Echt EMSER-ZOUT KERK.-AGENDA. Zjnüag 27 April. BLOtMENDAAL. Ned. tlerv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. lffiuws, Zending-Director. „Marunatha", Jongeliedensamenk., voorui. 10 uur, de heer Bijkerk, vau Haarlem Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. G. Brussaard; n.m. 51 A» uur., lis. J. C. I russaard. Ned. Prol. Bond, afd. Bloemendaal, gebouw dei Bloemeud. Schoolvereeniging, voorm. 1(Jj uur, Hi. B. P. Plantcnga, Pred. te Haarlem. H\ARLEM Heiig. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jausetraat, voorm. 10J uur, Mevr. Tjadenv. d. Vlies (Enka). Onderwerp: Ileere, bclioed ons, want wij vergaan SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, l)r. G. A. van den Bergh van Kysinga. Onderwerp: 1 Job. 5 vs. 3b „Neen," diende de Duitscher van repliek met Engelsche „wit": „the cause of the war is made in Germany.'' Er is wel nooit eene revolutie gepredikt of hare apostelen zongen ethische liederen. Maar ook evenzeer tooiden met de kleuren der ethiek zich zij, die de revolutie tracht ten tegen te houden. Vaderland, vorsten huis en desnoods nog hoogere machten werden er in den regel bij gehaald zij het dan ook zelden met succes, omdat het be grip vaderland weinig uitstaande heeft met dynastie en omdat de hoogere machten ge toond hebben zich weinig of niet te be moeien met der menschen twisten. Hoe schril worden wij weer aan den ma- terialistischen ondergrond herinnerd bij den oorlog, die nog smeult, terwijl reeds weer de mijnen worden gelegd door wie gereed staan den oorlog te voeren tegen wat zij het kapitalisme noemen. Er is één thermometer, die eiken graad van politieke temperatuur aangeeft, één ba rometer, die gevoelig is voor den minsten druk der sociale atmosfeer. Dat is de beurs. En wel nooit rauwer hebben wij het sociale weerbericht geteekend gezien dan in het beursbericht van het „Handelsblad" van 22 April „Na een vierdaagsche rust, gedurende welken tijd geen alarmeerende berichten tot ons zijn gekomen, is de beurs weer in een vaste stemming geopend. De kente ring, die in Duitschland te bespeuren is in het Bolsjewistisch gevaar, en het kalme verloop van het S. D. A. P.-congres hier te lande, stellen het groote publiek blijk baar weer eenigszins gerust. De ethiek van den Vrede en die van de Revolutie zie ze uitgedrukt in procenten, in hausse, in baisse,in cijfers. Arme strijders! HET BLOEMENFEEST VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE TE HAARLEM. Donderdagmiddag werd de groote ten toonstelling in de „Vereeniging" door jhr. van Tets, den voorzitter der Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde geopend. Daarna sprak het bestuurslid, de heer Kaufmann, een korte rede uit, waarin hij de groote keuringen der Maatschappij besprak en de taak der vaste keuringscommissie ongeveer als volgt omschreef: De kern van de werkzaamheden der Vaste Keurings-Commissie is dus de verheffing van den tuinbouw door de veredeling van het plantensortiment. Al wat nieuw is, en ook goed, wordt als zoodanig door de commissie onderscheiden en zij waakt er voor, dat het sortiment niet door minder waardige producten achteruit gaat. Ook dit wordt op deze Haarlemsche keuring voor gestaan. Daarna was het woord aan den waame- menden burgemeester den heer Joh. de Breuk, die de totstandkoming dezer keu ring te Haarlem en de daaraan verbonden feestelijkheden in den breede besprak. De afdeeling Haarlem was zeer ingenomen met het feit, dat dit voorjaar de groote keuring in deze stad zou plaats hebben. Gedachtig dat de afdeeling niet alleen te Haarlem, maar ook in de omstreken gevestigd is, wendde het bestuur zich tot de jeugdige en met zooveel energie optredende afd. Bloe mendaalVelsen der Maatschappij, die in den korten tijd van haar bestaan een der sterkste afdeelingen is geworden en op het gebied van den tuinbouw reeds veel heeft tot stand gebracht. Met bereidwilligheid verklaarde die afdeeling zich tot medewer king bereid en dat het haar ernst was, is bij de uitwerking der plannen ten duidelijk ste gebleken. Spreker bracht daarna een woord van hulde aan allen, die tot de organiseering van tentoonstelling en feesten hadden mede gewerkt. Na afloop dezer rede opende jhr. mr. dr. A. Roëll, de Commissaris der Koningin, voorzitter van het Eere-comité, met een korte toespraak, officiéél de