eens van zoo'n koopje profiteeren? inbraak. ln de afgeioopen week is tweemaal in het Provinciaal Ziekenhuis in- - gebroken. Lr werd een aantal kisten zeep ontvreemd. Vier verdachte personen uit Santpoort zijn aangehouden. Op de oproepingen voor een twiniigtal plaatsen aan liet Provinciaal Ziekenhuis, hebben ongeveer 2000 personen gesollici teerd; op die voor agent van politie te Bloemendaal meldden er zich een dertig tal aan. Maandagavond toen de goederentrein om 9.41 uur van Bloemendaal naar Haarlem vertrok, sprong op het laatste oogenibik iemand nog op de treeplank. De kerel heeft onderweg een waggon geopend en bij aan komst aan het goederen-station te Haar lem bleken uit dezen wagen drie nieuwe rijwielen en een kist cacao verdwenen te zijn. Deze goederen zijn vermoedelijk door dien persoon, terwijl de trein rijdende was, daaruit geworpen. Dinsdagmorgen is door een burger langs de spoorlijn ter hoogte van de Brouwersvaart te Haarlem een nieuw rijwiel gevonden, dat blijkbaar door den dief niet is teruggevonden. X Donderdagavond vergaderde de Bloe- mendaalsche vereeniging voor Volkstuinen in café Jongkees, te Overveen. Bij de opening der vergadering sprak de voor zitter er zijn blijdschap over uit, dat ook een der donateurs, de heer Cr. W. van Uzendijk, de vergadering bijwoonde, zeker een groot bewijs van belangstelling in het doel der vereeniging. Hierna wenschte de voorzitter den heer J. G. van Kessel geluk met het herstel zijner gezondheid, waarna werd overgegaan tot het voorlezen der no tulen der vorige vergadering, welke onge wijzigd werden goedgekeurd. Alle tuintjes zijn thans bijna uitgegeven, de toegangswegen in orde, zoodat een ie der zeer gemakkelijk zijn tuintje kan vin den. Dit in orde maken en verdeden der gronden heeft veel moeite gekost, waarom de voorzitter dan ook de commissie die daarmede belast was, den dank der veree niging overbracht. Hierna wordt overgegaan tot liet voor lezen der verschillende aanbiedingen voor aardappelen, stokken en gereedschappen, terwijl besloten werd in de pauze gelegen heid te geven, zich voor de verschillende benoodigdheden op te geven. Bij de behandeling der gereedschappen stelde de heer Van Kessel nog voor, voor rekening der vereeniging eenige gereed schappen aan te schaffen en deze voor de leden beschikbaar te stellen. Het bestuur had ook reeds hieraan gedacht, maar was op verschillende bezwaren gestuit, waar om besloten werd dit voorstel nog eens op een bestuursvergadering te behandelen. Tot commissarissen voor de verschillen de tuinen werden benoemd de heeren: Schipper en Donkervoort, Van Beem en De Graaf, Handgraaf en Hoogestein. Koele- meijer en Bremer. Hierna werd gelegenheid gegeven ver schillende vragen te stellen, welke alle werden beantwoord, waarna de vergadering te ongeveer halfelf door den voorzitter werd gesloten. X Voor het examen nuttige handwerken, zijn o. m. geslaagd de damesJ. Gros, te Overveen en C. T. Schoorl te Bloemendaal. X De ambtenaarswoningen aan de Ram pelaan naderen thans hunne voltooiing. Ongeveer half April zullen zij gereed zijn, zoodat ze vermoedelijk begin Mei kunnen worden betrokken. Door de politie te Aerdenhout zijn twee personen aangehouden, woonachtig te Zandvoort, die een kar met brandhout ver voerden, hetgeen te Aerdenhout ontvreemd bleek te zijn. Prov. Staten Noord-Holland. De Com missaris der Koningin heeft aan de leden der Staten medegedeeld, dat hij aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het ver zoek heeft gedaan, te bevorderen, dat hem door de- Koningin machtiging worde ver leend tot het bijeenroepen van de Staten in buitengewone zitting op Dinsdag 25 de zer, ter behandeling o. m. van een voorstel tot vaststelling van een suppletoire begroo ting van het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort, dienst 1919. Extra-voedsel voor zieken en zwakken moet worden aangevraagd vóór 15 Maart aan het Levensmiddelenbedrijf te Over veen. De IJsclub Bloemendaal vergadert Don derdag ten 754 uur in „Rusthoek". De Rampenlaan. Heeft de Rampen laan lang moeten wachten op de verlossing