Echte EMSER-PASTILLES KERK-AOENDA. Zondag 6 April. BLOEMENDAAL. Ned. Her?. Gem., 's voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. „Maranatha", Jonjeliedensamenk., roorm. 10 uur, de heer IJzerinkhuizen, van Amsterdam. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; n.m. 51/., unr., Ds. J. C. Brussaard. HAARLEM. Vereen, van Vrijzinnig Hervormden, gebouw Prot. Bond, voorm. 10 uur, Prof. Cannegieter, van Utreeht. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van lysinga. OnderwerpMatt. 27 47b „Het roepen om den Profeet". Na de pauze zal gelegenheid worden ge geven tot het stellen van vragen en tot debat. Daarna zal onze plaatsgenoote me vrouw F. KremerWijt eenige gedichten voordragen. De toegangsprijs voor dezen avond be draagt ten minste ƒ1,per persoon. De netto-opbrengst is ten bate van de afdee- ling „Bloemendaal" van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies, wier kas tengevolge van eene extra-uitzending van ondervoede kin deren in dezen winter geheel is uitgeput. Aanvragen om toegangsbewijzen te rich ten tot den heer J. C. de Wijs, Potgieterweg 9, Bloemendaal. Candidaten voor den raad. Door de af- deeling Bloemendaal-Santpoort der S. D. A. P. zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing candidaat gesteld de heeren C. SchuLz en J. Noorman, beiden werkzaam in het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. De r.-k. kiesvereeniging stelde de vol gende candidaten voor den gemeenteraad: 1. J. G. van Kessel2. P. Verdegaal; 3. A. F. Bijvoet; 4. E. van Nederhasselt; 5. J. W. Roozen Hzn.; 6. F. Eldering; 7. I. Bispinck; 8. J. Lensen; 9. J. Prinsenberg; 10. Ph. Zomer. Kennemerheuvel. Naar wij vernemen is de villa „Kennemerheuvel", aangekocht ten behoeve van de N. V. Hollandsch grond- syndicaat en is in de bestemming van de villa geen verandering te verwachten. De 8-urendag. Naar we vernemen, zul len B. en W. met ingang van 7 April a.s. voor de gemeentewerklieden den 8-urigen arbeidsdag en den vrijen Zaterdagmiddag invoeren. Onze stationschef, de heer A. Vroom, zal nog eenigen tijd te Bloemendaal blijven, omdat de chef van Velsen, dien hij gaat op volgen, in Rotterdam geen woning vinden kan. Verkiezing gemeenteraad. Op Dinsdag 8 April zal voor onze gemeente de candi- daatstelling plaats hebben voor den gemeen teraad. Onlangs werd het 6-jarig dochtertje van S., wonende aan de Krullenlaan, in genoem de laan lastig gevallen door een man, die uit het aan die laan gelegen boscli te voor schijn kwam. Bedoelde persoon was per rijwiel en gekleed met lederen motorjekker en had een grijzen hoed op het hoofd. Ouders, past op uwe jonge kinderen. Er loopen tegenwoordig meer dan ooit onbe trouwbare individuen rond. Door C. J. Cassée is de vroegere werk plaats van Ruiter aangekocht. Bij den heer P. in het Duinlustpark zijn een tweetal konijnen gekaapt. De candidaten voor de a.s. gemeente raadsverkiezing, door de afdeeling Bloe- tint verspreidde zich heel langzaam op haar gele wangen, als blijk dat de ontroe ring ook haar thans had aangeraakt. „Merkwaardig," begon de oude man weer na eenig zwijgen, „dat ik haar nu, na bij kans vijftig jaar, terug moet zien, het eenige meisje, dat ik ooit in mijn heele leven heb liefgehad: Johanna Verboog. Merkwaar dig De oude vrouw begon meer en meer tee kenen van ontroering te vertoonen. De magere handen beefden, op het poovere ge rimpelde gezichtje kwam de blos weer even op, daarna leek de geteisterde huid nog geler te worden dan voordien. Maar ze bleef zwijgen. „Wie had dat ooit gedacht," praatte het mannetje voort, „och, we zijn nu allebei oud. En het is meer als toeschouwers dat we het leven zien; meespelen doen we al lang niet meer. Op een avond, een zomer avond, in mijn jeugd, in ónze jeugd, had ik je gevraagd op de Centraaiorug te komen om acht uur 's avonds. We hadden elkander toevallig op de straat ontmoet, en waren saam eens een paar malen opgeloo- pen. Je adres had je me nooit willen op geven, maar dien avond had je ine vast beloofd, om acht uur op de Centraalbrug mendaal