De laatste dagen houdt zich in de omge ving van het Provinciaal Ziekenhuis een man op, die met minder goede bedoelingen kinderen aanspreekt. De politie moet maar eens goed opletten. De boelies aan het werk. Maandag avond zijn dieven in de garage van den heer Laan aan den Lagen Duiu-en-Daai- schenweg op bezoek geweest en hebben zes autobinnenbanden en een heerenrijwiel ontvreemd. Bij den heer Huyser aan den Parkweg is een damesrijwiel gekaapt. Bij den heer R. aan den Zijlweg is een rijwiel gestolen. Door de gemeente zijn van het Rijk in de constructiewerkplaats te Del it 30 rijwie len aangekocht voor 65,— per stuk! Air. Jacometti zal, naar wij vernemen, Bloemendaal althans voorloopigver laten. Hij gaat een reis naar Indië on dernemen. Tot stationschef te Overveen is be noemd de heer W. Q. J. Meulman, com mies H. IJ. S. M. te Alkmaar. Wat wij in ons vorig nummer berichtten, schijnt nu bewaarheid: den burgemeester is door de erven Van der Vliet zijn woning in Overveen opgezegd. Jhr. Bas Backer heeft nu het huis van den heer Van der Breggen aan den Midden Duin-en-Daal- scheweg gekocht. Wij vernemen, dat hij het tegen 1 Augustus e.k. reeds zal betrek ken. Huisvlijt. Zondag 23 Maart a.s., van 23K uur zullen de dezen winter op de Huisvlijt-cursussen van den Volksbond ver vaardigde voorwerpen ter bezichtiging wor den gesteld in een der lokalen der Bioe- mendaalsche Schoolvereeniging. park Duin en Daal. De Zeeweg. Wij deelden in ons vorig nummer mede, dat op 28 Maart a.s. de werken voor den Zeeweg zullen worden aanbesteed. Deze werken omvatten het ophoogen en afgraven van een weg van Overveen naar Zandvoort met de daar mede in verband staande werken. Het bestaat o. m. uit het afgraven en op hoogen, waarvoor verzet moet worden 193.995 MJ zand, het maken van 475.000 M helmbeplanting, het maken van 56.200 M. bandzoden, het maken van 41 M. riool en het verplaatsen van 270 M. rasterwerk. Het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoaort. Gedeputeerde Staten bieden ter vast stelling aan de eerste suppletoire begroo ting van ontvangsten en uitgaven van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort,, dienstjaar 1919, tot een bedrag van 108.850,voor de werken aan het nieu were gedeelte van het ziekenhuis, in ver band met de inrichting daarvan tot Sana toriumgedeelte. O. a. moet de voormalige celien-afdeeling omgebouwd worden in de vrouwen- en mannen-afdeeling hetgeen 60.000,— zal vorderen en overgegaan worden tot den aanbouw van een dagver blijf met serre en versterking der verwar ming van de slaapzalen in de vrouwen- en mannen-afdeeling, hetgeen 44.200,— zal kosten. Uitbreiding van het P. E. N.-gebouw te Bloemendaal. Voor de uitbreidingswer ken van 't Prov. Electriciteitsbedrijf vra gen Gedeputeerde Staten een crediet van 48.000,waarvoor een eerste supple toire begrooting wordt ingediend. Het be drag is noodig voor de uitbreiding van het Administratiegebouw van het bedrijf te Bloemendaal, hetgeen verkregen zal worden door een verdieping te bouwen op een der vleugels naar het bestaande gebouw. Tuinbouw en Plantkunde. Woensdag avond was de groote zaal van hotel „Vree burg'' eivol. En de velen, die geweest zijn, zullen zich hun gang daarheen niet hebben beklaagd. De actieve afdeeling Bloemendaal-Velsen der Ned, Mij. voor tuinbouw en plantkunde had daar een voor ieder toegankelijke pro- paganda-vergadering georganiseerd. De heer J. H. F. de Roos van Amster dam hield een voordracht over de groote keuring te Amsterdam, aldaar in 't najaar van 1918 gehouden. Aan de hand van licht beelden leidde spreker de aanwezigen door de zalen en tuinen van het concertgebouw, om te doen zien de kerncollecties planten, bloemen en fruit, welke daar geweest zijn. Duidelijk werd uiteengezet, met welk een onverstoorbaren ijver gewerkt moet worden door hen, die de leiding en voorbereiding van zulk een groote keuring hebben. Zeer interessant was de film, welke daar na werd vertoond, als reclame voor de groote keuring, in April a.s. te Haarlem te houden. Voor hen, die belang stellen in het mooie leven der planten, was veel te genieten en te leeren van verschillende films, die in eenige minuten het ontluiken der schoone bloemen deden aanschouwen. Interessant en komisch tevens waren de langzaam opgenomen bewegingen van ver schillende dieren. Ter afwisseling werden eenige komische films vertoond. De afdeeling heeft door dezen avond velen aan haar verplicht, wat naar wi] hopen zal blijken uit verschillende nieu we leden. Veiling „Kennemerheuvel"Vrijdag had in hotel „Vreeburg" ten overstaan van notaris Wilkens c.s. de inzet en hooging plaats van „Kennemerheuvel", tot een be drag van 147.300, De toeslag is bepaald op 26 Maart De afd. Bloemendaal van „Het Witte Kruis" vergadert Woensdag a.s. 