ALGEMEEN WEEKBLAD VIcMadi(|ti eidsavonden, Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING UITGAAN. CINEMA PALACE PROGRAMMA ten bate van het jtationaal Zeemansfonds, i BIOSCOOP-VOORSTELLING. „MEN KAN NOOIT WETEN" ZATERDAG 15 MAART 1919 No 11. Het Bloemendoaluh Weekblad. Prijs per jaar *.- Prijs per uuninier 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Gestort Kapitaal f 4,050.000. Reserve ca. f 850.000. Verstrekt DEPOSITO-BEWIJZEN met half jaarlijksche coupons: VOOR EEN JAAR VAST. 4 MET I JAAR OPZEGGING. 4A Na opzegging 1/2 a Advertentiën 25 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. GEMEENTERAAD. Vergadering van Donderdag 13 Maart 1919. Met goede voornemens geplaveid is een weg, dien wij in verstoordheid wel eens iemand aanbevelen om te loopen zonder dat hij daaraan ooit gevolg geeft. De weg naar zee ware te plaveien met al het papier, dat er over is volgeschre ven, te beklinkeren met al de (verstarde) woorden, die er zijn over vuil gemaakt, te Maar: „einde goed al goed" zeggen wij den heer Bijvoet na, die een goed gemeend, maar slecht begrepen speechje hield. Tot de Regeering toe is er aan te pas gekomen. Verleden week confereerden ge meentebestuurderen van Zandvoort en Bloe- mendaal met minister Heemskerk, die nog eens terdege toonde meer te zijn dan een jolig Christen. We weten nu allemaal wel, dat de gemeentebesturen van Zandvoort en Bloemendaal meer dan eenZeeweg van elkander afstonden. Maar in die eene bijeenkomst heeft de jolige Excellentie ze allemaal aan de vredespijp laten trekken. Het gevolg was een spoedvergadering van den Zandvoortschen Raad, een spoedbesluit van dat college, een spoedbrief namens dat college endeze spoedeischende verga dering van den Raad van Bloemendaal. Hij was pas tegen 2 uur bijeengeroepen, maar een half uur tevoren zaten de kop stukken er al en toen het vulgus werd toe gelaten, zag het niet aJJeen een rijk met Zeeweg-platen versierde Raadszaal, maar hoorde ook een geroes en gezoem door die heiligen Hallen ruischen alsof de Zandvoort- schc wind zoo regelrecht door de vensters was binnengekomen. Ja, de arme, die dezen tempel der wijsheid door zijne tegenwoor digheid ontwijdde, proefde het zout, dat, beter dan het Attische, het verhemelte streelt. Aanwezig waren alle leden op den heer C. D. van der Vliet na, die, zooals we uit de dagbladen weten, ziek te Amsterdam ligt, waar hij in de Groote Club verpleegd wordt. Het moet in de hoofdstad er wel raar uitzien met de gelegenheden tot zie kenverpleging, als patiënten hun toevlucht zoeken op den hoek der Kalverstraat. Maar, hoe dit zij, het doet ons genoegen, te kunnen vermelden,dat de toestand van dezen patient gunstig schijnt te mogen worden genoemd. Heeft de Voorzitter van den Raad, Jhr. A. Bas Backer, geruimen tijd de plaats naast zijne rechterhand ledig moeten zien, heden was die plaats wederom bezet door den wethouder A. Koolhoven, die, terug van zijn buitenlandsche reis, zich terdege het stof van de voeten bleek te hebben af geschud. Hij zag er jonger uit dan ooit. had den schijn van naar de 50 te zijn terugge- loopen. Het zullen ongetwijfeld ernstige zaken zijn geweest, die hem geroepen heb ben naar het lucide Albion, maar van dien ernst droeg hij de sporen niet op zijn ge bruind gelaat. De Voorzitter opende de vergadering en stelde aan de orde de ingekomen stukken. Dankbetuiging. Schrijven van de Regelingscommissie van de Groote Keuring en Voorjaarsten toonstelling van de Nederiandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, houdende dankbetuiging voor de zeer ge waardeerde schenking van een gouden medaille ten bate der tentoonstelling. Voor kennisgeving aangenomen. Mr. Jacometti gaat op reis. Schrijven van mr. A. W. Jacometti, die, in verband met een binnen betrekkelijk kor ten tijd te aanvaarden reis naar het buiten land, eervol ontslag verzoekt als lid te vens voorzitter der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager en Middelbaar Onderwijs. De Voorzitter zegt, dat hij en de Raad met leedwezen van dit verzoek kennis na men. Spreker stelt voor het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te ver- leenen. Hiertoe wordt onder applaus besloten. Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Voorstel van B. en W. om de heeren H. Hoekstra, J. van Snippenberg, K. Tin- holt, G. de Groot en A. IJzerman, die in deze maand moeten aftreden, opnieuw te benoemen tot leden der commissie tot We ring van Schoolverzuim. De aftredenden worden herbenoemd. De Kopjes-school. Verslag van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs over de Bi- zondere Hoogere Burgerschool voor Meis jes. Het verslag, dat als aantal leerlingen 101 noemt, constateert, dat op deze school al het mogelijke gedaan wordt voor de ont wikkeling der leerlingen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De moderne werkweek. Adres van de besturen van verschillende vakbonden, houdende verzoek om te willen bevorderen, dat bij werken, uitgevoerd in eigen beheer, of in de bestekken van door de Gemeente aan te besteden werken be paald wordt, dat voor bedoelde werken o.m. ook de navolgende regelingen zullen gel den: 1". dat niet langer wordt gewerkt dan acht uren per etmaal; 2°. dat des Zaterdags de werkdag ein digt om 12 uur 's middags; 3°. dat voor elke vakgroep een zooda nige loonstandaard worde bepaald, dat bij een 45-urige werkweek, geen lager inko men wordt verkregen dan de betrokken arbeiders in het particuliere bedrijf verdie nen, indien daarvoor nog een langere werkweek dan 45 uur bestaat. B. en W. stellen voor het adres om advies in hunne handen te stellen. Aldus word besloten. De verlanglijst der politieagenten. Adres van het Bestuur van de afdeeling „Kring Haarlem" van den Alg. Bond van Politiepersoneel, houdende verzoek om te willen besluiten tot vaststelling van: 1°. den achturigen arbeidsdag voor het politieagenten-personeel, door invoering van liet zuiver drieploegensteisel met ten hoog ste 8 uren onafgebroken dienst per etmaal, uitgezonderd de z.g. wisseldagen der ploe gen en met een arbeidstijd van ten hoog ste 47 uren per week; 2°. één vrijen dag na elke 5 dagen dienst met behoud van één vrijen Zondag om de drie weken; 3°. een verlo.ftijd /an 14 dagen per jaar, waarbij ten minste twee Zondagen mogen zijn en hierbij een gratificatie of vacantic- premie toe te kennen van 25,per jaar. 4°. dat voor extra diensturen aan hen een vergoeding wordt toegekend van liet deel der jaarwedde, berekend naar een weekloon, voor uren bij dag en hetV«7 deel der jaarwedde, berekenu naar een week loon, verhoogd met 50% voor uren bij nacht, en dat hierbij als uren bij dag wor den beschouwd de uren tusschen v.m. 6 uur en n.m. 10 uur en ais uren bij nacht de uren tusschen n.m. 10 uur en v.m. 6 uur; 5°. dat de vergoeding, welke thans wordt toegekend voor het gemis van een vrijen dag, met 100% wordt verhoogd, in dien die vrije dag een Zondag of een alge meen erkende christelijke feestdag is. B. en W. stellen voor dit adres met bij- behoorende stukken in hunne handen te stellen oro advies. Aldus wordt besloten. De overgang aan de Kleverlaan wordt niet verbreed. Schrijven van de H. IJ. S. M„ houdende bericht, dat zij ook thans nog bereid is mede te werken tot het tot stand komen eener verbreeding der spoorwegovergang aan de Kleverlaan met dien verstande dat de door de Gemeente aangeboden bedragen van 1180,en 1075,worden verhoogd tot 2210,en 1870,Er wordt daar bij uitdrukkelijk op gewezen, dat het bedrag van aanleg ad 2210,zonder eenige ver bintenis wordt opgegeven en dat, in verband met de sterke schommelingen, waaraan in de huidige omstandigheden de prijzen van bijna alle grondstoffen zijn onderworpen, de mogelijkheid groot is, dat t. z. t. blijkt, dat de werkelijke kosten niet onbelangrijk af wijken van deze raming. De heer Laan zegt zich hier heelemaal niet mede te kunnen vereenigen. Hij was al tegen de verbreeding, toen die f 2200,moest kosten, maar nu die kosten 4000,zullen bedragen, zal hij zeker tegen stemmen. Spreker denkt er niet aan om door dik en dun met de H. IJ. S. M. mede te gaan. 't Moge dan al een verbetering zijn. zij is er niet eene, die opweegt tegen de kosten. De Voorzitter begint met de billijkheid van het verlangen der H. IJ. S. M. aan te toonen, maar zegt, nadat er nog wat debat is gevolgd, wel te bemerken, dat de Raad het te duur vindt „zelfs de heer Kool hoven" (die dit beaamt). Dus wil hij deze zaak maar liever in portefeuille houden. Er gaan echter stemmen op. die er aan her inneren, dat de Raad in zijne zitting van 19 Dec. 1918 reeds f 2800— voor de verbree ding heeft toegestaan, zoodat het nu wel noodig is te doen blijken, dat men de ge vraagde sommen niet wil toestaan. Na wat heen-en-weer-gepraat, stelt de Voorzitter voor de zaak voorloopig uit te stellen, welk voorstel met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. 