van den Bond van Vrije Liberalen en de afdeeling Bloemendaal van den Eco- nomischen Bond gezamenlijk gesteld, zijn: 1. A. Koolhoven, aftr.2. Ch. F. de Roo van Alderwerelt, aftr.; 3. J. C. Laan, aftr.; 4. mej. C. T. van Marken; 5. D. Blanke voort; 6. J. Bonkenburg; 7. D. C. Hout graaf; 8. W. Beunder; 9. W. F. Bijvoet. Men meldt ons: De villa van den heer K. E. Veltman aan den Midden Duin-en- Daalscheweg is gekocht door den heer A. Stoop. De Padvindersfilms. De padvinders films van onzen plaatsgenoot, den heer D. Laan, zullen heden voor genoodigden te Amsterdam vertoond worden. Naar wij ver nemen zal Z. K. H. Prins Hendrik de voor stelling bijwonen. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de 2e helft der maand Maart 1919: Dames Cockuijt, Amsterdam; Madame L. PostemaSelzer, P.-Krugerstraat; G. J. Roozen Jzn., Haarlem; mevrouw J. Visser, Amsterdam. De woningbouw aan de Rampelaan heeft tijdelijk met tegenslag te kampen. Er staakt thans een veertigtal metselaars. Een andere tegenspoed is de onmogelijkheid om de be- noodigde verf te krijgen, welke zooals men weet zeer schaarsch is. Men meldt onsde rijwieldief aan den Ken- nemerweg, d. B. uit Haarlem, is door de Haarlemsche politie opgespoord. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij. P. E. van der Werff, Bloemendaalscheweg 138, Bloemendaal, een gouden manchet knoop; J. van de Borden, Kieverlaan 25, Bloemendaal, een grijze dameshoed; P. t. van Riessen, Bloemendaalscheweg 63, Bloe mendaal, een rozenkrans in étui; Kroone, Dompvloedslaan 49, Overveen, een envelop, met brandstoffenbons; aan het bureau van politie te Overveen, een zilveren manchet knoop; een r.-k. gebedenboekje; een hand schoen, een dames-portemonnaié. Verloren: een abonnement E. N. E. 1". een étui met teekenbenoodigdheden; een paar kinder overschoenen; een portemon- naie; een zilveren speldje. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 28 Maart tot en met Donder dag 3 April. Ondertrouwd: T. C. van Dijk en A. J. Louw. Getrouwd: P. C. Bonk en W. Blan kevoort. Overleden: J. G. Hennink, 81 j.; W. N. Planting, 16 d. Overleden in het Provinciaal Zie kenhuis nabij SantpoortM. Lieuwen, 49 j. J. G. Groeneveld, 87 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. De Nationale Bloemendag, de dag dus waarop de Emmafclloem-collecte teil behoeve van de bestrijding der tuberculose plaats heeft, is voor Haarlem en omstreken bepaald op Woensdag 23 April e.k. De Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaar- ne", opent heden, Zaterdag, ten 4 uur liet roeiseizoen. Groote keuring en voorjaarstentoonstel ling van bloemen en planten te Haarlem. te komen. Ik hield al zoo ongelooieijk veel van je, ik dacht aan niets'anders meer. Lang vóór den bepaalden tijd was ik er, en wachtte, wachttemaar je kwam niet. Tot in den nacht stond (k daar, en hoe weinig ik ook meer hoopte, ik meende toch van verre in elk naderend meisje jouw ge stalte heel duidelijk te herkennen. Eindelijk ben ik maar weggegaan. Als ik dat zoo vertel, lijkt het heel gewoon, hè? „maai weggegaan". Het beteekende anders héél wat. Héél wat! Eigenlijk beteekende het alles. Ik hoefde niet meer te hopen. Jij was niet gekomen, dus je wilde niets meer met me te maken hebben. Het was duide lijk genoeg. Maar op dien leeftijd ben je niet gauw heelemaal verslagen; ik heb al thans maanden lang naar je rondgekeken op straat En je nóóit meer gezien. Ge trouwd ben ik dus natuurlijk nooit. Maar het is al zoo lang geleden, hè? Je ziet het allemaal zoo in de verte. Het is of je door de jaren eea ander mensch wordt, en toch, ik weet alles nog precies: de oorbelletjes, die je droeg; bloedkoralen peertjes; je mooie bruine haar, je vriendelijke oogen en je stem, vooral je stem; daaraan heb ik je daareven herkendHet is al zóó lang geleden: we kunnen gerust over dien ouden Ter gelegenheid van de dezen zomer te houden groote keuring van bloemen en planten, heeft de regelings-eommissie der tentoonstelling gemeend, het aantrekkelijke van de keuring te verhoogen door daaraan feestelijkheden