Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort tweede Meisje Gemeentebestuur. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE PROGRAMMA 13e Jaargang. ZATERDAG 14 JUNI 1919. No. 24. BLOEHENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Voorbeelden van een advertentie van f 1en een van 50 cent. Door ziekte der tegenwoor dige wordt direct een Te huur gevraagd een ruime gevraagd, voor noodhulp of voor s Bollenschuur, vast. Loon f 200. Waschgeld f 40. Aanbiedingen bur. v. d. blad. Zich te vervoegen bij Mevr. te Overveen. Abonnementsprijs tot 31 Dec. 1919 f 2.—, voor een vol jaar f 4. LOSSE NUMMERS 10 CENT. Advertentiën 15 cent de regel, bi) afname van 500 regels of meer wordt een belangrijke korting toegestaan. Advertentiën voor vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, worden,' voor 50 cent en 11.— geplaatst ter grootte als hiernaast is aangegeven, mits deze bij de opgave worden betaald. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e.d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvrage gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Donderdag vergaderde onze raad on der voorzitterschap van den burgemeester Afwezig waren de heeren Bijvoet, Laan en Van der Vliet. Het aantal ingekomen stukken is zeer belangrijk en de afhandeling ervan en wat er al zoo bij ter sprake kwam, nam een groot deel der zitting in beslag. In de eerste plaats was er het voor stel tot afronding van een hoek van den Parkweg ter verbreeding, wat f 600 kosten' moest. Goedgekeurd. Dan verbreeding en aansluiting van den bovenweg te Overveen met Ooster duin, wat f 450.kosten zal. Goedge keurd. De heer van Kessel wilde de maatschappij „Oosterduin" een deel der kosten laten betalen, maar daar deze geen direct belanghebbende is, zal dat niet gaan. De putten in de Boschlaan bij Eben Haezer en de christelijke school ver spreiden een eenigszins onaangename geur, en de raad besluit de rioleering daar te plaatse te doen doortrekken, wat wel f 600.kost, maar broodnoodigis. Het dagelijksch bestuur stelt voor den bijslag op het pensioen van oud-onder wijzer Boeree te verhoogen tot 300/0. Goedgevonden. Van arbeiders-vereenigingen kwam bij het gemeentebestuur het verzoek in, achturendag, vrijen Zaterdagmiddag en salaris-minimum wettelijk vast te stellen bij voor de gemeente uit te voeren werken. De Voorzitter zegt ook zonder die wettelijkheid aan billijke eischen wel tegemoet te zullen komen. De heer van Kessel vraagt waarom geen wettelijke regeling gemaakt kan worden. De Wethouder Koolhoven is er tegenhet gemeentebestuur kan zich niet binden door zulk een besluit. De heer van Kessel wijst erop, dat zulks o.a. te Amsterdam en te Haar lem nochtans ook wettelijk geregeld is. De Voorzitter meent dat elke gemeente dat voor zichzelven te re gelen heeft, maar zal gaarne in voor komende gevallen met de genoemde wenschender arbeiders rekening houden. De heer Snippenberg, hoofd der school te Vogelenzang, krijgt nieuw behang in zijn woning en verder wordt er nog een en ander opgeknapt. Het kost f 360. maar het wordt hem door den raad van harte gegund en gegeven. De voorzitter verhaalt ons daarop dat hij een schrijven van padvinders ont vangen heeftof zij in Kweekduin een clublokaal mogen zetten van hout. Als men nu weet dat houten gebouwen door de desbetreffende verordering worden verboden, begrijpt men, dat dit nu maar niet zoo dadelijk erdoor ging. De heer De R o o breekt een lans voor de padvinders. De afdeeling, die dit vraagt, is, zegt hij, „De zwarte Pijl", de zeer geziene Bloemendaalsche club, die een zekere vermaardheid verwierf door haar film-opvoering, een vermaard heid, die zoo ver ging, dat de koningin deze club uitnoodigde haar film ook voor prinses Juliana te vertoonen. Voor waar geen kleinigheid. Aan zulk een club kan men bezwaarlijk een houten gebouw weigeren, te meer daar de heeren Bispincken Bornwater de door den heer D e R o o geuite waardeering deelen. Dr. Bornwater wijst er op, dat BLOEMENDAAL. Gestort Kapitaal f 4.050.000. Bloemendaalscheweg 