VICTORIA-WATER. weg er door henen? De eerste beviel tamelijk wel, maar de tweede vond wei nig aftrek. De heer van Kessel wil deze ge legenheid gebruiken om tien naam van den Roomsch Katholieken oud- afge vaardigde van het district, den heer Willem Pastoors aan den middenweg te verbinden. De voorzitter echter is daar vier kant tegen. Er is iets tegen particuliere namenvooral van iemand, die niet eens in de gemeente heeft gewoond en met de tot instandkoming van dit tuindorp niets uitstaande heeft. Dr. Bornwater herinnert er aan, hoe het Witte Kruis den eersten stoot tot dezen bouw gaf en zou den naam Witte - Kruislaan niet onaardig vinden. Ook dit wil er niet goed bij den raad in. De voorzitter wendt zich tot den heer Bispinck, die eenige minuten be denktijd wenscht, en dan de niet onge schikte namen Zuid- Noord- en Midden Tuindorpslaan produceert, wat bij alle andere raadsleden, het dagelijksch be stuur incluis, nogal in den smaak valt. Die namen moeten het dan maar zijn, en aldus wordt besloten. Eenmaal aan het voor den doop hou den, komt de burgemeester met een ander jeugdig pretendent voor den dag, het kopje aan den Zeeweg. Hoe moet dat in den Burgerlijken Stand heeten De Raadsleden putten hun fantasie uit, en het slot van de zaak is, dat de naam Kijkduin gekozen wordt. Nadat de heer De RoO die oplossing ver gemakkelijkt had door de mededeeling dat de naam „Kijkduin" van zijn huis toch kwam te vervallen. Dan krijgen wij de wijziging der ver- ordenfng tot heffing eener plaatselijke inkomstenbelasting. Deze verordening luidt In artikel 2 sub. c. vervallen de woor den „bedrijfsbelasting en andere". Artikel 3 luidt voortaan aldus De inkomsten worden gesteld op het bedrag, dat genoten is het voorlaatste jaar, voorafgaande aan het belasting jaar. Deze verordening treedt in werking den lsten Januari 1920. Ziehier de toelichting Ad. artikel 1. Nu de bedrijfsbelasting afgeschaft is, behoort ook de verwijzing daarnaar te vervallen. Ad. artikel 2. De voorgestelde wijzi ging1 heeft ten doel de aanslagen juister te regelen en een beter gebruik te kun nen maken yan de kohieren der Rijks inkomstenbelasting. Tot nog toe werd bij de wisselvallige inkomsten, wat de meesten zijn, het in komen gesteld op het gemiddeld geno- tene over de drie jaren voorafgaande aan het belastingjaar. Voor het derde en het tweede jaar kon gebruikgemaakt worden van de gegevens der Rijksin komstenbelasting, terwijl de inkomsten van het jaar onmiddellijk voorafgaande aan het belastingjaar geschat moesten worden. Bij te lage schatting zeiden de be lastingschuldigen in den regel niets, ter wijl bij te hooge schatting meestal ge reclameerd werd. De nu voorgestelde methode zal bij invoering een juister en minder aan vechtbaren aanslag geven. De verordening wordt vastgesteid. Tot schatters voor de Rijksinkomsten belasting worden daarop herbenoemd de aftredende heeren De Waal Malefijt, A. Koolhoven, N. Rouwens en P. Ver- degaal. Dan is aan de beurt een nadere regeling der wedden van gemeente ambtenaren en beambten. Het raadslid van Kessel had in een schrijven aan het dagelijksch bestuur voorgesteld, het daarheen te leiden, dat niet meer deze zittende, doch de nieuwe raad over deze kweste beslissen zou. De Voorzitter echter zal daar niet op ingaan. In deze zitting wil hij de aangelegenheid afdoen. Een nieuwe raad kan bij de behandeling der begrooting als het zoover is, nog verbeteringen in de thans te nemen besluiten aanbren gen. Burgemeester en Wethouders heb ben driemaal vergaderd en de zaak met ernst opgezet. D rBornwater wil het punt zien aangehouden. Er moet meer studiema teriaal voor komen, opdat de raadsleden grondig de aangelegenheid wikken en wegen kunnen. De heer Van Kessel zegt, zijn voorstel bij Burgemeester en Wethou ders te hebben ingediend, omdat de betreffende Staatscommissie vooreerst nog niet klaar is. Hij zal echter nu zijn voorstel intrekken. Hij verwijt