te verbinden. Zij heeft zich daartoe gewend tot de heeren F. Cremer en M. H. Binger en hun verzocht, een com missie samen te stellen, ten einde deze feestelijkheden te regelen. Deze bemoeiingen hadden tot resultaat, dat commissies werden samengesteld, be last met: 1". het organiseeren van voor stellingen in den Stadsschouwburg; 2°. het organiseeren Van een bloemencorso; 3°. een dansavond; 4°. een cabaretvoorstelling; 5". etalageversieringen. Het Ko Doncker-gedenkteeken. Zater dagmiddag is het relief in hout van wijlen Ko Doncker, den Haarlemschen teekenaar en vervaardiger van Schimmenspelen, aan het Museum van Kunstnijverheid aangebo den. Het relief, dat, zooals men weet. door den Haarlemschen beeldhouwer Van den Eynde werd vervaardigd uit koromandel ebben hout, zal voorloopig in de rotonde van het museum worden geplaatst. Van Zondag 6 April Doncker's geboor tedag af, zal het daar te bezichtigen zijn. Concert mevrouw Sybrandi—Halberstadt. Wegens zware verkoudheid van me vrouw M. SybrandiHalberstadt, wordt de Liederenavond van heden tot nader order uitgesteld. TOONEEL Lente, („Frühlingserwachen") van Frank Wedekind. Zoo hebben we dan ook het veelbesproken stuk te Haarlem, Donderdagavond, gezien. En al dadelijk dient erkend, dat de opvoe ring door Cor van der Lugt en de zijnen de ruime opkomst de zaal was geheel uitverkocht verdiende. Dit stuk is, men weet het, een kindertra gedie, de tragedie van het onbegrepen kind, het door ouders en onderwijzers onbegre pen kind. Het behandelt het probleem van het rijpen van jongens en meisjes tot men- schen, het ontwaken van ziel en lichaam der kinderen, en de vervreemding, die door de bevreemding, het onverstand,den sleur en gebrek aan inzicht der ouderen ontstaat. In menig opzicht is het stuk pakkend. En als het ware tooneelspel gelijk het leven vol van hevige tegenstellingen. Er is scherp sarkasme in. Er leeft vaak ook een teedere poëzie in op. Mededoogen met en liefde voor het kind is bij dezen schrijver de drijf veer geweest, en dan die liefde voor het kind verkeerd in haat, in haat voor wie het kind in hun onverstand geringschatten en verkeerd behandelen. Het stuk werd, zooals we reeds zeiden, op bizonder boeiende wijze vertolkt. Cor van der Lugt, Annie van Ees, Jan van Ees, en anderen hebben met groote toewijding en talent de zoo moeilijke kinderrollen ge speeld. De opvoering van „Lente" is een van de belangrijkste daden van dit zoo sym pathiek gezelschap. VAN HIER EN DAAR. De schoonheid der Japansche vrouw. Schoonheid in 't algemeen is betrekkelijk. Wat de een mooi noemt, vindt de ander leelijk. Elk land bijvoorbeeld heeft zijn eigen begrippen over schoonheid. In Japan is het ideaal van schoonheid een lang, smal gezicht met een hoog hel lend voorhoofd. Het haar moet zijn zacht en overvloedig als zijde, gitzwart en vol komen glad. Niet gekruld. Heeft een Japan sche dame het ongeluk gekruld haar te be- tijd praten, zonder dat het ons te veel aan pakken zal. U ten minste niet, want u heeft het nooit iets kunnen schelen, ledereen is maar niet zoo onverstandig als ik, om vrij wel zijn geheele leven nog over iets te blij ven tobben, dat toch voor altijd verloren is üeruimen tijd had het oude mannetje daar zoo kunnen blijven voortpraten, wan neer een eigenaardig geluid hem niet uit zijn half-luid en spijtig gemijmer had op geschrikt. Hij zweeg, en keek naar de vrouw naast hem. En jawel, dat oude stum- perdje zat zachtkens te snikken. Hij was ermeê begaan. „Maar mevrouw," zei hij troostend, „maar mevrouw. U moet niet huilen." De oude juffrouw bleef er toch mee door gaan. „Waarom huilt u dan, mevrouw drong hij nogmaals aan. Maar ze snikte ononderbroken voort. Er zat voor hem niets anders op dan afwach ten, En hij deed dit, lijdzaam en met ge duld, tot zij ten slotte begon hare onthullin gen in te leiden. „De eerbaarheid verbiedt me u alles te zeggen," zoo ving ze eindelijk aan, „en toch wil ik spreken. Het is trouwens alles zitten, dan doet zij al het mogelijke om liet recht te krijgen, zooals Europeesche dames