's avonds 8 uur in hotel „Vanouds het Raadhuis". Te Bloemendaal wordt terecht geijverd voor een tram-wachthuisje voor den Stads schouwburg. Wij bevelen dit denkbeeld warm aan. Het wachten na afloop der voor stellingen zal er wat minder onpleizierig door worden. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waaraan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de le helft der maand Maart 1919: Mile. M. Blauw, Den Haag; P. I. Inter nationale, Praag: Miss Sharman, London; T. R. Kirckpatrick, Scheveningen. Uit het p o li t i e-r a p p o r t. Gevonden en terug te bekomen bij: J. van der Steeg, Gen. Joubertstraat 57, Haarlem, een groen lederen portefeuille met inhoud; restaurant „Rusthoek" Bloemen daal, een zwarte handmof; Hilbrands, Bloe- mendaalscheweg 81, Bloemendaal, een ge brand zilveren manchetknoop; Gebr. Ver duin, Korte Kleverlaan, Bloemendaal, een gouden broche; A. Doorn, Joh. Verhulst- weg 13, Bloemendaal, een portemonnaie E. van Reenen Dompvloedslaan 3. Over veen, drie koperen gewichten; wed. Schu macher, Kleverlaan 85, Bloemendaal, een nikkelen zakmesje; aan het bureau van po litie te Overveen, een vulpen, een bri in handmofje; een schoen; een riem. Verloren: een brocheeen pakjeeen eikenhouten stoel; een gouden dameshor loge een handschoeneen huissleuteleen zadeldiek; een gouden armband. UURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 14 Maart tot en met Don derdag 20 Maart. Geboren: z. van Planting en J. Smit; z. van H. A. Middelkoop en A. S. Koelewijn; d. van B. Lieneman en J. Hoo- gendijk. Ondertrouwd: P. C. Bonk en W. Blankevoort. Getrouwd: H. Nieuwenhuijs en C. de Wilde. Overleden: J. J. Schutte, 72 j. Overleden in het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort: M. W. L. Olk, 28 j.; W. Beaufort, 41 j.; H. Bernhard, 64 j.; P. van 't Veer, 47 j.; H. Meijer, 46 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. üroote Voorjaarskeuring en Bloementen toonstelling op 2429 April. Hebben wij voor eenigen tijd geleden reeds medege deeld, dat het waarborgfonds voor deze tentoonstelling ruim volteekend was, thans kunnen wij melden dat er bijna a 2100, aan medaille's en geldprijzen is beschik baar gesteld, waaronder verschillende gou den en eere-medailles. 't Is te wenschen dat ook de bloembol len op dien tijd bloeien; dan zullen er een massa bezoekers naar de bloemenstad op trekken. 50-jarig jubileum openbare Handelsschool. Op 3 April a.s. zullen oud-leerlingen en leerlingen der openbare Handelsschool te Amsterdam een voorstelling geven in den schouwburg Jansweg. De voorstelling heeft plaats ter gelegenheid van het 50-jarig be staan der O. H. S. te Amsterdam, en de baten zijn voor het Mary-Eleischmannfonds voor kraamvrouwen en zieken van gemobi- liseerden en gedemobiliseerden. Voor ver dere bizonderheden zie men de advertentie. Donderdagavond hield prof. Kohnstamm te Amsterdam een door de studenten zeer toegejuichte rede over de roeping der uni versiteiten. Men leze haar in de dagbladen. Wij vermelden dit alleen om de strekking der rede te kenschetsen; deze komt neer op wat wij in Haarlem e. o. noemende Amersfoortsche methode. De kracht en het voorbeeld, reeds ruim 3 jaar van de Inter nationale School voor wijsbegeerte te Amersfoort uitgaande, werkt door. Kome er nu verband tusschen de universiteiten en deze school. LETTEREN EN KUNST. Het Teekencollege Kunst zij ons Doel" heeft een tentoonstelling van werk der leden ingericht in het gebouw „Zang en Vriendschap" aan de Jansstraat te Haar lem. De tentoonstelling is geopend tot en met Zondag 23 Maart van 10 tot 5 uur. Lezingen