Burge meester en Wethouders, dat zij zich wel om advies wendden tot de financi- eele commissie, wel tot de chefs der afdeelingen van dienst, maar niet tot de arbeiders zeiven, die van deze loonen met hun gezin moeten rondkomen. De tijden zijn veranderd. Men moet de loonen niet, zonder bespreking, van bovenaf zoomaar aan de arbeiders opleggen. Er dient een commissie van bespreking met hen, de financieele com missie en eenige raadsleden te worden gevormd, om te zamen' de kwestie te onderzoeken en af te handelenzoo gaat het ook in 'verscheidene andere gemeenten toe. De heer Bispinck vindt het een beleediging voor den tegenwoordi- gen raad, te veronderstellen dat zij de belangen der beambten niet zoo goed behandelen zou als een nieuwe. Wel heeft Van Kessel nu zijn voorstel inge trokken, maar dit moest hem toch even van het hart. Hij zou uitstel van behan deling wenschen tot een volgende raads zitting. Hij is er ook voor een com missie te benoemen. De Voorzitter blijft er voor ijveren, dat de zaak nu in deze verga dering haar beslag krijgt, doch D r. Bornwater houdt voet bij stuk. Neen zegt hij, wij willen de aangelegenheid eerst beter bestudeeren, zij is er ernstig genoeg voor. De heer Van Kessel komt nog eens met zijn voorstel om een com missie te benoemen, doch de heer B i s- pinck blijkt daar thans op tegen; ook de Voorzitter wil daar niets niemendal van weten, en na eenig heen en weer praten wordt afgesproken, dat de raad zonder commissie op 26 Juni weer vergaderen zal om die salarisverhooging te behandelen. Het spijt Dr. Bornwater, dat hij dan juist met vacantie zal zijn, dcch stelt men het nog langer uit, zoo meent de Voorzitter, dan zijn er nog meer raads leden met vacantie. I Bij de rondvraag merkt de heer Van Kessel op, dat er nog 27 werkeloo- zen in onze gemeente zijn ingeschreven op de arbeidsbeurs, en er maar voor een paar werk aan den zeeweg blijkt te zijn. De Wethouder DeWaal Malefijt antwoordt, dat er wel werkloozen zijn, maar geen voor grondwerk geschikte arbeiders, naar hem bij een onderzoek gebleken is. Dan klaagt de heer Van Kessel nog over het meer dan schandalig ge jakker van auto's en motorfietsen. Hij wil de maximum snelheid van 20 op 12 Kilometer per uur zien teruggebracht. De jongens Heeren en de chauffeur van den heer Berkhout gaan al heel erg te keer. Het is levensgevaarlijk. De Voorzitter zegt, dat hij den heer Heeren op het hardrijden van zijn zoons al eens schriftelijk heeft gewezen Hij is er ook op tegen. Maar of het „levensgevaarlijk" is, is moeilijk te bepalen. De politie noemt eerst dan iets levensgevaarlijk als er werkelijk iemand omgekomen is of ern stig gewond. Wil een der raadsleden zich daarvoor beschikbaar stellen Blijkbaar niet. Nochtans zijn allen het erover eens, dat dit racen wat moet worden gematigd. Verscheidene raads leden vinden een snelheid van 20K.M. heelemaal niet de moeite waard, althans niet om te verlagen tot 12 of wat ook. Wel belooft de Voorzitter ervoor te doen waken, dat deze maximum snelheid niet wordt overschreden. Of dit succes hebben zal? De openbare vergadering is hiermede afgedaan, en de raad sluit de deuren om belasting-kohieren vast te stellen, echter na ons krantenmenschen er eerst door te hebben naar buiten gelaten. BLOEMENDAAE. Ds. Brussaard, pred. der Qer. Gem. alhier, is voor drie maanden met zijn vrouw en kinderen naar buiten. De predikbeurten worden echter nog steeds door Ds. Brussaard waargenomen, daar hij iederen Zaterdag daarvoor overkomt. Naar wij vernemen heeft de heer M. R. Hilbrands, koek- en banketbakker, zijn zaak verkocht aan een Amster- damsche firma. De heer Hilbrands, gaat Bloemendaal echter niet verlaten, maar blijft hier wonen. Het welbekende houten huis, waar vroeger de heer Wittop Koning gewoond heeft aan den Zomerzorgerlaan, wordt thans ingericht voor een verblijf voor R. K. Zenuwpatiënten. Zuster Greeve zal directrice dezer inrichting