Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort tweede Meisje Bollenschuur. Aan Haarlem's nieuwen Burgemeester. t HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING CINEMA PALACE PROGRAMMA FEUILLETON. DE LEELIJKE VROUW. 13e Jaargang. ZATERDAG 21 JUNI 1919. No 25. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Voorbeelden van een advertentie van f 1.en een van 50 cent. Door ziekte der tegenwoor dige wordt direct een gevraagd, voor noodhulp of voor vast. Loon f 200. Waschgeld f 40. Zich te vervoegen bij Mevr. te Overveen. Te huur gevraagd een ruime Aanbiedingen bur. v. d. blad. Abonnementsprijs tot 31 Dec. 1919 f 2.voor een vol jaar f 4. LOSSE NUMMERS 10 CENT. Advertentiën 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer wordt een belangrijke korting toegestaan. Advertentiën voor vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, worden, voor 50 cent en f 1.— geplaatst ter grootte als hiernaast is aangegeven, mits deze bij de opgave worden betaald. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e.d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvrage gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. In de ons naburige gemeente, die groote bekoorlijkheden heeft en hare deugden, maar die staat naar vernie tiging van onze zelfstandigheid zijt gij met welwillendheid ontvangen. Ook onzerzijds welkom burgemeester der naburige gemeente blijf d t nog lang. Houd nog lang tusschen u en ons een grens. Opdat wij met u in goede nabuurschap kunnen leven. Als redactie van een plaatselijk or gaan uit den omtrek van uw stad zien wij het nut er niet van in uw verleden of uw heden te doorzoeken. Of gij altijd met iedereen op voet van zoeten vrede hebt geleefd, of gij geleerd zijt of niet? Het boezemt ons maar weinig belangstelling in. Wat wij voor uwe stad hopen en dus ook voor ons want een goede buur is beter zelfs dan een verre vrind, is dat gij een karakter zijt, een persoonlijkheid, een man. Karakters zijn schaarsch in dezen tijd. Wat is schoon in een man? Zichzelf te vergeten, bezorgd te zijn voor anderen en rustige lijn te hebben in zijne daden. Niet deftigheid, niet een houding van gezag, niet stijfheid van lijn maken een bewindsman nuttig en bemind. Maar mede op zijn karakter steunt de staat. In het verleden ligt het heden. Laat uw verleden voorzoover gij daarop kunt terugzien met de inner lijke zelfvoldoening van een goed ge weten, niet verdoezelen. Vertrouw op menschenvloed vol leven en geluiden vanuit alle stadswijken, achterbuurten, zijstraten, zóó naar het lokkende centrum der stad met zijn helschlichte café's en theaters, zijn gloeiend bonte decors en poovere ledigheidmaar het meest aangrijpend wel is na dezen wildsten vloed de ebbe in den nacht, als, gelijk trieste stuurlooze vaartuigen de alwederom teleurge stelde menschen uit de stad en haar sjofele vermaken, weer langzaam terugdrijven naar hun arme huiselijke havens, nacht in nacht Wat zoo vraagt men zich wel eens af wat zou toch wel de oorzaak van zoovele en zoo wreede, zoo alle levensgeluk fnuikende teleurstelling der menschen wezen Stelt de mensch zijn leven niet te zeer in op het uiterlijk? Kleur, leven, gloed, uitwendig heid plegen ons te bekoren, doch de zin ont gaat ons. We verzadigen ons aan de schoone bontheid van het schouwspel rondomme, doch die veelkleurigheid mat ons af, verveelt ons, en we wenden ons moe en geblaseerd van die bonte uiterlijkheid af; we zijn verbitterd over haar bedriegelijkheid, haar ledigheid, en be merken niet hoe het onze eigen ledigheid is, die ons lijden doethoe onze begeerigheid naar BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongatiën, Coupons, Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. LOKET-KLUIZEN. hoogere machten dan gijzelf zijt, maar wees niet zoo modern te wanen, dat in eene maatschappij als de onze die nog steeds helaas beheerscht wordt door het broodvraagstuk, de Pers die zelf moet scharrelen om er te komen, eene hoogere macht zou zijn. Chr. BLOEMENDAAL N. V. D. Hogenbirk en Zoon's Sme derij, Constructie-werkplaats, Machine fabriek en Draadvlechterij In de ge wone jaarl. algem. vergadering van aandeelhouders