Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank tweede Meisje Bollenschuur. Goede teekenen bij ons Bloemendaalsch Onderwijs. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGINQ LOKET-KLUIZEN. Zedelijk maatschappelijke opvoeding. CINEMA PALACE PROGRAMMA 13e Jaargang. ZATERDAG 12 JULI 1919. No. 28. BLOEMBNDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Voorbeelden van een advertentie van f 1en een van 50 cent. Door ziekte der tegenwoor dige wordt direct een gevraagd, voor noodhulp of voor vast. Loon f 200. Waschgeld f 40. Zich te vervoegen bij Mevr. te Overveen. Te huur gevraagd een ruime Aanbiedingen bur. v. d. blad. Abonnementsprijs tot 31 Dec. 1919 I 2.voor een vol jaar f 4. LOSSE NUMMERS 10 CENT. Advertentlën 15 cent de rejel, bij afname van 500 regels of meer wordt een belangrijke korting toegestaan. Advertentlën voor vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, worden voor 50 cent en f 1.geplaatst ter grootte als hiernaast is aangegeven, mits deze bij de opgave worden betaald. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e.d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvrage gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Het onderwijs er wordt terecht zoo vaak op getamboereerd is te uitslui tend verstandelijk. Het kind kennis bij brengen is natuurlijk een eerste ver- eischte, doch een mensch is nu eenmaal geen boekenkast, een kind mag dus niet worden beschouwd als zoo'n meubel in de toekomst. Niet dat onze scholieren vaak geen z.g. rare meubels zouden zijn, maar voor een deel zal dat wel juist het gevolg van de eenzijdigheid der op voeding wezen. Den leerling kennis bij brengen zonder hem tevens voldoende geschikt te maken om die kennis te verwerken, is al even mal als b.v. zaaien zonder eerst te ploegen. Dat geschikt maken van den scholier om de nu eenmaal, voor een deel al thans, nuttige kennis te verwerken, is een niet onbelangrijk gedeelte van de taak der onderwijzers. Men kent het hedendaagsche streven, dat steeds meer beoefenaars vindt, en hierin bestaat, dat de belangstelling van den leerling niet met uitteraard wat droge boeken en betoogen wordt gedwongen, doch op natuurlijke wijze als vanzelf geprikkeld en in spanning gehouden wordt door het waarlijk levende: men vertoont lichtbeelden, maakt reisjes met de jongens en meisjes, enzoovoorts. Wij voor ons zijn ook groote voor standers dezer opvatting, en telkenmale als wij vernemen van stappen in die richting gedaan, verheugen we ons van harte. Zoo vernamen wij nu, dat op de Duin en Daalsche school voortaan het onder wijs in de aardrijkskunde na behande ling van een bepaalde streek, en dat in de geschiedenis na bespreking van een bepaald tijdvak, zal worden verduidelijkt door lantaarnbeelden. Een klasse werd reeds geheel voor projectie-lokaal in orde gebracht, terwijl de school de be schikking kreeg over een uitgebreide serie lantaarnplaatjes op aardrijkskundig en geschiedkundig gebied. Een ander© voorwaarde tot het kunnen verwerken van het onderwezene is, dat de scholier ook lichamelijk tegen de studie vermoeienissen is opgewassen, en dat hij in sport en openluchtspel een tegen wicht er voor vinde; slechts op die wijze kan de harmonie tusschen lichaam en geest worden verkregen, de harmonie, zonder welke het doeleens een zoo evenwichtig mogelijk mensch te worden niet te bereiken is. Ook in dat opzicht heeft de Bloemen- daalsche Schoolvereeniging een goed voorbeeld gegeven. Met ingang van 1 September a.s. zal n.l. het leerplan dezer school een be langrijke wijziging ondergaan. Werd tot heden het gymnastiek-onderwijs als aan andere scholen slechts tweemaal per week onderwezen, na de zomervacantie zal het aantal gymnastiek-lesuren wor den verdubbeld. De