doen om het met tangen en haarspelden te doen krullen. De Japansclfe smaak vraagt om lange, smalle oogen amandeloogen die naar boven schuin toeloopen. De wenkbrauwen moeten de fijnste lijnen zijn, hoog boven de oogen gelegen; en scheermessen en wenkbrauwpenseelen wor den dikwijls gebruikt om dit effect te bewer ken. Prof. dr. H. J. Jordan, heeft bij A. Oost hoek te Utrecht, een werkje in het licht ge geven, getiteld: „Het leven der dieren in het zoete water; hydrobiologische proeven en onderzoekingen'" In een voorrede deelt prof. Jordan mede, dat hij met dit boekje beoogt: „studenten, leeraren, maar ook liefhebbers in te wijden in de studie der wetenschappelijke hydro biologie. De auteur wenscht ertoe bij te dragen om op gemakkelijke wijze, zonder de hulpmiddelen van een laboratorium, functioneele, dus physiologische zoölogie bij alle biologen en vrienden der biologie ingang te doen vinden." Ook hoopt de schrijver, dat zijn boekje er toe moge bijdragen de biologische denk en zienswijze, die hem voor de algemeene ontwikkeling zoo belangrijk lijkt te zijn, in het schoolonderwijs in te voeren. Allereerst geeft prof. Jordan beschouwin gen over de levensvoorwaarden en de or ganisatie van de dieren, die het zoete wa ter bewonen. Hij beschouwt achtereenvol gens de beteekenis van hel hydrobiologi sche onderzoek, de osmotische eigenschap pen van het zoetwatermilieu, de samen leving in plas en sloot (voedselkringloop, gaswisseling, evenwicht en storing van de algemeene stofwisseling in het water), aan passingen van de voelingsorganen aan het leven in het zoete water, aanpassing van statiek, beweging en zintuigen aan het leven in het water, en de ademhalingsorganen en hun aanpassing aan het waterleven. Het slot van het weikje word: ingeno men door een handleiding voor hydrobio logische proeven en onderzoekingen. Sclir, wekt ons op om, na zijn overzicht te heb ben gelezen, met de netten naar plas of sloot te gaan en het verzamelde materiaal met behulp van de handleiding te bewer ken. Men zal dan besciien dat dit onder zoek niet slechts een interessante liefheb berij is, maar er toe kan leiden een duide lijker begrip te verkrijgen van ons grootste probleem, het leven. De Vilgrain-barakken geopend. De Vil- grain-barakken te Parijs, waarin zooals men weet, regeeringsartikelen tegen lagen prijs worden verkocht, zijn onlangs geopend. Al dadelijk verdrong zich een dichte menig te voor de nieuwe winkels. Ondanks de drukte had de verkoop in de grootste orde plaats. De barakken bevatten twee afdee- lingen: de eene is voor de ontvangst der artikelen bestemd en de andere voor den verkoop en detail. De koopers defileeren voorbij de verschillende toonbanken, waar de waren van te voren afgewogen worden verkocht; de betaling geschiedt aan de kas sa. Het succes der Vilgrain-barakken kan groot worden genoemd, daar elke barak tusschen 9 uur 's morgens en 12 uur 's mid dags 600 a 800 klanten had bediend. De tegen Influenza, Hoest 0en Verkoudheid. Prjjs 75 cent per ronde doos. zoo lang geleden, niet waar Welnu, dien zelfden avond, toen u op de Centraalbrug wachtte, liet ik mij door mijn ouders in huis houden. Ik mocht niet meer op straat in den avond, ik had daaraan bij onze af spraak niet gedacht. Wel beproefde iktot mijn schande, maar ik beproefde hetde deur uit te loopen, maar het lukte me niet." Thans was het de beurt van den ouden man om diep te ontroeren. „Dus als u had kunnen wegloopen begon hij. „Dan was ik gekomen," viel zij in. „Dus vroeg hij op veelzeggenden toon. „Ja," antwoordde zij op een toon, die minstens evenveel zei. „Dus ik heb mijn heele leven in een zaamheid doorgebracht, omdat jij dien avond niet uit mocht?" „Ja, en ik eigenlijk ook." „Dus ie bent ook niet „Neen, ik ben ook niet getrouwd ge weest." „Nooit Nooit Niet een enkelen keer Bedenk je eens goed," riep de oude man, die door haar laatste mededeeling in ver warring raakte. Zijn zonderlinge twijfel drong niet tot haar door, bezig als zij was met haar ei-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2