werd het verslag over 1918 uitgebracht. Daaruit blijkt dat de vennootschap ook dat jaar met gunstig resultaat heeft gewerkt. Na afschrijvin gen werd het dividend bepaald op 5 pCt. of f 50 per aandeelterwijl per oprichtersbewijs f4.18 is beschikbaar gesteld. Tot commissaris werd benoemd de heer P. J. E. Lefèbvre te Haarlem. Mej. Zuster Greeve verzocht ons te vermelden dat het door haar te openen verblijf van zenuwpatiënten aan de Zomerzorgerlaan een „algemeen zieken en herstellingsoord" wordt. Een goedevooruitgang B'j het eindpunt der electrische tram is sedert eenigen tijd een atax gestatio" neerd. Voorwaar een goede verbetering- Gevaarlijk! Er staat bij het Kopje een bord, ter waarschuwing dat het zeer gevaarlijk is, er met fiets of motorrijwiel af te rijden. Toch wordt dit nog altijdgedaan. Zondagmiddag kwamen er weer in volle vaart een heer en dame afrijden. Toen zij bijna beneden waren, konden zij het stuur niet meer meester blijven, met het gevolg, dat beiden op den grond tuimelden. Wonder boven wonder kwamen zij er heelhuids af. De fietsen echter waren in een staat, dat zij het maken niet meer waart waren. Hoeveel menschen hebben met dat ge vaarlijk spelletje al niet een ongeluk gekregen. Het schijnt of de menschen nooit wijzer worden. Wil de mensch dan bepaald zijn eigen ongeluk En dan zien ze nog neer op muggen die in de kaars vliegen. (Dit is geen zinspeling op den naam muggen, die voorheen door de Haarlemmers werd gedragen.) Zondagochtend reed er door ons dorp iets, dat men niet alle dagen ziet in droote Houtstraat 111113 Haarlem. van 20 tot en met 26 Juni. 1. HET VANGEN VAN WILDE DIEREN. Interessante Natuuropname. 2. WAT EEN MOEDER LIJDEN KAN. Levenstragedie in 5 afd. 3. Optreden van Mej. ANTOINETTE SOHNS en den heer BERNARD DE VRIES. Operette Duetten. PAUZE. 4. HOE WALRUS ZIJN BRUID NIET.KREEG. Klucht in 2 afd. DINSDAGSAVONDS GEEN EXPLICATIE. ons land. De in Amerika welbekende Auto-Pedsch, daar ter lande een alge meen vervoermiddel. De eenvoudigste Auto-Pedsch vinden wij hier ook wel. Dikwijls ziet men jongens en meisjes daarmede zeer handig rijden. Het is een zeer eenvoudige constructie. Een plank, waaronder twee wielen bevestigd zijn met eenen langen stok, als stuur. Met het eene been staat men op de plank en het andere been gebruikt men om af te zetten. Zoo kan men dan loo pend rijden. Zoo reed' er ook één Zondagmorgen over het dorp, bestuurd of moet men zeggen bemand door een heer. Deze werd echter gedreven door een motortje. Het is mij na gedane dagtaak vaak een be hoefte, op het terras of voor het venster van een of ander café in het centrum der stad zoo eens een uurtje de bedrijvigheid van het ver keer gade te slaan. Er is iets onzegbaar me lancholieks, zoo leek mij altijd, in het ebben der menigte omtrent het etensuur en het kl leeger worden vau het grijze asphalt, terwijl de winkellichten worden ontstoken her en der in de schemeringhoe zonderling is, een uur nauwelijks later, weer het stijgen van den vorm en kleur, hoe ons verlangen naar wat van de zinnen is, zonder naar den geest der dingen te speuren, noodwendig op deze groote trieste levensteleurstelling moest uitloopen Zoo mijmerend was ik onlangs op een luwen zomeravond op het terras van een der café's aan het Rembrandtplein gezeten. Over het grijze asphalt spoelde het blauwwitte licht uit de elec trische lampen, die als een reeks van manen zijn. Door het plantsoen over mij schemerden de intérieurs van café's aan de andere zijde en dat plantsoen deed week en vlot aan als een groen water, waarop dat rosse lichtgewemel trillend werd weerkaatst. In een onzettenden vloed, en als gold het een hoogste goed, zoo vol van begeerigheid en zoo koortsig van pols- klop, trokken de dichte menigten op naar the aters en bioscopen, waaruit zij armer en hulpe- loozer dan ooit tegen den nacht weder weg ebben zouden naar hunne havens der leege eenzaamheid-met-zich-zelven. Ineens wekte een tik op mijn schouder mij uit mijn mijmerij. Ik keek op, en zag vóór mij een groot, donker uitziend man, dien ik niet herkende. Hij noemde mijn naam, en ik keek hem verwonderd aan. Ken je mij niet meer? vroeg hij vrindelijk- vroolijk, bezie