Echte EMSER-PASTILLES KERK-AOENDA. Zondag 20 April (Ie Paaschdag). BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., 's voorin. 10 uur, lis. J. A. van Leeuwen. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Da. J. C. Brussaard; n.in. 51/2 nor., Da. J. C. Bruaaaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, gebouw dei Bloemend. Schoolvereeniging, voorm. löi uur, 11». K. Proost, Pred. te Zwolle. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Maandag 21 April (2e Paaschdag). BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem„ voorm. 10 uur, Ds. M. G. Blauw, Pred. te Schoten. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.in. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Bjsinga. de thans zitting hebbende leden zijn dus alleen niet gecandideerd de heeren Van der Vliet, mr. Jacometti en Van Tienhoven. Dit drietal zullen we dus al stellig missen. Wie er nog meer hunne zetels zullen ont ruimen. is kwalijk te voorspellen, al wil men dan ook bepaalde personen reeds met een kruis geteekend zien. Evenmin valt te voorzeggen, wie deel zullen uitmaken van het nieuwe college van 13. Met moge intusschen de aandacht niet ontgaan, dat op deze Mei-verkiezing waar schijnlijk heel spoedig een uitbreiding van het aantal raadsleden zal moeten volgen. Immers beweegt zich het zielenaantal der gemeente zoo om en bij de 10.000. Nu bepaalt art. 4 der Gemeentewet, dat de Raad bestaat uit 15 leden in gemeenten met meer dan 10.000 en minder dan 15.001 zielen. Wel is waar moet de officieele be kendmaking van de uitkomst der tienjarige volkstelling worden afgewacht vóór dat tot vermeerdering van het aantal raadsleden wordt overgegaan, maar die volkstelling zal reeds plaats hebben op 31 December a.s. en de officieele bekendmaking van haren uit slag kan ook niet zoo bijster lang op zich doen wachten. Noch door Grondwet noch door Gemeentewet noch door Kieswet wordt duidelijk aangegeven of in de door vermeer dering van zielental noodig geworden uit breiding zal worden voorzien door verkie zing dan wel door benoeming aan de hand van de beschikbare lijsten. Wij konden al thans deze aanduiding niet vinden, houden het er nochtans voor, dat benoeming be doeld is. Zoodat het nu reeds bij de ver kiezing van 20 .Mei feitelijk reeds om 15 zetels zal gaan. Wat men zich wel voor gezegd mag houden. A. L. PLAATSELIJK NIEUWS. Lezing ddor den heer Smit Kleine. Vrij dag 24 dezer, des n.m. half één, zal onze plaatsgenoot de heer Smit Kleine, directeur van het Prov. Electriciteitsbedrijf in Noord- Holland, in een vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, bij Brinkmann, spreken over het nut der electriciteitsvoor- ziening in het landbouwbedrijf. A. Koolhoven e. a. N°. 4, L. en E. B. A. J. de Waal Malefijt e. a. N°. 5. Ant.-R.; G. J. van Kessel e. a. N". 6, R.-K.; X Tegen de op 22 Maart j.l. voorloopig vastgestelde kiezerslijst, zijn geen bezwa ren ingebracht. X In de plaats van wijlen den heer Van Beek, is tot kerkelijk ontvanger der Ned. Herv. Gemeente alhier benoemd, de heer J. M. Groen. Ue Bloemendaalsche Gymnastiek-veree- niging verleende Zaterdagavond haar me dewerking bij een feest der voetbalvereeni- ging D. O. A. in de Vereeniging te Haarlem. De Bloemendaalsche gaf een aantal goede oefeningen ten beste, en hoezeer dit ge waardeerd werd, bleek wel uit de fraaie bloemen haar aangeboden. Be gemeente-werklieden hebben een ver eeniging opgericht, die den naam draagt „Vereeniging van Bloemendaal's Gemeente- personeel". Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren: A. Kranenburg, voorzit ter; P. van Nobelen, C. van Meeteren, H. de Rooy en J. de Boer. Burgerwacht. Bij de burgerwacht van het Vendel Overveen zijn benoemd tot hop man: de heer J. v. d. Kop en tot vaandrigs le, 2e, 3die en 4de sectie de heeren M. Boot, J. J. Roozen, H. Eldering en J. G. van Kessel. Het bestuur is saamgesteld als volgt: de heer Visser is voorzitter, de heer Bos, pen ningmeester, de heer Zegers Veeckens, se cretaris en de heer Koolhoven commissaris. De agent van politie A. de Groot, is aangesteld tot rijksveldwachter met standplaats 's-Graveland. Uit een schuurtje van den heer Boisse- vain aan de Hartenlustlaan is een rijwiel gestolen. X Onmiddellijk na de openbare vergade ring van het hoofdstembureau, ter beslis sing van de geldigheid van de ingeleverde lijsten van candidaten voor den gemeente raad, werd zitting gehouden door genoemd hoofdstembureau, waarin werd overgegaan tot nummering der geldige lijsten. Uit-de gehouden loting bleek, dat de lijst waarop voorkwamen de candidaten: C. Schulz e. a. genummerd werd N°. 1, S. D. A. P. J. Th.Bornwater N°. 2, vrije kiezers; Mr. P. Teding van Berkhout e. a. N°. 3, chr.-hist. De lijst der r.-k. candidaten voor den Gemeenteraad. Het heeft de aandacht getrokken, dat bo venaan de op de lijst der r.-k. candidaten de naam van het zittende raadslid Van Kes sel compareert, dat daarop volgen de na men der eveneens zitting hebbende leden Verdegaal en Bijvoet en dat eerst op de zevende plaats de. naam des heeren Bis- pinck staat vermeld. De vraag rijst of in de oogen der r.-k. kiesvereeniging de heer Bispinck minder goed katholiek dan wel minder geschikt raadslid is. Uit deferentie voor zijn tegenwoordige waardigheid zou men hem, zoo dan niet op de eerste, toch stellig op de vierde plaats hebben verwacht. Op alle andere candidatenlijsten staan, voor zoover ze niet alleen novitii vermelden, bovenaan de namen van hen, die reeds zitting hebben. A. L. De raad en de schoolcommissie. Het bestuur der afd. SantpoortBloemendaal S. D. A. P., verzoekt ons plaatsing van het volgende In de gemeente Bloemendaal moeten 3 leden gekozen worden in de plaatselijke Schoolcommissie. Heel gemoedelijk gaat het daar nog toe, te gemoedelijk zelfs, dat was ook de meening van onze afdeeling, waarom zij dan ook het verzoek tot B. en W. richtte om een lid van die afdeeling in deze commissie te doen benoemen. Gezien het aantal stemmen bij de verkiezing voor de Provinciale Staten op onze partij uitge bracht, zou zij recht hebben op 2 zetels in den raad, zoodat bovenaangehaald verzoek alleszins billijk is te noemen. Helaas de liberale heeren hebben nog steeds niets ge leerd uit de verkiezingen en dachten over het verzoek anders en negeerden gewoon weg onze wensch en kozen 3 leden, bchoo- rende tot hun eigen kringetje; het wordt waarlijk tijd, dat straks de kiezers groote schoonmaak in den Bloemendaalschen raad gaan houden. De r.-k. werklieden-afgevaardigde Van Kessel vroeg om weder een r.-k. in deze schoolcommissie te benoemen (iets waar tegen onzerzijds absoluut geen bezwaar be staat, daar iedere strooming onder de in woners van Bloemendaal vertegenwoor digd dient te zijn) om de voorziening in de vacature Meeuwen aan te houden. Dit laat ste gelukte hem niet. Een r.