worden. De duinen van den heer Van der Vliet leveren per jaar f 62.000 op alleen aan konijnen. De Villa „Dennenoord" aan den Mid den Duin en Daalscheweg, is verkocht voor f98.000. Kooper is de heer Fuhr- man, tijdelijk vertoevende in Hotel Duin en Daal. De heeren A. IJzerman, Tj. Popma en J. Klimbie van hier hebben zitting genomen in de Commissie tot het af nemen van het examen ingesteld door de vereeniging M.U.L.O. Hoewel de diefstallen niet zoo veel vuldig meer voorkomen, wordt er nog weieens iets ontvreemd. Zoo ook in de Kennemerkeuken. Daar werd ver mist een geldkistje, eenig geld en een damestaschje. Een en ander is in het gebouw zelf teruggevonden. Een padvinder, die op den Kennemer- weg peddelde, kwam Maandagmiddag in aanraking met een Janplezier. De aanrijding was niet van ernstigen aard. De padvinder kwam mer den schrik vrij, doch het rijwiel was stuk. Zondagochtend klommen Haarlemsche jongens in een boom in den tuin van het Provinciaal ziekenhuis. Een viel er uit, en bezeerde zich nogal ernstig. Door een toevallig voorbijkomend rijtuig werd hij naar zijn woning in Haarlem terug gebracht. Mevr. van Heerdt van hier maakt deel uit van de commissie die de op richting voorbereidt van de nieuwe orga nisatie der vredesbeweging, frisscher en meer sociaalvoelend dan de vereeni ging „Vrede door Recht". De nieuwe wijk bij de Delft tegenover de Ijsbaan was vroeger een gevaarlijk hoekje. Omdat er in het geheel geen afrastering was gemaakt tusschen de Delft en den straatweg. Vooral omdat de jeugd dezen straatweg beschouwt als speelplaats, was de kans groot voor ongelukken. Nu is daarin verbe tering gekomen, doordat er een hek is geplaatst. Volgens onze bescheiden mee ning, zou het ook wel gewenscht zijn, als de Kinheimweg eens opnieuw be straat werd. Want de bestrating is daar allertreurigst Deze weg zit vol gaten en kuilen. De meeste fietsrijders gaan dan ook veel liever over de Kleverlaan. Propagandarede van Dr. A. de Vletter. Op uitnoodiging van de Bloemen- daalsche propaganda commissie voor de tentoonstelling en het congres voor de opvoeding van de jeugd boven den leer plichtigen leeftijd, dezen zomer van 16 Juli-14 Augustus te 's Gravenhage te houden, sprak dr. A. de Vletter, lid van de regelingscommissie Dinsdagavond in „Vreeburg" een propagandarede uit, met als titel „Nieuwe Perspectieven". Na eenige inleidende opmerkingen over den aard der propagandaver- gadering en het karakter der tentoon stelling in het algemeen lichtte Dr. De Vletter zijn meening toe, dat een tentoon stelling als deze verzameling van dpode dingen (leermiddelen, teekeningen,boek schriften, foto's enz., te beschouwen is als de projectie van het werkelijke leven. Evenals de projectieteekening van een gebouw, een machine, slechts beteeke- nis heeft voor den ingewijde, den des kundige, zoo heeft een expositie als deze Haagsch-Nederlandsche slechts waarde voor den bezoeker die met ken nis van zaken op de hoogte derpaeda- gogische, didactische en methodische strooming uit het doode tentoongestelde materiaal het leven zal weten te recon- strueeren. En ingewijd, deskundig in zake onderwijs en opvoeding is ten slotte menigeen (niet ieder) die werk zaam is op het gebied van het onder wijs en is ook ieder ouder die belang stelt in, en meeleeft met zijn kinddie zich werkelijk volledig interesseert voor diens heil. De tijd is voorbij, dat de ouders als quantité negligeable werden beschouwd, hoogstwaarschijnlijk zullen de ouders meer en meer een soort controle gaan uitoefenen op de school, meeleven, dank baar zijn enkritiek uitoefenen. Dr. de Vletter toont nu aan, dat deze tentoonstelling komt op een zeer be langrijk moment jn de ontwikkelings geschiedenis van de Nederlandsche be schaving, na den oorlog, (dus op het moment van den wederopbouw) in het eerste jaar van de instelling van een apart onderwijs-ministerie, in een over gangstijd die meer en meer breekt met de 