113 Reserve c a. f 850.OOO. Effecten, Prolongatiën, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. i de verordening houten woonhuizen ver biedt, en een clublokaal niet zoozeer een woonhuis is als wel een club lokaal; de heer D e R o o herinnert er aan, dat de raad ook indertijd wei ver gunning voor brandstoffenschuren van hout gaf en dit snijdt hout, de. pad vinders krijgen wat ze verlangen. De daarop volgende besprekingen gel den een brandspuithuisje op Rolland; het oude naast de politiepost blijft dan bergplaats voor straatwerkersbenoodigd- heden enz. Voor het nieuwe werd door de architecten Mulder en Van Asdonk een b'egrooting gemaakthet zal f4300— kosten. De raad keurt het goed. Aan de beurt is nu een verzoek van de R. K. geitenfokkers-vereeniging om een subsidie. De heeren Verdegaal en Van Kessel ondersteunen dit verzoek. De Voorzitter is er tegen. Waar om zouden we aan al die politieke bon densubsidies gaan geven Ja, als het in het belang van het algemeen was, dan ware er over te praten, maar dit is alleen voor de Roomsch-Katholieken. De heer Teding van Berkhout ziet in de toekomst zoowaar ook een Proiestantsche, een neutrale en andere geitenfokkersclubs opdoemen ter wille eener subsidie.Neen waar is het eind Als de heele bevolking van Vogelen zang er voordeel bij had, ja dan De heer Van Tienhoven zegt Als de Protestanten er nu ook eens lid van konden worden De heerTedingvanBerkhout zal met het oog daarop de statuten van die vereeniging eens onderzoeken. En de beslissing wordt dus aangehouden. Ter sprake komt daarna de verzeke ring der leden van de burgerwacht te gen ongevallen. DeVoorzitter stelt voor, dat de gemeente de hooge pre mies niet betalen zal maar de verzekering (f 5000.bij overlijden, f5000.— bij vol komen invaliditeit en f 1750.— bij tijde lijke ongeschiktheid) voor eigen risico zal nemen. (De heer J a c o m e 11 i ried het da gelijksch bestuur aan, zich in verbinding te stellen met de werkgevers-risicobank te Amsterdam.) Het voorstel van Burgemeester en Wethouders voorloopig de verzeke ring voor eigen risico te nemen werd goedgekeurd. De Vogelenzangers hadden een rekwest bij den raad ingediend om besproeiing vanwege de stof plaag. Het dagelijksch bestuur had bij deskundigen een advies ingewonnen, en het bl^ek dat die be sproeiing veel te duur zou worden neen, daar kon men niet van inkomen, vond de Voorzitter. Maar de heer Van Tienhoven meende, dat men er daarmee niet af was. De Vogelenzangers hebben even veel recht op fatsoenlijke wegen als de Bloemendalers zelfdan moest er maar met chloorcalcium worden gewerkt of dergelijk goedje. De Voorzitter zegt, dat daar niet genoeg voorraad van is. Maar verscheidene raadsleden mee- nen, dat men het dan maar moet zien te krijgen. En als dat niet lukt, welnu, dan maar de dure maar rechtmatige besproeiing met water. Zoo wordt be sloten- De woningbouwvereeniging „Tuin wijk" te Heemstede, welke vereeniging woningen voorden middenstand bouwen wil, stuurt in verband daarmee een rekwest aan de regeering, en vraagt om een adhaesie-betui'ging van de ge meente Bloemenjiaal. Ze zal die hebben want de raad vindt dat er aan midden standswoningen tegenwoordig al niet minder behoefte is dan aan arbeiders huizen. Dan had de afdeeling Bloemendaal van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde nog aan den Raad geschreven, in aanmerking te mogen komen bij het plannen maken voor den plantsoen-aanleg aan den zee weg. Het schrijven wordt met een woord van aanbeveling aan de Zeeweg-Com missie doorgegeven. De woningbouwvereeniging Bloemen daal Noord had den raad verzocht, den van den heer Teding van Berkhout ge- kochten grond beschikbaar te willen stellen voor den bouw van arbeiders woningen, maar de Voorzitter wijst er op, dat de gemeente voor dergelijken bouw grond achter de Christelijke School heeft aangewezenhet terrein, van den heer Berkhout afkomstig, heeft een hooger bestemming, n.l. den villa- bouw. De heer Van Kessel wijst op den woningnood hij heeft aan een architect gevraagd of er daar ook geen arbeiders huizen te zetten waren, die de omge ving niet ontsieren zouden, en de archi tect zei dat dit best kon. De Voorzitter echter blijft erbij; de gronden van Berkhout zullen voor dat doel niet worden gebruikt, wel zal het dagelijksch bestuur nog eens bij de maatschappij „Veenduin" aankloppen, of die nog aan grond kan helpen.