tentoonstelling. De tentoonstelling maakt een uitnemenden indruk. Welk een weelde van bloemen en planten. Welk een ijver, toewijding en vin dingrijkheid bij de inzenders. Het is een lust, een kijkje te nemen in zaal en tuin der „Vereeniging". Noemen wij onder de inzendingen van onze piaatsgenooten de volgende. In den tuin is er een van de firma P. E. van der Werff uit Bloemendaal. een fraaie verza meling hortensia's, rhodendendrons en bloeiende heesters; van tuinbaas Kohier van „Vaart en Duin" te Overveen is er een ver zameling Primula obconica. In de zalen vinden wij van laatstgenoemden een wapen van Nederland, uit 57 soorten zaden saam- gesteld; van A. van der Werff een vredes- zuil van hyacinten; van P. E. van der Werff een perk van witte calla's; van de firma Van Riessen te Bloemendaal een mooie uitstalling van vruchten, en van W. Beun der fraaie festoenen langs de trappen. Onze piaatsgenooten maken een heel goed figuur te midden der andere inzenders. De stad maakt een feestelijken indruk. De winkeliers hebben hun beste beentje voor gezet. De versieringen in de uitstalkasten zijn vaak buitengewoon goed geslaagd. Een wandeling langs de voornaamste winkel straten is in deze dagen een lust. De leiding der feestelijkheden is in de be proefde handen van den heer Binger. Deze heeft met een grooten staf van dames en heeren, feest- en cabaret-voorstellingen en volksvoorstellingen in den Stadsschouw burg, dansavonden en een bloemencorso ge organiseerd en de étalage- en straatversie ringen opgezet, terwijl een groot vuurwerk voor het Paviljoen in den Hout die feesten zal besluiten. PLAATSELIJK NIEUWS. Benoeming. Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur van het postkantoor te Goes de heer E. van Twisk, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Overveen. Caiolus, die van tijd tot tijd de „Stads- Editie" van een zakje „Bloemendaalsche Kruidnoten" voorziet, bespreekt in zijn jong ste bijdrage „het vertrek van een nuttig in gezetene". Hij bedoelt den heer Van Twisk, directeur van het postkantoor te Overveen, en schrijft van dezen: De gemeente, en Overveen vooral, ver liest in den heer Van Twisk een nuttig in woner. Als directeur van het postkantoor heeft hij zich algemeen geacht weten te maken. Als particulier bleek hij een man van het initiatief te zijn. Men denke o. a. slechts aan zijn aandeel in de geschiedenis der woningbouwvereniging „Bloemendaal Zonder zijn doortastendheid en aanhouden, was er misschien van het groote werk niets terecht gekomen. Als penningmeester van het Witte Kruis, heeft hij gedurende vele jaren met toewijding het beheer over de geldmiddelen dezer nuttige vereeniging ge voerd, terwijl hij als bestuurslid van Ko ninginnedag aliijd the right man is geweest. Dus nogmaals: wij verliezen in den heer Van Twisk een flink burger. Het ga hem goed in zijn nieuwe standplaats Goes." Er zijn er geen, die dezen wensch niet gaarne onderschrijven. De Bloemendaalsche Gymnastiekvereeni- ging geeft hedenavond te halfacht een uit voering in hotel „Vreeburg". Sluitingsuur. Bij de caféhouders te Bloemendaal gaat een inteekenlijst rond, om het sluitingsuur, thans 11 uur. weer op 12 uur gesteld te krijgen. Inbraak. Dezer dagen werd ingebroken in de villa van den heer Roozelaar, aan de Lonbar-Petrilaan. Ontvreemd werden o. a. een tochtdeken, een klokje en een mantel. Bekroningen van Bloemend tiers. Onder de bekroningen op de Groote Keuring te Haarlem, noemen wij de vol gende, aan piaatsgenooten toegekend J. Ënde, Overveen, voor bloeiende en niet bloeiende planten, een verguld zilve ren medaille; voor groep Cineraria's Ma tador, een zilveren medaille. J. Th. van Eykeren, Huize „Karmel", Bloemendaal, voor sierplanten, een gouden medaille. C. G. Kohier, tuinbaas Vaart en Duin, Overveen, voor grafkrans op standaard, een verguld zilveren medaillevoor fantasie bloemstuk, een verguld zilveren medaille voor bloemenmand met bloeiende planten, een zilveren medaillevoor groep Primula obconica, een verguld zilveren medaille; voor io soorten bladgroenten, een bronzen medaille. C. W. Meerdink, tuinbaas „Buitentwist", Overveen, voor 20 aardbeien in pot, een verguld zilveren medaille. Gebr. van Riessen, Bloemendaal, voor collectie groenten, een bronzen medaille; voor groenten in glas, een verguld zilveren medaille. A. v. d. Werff