ALGEMEEN WEEKBLAD SPAARDEPOSITO'S 4% Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Vergoedt op UITGAAN. CINEMA PALACE PROGRAMMA 13e Jaargang Losse nummers IG cents. ZATEROAO 12 APRIL 1919 No 15. Het Bloemendoalscii (MUM. Prijs per jaar Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: a Adrertentiën 25 cents per regel bij contract belangrijke korting. BLOEMENDAAL. Bloemendaalschewreg 113. Gestort Kapitaal f 4,050.000. Reserve ca. f 850.000. Reglementen warden op aanvraag gratis verstrekt. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. DE KLEUR VAN DEN RAAD. De „Stads-Editie'' der O. H. Ct. heeft zich naar aanleiding van de stemmen-tota- len, die bij de verkiezing voor de Rrov. Sta ten uit de bus zijn gekomen, eens aan het cijferen gezet om te berekenen, hoe de ver moedelijke constellatie van den nieuwen Gemeenteraad van Bloemendaal zal zijn. Zij is daarbij tot bet volgend resultaat ge komen: 2 S. D.A. P.; 4 Vrije Liberalen; 2 Christ. Historischen; 1 Anti-revolutionair; 4 R.-Katholieken; Wij zullen de „Stads-Editie"' niet nare kenen, het er voor houdende, dat zij het gissommetje goed gemaakt heeft. Natuur lijk blijft er dan nog ruimte over voor spe ling in de vermoedelijke constellatie. Er is van de verkiezingen voor den Raad meer lijn te verwachten in de scharing der kie zers, van wie er meerderen, toen ze uit meer dan 100 candidaten voor de Prov. Staten er slechts één moesten zwart maken, allicht aan het dolen zijn geraakt. Daarbij komt, dat voor de Raadsverkiezingen wel zal mogen gerekend worden op drukker op komst van de kiezers, van wie er bij de verkiezing voor de Prov. Staten, allen stemplicht ten spijt, toch nog veel zijn thuis gebleven. Maar, speling moge dan ook nog te wachten zijn. groot zal die waarschijnlijk niet wezen. Er is echter maar zeer weinig sDeling noodig om den Raad van kleur te doen veranderen. In zijn huidige samenstel ling telt hij 7 liberalen, 4 katholieken, 1 antirevolutionair en 1 chr. historisch man, d.i. dus 7 links tegen 6 rechts. Komt de voorspeiling der „Stads-Editie" uit, dan wordt het net andersom: 7 rechts tegen 6 links. Maar bovendien zal, wordt deze pro fetie vervuld, de linkervleugel in meerder heid bestaan uit elementen, die vaak nei ging zullen toonen meer naar rechts dan naar uiterst-links over te hellen. Links zal dus. zoo niet vaak, toch af en toe wat van zijn kracht aan rechts afstaan en daarmede zal de overmacht van rechts bevestigd wor den. Voegt men daarbij, dat de leider van den Raad, al maakt hij er ook geen stem hebbend deel van uit, niet direct gezegd kan worden van vrijzinnigen huize te zijn, dan ziet het er hard naar uit of Bloemendaal krijgt een Raad, die de kleur heeft van het oude monsterverbond. Het ware gansch niet onmogelijk, dat dan ook een der wethouderszetels werd bezet door een in de eerste plaats aan encyclieken gehoorzamend zoon der R.-K. kerk. De an tirevolutionaire wethouder van thans, die nog zeer onlangs zoo grof werd aangeval len, toen hij zich in een quaestie van de wa terleiding durfde mengen, werd noch door zijn geloofsvrienden, noch door zijn politieke bondgenootcn verdedigd en er zijn meer teekenen, die er op wijzen, dat men het calvijnsche juk moede is. Nu is van den tegenwoordigen wethouder Koolhoven wel genoegzaam bekend, dat hij, maakte hij andermaal deel uit van het col lege van B. en W., zwaar tegenwicht zou vormen tegen de schaal met rechtschen druk. Maar het is niet meer dan twijfel achtig of hij, gesteld al dat hij tot lid van den Raad herkozen werd. andermaal zou geroe pen worden tot zitting in het Dag. Bestuur. Bij de behandeling van de Zeeweg-quaestie heeft de heer Koolhoven een standpunt in genomen, dat hem moet vervreemd hebben van wie de totstandkoming van dien weg achtten te zijn in het belang der Gemeente. Wordt hij nu vervangen door een ander li beraal. dan zal dit er al een van meer vrij zinnige pluimage moeten zijn dan we thans in de politieke volière zien, wil de recht- sche schaal verhinderd worden de naald te doen doorslaan. En nu is het gansch niet onmogelijk, dat al aanstonds de S. D. A. P. zich bij haar intrede in den Raad gesteld ziet voor dezelfde quaestie, waarvoor Troelstra en de zijnen stonden, toen het Parlement uit de verkiezingen de noodige consequenties wilde trekken. Of dan ook nu de roode heeren, gedach tig aan het „la critique est aisée, mais l'art est difficile", bedanken zullen voor de eer om tot het besturend triumviraat te behoo- ren, valt af te wachten. Een feit is het, dat Bloemendaal geen unicum zou zijn met een rooden wethouder. Maar een feit ware het tevens, dat wel nergens schriller die vlek zou opvallen. Stel u voor: een rooden wethouder naast jhr. Bas Backer. Mocht deze dan aan zijn andere zijde b. v. den heer Van Kessel vinden wel, hij ware in staat er tusschen uit te loopen en niet alleen de Elswoutslaan uit te gaan. En zoo de heer Laan eens optrad als wet houder Hij is het al meermalen eens ge weest met den heer Van Kessel en hoewel die heeren geen van beiden onder het roode vaandel staan Ik heb onlangs een muurtje, waarvan me de kleur niet aanstond, met z.g. Engelsch rood bestreken. Het is ongetwijfeld rood, maar het doet toch heel aangenaam aan. En verdraagt best de kleuren van mijn donker ameublement. A. L. GEMEENTERAAD. (Vergadering van Donderdag 10 April.) De Raad ving lieden zijne zitting aan met gesloten deuren., d la Vredesconferentie. Na korten tijd werd echter de publieke tri bune, die tevens perstribune is, opengesteld en kon de verslaggever, die zoo lang den tijd met zijn collega's moest dooden in de bodenkamer elders in Europa stellen de journalisten zich niet met een dergelijk ver blijf tevreden zijn taak aanvaarden. Voorzitter: Jhr. A. Bas Backer. Afwezig, met kennisgeving, de heeren J. C. Laan en jhr. mr. P. I'eding van Beikhout. De Voorzitter, de vergadering openend, wenscht den heer Van der Vliet geluk inet diens behoud. Hij heeft weer eens getoond „een goed hart" te hebben. De geestigheid wordt gesavoureerd en de hoffelijkheid met applaus onderstreept. De Zeeweg. Punt 1 der ingekomen stukken is een voorstel van B. en W. in zake den Zeeweg. Zij stellen den Raa 1 voor hen te machtigen om het grondwerk voor den aan te leggen weg, waaronder wordt verstaan de geheele doorgraving volgens bestek en teeKeningen zonder verharding, bi] onderliandsche aan besteding op te dragen aan den aannemer W. Blankevoort Dzn te Bloemendaal voor 19D.000, Er is wel een inschrijving van een ande re aannemersfirma Blankevoort uit Hilver sum ingekomen voor 174.000.doch deze behoorde niet tot het „zevental te goe der naam en faam bekend staande aanne mersfirma's", waarom men over dat bagatel vun 16.000,— maar heen stapte. Het voorstel van B. en W., dat berustte op het advies der Zeeweg-Commissie, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. i Vlektyphus. Ingekomen is een adres van het hoofd bestuur van „Het Witte Kruis" met verzoek te willen overwegen of liet niet gewenscht is de inwoners in te lichten omtrent het geen gedaan kan worden om verspreiding van vlektyphus, zooveel mogelijk, te voor- k imen. B. en W. stellen voor een door adressant ontworpen circulaire te verspreiden, waar toe besloten wordt. (Om onze lezers het wachten op die circulaire te besparen, druk ken wij er hier uit af, dat de ouders van schoolgaande kinderen worden uitgenoo- digd ten strengste toezicht te houden op hunne kinderen, met het oog op het voor komen van luizen, zoowel kleeren- als hoofdkazen, daar hunne kinderen, zoo er (ook maar) één luis ip hen gezien wordt, onverbiddelijk terstond van de school zuller. verwijderd worden. Ds circulaire geeft voorts middelen aan om luizen te verdrijven en behelst ten slotte de waarschuwing: „mocht in deze Gemeente een geval van vlektyphus komen, Jan zal de geheele wo ning of erf (bij alleenstaande woningen) door politie bewaakt worden, zoodanig dut niemand in of uit de woning (erf) mag.") Duiirtetoeslag. Verzoek van M. C. B. Goe ie, weduwe van F. L. v. d. Bijl om nog wet in aanmer king te mogen komen voor duiirtetoeslag uok in 1919. B. en W. stellen voor. ook in 1919 nog 2,50 per week toeslag op het pensioen te verleenen. Aldus wordt besloten. Tegen het N. Malthusianisme. Adres van het Bestuur van het op 22 April te Arnhem te openen Congres tegen liet N. Malthusianisme en ter Bespreking van het Bevolkingsvraagstuk, houdende uit- noodiging tot bijwoning van dit Congres, „dat beoogt het belang van individu, gezin en maatschappij." Dc lieer Van Kessel wil wel, dat de Ge meente zich ten congresse zal doen verte genwoordigen. De heer Jacometti acht het heel niet noo dig een officieel vertegenwoordiger te zen den. De heer De Roo van