- Maar dat Berkhout-terrein neen, dat komt daarvoor niet in aanmerking. Zoo wordt besloten. Ingekomen is het rapport door den accountant van het levensmiddelenbedrijf opgesteld. De heer De R o o maakt de opmer king, dat er, blijkens dit rapport, niet voldoende controle op dit. bedrijf van gemeentewege is uitgeoefend. De Voor zitter en de Wethouders zetten uiteen dat meerdere controle niet mogelijk was. De heer Van Kessel brengt hulde aan het dagelijksch bestuur voor de wijze, waarop het de distributie heeft gevoerd. De Voorzitter bedankt hem voor de zen pluim, en belooft, hem op den hoed van den directeur, de heer Van Hiem- stra, te zullen steken. Aan de orde zijn nu de verzoeken om ontheffing van bepalingen der bouw verordening. De heer M. J. Doemen krijgt tot wederopzeggens vergunning voor een ligtent, de heer van der Zon voor een loods, de heeren Koffieberg, Mr.Enschedé Qroote Houtstraat 111—113 Haarlem. van 13 tot 20 Juni. L TARRAGÖNi Interessante Natuuropname. DE LUXE ANNIE Spannende Comedie naar het Tooneelstuk van denzelfden naam in 5 afd. In de hoofdrol de beroemde actrice NORMA TALMADGE, bekend uit „De Strijdkreet om Vrede". 3. Optreden van DF MELACHINIS De populaire Nederlandsche Illusionisten. - PAUZE. - 4. FATTY HEEFT ALTIJD PECH Amerikaansche Klucht in 2 afd. Wij raden de bezoekers aan deze week precies op tijd te komen, daar het hoofd nummer reeds om 8.15 uur begint, wegens de groote lengte. en C. W. de Visser voor bergplaatsen, schuren en anderszins, terwijl een der gelijk verzoek van den heer D. van Kampen naar B. en W. om advies gaat. Voorts wordt na eenig heen en weer- praten de suppletoire begrooting voor dienst 1918 vastgesteld tot een bedrag van f78.294.08. Dan komt de beurt aan af- en overschrijving van en op posten der begrooting voor 1918 tot een be drag van f 17.9l7.54l/2. Daarna gaat punt 5 der agenda het doen van betalingen uit den post Onvoorziene Uitgaven dienst 1918 er door heen; tot een bedrag, van f992.73. De heer De R o o lascht in deze financi- eele bespreking een vermaning tot zuinigheid aan het adres van het dage lijksch bestuur in, waarop B. en W., op dè algemeen heerschende ongeregelde toestanden wijzend, hun beleid verde digen. Aan de orde is daarna een nieuwe geldleening. Het desbetreffend ontwerp-raadsbesluit luidt als volgt De Raad, overwegende dat tot gedeeltelijke be taling der crisisuitgaven over 1917 een geldleening moest worden aangegaan tot een bedrag van f 12 000.— welk bedrag ook onder volgnummer 36a in de gemeenterekening werd verantwoord overwegende dat deze geldleening nog niet gesloten is, doch de uitgaven voldaan werden uit de tijdelijke leening voor kasgeld dienst 1918; overwegende dat over het dienstjaar 1918 een bedrag van f 48.000.aan crisisuitgaven niet uit de gewone mid delen bestreden kan worden Gehoord het voorstel van Burgemees ter en Wethouders; Gelet op de Art. 136 en 194a der Gemeentewet Besluit een tijdelijke geldleening aan te gaan tot een bedrag van zestig duizend gul den, tegen een rente van niet meer dan 5V2 pCt. af Ie lossen in den loop van het jaar 1920, zullende rente en aflos sing voldaan worden uit de gewone geldmiddelen der gemeente. Dit raadsbesluit was er glad zonder eenige bespreking doorgegaan, en zoo gauw, dat het al gebeurd was voor we het goed en wel begrepen hadden, en het is dan alweer een aangelegenheid van geheel anderen aard, die aan den Raad ter oplossing wordt voorgelegd. De wegen in en om het huizenblok der woningbouwvereeniging „Bloemendaal" zijn nog niet gedoopt. Wat de leden van „Tuindorplaan" dachten voor den weg er rond om? „Vereenigingslaan" voor den

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1