me eens goed. Plotseling herinnerde ik me dat gezicht William Harmsriep ik verrast en ver heugd uit, want William had steeds tot mijn beste vrienden behoord. Accoord, dezelfde, riep hij blijmoedig, terwijl hij me de enorme hand toestak het zou ook werkelijk te gek zijn geweest, als jij me niet herkend had. Hij klopte me eens op den rug. Ouwe jongen, ouwe jongen, dat doet me nu eens plezier, zei hij, me hartelijk toeknikkend, en toen kwam hij bij mij aan het tafeltje zitten. Nu en dan keek hij me met zijn groote, rustige oogen aan, en dan streek een plezante lach van voldaanheid over zijn gezellige knappe gezicht. Je bent veranderd, zei ik. Gééft niet, gééft niet, als je bedoelt: van buiten. En dat bedoel je, lachte William, maar dat is niets; de menschen bedoelen altijd van buiten, jongen, als ze ten minste wat bedoelen. En ik: Wel, wel, kerel, jij bent een soort philo- soof geworden, bemerk ik En William Hm, philosoof en philosoof is twee, hé Maar ja, het zou wel heel ongelukkig wezen wanneer je in tien jaar van je leven tien jaren vol ervaring niet eens vooruitgekomen was Ja, ja, natuurlijk. Nu, en dat bèn jij Ja, bedoel je van buiten gekte hij, ter wijl hij zijn gul goedlachsch gezicht, waarin een grond van mooien goeden ernst was, naar mij toewendde, neen, hoor, ik weet wel beter Maar vertel jij me nu eens hoe het jou in die jaren gegaan is. Ik vertelde hem dan van mijn ervaring tijdens zijn afwezigheid, kort, zakelijk, en als mijn verhaal, waarvoor hij meer dan verdiende be langstelling getoond had, ten einde was, begon hij me het relaas van zijn wedervaren te doen. Ik ben, zoo je weet, hier vandaan naar Indië vertrokken. Daar heb ik het niet lang uitgehouden. Na twee jaar zat ik al te New- York. 'n Niet onaardig baantje had ik er op het hoofdkantoor van een groote fruitteelt maatschappij, maar al heel gauw wist ik me midden in Californië zelf op een plantage te laten overplaatsen; daar werd ik bedrijfsleider; een leven van werken, hard werken, maar hoe verrukkelijk dat leven in die rijke natuur! Te paard de streek af, bijna aldoor op inspectie met mijn assistent. Een ongelooflijk mooi, af wisselend en vaak avontuurlijk bestaan. Het landschap is er als een hemel, elke dag heeft een nieuwe schoonheid, men raakt er niet van verzadigd En ik voelde me daar als een bevoorrecht sterveling, wanneer ik dacht aan de vele kameraden, die hier in de triestig heid van grijze kantoren, die op nog grijzer binnenplaatsen uitzien, hun schoone jonge levens verslijten Ik was uit dat bekoorlijkste paradijs, dat men zich voorstellen kan, dan ook nooit weggegaan, als er niet iets met mij ge beurd was. Ik kreeg een oogziekte. Mijn ge zicht verminderde erg; soms had ik stekende pijnen, en er waren dagen, dat ik bijna blind was. En dat ik, die leefde van een dagelijkschen aanblik van aldoor weer andere, verrukkelijk mooie landschappen Ik was zoo moedeloos en gedeprimeerd als men zich maar denken kan. Op een goeden dag ben ik naar San Francisco gereisd om een vermaarden oogarts te bezoeken, en die beloof de me, mij te genezen, als ik een paar weken in het ziekenhuis wilde komen. Wanneer ik me niet behandelen liet, zoo voegde hij er bij, zou ik binnen eenige maanden volsla gen blind zijn en dat voor mijn heele leven. Ik meen dat mijn kwaal een verdroging van het hoornvlies was. Lang heb ik er niet over ge dacht; nog denzelfden avond besloot ik mij naar het ziekenhuis te begeven. Daar werd ik door mijn dokter onderzocht, en hij bepaalde, dat ik na eenige dagen geopereerd worden zouIk ben misschien wat wijdloo- pig, maar aan die gebeurtenis dank ik een grooten ommekeer in mijn leven mijn huwelijk. Dus je bent getrouwd riep ik verrast uit, getrouwd Jij die altijd een verstokt vrijgezel was, en jezelf gezworen had nooit te trouwen, omdat alle meisjes bij nadere kennis making je te leelijk waren. Jij met je theoriën over de „volmaakt schoone vrouw" met een neus zóó, oogen zóó, haren zóó, en zooveel centimeter schouderbreedte en zooveel voeten hoog tot de kruin gemeten, gewicht zooveel kilo, herinner je je nog? Ste\nen. (Slot volgt).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1