comité Dr. Bierens de Haan. Woensdagavond werd in de bovenzaal van „De Kroon", te Haarlem, de vierde en laat ste voordracht over kunst gehouden der reeks, door het comité dr. Bierens de Haan dezen winter gegeven. Het was thans de heef K. de Bazel, die sprak over„De verschillende factoren, die het karakter van een kunstwerk bepalen en stijl doen ontstaan." Voordat spreker de verschillende onder - deelen van zijn onderwerp behandelde, zei hij ongeveer het volgende: Als iemand scheppingsdrang in zich voelt, werkt de inspiratie op dien drang als de zon op het zaad in de aarde. Om een denkbeeld tot vorm te brengen, dienen bij den kunste naar verstand en gevoel harmonisch samen te werken, om een volmaakt kunstwerk te scheppen. Hoe zoo'n kunstwerk ontstaat en wat de kunstenaar daarbij in het oog dient te houden, werd daarna door den spreker behandeld, waarbij hij vooral het oog had op bouwwerken met architectonische schoonheid. De vorm van het kunstwerk dient in overeenstemming te zijn met het doel ervan en tevens moeten de onderdee- len te zamen een harmonie vertoonen. Maat, rhythme, symmetrie en verhouding vormen het karakter, den stijl van het kunstwerk. Deze vier elementen te vinden, is juist de groote moeilijkheid voor den kunstenaar. Een wetenschappelijke formu le bestaat hiervoor niet. Vandaar de ver warring op kunstgebied, welke den laatsten tijd vooral ontstaan is. Fraaie lichtbeelden verduidelijkten de be langwekkende voordracht. TOONEEL. „Asschepoetster". Zondag a.s. des na middags ten 2 uur, zal in den Stadsschouw burg te Haarlem, onder leiding van mevr. N. C. HopmanKwast een matiné gege ven worden. Opgevoerd wordt „Assche- poester", operette-sprookje in vier bedrij ven. Aan instudeering en monteering is, zooals gewoonlijk, alle zorg besteed. Ac- compagnateur Gérard Hopman. Weder een allergenoeglijkste middag voor de kinderen in uitzicht. Ouders, stuurt uwe kinderen er henen; wij weten bij er varing, hoe zij van deze opvoeringen ge nieten. Het zijn de „groote opera's" voor onze jeugd. Stadsschouwburg. Zondag 1.1. was het gezelschap van Heijermans te Haarlem met Broadhurst's tooneelspel „Gekocht en be taald". Het stuk is bekend. De goede hoe danigheden werden te dezer plaatse reeds eerder in het licht gesteld. Gaarne brengen wij hier ook hulde aan de spelers, Lobo, Jaap van der Poll en De Windt, en de speelsters Greta Lobo, Marie Meunier en Willy von Saher, die zich alle goed van hun taak kweten, en van het publiek een verdiende warme belangstelling en, aan het eind, een krachtig applaus verwierven. Stadsschouwburg. Vrijdag werd Heij- erman's stuk „De wijze Kater" opgevoerd. Het succes was zeer groot, en welverdiend. VOLKSGEZONDHEID. Vlektyphus. Over dit onderwerp, waar in thans een ieder belangstelt, schrijft het blad ,,De Gezondheid" het volgende: Uit de verschillende dagbladen hebben de lezers reeds vernomen, dat in verschil lende plaatsen van ons land vlektyphus heerschende is, en hoe deze vreeselijke ziekte zich voordoet. We willen daarom hier geen groot relaas opstellen, maar in het kort een duidelijk beeld geven van haar ontstaan en haar optreden. Laten we beginnen met te zeggen, dat de vlektyphus (typhus exanthematicus) met buiktyphus (febris abdominalis) niets ge meen heeft. De vlektyphus is een besmettelijke ziek te, die acuut optreedt en veroorzaakt wordt door ongedierte, hoofdzakelijk kleerluizen. Die luizen brengen een micro-organisme in het bloed van den mensch over. Dit ten minste wordt verondersteld. Besmetting door kleedingstukken is nog na maanden mogelijk, zoodat de ontsmet ting van alle voorwerpen, die met een lijder in aanraking geweest zijn een eerste eisch is. Besmetting door de lucht is minder ge vaarlijk. Reinheid en nog eens reinheid moet wor den betracht! Ophooping van veel men- schen in slecht geventileerde ruimten moet worden vermeden. Ziedaar hoe de ziekte optreedt. Plotseling wordt de patieni on wel, krijgt koude rillingen, wordt zwak, kan niet slapen, krijgt koorts, catarrh van neus- en luchtpijpslijmvliezen, en van het slijm vlies der oogleden. Soms komt er diarrhee bij. Op den derden tot den zesden dag treedt een huiduitslag op, die ziel: snel