Zweedsche gymna stiek de school bezit een volledige installatie voor de Zweedsche methode blijft als tot nu toe onderwezen, daar naast komt een middag, waarop uitslui tend openluchtspel zal worden beoefend, zooals dat nu ook reeds geschiedt op H.B.S. en Lyceum in Haarlem. Het voornemen was geweest eiken dag een half uur tot drie kwartier aan lichamelijke opvoeding te besteden. Door wettelijke bezwaren kon dat plan echter niet worden verwezenlijkt. Zoodra de a.s. herziening van de Lager-Onderwijs- BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecfen, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. te HAARLEM, Jansstraat 59. -:- Telefoon 3168. t|j Kapitaal f 1.000.000.— Bankiers: HAARLEMSCHE BANKVEREENIGINQ. Plaatst voor particulieren Kapitaal op Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagt inlichtingen en condities t/K. der Bank. wet deze bezwaren uit den weg heeft geruimd, zal „physical culture" een voor name factor vormen in de opvoeding van de leerlingen der school. En tot slot vermelden wij hier met ingenomenheid nog eene verbetering, die door het bestuur der zelfde school is ingesteld. Het zangonderwijs zal, eveneens met ingang van 1 September a.s., in handen van een vakleerares worden gegeven. Dit onderwijs, dat aan de meeste scholen danig in de verdrukking komt, wil men de plaats geven, die het toekomt, en dit kan uitsluitend, uitzonderingen daar gelaten, als de leiding wordt toever trouwd aan een deskundige. Een be kwaam leerares, mejuffrouw Elze Wille, die haar einddiploma op het Conserva torium te Amsterdam behaalde, werd reeds benoemd. Een sympathiek denkbeeld voorwaar, vooral in deze tijd nu algemeen de be langstelling voor en het inzicht in den volkszang, ook als opvoedingselement, zich verbreidt. De schoonheid, de kunst zin ze waren tot nog toe op de scholen in het algemeen zoo'n beetje bijzaak.... Gelukkig, ook hier een gebaar dat in de goede richting wijst. Wij dragen ons onderwijs een warm hart toe; elke vooruitgang ervan doet ons deugdhet kan voor de kinderen niet goed genoeg zijn. Met instemming vestigen wij daarom ook nu de aandacht op verbeteringen als die welke thans door de Bloemen- daalsche Schoolvereeniging bij haar on derwijs zijn aangebracht. Eenigen tijd geleden vonden wij reeds gelegenheid een kort woord te wijden aan een werk van onzeplaatsgenoote mevrouw P. van Heerdt tot Eversberg- Quarles van Ufford, die in „Een toe komstdroom over zedelijk maatschappe lijke opvoeding" hare gedachten en ook haar hart liet gaan over vraagstukken, die allen ouders wel het naast ter harte moesten gaan, doch waaraan tot heden toe niet voldoende aandacht is ge schonken. Het boek van Mevrouw van Heerdt heeft „een goede pers" gehad en de schrijfster hoorde haar „idealisti- schen toon" prijzen, haar „warm pleidooi" loven en zag haar werk genoemd als een „van heerlijk vertrouwen In de toekomst"! Dat het met de zedelijk maatschappe lijke opvoeding niet blijft bij idealen en droomen, daarvan zijn nu reeds de duidelijkste teekenen waarneembaar. De Commissie voor maatschappelijke opvoeding en voorlichting uit den Ne- derlandschen Bond voor Vrouwenkies recht heeft zich bereids aan het werk gezet en eene oproeping verspreid om de aandacht te winnen voor dit groote belang. Nog practischer is te werk gegaan de Bond ter Behartiging van de Belan gen van het kind. Dit lichaam heeft een tentoonstelling georganiseerd van allerlei wat betrekking heeft op de opvoeding 4 van de Jeugd boven den leerplichtigen leeftijd. Werd Dr. De Visser, onze te genwoordige minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, bereid ge vonden het eere-voorzitterschap te aan vaarden, in het eere-comité hebben de hoofden der andere departementen ook dat van oorlog