-k. werd be noemd na een heel gemoedelijk onderonsje, n.l. de heer Bispinck. De liberale heer Koolhoven voegde den nieuw-benoemde nog toe: „Je kunt altijd bedanken". Wel een al te liberale opvatting van hun taak. B. en W. deelden onze afdeeling op ons bovenaangehaald verzoek mede, „dat de raad geen aanleiding heeft gevonden om de door u aanbevolen heeren ^oor eene be noeming als lid der schoolcommissie in aan merking te doen komen". Het wordt ten hoogste tijd, dat er friseft bloed in dit regentencollege komt. Met ingang van 1 Juni a.s. is benoemd tot agent van politie te Bloemendaal, O. de Vries, thans maréchaussée te Heerenveen. Fröbelklasse. Aan de Christelijke School voor M. U. L. O. wordt een fröbel klasse verbonden. Benoemd tot onderwijzeres voor die klasse is mej. W. Gerritsen uit Haarlem. inbraak. Vrijdagmiddag is ingebroken in een schuurtje op de schietbanen te Over veen. Er werd o. a. een rijwiel ontvreemd. Naar wij vernemen, gaat de heer Van Twisk, postdirecteur te Overveen, onze ge meente verlaten om te Goes eenzelfde functie te gaan waarnemen. Focus. Vestigden wij onlangs nog de aandacht op het door onzen plaatsgenoot, den heer Adriaan Boer. uitgegeven fotoblad „Focus"" om onze lezers op de fraaie kieken en leerzame artikelen opmerkzaam te ma ken, thans moeten wij er wederom iets goeds van vermelden. En dat is, dat het blad dezer dagen zijn zesden jaargang in ging in grooter formaat, omvangrijker, en wat den inhoud betreft, zoo mogelijk nog beter verzorgd dan ooit. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij W. Kuiper, Lage Duin-en-Daalscheweg 15a, Bloemendaal, een groene reticule; J. Beek, Kleverlaan 107, Bloemendaal, een porte- monnaie; postkantoor te Bloemendaal, een paar bruine heeren handschoenen; J. Pre- nen, Dompvloedslaan 5, Overveen, een en velop met brandstoffenbons; G. van Wijk, Zijl weg 5, Overveen, een zeepkwast; A. Lense, Houtvaart 46, Overveen, een broche (vermoedelijk goud); J. Hoekmeijer, Mili- taireweg, Overveen, een rozenkrans in étui; G. v. d. Wel, Tetterodeweg 13, Overveen, een zilveren dameshorloge in armband; Warmerdam, Schulpweg Aerdenhout, een zilveren dameshorloge in armband; J. van den Berg, Rollandslaan, Overveen, een witte schort; aan het bureau van politie te Overveen, een broche; een collier met me daillon; een stuk van een lorgnet. Verloren: een vulpenhouder; een da- mestaschje; drie rantsoeneeringskaarten ten name van Van Zutphen en Kroon, wonende te Haarlem; een gouden broche; een rozen krans in étui een sigarenkoker inhoudende 20,—. Komen aanloopen bij: Luijt, Bent veld, Aerdenhout. een lersche Setter. BURGERL IJKE STAND. Van Vrijdag 11 April tot en met Don derdag 17 April. Ondertrouwd: P. Hoogendijk en A. Terol. Getrouwd: H. P. Heineken en C. Breitenstein. Overleden: B. J. Lornans, 68 j.A. Dijkstra, 53 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: H. W. Harfst, 76 j. INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Mag ik u een kleine opheldering vragen naar aanleiding van uw hoofdartikel: „De Kleur van den Raad" van 12 April j.l. U acht den Bloemendaalschen Gemeente raad blijkbaar thans linksch terwijl ik dien niet anders dan „rechtsch" kan noemen. Bij uwe opsomming ga ik accoord met vier katholieken (de heeren Bispinck, Bijvoet, Verdegaal en Van Kessel) en één anti-re volutionair (onze wethouder De Waal Ma lefijt), doch dan scheiden onze wegen, want ik kan geen zeven liberalen ontdekken noch slechts één christelijk-historisch man. De beide