Gz., bloemist, Bloemen daal, voor een fantasie stuk, een bronzen medaille; voor bloemstuk Anjelieren, roode, een zilveren medaillevoor bloemstuk Hortensia's, een zilveren medaille; voor bloemstuk Anjelieren, rose, een bronzen medaille; voor bloemstuk Azalea's, een verguld zilveren medaillevoor bloemstuk Orchideeen, ien zilveren medaille; voor bloemstuk Orchideeën, een bronzen me daille. P. E. v. d. Werff, bloemist, Bloemen daal, voor groep varens met bijbehoorende planten (Calla's), een verguld zilveren medaille; voor vaasversiering, trap groote concertzaal, een bronzen medaille; voor groep bloeiende planten (Hortensia's), een zilveren medaille. Vereeniging voor Bloembollencultuur. 'I er vervanging van de heeren Am. Bijvoet Jr., vice-voorzitter en C. H. Kramer, 2e secretaris, die periodiek als leden van het bestuur der afd. OverveenBloemendaal der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur af traden, zijn gekozen de heer Jac. W. Bijvoet tot vice-voorzitter en de heer W. Rijnierse tot 2de secretaris. Hersteld. De Boever, koetsier bij den stalhouder De Haas alhier, die eenige we ken geleden van den zolder viel en een schedelbreuk opliep, is thans hersteld en heeft het Gasthuis verlaten. In het verkooplokaal Nieuwe Gracht wer den de volgende Bloemendaalsche perceeien geveild: De aan den Zijlweg gelegen villa „Henriette" plaatselijk geteekend 57a met grooten tuin, te Overveen, gemeente Bloemendaal, groot 15 aren 25 centiaren; 39.025, H. J. Peper. De villa met tuin te Bloemendaal aan den Noorder-Stationsweg N°. 3, groot 4 aren 33 centiaren. De villa met tuin te Bloemendaal aan den Noorder-Stationsweg N". 5, groot 3 aren 4 centiaren. Deze perceeien gecombineerd 30.605, opgehouden. Kennemer Keuken. In de op 25 dezer ge houden algemeene vergadering der Coöp. Vereeniging Kennemer Keuken werden ba lans- en winst- en verliesrekening over 1918 goedgekeurd en de'aftredenden herkozen. Het college van commissarissen werd aan gevuld door de benoeming van den heer D. H. J. van Bremen. Begonnen met 179 leden, lelt de vereeniging thans 326 leden. Bij de firma P. Bijvoet te Overveen zijn twee fietsen gekaapt. Diefstal. Twee werksters zijn betrapt op diefstal van suiker uit de Kennemer Keu ken aan den Kinheimweg. Ned. Vakbond van verplegenden. In het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort sprak Donderdagavond voor de afd. Bloe mendaal van den Nederlandsehen Vakbond van Verplegenden, dr. Abrahams van Am sterdam over: „Neutrale Vakorganisatie'. Spreker gaf in korte trekken weer de his torie der ziekenverpleging, toonde aan, dat vooral door het werken der organisaties de toestand van het personeel in de ziekenhui zen en krankzinnigengestichten aanmerke lijk is verbeterd en dat deze verbetering ook ten goede is gekomen aan de patiënten. Als beslen organisatievorm noemde spreker de neutrale vakvereeniging. De heer Ron- ner debateerde; naar zijn oordeel kan men in de vakvereeniging niet neutraal zijn; deze dient op het standpunt van den klas senstrijd opgesteld. Spreker beantwoordde den debater. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Gevonden en terug te bekomen bij: W. Mönnich, Zomerzorgerlaan 11, Bloemen daal, een zilveren dameshorloge; J. Bothe, Kleverlaan 75, Bloemendaal, een zwart le deren dainestaschje; M. Wories, Kleverlaan 147, Bloemendaal, een broche; aan het bu reau van politie te Overveen, een huissleu tel; een zilverbon; een portefeuille. Verloren: een dames-portemonnaie een zilveren beursje; een reticule, inhou dende een portemonnaie; een nieuw bon boekje; een handtaschje; een zilveren das speld; een koralen collier met gouden slot; een paar sokken; een gouden dasspeld met blauwen steen. GURGLRlIJKE STAND. Van Vrijdag 18 April tot en met Donder dag 24 April. Geboren: z. van H. de Roos en N. E. M. M. Hoedemakers; z. van H. N. Visser en W. Koch; z. van T. C. van Dijk en A. J. Louw. Getrouwd: J. C. Beets en S. Rep. Overleden: P. Dekker, 82 j.; M. R. Kwint, 72 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: E. Hartman, 68 j.; W Goosen, 74 j.; M. Slebe, 62 j. VAN HIER EN DAAR. Belgisch militarisme. We lezen in „De Toorts": Voortdurend lezen wij in verschillende Belgische bladen klachten over de brutale handelwijze van sommige officieren en sol daten tegenover de burgers. Vroeger heeft ue Belgische