zitting genomen met een gouverneur der Koningin en de burgemeesters der voornaamste ste den van Nederland. En de Commissie van Uitvoering bestaat uit onderwijs krachten, wier samenwerking de beste verwachtingen doet koesteren. De tentoonstelling wordt gehouden te 's Gravenhage van 16 Juli14 Augustus en omvat 14 afdeelingen, waarvan elke de bijzondere aandacht waard is. Met de tentoonstelling gaat een congres ge paard, welks programma niet minder rijk aan verscheidenheid belooft te worden. Naar wij uit goede bron vernemen zullen o.m. op het Congres als sprekers optreden Prof. Bavinck, Prof. R. Casimir, Dr. C. P. Gunning, Dr. J. H. Gunning, Mej. E. Knappert, Prof. Kohnstamm, P. Oos- terlee, Dr. A. de Vetter, Mej. Wittop Koning en Prof. Zwaardemaker. Onze belangstelling voor deze pae- dagogische daad is grooter dan ons vermogen om haar te bewijzen. Maar we kunnen er misschien het best val- doen blijken door anderen belangsten lenden het adres van het secretariaat op te gevenBilderdijkstraat 78, Den Haag. Wie daar het prospectus ont biedt, zal een arbeidsveld ontplooid zien, dat mèt zijn sympathie zijn be wondering wekt. ra***?»»?*?*!*.?**!?» De eerste gezel van den toorn is dwaasheid, de tweede berouw, Arabische spreuk. Qroote Houtstraat 111—113 Haarlem. van II tot en met 17 Juli. 1. Orkest. Fantasie CARMEN G. BIZET. 2. VOLENDAM. Interessante opname. 3. TWEE PAARTJES. Geestige comedie in 1 afd. 4. TOT ELKEN PRIJS. Groot Levensdrama in 5 afd. In de hoofd rol Madame PETROVA van de groote Paramount Fabrieken te New-York. 5. Optreden van ETTY and HETTY. Balletdanseressen. PAUZE. 6. DE CHAUFFEUR VAN DEN COMMISSARIS. Hoogst komisch filmwerk in 2 afd. Met den bekenden BOBBY in de hoofdrol. BLOEHENDAAL.. Tramwegongeluk. Zondag middag heeft bij den overweg van de spoor aan de Kleverlaan een tramon geluk plaats gehad. Een tram afkomen de van Bloemendaal, reed tengevolge van verkeerden wisselstand op hetdoode spoor, dat zich daar bevindt. Niettegen staande de wagenvoerder uit allemacht remde, kon hij niet verhinderen, dat de wagen met het voorste gedeelte in het zand terecht kwam. Spoedig was de auto met materiaal aanwezig om de tram weer op het goede spoor te krijgen. Na een paar uur was dit gelukt, en kon de tram zijn weg vervolgen op eigen stroom. Het behoeft geen betoog, dat er veel bekijks was. Het tramwegverkeer had geen vertraging. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Tramongeluk. De wagenvoerder, die Zondag j.l. door te snelle vaart niet tijdig heeft kunnen stoppen voor een verkeerden wisselstand, tengevolge waarvan de tram ontspoord is, is door de directie der E. S. M. ontslagen. De Staats-Crt. bevat de statuten der Bloemendaalsche Hockey-club. Het doel der Bloemendaalsche Hockey-club is, het Hockeyspel zooveel mogelijk te be oefenen, door de volgende middelen 1. Terrein beschikbaar te stellen voor leden of bevriende clubs. 2. Wedstrijden te organiseeren en andere wettige middelen, dienstig om het Hockeyspel te bevorderen. De wandeltocht van de Adspiranten der Bloemendaalsche Gymnastiek Ver- eeniging is vastgesteld op as. Zondag Het doel der tocht zal zijn Katwijk aan Zee, alwaar verschillende spelen beoefend zullen worden. De reis zal ge deeltelijk per spoor en gedeeltelijk te voet geschieden. Het is nu maar te hopen, dat het weer zal medewerken om dezen tocht te doen slagen. De zaak van den heerM. R. Hilbrands zal Dinsdag a.s. overgaan aan de Firma de Nijs uit Amsterdam. Aan de Meisjesschool 't Kopje alhier, zijn de volgende diploma's uitgereikt Met wiskunde aan de damesMia Dekker, Corry Dyserinck, Dani van Lutterveld. Diploma's zonder wiskunde zijn uitgereikt aan de damesHeieen Albarda, Frédi

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1