thans zittende christelijk-histo- rischen zijn n.l. de heeren C. van der Vliet en jhr. mr. P. Teding van Berkhout. Mocht u de kleur van elk hunner anders zien dan ik, dan diene, dat jhr. Berkhout christelijk-historisch Staten-candidaat was en dat de heer Van der Vliet penningmees ter is der pas opgerichte christelijk-histó rische kiesvereeniging te Bloemendaal: tot de weifelaars, die nu eens rechtsch, dan weer linksch zijn, behooren zij dan ook in geen geval. Vanzelf kom ik daardoor tot een ander getal liberalen dan uw cijfer van zeven en ik zie dus met belangstelling uw antwoord tegemoet, wie u tot die zeven liberalen ge rekend hebt. U intusschen voor plaatsruimte en ant woord dankend, teeken ik mij, Hoogachtend, Mr. H. B. v e r L o r e 11 va 11 T h e in a a t. Bloemendaal, 16 April 1919. Wij danken den gcachtcn inzender voor zijne herinnering aan de politieke afkomst der heeren Van der Vliet en Teding van Berkhout. Gaarne zouden wij hem willen verzoeken met zijne herinnering wat ver der terug te gaan en wel naar den tijd, toen de christelijk-histórische partij gesticht werd door dr. De Visser, dr. Pronsveldt, prof. Muller e. a. Met name dr. Brons- veldt, die zijn „Rome voor de Poorten" van de trompet stiet, ging tegen de katho lieken in en met name dr. De Visser had het op den toen zoo machtigen dr. Kuyper voor zien. De nieuwe partij maakte toen front tegen rechts en presenteerde zich als pro testant-liberaal met candidaten als de hee ren Karnebeek en Bastert. Is dat nu vol doende om hen eer bij de liberalen dan bij de rechtschen te rekenen Het is meer de meest rechtsche vleugel der linkerzijde dan de meest linksche vleugel der rechterzijde, waartoe de christelijk-historischen behoo ren. En als mr. Verloren van Themaat ons wil doen opmerken, dat de christelijk-históri sche partij van dr. Bronsveldt er anders uitzag dan de christelijk-histórische Unie, wier nadere beginselverklaring in 1917 werd vastgelegd, mogen wij hem dan vra gen of de verklaring niet meer van het politiek program der r.-k. en van dat der anti-rev. afwijkt dan van de liberale pro gramma's A. L. UIT ANDERE GEMEENTEN. Zuigelingenzorg. Men zendt ons het tiende jaarverslag van de vereeniging „Zuigelingenzorg". Er wordt in medege- .deeld, dat in 1918 voor de eerste maal wer den ingeschreven 338 kinderen. In het ge heel werden 3390 adviezen verstrekt. Door de huisbezoekster werden 1919 bezoeken af gelegd. In de melkkeuken werden ten be hoeve van 31 kinderen 10497 flesschen klaargemaakt. Van deze 31 kinderen wer den er 24 met eiwitmelk gevoed. Behalve 304 flesschen eiwitmelk waren nog noodig 576 liters olie melk en 504 liters karne melk. Aan 10 moeders werd gedurende verschillend langen tijd 1 liter karnemelk ot 1 liter melk daags verschaft tot een totaal van 581 liter. Wie het nog niet weten mochten, zien hieruit welk een voortreffelijk werk deze vereeniging doet. En dat zij dus alleszins uw steun waard is, als u nu weet. dat de rekening sloot met een nadeelig saldo van J 74,3214, dan begiijpt u dat uwe toetre ding als lid zeer welkom zal zijn: u kunt 11 opgeven bij mevrouw De Bijll Nachenitis Stork, Schotersingel 159, Haarlem. De Bloemententoonstelling. De voor bereidende werkzaamheden voor de bloe mententoonstelling, die van 24 tot 29 April alhier gehouden wordt, vorderen flink. De tuin der soc. „Vereeniging" wordt gereed gemaakt voor het bloemenfeest cn ook el ders wordt gewerkt aan de