't Huis te Bloemendaal. Aan de orde is een voorstel van B. en W. om, overwegende, dat de hofstede ,,'t Huis te Bloemendaal" met bijbehoorende landerij en, groot 6.68.75 H.A. te koop is voor de som van 128600, in aanmerking nemende dat het in het belang der Gemeente moet worden geacht om voornoemde eigendommen, welke prachtig gelegen en rijk aan natuurschoon zijn, aan te koopen, opdat de omgeving in de toekomst niet ontsierd worde door on oordeelkundige bebouwing; overwegende, dat het voor de Gemeente van groote waarde is, dat de sportterreinen, deel uitmakende van voormelde gronden, behouden blijven; overwegende, dat zonder het natuur schoon te schaden een gedeelte van be doelde bezitting als bouwterrein kan worden verkocht, waardoor de kosten van aankoop op den duur geheel of voor een groot ge deelte worden gedekt; enz., enz.; te besluiten van Jhr. F. Teding van Berk hout en consorten voor de som van 128600.— aan te koopen de hofstede ,,'t Huis te Bloemendaal" met de daarbij be- hoorende landerijen, groot 6.68.75 H.A. Dit voorstel wordt goedgekeurd met alge meene stemmen. De heer Laan vond gelegenheid te doen uitkomen, dat het belangrijke verschil tus schen koopprijs en kostprijs voortvloeit uit transportkosten, plokjes e. d. (de lezer weet wel, dat de Raad reeds tot aankoop besloten had, maar dit openbare besluit toch nog had te nemen om te voldoen aan de Wet. Gemeenten kunnen nu eenmaal niet anders koopen dan na geheime besluiten. Anders waren zij nog duurder uit dan nu liet geval Directies van Tooneelgezelicbappen, Bioscope-Theaters e. d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Groote Houtstraat 113 Haarlem van 14 tot 21 Maart. L DE BLOEMSTAD ERFURT. Natuuropname. 2. RIGADIN EN DE MARKIEZIN DE POMPADOUR. Comedie in 1 afd. 3. DAWN. (Dageraad). Filmdrama in 5 afd. Naar den beroemden roman van RIDER HAGGARD. 4. Optreden van den welbekenden humorist EDUARD KAPPER. Met geheel nieuw repertoir. 6. SELECT-RESTAURANT (Komische lilm in 1 afd.) In de hoofdrol de bekende acteur „HIJ". 6 TROPENKOORTS. Klucht in 1 afd. Deze week alleen Zaterdag Matinée, aangezien Woensdagmiddag onze zaal voor een besloten gezelschap gereserveerd is. Onze geachte bezoekers, gaat dus Zaterdagmiddag liet pro gramma z en. (Nederiandsche Slachtoffers van den Oorlog). 24 Maart a.s. Sociëteit „Vereeniging" Entree f 0,50. w 28 Maart a.s. Stads schouwburg. Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel." van SHAW. Plaatsen: f 4,—, f3,en f 2,— is. Aan dezen koop is aan plokjes toch nog eenige duizenden verdiend.) Een gemeentelijk grondbedrijf. De heer De Roo van Alderwerelt acht, nu dit besluit gevallen is, ook met het oog op verdere koopen, die de Gemeente mocht willen doen (en met de koopen, die zij ge daan heeft), den tijd gekomen om de instel ling te overwegen van een gemeentelijk grondbedrijf. De Voorzitter zegt overweging van dit denkbeeld toe. Aan de orde wordt gesteld een adres van den heer E. F. Blase, die verzoekt een aeh- terafgelegen gedeelte van den „door de Gemeente te koopen" grond te mogen over nemen voor den kostprijs ad 120Ö0, verhoogd met de daarop vallende kosten. De heer De Roo van Alderwerelt zou het praematuur vinden, nu op dit verzoek in te gaan. De Voorzitter zou het ook wel een beetje gevaarlijk vinden. Er gaan stemmen op om deze zaak in handen te stellen van 3e Commissie van Bijstand, welke zal worden in het leven geroepen om in het beheer van het gemeen telijk grondbedrijf van advies te dienen. In dien geest wordt besloten. De Zeeweg. Aan de orde is een voorstel van B. en W. om, overwegende, dat ten aanzien van den aanleg van den Zeeweg op het gebied der Gemeente Zandvoort thans, blijkens de be sluiten van den Raad dier Gemeente dd. 10 Maart 1919, aannemelijke voorwaarden zijn gesteld, terwijl ook met de Zandvoortsche Terrein- en Hotel-Maatschappij, over wier terreinen de weg over een lengte van 820

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1