uit haar rampzaligen toestand, thans is spoedig grondige verbetering te wachten. De voor hare bestrating benoodigde klin kers zijn reeds aangekomen. Ook zal zij ongeveer 1.M. verbreed worden. Compensatie. De gemeenten spelen mogendheidje. Heeft men hooren gewagen van compensa- tiën aan het oosten van ons land voor wat men van ons zuidelijk deel zou willen ver vreemden, ook tegenover de annexionisti- sche bedoelingen ten opzichte van Bloemen daal worden compensatiën te berde ge bracht. Zoo lazen wij. dat, waar te Benne- broek het vraagstuk der annexatie weer opduikt door het aanstaand vertrek naar Hoog-Keppel van den (reeds zijn ontslag gevraagd hebbenden) Burgemeester jhr. mr. L. A. van Schuylenburch, de meeste inge zetenen „haken" naar een besluit van Ge deputeerde Staten, als deze in de buurt toch aan grensregelingen toe zijn, waarbij Ben- nebroek bij een Zuid-Bloemendaal (of bij een nieuw-Heemstede) worde gevoegd. Het Roode Kruis-systeem dus Bewuste amputatie met bijlevering al vast van een kunst-arm Het „Handelsblad" heeft, toen er sprake was van Nederland aan te bieden vergoe ding voor wat het mogelijk aan België zou moeten afstaan, met evenveel dédain die vergoeding van de hand gewezen als het zich met kracht verzette tegen de ver vreemdingsplannen van een deel van den nationalen bodem. Zal Bloemendaal zich nu ook haasten, hooghartig gebiedsvermeerdering af te wij zen, gelijk het zich krachtig tegen vermin king verzet heeft? Wie duidelijk doet uitkomen, dat hij zijns naasten goed niet begeert, heeft meer recht op eerbied voor wat het zijne is. Jhr. van Schuylenburch, door den Ben- nebroekschen correspondent van de „Stads- Editie" ondervraagd, heeft als zijne per soonlijke meening te kennen gegeven, dat de beste oplossing zou zijn, zoo Vogelen zang van Bloemendaal aan Bennebroek overging en van Heemstede de Manpads laan. Annexatie dus nu weer van dien kant Wij meenen: geen annexatie geen com pensatie. Vordering. De Burgemeester der ge meente Bloemendaal verlangt van de in woners eene opgave van het aantal paar den, runderen, schapen en varkens, waar over zij als houder daadwerkelijk het be heer voerden op 5 Maart 1919. Hij, die opzettelijk aan deze vordering niet voldoet of opzettelijk eene onjuiste op gave doet, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste 10.000,terwijl eene hechtenis van ten hoogste zes maanden or geldboete van ten hoogste 6000,— kan worden opgelegd, indien het niet-voldoen aan de vordering of het doen van eene on juiste opgave aan schuld te wijten is. Het vee, waaromtrent de opgave werd gevraagd, kan bij veroordeeling verbeurd worden verklaard. Brandstoffen. De laatste verstrekking van brandstoffen-bons voor het minimum- rantsoen zal plaats vnden op 12 Maart: te Bloemendaal in het gebouw van Openbare Werken van 94 uur; te Aerdenhout ten huize van den agent Smits van 92 uur; te Overveen in hotel 't Raadhuis van 94 uur; te Bennebroek (voor Vogelenzang) in het Raadhuis aldaar van 93 uur. De verstrekking zal bestaan uit een bon voor één halve eenheid brandstof tegen goedkoopen prijs, welke bon alleen zal wor den uitgereikt op vertoon der grijze brand- stoffenkaart. De grijze brandstoffenkaart moet goed bewaard blijven, daar zij nog moet dienen voor het verkrijgen van andere kaarten of bons. Broodkaarten en melkkaarten zullen worden uitgereikt: voor Bloemendaal en Prov. Ziekenhuis in café „Rusthoek" op Woensdag 12 Maart van 912 en van 1—3 uur; voor Overveen in het Distributiegebouw op Donderdag 13 Maart van 912 en van 24 uur; voor Aerdenhout ten huize van den agent A. M. Smits, Schulpweg 6. op Donderdag 13 Maart van 9—12 uur; voor Vogelenzang ten huize van W. Lo- kerse op Donderdag 13 Maart van 92 uur. Per persoon zal uitgereikt worden: 4 broodkaarten en 1 melkkaart. Rantsoeneeringskaart medebrengen. Het Levensmiddelenbureau zal Donder dag 13 Maart, in verband met de uitreiking van melk- en broodkaarten, voor andere zaken gesloten zijn. is weder overal verkrijgbaar. 70 cent per vierkante glazen flacon.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2