voorbereiding. Als nieuws in vervolg op wat we verleden week mededeelden, kan thans wórden ge meld, dat in den avond van 24 April de ver schillende comité's van de tentoonstellin gen ten raadhuize door het gemeentebe stuur zullen worden ontvangen. Zooals men weet, wordt in den middag van den dag om half drie de tentoonstelling geopend, een plechtigheid, waarbij behalve de plaatselijke autoriteiten ook jhr. mr. dr. A. Roëll, com missaris der Koningin in Noordholland, te genwoordig zal zijn. Een rondschrijven heeft verschillende winkeliers uitgenoodigd, hunne etalages ge durende de feestdagen te versieren. Daarbij is er op gewezen, dat met de etalageversie ring (natuurlijk in hoofdzaak met bloemen) geen wedstrijd beoogd wordt, doch dat uit sluitend voorzit, de stad een feestelijk ka rakter te geven, waarbij de winkeliers na tuurlijk gelegenheid hebben, hunne artikelen op smaakvolle wijze te etaleeren. Aan de deelnemers wordt een herinne ringsdiploma uitgereikt. In de stad zullen versierde masten den vreemdeling den weg naar het tentoonstel lingsgebouw gemakkelijk doen vinden. VAN HIER EN DAAR. Een internationale arbeidswetgeving. Merkwaardig is, dat de vredesconferentie ook eenige bepalingen ten opzichte van de internationale arbeidswetgeving vastgesteld heeft, die in het vredesverdrag opgenomen worden. Deze bepalingen zijn de volgende: 1". Noch rechtens, noch feitelijk kan de arbeid van een menschelijk wezen als koopwaar of als een handelsartikel worden beschouwd. 2°. Het recht van vereeniging en coali tie wordt den werkgevers en arbeiders ver zekerd voor alle doeleinden, die niet in strijd zijn met de wet. 3°. Geen kind beneden den 1 1-jarigen leeftijd zal werk mogen verrichten in de industrie of bij den handel, zoodat zijn li chamelijke en geestelijke ontwikkeling ver zekerd zijn. Jongelieden tusschen 14- en 18- jarigen leeftijd mogen slechts worden ge bruikt voor werk, dat overeenkomt met hun physieke ontwikkeling en onder voorwaar de, dat hun beroeps- of algemeen ondervv ijs gewaarborgd blijft. 4°. Elk arbeider heeft recht op een sa laris, dat hem, overeenkomstig de bescha ving van zijn tijd en zijn land behoorlijke levensomstandigheden verzekert. 5°. Het salaris is gelijk, zonder onder scheid van geslacht, voor in hoeveelheid en hoedanigheid gelijke werkzaamheden. 6°. Alle arbeiders hebben recht op een wekelijkschen rusttijd, met inbegrip van den Zondag, of indien dit onmogelijk is, op cen rusttijd van gelijken duur. Voorts is ook nog bepaald, dat dit jaar te Washington het eerste arbeidscongres gehouden zal worden. Daar zal men de vraagstukken van den 8-urigen werkdag, het voorkomen van stakingen en den vrou wenarbeid bespreken. De Vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer'' zond het volgende adres aan de ledeii der Vredesconferentie te Parijs: Reeds in de eerste maanden van den we reldoorlog. toen bij de meeste menschen de meening bestond, dat deze onmogelijk van langen duur kon zijn en men daarom reeds waagde te denken over de grondslagen, waarop de vrede zou kunnen worden ge sloten, reeds in dien tijd werd de stel ling verkondigd, dat het vredesverdrag geen bepalingen zou mogen bevatten, welke de aanleiding tot een nieuwen oorlog zouden kunnen zijn. De verwachtingen omtrent den korten duur van den oorlog zijn jammerlijk be- tegen Influenza, Hoest en Verkoudheid. Prijs 75 cent per ronde doos.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2