bevolking er nooit aan gedacht de vlag te groeten van een voorbijtrekkend regiment. Nu is het groeten van de militaire vlag verplichtend gesteld en gebeurt het herhaaldelijk dat de burgers die zich aan dezen regel niet onderwerpen, door militai ren die daarvoor uit de rangen treden, het hoofddeksel van het hoofd geslagen wordt. Duinzundaardaopelen. De regeerings- commissaris belast met de rijksgraanver- zameling in Noord-Holland, maakt bekend, dat door het Rijksbureau voor aardappelen en aardappelverwerking is bepaald, dat be halve de openbare eetgelegenheden, nu ook particulieren duinzandaardappelen kunnen verkrijgen, zoolang de voorraad strekt. Hij zegt verder: De duinzandaardappelen, afkomstig uit de duinpannen (niet van bloembodem cldcn of andere aan den binnenvoet der duinen gelegen gronden), zijn vrij verkrijgbaar 1 ij tijdige aanvraging aan mijn bureau, afdee ling „Aardappelen" Daar genoemde soort een zeer goed houd bare is en de distributie-aardappelen tijdens de overgangsperiode van de late op de vroege soorten vermoedelijk niet meer van de beste kwaliteit zullen zijn, acht ik het niet overbodig er uwe aandacht op te ves tigen, dat hierin nog door u kan worden voorzien door uen aankoop van deze duin- zandaardappelcn, welke voor den prijs van 15,per ,ou i onder rembours, wor- di en geleve De zakken worden bij fran co terugzending binnen 8 dagen na ont vangst, mus o: ongeschonden staat, tegen genoteerden pnjs teruggenomen Een gering kwantum is momenteel nog beschikbaar. Geen politicus. Naar „De Telegraaf" meedeelt, is in de stembus te Twello (G.) het volgende stembiljet gevonden: „Mijnheer, Oi riien van de kat of üe kater gebeten worut, is ook al hetzelfde. Iedere partij springt tegenwoordig op ae verhooging en verkondigt de menschen hun evangelie en wanneer de gekozenen goed en wel plaats genomen heüben bemerkt men hoeveel doo- ue musschen men er tusschen geplaatst vinüt. k Zal daarom niet stemmen, daar ik mij niet verantwoordelijk wil stellen. Wat de post in Belgie niet vervoeren mag. Het „Laatste Nieuws" en de (Brussel- sche) „Standaard" melden: Naar ons verzekerd wordt, hebben de postkantoren van het land een lijst ontvan gen van dagbladen, boeken enz., waarvan het verzenden door de post verboden is. Onder de verboden „waar" behooren: de gedichten van Albreeht Rodenbuch, de Ver zamelde Opstellen en de Kritiek der Vlaam- sche Beweging van Aug. Vermeyien; het gebed voor Vlaanderen van priester-dichter Cyr. Verschaeve, goedgekeurd door den hoofdaalmoezenier van het Belgische leger; al de liederen van Em. Huilebroeck. In een langere lijst, die in „Ons Vader land" afgedrukt wordt, komen o. a. nog voor: „De Wapens Neer", door Bertha v. Suttner; „Een Vlaming in de oorlogsklem", door prof. J. de Cock; „In Oorlogstijd", door Stijn Streuvels; „Vlaanderen door de eeuwen heen"; al de werken van René de Clercq; „Het levende Vlaanderen", door Emm, de Bom. Naar aan het Vlaamsch Persbureau ver zekerd wordt, zou ook „Pallieter" van Fe lix Timmermans op dezelfde wijze verbo den zijn. „Le Soir", die deze zaak bespreekt, maakt hiervan „une grave affaire" wijl zij beweert, dat tijdens de bezetting eenige letterkundige werken zouden uitgegeven zijn door de Duitschers, n.l. van prof. A. Vermeyien en van A. Rodenbach, Öie door dit bladeen priester genoemd wordt. Een S. U. A. P.-er geweigerd als lui der Ned. Herv. Kerk. Men schrijft uit Zui- lichem aan „Het Volk": Een der leden van de partijafdeeling te Zuilichem wenschte lid te worden van de Ned. Herv. Kerk. Na door den predikant, ds. Van der Kooij, eenigen tijd onderwezen te zijn in de leerstellingen der Hervormde Kerk, kwam het dominé ter oore, dat zijn leerling lid is van de S. D. A. P. Onzen partijgenoot werd in overweging gegeven als lid van de partij te bedanken, daar zulks onvereenigbaar werd geacht met het lid maatschap der Hervormde Kerk. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, ontving onze partijgenoot het volgend schrij ven: „De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Zuilichem oordeelt het lidmaatschap der S. D. A. P. onvereenigbaar met de leer der Ned. Herv. Kerk, met de reglementen dier kerk en met de H. Schrift, en maakt daarom is weder overal verkrijgbaar. 70 cent per vierkante glazen flacon.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2