18de en de 19de eeuwsche intellec tualistische, materialistische beschou wingen, getypeerd in de leuze„kennis is macht"een tijd die daar tegenover stelt het parool, dat „Karakter het hoogste" is Spr. behandelt nu achtereenvolgens de verschillende rubrieken van de ten toonstelling en doet zien hoe deze elk op zichzelf projectie van het onderwijs en opvoedingsbron kunnen zijn. Daarbij zal de expositie uiteraard in de eerste plaats een beeld geven van het verleden en het heden, maar ook nieuwe pers pectieven openenimmers waar de tentoonstelling krachtens haar programma ook kritisch-reformatorische bedoeling heeft zal telkens bij eiken belangstel lenden bezoeker vaak de vraag „hoe is het", de overdenking „is het goed"? de overweging „hoe moet het worden"! opkomen en daarom zal de groote be- teekenis van deze tentoonstelling ook zijn het stellen van de problemen die er liggen op het terrein der schoolsche, huiselijke en maatschappelijke opvoeding. Na vermelding van het congres-pro gramma en de voorloopig vastgestelde onderwerpen der lezingen, eindigt spr. zijn rede met een opwekking tot be zoek aan de tentoonstelling, deelneming aan het congres, deelneming aan het waarborgfonds en in het algemeen tot het meeleven met de werkers aan deze nationale expositie. Een aangename gedachtenwisseling met verschillende aanwezigen besloot dezen welgeslaagden avond, die zeker bij velen den lust heeft gewekt tot een bezoek aan tentoonstelling of congres. Deze week verscheen het laatste num mer van de „Crisis-Courant". Wij noo- digen alle lezers van dat blad, die nog eens geen abonnee van het onze zijn mochten, uit, dat thans te worden. Om het toetreden van abonnees te bevor deren, zullen de uitgevers aan den tienden, twintigsten, dertigsten persoon enz., die zich als abonnee opgeeft, de krant tot 1 Januari 1920 kosteloos sturen. O VERVEEN. Tot genoegen van velen, is er op het Zandvoorterpad een bord geplaatst dat door aanduiding van „kruising" tot waarschuwing moet dienen van den hoek Zandvoorterpad en Zijlweg. Als nu het rijdend verkeer er de noodige aandacht maar op wil schenken dan kan het niet anders of vele onge- lukken zullen daar voorkomen worden. Een woord van dank is dan ook wel op zijn plaats voor het zoo spoedig mogelijk beperken van het gevaar, waar op in het vorig nummer gewezen werd. Te Overveen zijn ten nadeele van den heer J. Rutte, vier rijwielbanden ontvreemd. Te Overveen is aangehouden de 18 jarige H. die een aantal suikerbons gestolen heeft. Tegen H. is proces verbaal opgemaakt. Bij den heer N. F. Roozen aan de Houtvaart is Woensdagnacht ingebro ken. 'Niets wordt er vermist. Uit een schuur aan de Houtvaart zijn denzelfden nacht twee fietsen en een aantal fietsbanden gestolen. Er is een begin gemaakt met de werkzaamheden der verbreeding van Rampenlaan. Donderdagavond is te Overveen een verkooping gehouden van het „Huister Vaart". De villa is gekocht door den heer J. Heuperman q.q. te Bloemen daal, voor f 33.900. AEKDENHOUT. I n b r a k e n en pogingen tot inbraak lijken hier den laatsten tijd wel tot de orde van den nacht te behooren. In den nacht van Zondag op Maan dag werd een drietal kerels in de ga rage van den heer Van Riemsdijk door den particulieren Nachtveiligheids-dienst betrapt. De kerels ontsnapten, maar moesten dan toch maar netjes een en ander dat ze ter vervoer hadden klaar gelegd, in den steek laten. Ook is getracht in te breken in de rijwielbergplaats van den heer Teding van Berkhout alhier. Niets is medege nomen, zoodat vermoed wordt, dat de dieven ook hier in hun werk zijn gestoord. Beter slaagden de boefjes bij den heer Holdert aan den Aerdenhoutsweg, twee rijwielen werden ontvreemd. In de villa van den heer Mansfeld aan den Bentveldweg zijn de vorige week ook ongenoode gasten geweest, OBERLAHNSTEIN. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 I. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2