Alderwerelt zou het wat anders vinden, zoo een lid van het Dag. Bestuur er heen wilde gaan. De Voorzitter zegt. dat, zoo een der Raadsleden liet Congres wil bezoeken, hij daartoe alle vrijheid beeft. Het adres wordt ten slotte voor kennis geving aangenomen. De kas van den gemeente-ontvanger. Proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Het rapport van den accountant bevat de (her haalde) klacht, da: hem voor zijn onderzoek noodige stukken niet konden worden ge toond. Dc Voorzitter zegt, dat aan die klachten een eindt' wordt gemaakt door den accountant naar de Secretarie te verwijzen. Het proces-verbaal wordt voor kennisd'- ving aangenomen. De Gemeente Bondslid. Adres van den A. N. W. B., Toeristen bond voor Nederland, houdende verzoek aan de Gemeente om toe te treden ais bui tengewoon lid. B. en W. stellen voor gunstig te beschik ken en verzoeken daarvoor per laar f 25, te mogen besteden. Aldus wordt besloten. Goede leerkrachten, dure leerkrachten. Voorstel van B. en W. om zich te wenden tot de Tweede Kamer met een adres, waarin de Raad, als zijn oordeel te kennen geven de, dat verdeeling van de Gemeenten in verschillende klassen (zooals geschiedt in het ontwerp van wet tot wijziging van de Wet tot regeling van het Lager Onderwijs) moet berusten op den plaatselijken levens standaard, waarvan men te Den Haag niet voldoende op de hoogte kan zijn, de mee ning uit, dat daarom aan de gemeente-be sturen de vrijheid dient te worden gelaten om aan het onderwijzend personeel een Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e. d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Groote Houtstraat 113 Haarlem. van 11 tot en met 17 April. 1. MOORDDADIGE SCHAKING. Klucht. 2. TOT INKEER GEKOMEN. Drama iu 1 afd. 3. De Geheimen van het Meer. Een avontuur van den beroemden JOE DkEBS, in 4 acten. 4. Optreden van: PAULA en PAULUS. Nabootsing van meuschelijke stemmen op Banjo's. - PAUZE. 5. EEN DRUKKE DAG. Klucht in 2 afd. In de hoofdrol de bekende Komiek LUPINO LANS. toelage toe te kennen boven de salarissen, welke bij de Wet worden bepaald, terwijl voorts ten behoeve en ter bevordering van het meer uitgebreid lager onderwijs als zeer gewenscht wordt genoemd, dat de ge meentebesturen de bevoegdheid zullen heb ben om buiten de traktementen, in de Wet genoemd, toelagen vast te stellen voor ge- eischte extra-akten of bijzondere werk zaamheden. De heer Van Kessel vraagt of wij niet op die manier concurrenten worden van de gemeenten, die financieel niet in staat zijn heel goede leerkrachten tot zich te trek ken. De Voorzitter zegt, dat door de klasse- indeeling zonder meer b. v. Haarlem er be ter aan toe zou zijn dan Bloemendaal. De heer Jacometti doet den heer Van Kessel vertrouwelijke mededeelingen, welke blijkbaar diens ongerustheid wegnemen. Besloten wordt het adres te verzenden. Welke waarde heeft de schaduw van boom en Ingekomen is een adres van J. A. Laan, executeur-testamentair van wijlen J. A. Laan. Terwijl indertijd werd afgesproken, dat de boomen buiten het hek van den Huize „Nachtegaal" niet gerooid zouden worden, dan met voorkennis en goedkeu ring van den eigenaar, zijn die boomen toch, in strijd met deze afspraak, gerooid. Zoo beweert adressant, die verzoekt op de open- gekomen plaatsen weer nieuwe boomen te doen zetten en de gerooide boomen te doen afleveren benevens schadevergoeding toe te kennen aan de erven van wijlen den heer J. A. Laan. De Voorzitter zegt den heer Laan te heb ben gevraagd, waarin de schade bestond en op hoeveel zij begroot wordt. De eerste vraag is onbeantwoord gebleven. Als be drag is 500,genoemd. In het bij de stukken overgelegde koopcontract van den grond staat van de boomen niets te lezen. De afspraak werd gemaakt met nu wijlen den heer Laan, maar toen deze overleden was. heeft men de boomen twee leelijke kastanjes en een in den weg staande linde naar aanleiding van ingekomen klachten doen rooien, toen de plaats verlaten was. Het adres wordt voor kennisgeving aan genomen. Straatverlichting. Voorstel van B. en W. om dc beperkte straatverlichting dit jaar nog te handhaven en alzoo den desbetreffenden begrootings- post bij nader vast te stellen suppletoire be grooting te verhoogen met 3.579,58 we gens tariefswijziging. De Voorzitter zegt, dat, werd de beperk-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1