uit breidt en waarin kleine bloedingen voor komen. De uitslag bestaat uit talrijke over het geheele lichaam verbreide vlekken die op mazelen gelijken. De patient is apa- tisch en ijlt veel. Op den tienden dag heeft de ziekte haar hoogtepunt bereikt. De koorts vermindert en de patient geneest, of de toestand blijft voortduren en op den 14den dag sterft de lijder. De sterfte bedraagt 15 a 20 pCt. Herstelt de patient, dan duurt dit tijd perk vrij lang, en ook de zwakte blijft lang voortbestaan. De lijder die haar heeft doorstaan, heeft weinig kans voor de tweede maal te worden aangetast. Natuurlijk kunnen er variaties in den duur en den ernst der gevallen voorkomen. Bij kinderen is het verloop meestal minder ernstig. Welke voorbehoedmiddelen kunnen wij nemen Het antwoord hierop is reinheid. De patiënten moeten geïsoleerd worden en ook zij die met deze in aanraking geweest zijn. De hygiënische verhoudingen moeten worden verbeterd, en voor grondige en doelmatige desinfectie op ruimen schaal moet worden gezorgd. Zij, die met de lijders in aanraking moe ten komen, geneesheeren, verplegers en verpleegsters, moeten zich tegen onge dierte, die het bloed der patiënten hebben opgezogen, beschermen. Men geeft den raad zich met etherische oliën in te wrijven en met metakresolpoe- der te bestrooien. Zoolang de pols goed blijft ondanks de hooge koorts, heeft men nog niets voor den patient te vreezen, maar daalt de koorts en is de pols slecht, dan is er alle vrees voor een ongunstig einde. En wat de behandeling dezer gevreesde ziekte betreft, deze verkeert helaas nog in het onzekere en in het stadium van zoe ken. Men tracht het lijden van den patient zooveel mogelijk te verzachten en behan delt elk geval naarmate de hevigheid der verschijnselen die optreden. De oorlog heeft schuld aan dit kwaad, zooals hij de oorzaak van zoo vele onhei len geweest is en nog is. Sedert de 16e eeuw heeft vlektyphus alle oorlogen ver gezeld, vandaar den naam oorlogs- of hon- gertyphus. De medische autoriteiten dragen in elk land waar deze ziekte optreedt een bijzon der groote verantwoordelijkheid. Zij zijn de voorlichters der regeering zoowel voor die van het 'rijk, als van elke gemeente afzon derlijk. Hun adviezen moeten zonder te genspraak dan ook worden uitgevoerd, hoe groot de kosten ook mogen zijn, die daar mede gepaard gaan. Inrichtingen om per sonen en kleederen te ontsmetten moeten derhalve overal aanwezig zijn en be schouwd worden als de eerste middelen om de uitbreiding van den vlektyphus tegen te houden. VAN HIER EN DAAR. Nationaal Vredesionds. Verschenen is een oproeping om medewerking tot de stichting van een nationaal vredesfonds, dat voor de komende tijden krachtig zal kun nen medewerken aan de verheffing van de nationale kracht in ons land op weten schappelijk en maatschappelijk gebied. De beslissing over de bestemming van het fonds zal te gelegener tijd in handen van de Koningin gelegd worden. Er is een eere comité, een uitvoerend- en een algemeen comité tot stand gekomen. In 't eere-co- mité zitten onder meer de heeren jhr. mr. dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in de provinctie Noord-Holland en Joh. de Breuk, wnd. burgemeester van Haarlem en in 't Uitvoerend Comité de heeren mr. G. Vissering, voorzitter, wonende te Bloemen daal, A. de Clercq, voorzitter der Kamer van Koophandel, afd. Haarlem, wonende te Aerdenhout,, J. A. Laan Jr., industrieel te Wormerveer. vertegenwoordiger van het provinciaal comité in Noord-Holland, prof. dr. H. A. Lorentz, te Haarlem, voorzitter van de Koninklijke Academie van Weten schappen. De Kanaaltunnel. De Engelsche regee ring heeft inderdaad besloten een kanaal tunnel te bouwen. Sir Arthur Fell, voorzit ter van de Kanaaltunnel-commissie uit het Lagerhuis, verklaarde, dat de subcommissie uit de vredesconferentie het voorstel goed keurde, waarmede vermoedelijk vijf jaar zal gemoeid zijn en waarvan de kosten 25 millioen pond sterling zullen bedragen. In den Kanaaltunnel zal een pneumatische pakketpostdienst worden ingericht, waar voor geen preferentieele rechten ten aan zien van eenig land bestaan zullen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3