VERLOREN VICTORIA-WATER. Bijleveld, Juus Dorhout Mees, Adri Maas Geesteranus, Jet de Mol van Otter- loo, Corry van Pestel, Fritsa Smit en Netty ten Sijthoff. Donderdagavond werd er door de Muziekvereeniging Wilhelminauit Santpoort een serenade gebracht aan het dien morgen gehuwde paar Van den Enden-Houtgraaf. Onnoodig te zeg gen, dat de jonggetrouwden, deze hul diging erkentelijk in ontvangst namen. De heer F. van der Enden is, zooals men begrijpt, lid der genoemde muziek vereeniging. Slagbalwedstrijd. Woensdag a.s. des middags ten half twee wordt de jaarlijksche slagbalwedstrijd tusschen de Bloemendaalsche scholen weer ge houden. De wedstrijd gaat, zooals men weet om den zilveren wtsselbeker, in dertijd door de heeren Bakeis aangebo den. Twee jaar achtereen won de M.U.L. school hemwint deze school hem ook thans, dan is hij haar blijvend bezit geworden. Het zal er dus spannen. De wedstrijd staat onder de beproefde leiding van den heer Meyerink. OVERYEEN. In de duinen van Elswout heeft Zondag middag een openluchtvoorstelling plaats gehad. Opgevoerd werd „Herakles' Ge- boort", gespeeld door de Amsterdamsche vereeniging „Wie denkt, Overwint". De toegang was vrij. Het ging er heel gemoedelijk toe. De toeschouwers zaten of lagen aan den duinkant, zoodat het meer op een gezellige bijeenkomst dan op eene tooneelvoorstelling leek. Het stuk werd uitstekend gespeeld en het publiek was een en al aandacht, het leefde er geheel in mee. De begeleiden de orgelmuziek en zang droeg er toe bij, dat het stuk goed tot zijn recht kwam. Aan het einde der voorstelling klonk een algemeen en welverdiend handge klap. Het publiek heeft volop genoten en keerde voldaan huiswaarts. Onze plaatsgenoot, de heer P. Roskam, was zoo gelukkig met de trekking van de Fokkerloterij, het nummer te winnen, dat recht geeft op een kostelooze vlieg tocht met den heer Fokker of een zijner piloten. Wij wenschen hem een goede reis. Het dividend is vastgesteld over het jaar 1918 op 5 pet. door de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der N. V. Keiler en Macdonald's Technisch Bureau. Om voor ons onbegrijpelijke redenen is door B. en W. afwijzend beschikt op het verzoek van den heer Snel, om een waarschuwingsbord te plaatsen aan den Tetterodeweg, om zoodoendeongelukken te voorkomen met het oog op de vele fietsrijders, die in volle vaart den Tette rodeweg afkomen en dan (wat nog al eens voorkomt) terecht komen in de ruiten van zijn woning. De treinenloop op de lijnHaarlem- Overveen-Zantvoort is heel wat ver beterd. Waar er vroeger 13 treinen per dag reden, rijden er thans 23 per dag. De laatste trein vertrok vroeger kwart over achten uit Zandvoort, nu vertrekt de laatste trein uit Zandvoort om 11 uur. Dit is dus een heele verbetering. Door het leggen van een telegraaf kabel en het plaatsen van een telegraaf toestel, is het postkantoor alhier, opge nomen in het telegraafnet, nu worden de telegrammen niet meer getelefoneerd maar getelegrafeerd. Een nieuwe zaakteOverveen Donderdagavond werd in het perceel Bloemendaalsche weg 183, waarin voor dien de bloemenwinkel van den heer N. v. d. Werff gevestigd was, door de firma Gebr. Van Riessen een filiaal ge opend. De zaak ziet er tiptop uit, de uitstalkast is zeer smaakvol ingericht, zoodat de voorbijganger een voortreffe- lijken indruk krijgt van het vele goede, dat daar binnen voorhanden is. Dit filiaal is een heele aanwinst voor de bewoners van Overveen. Wij geloo- ven wel, dat de Gebr. Van Riessen er heel wat klandizie zullen krijgën. SANTPOORT. Zondag is op het buitentje Rozenstein gelegen tusschen Santpoort en Velsen, een R. K. landdag gehouden met wel willende medewerking van het fanfare corps Soli Deo Gloria, uit Driehuis. Sprekers waren de heeren Mr. Bomans lid der tweede kamer, kapelaanRoovers, uit 's-Hage en de Wolff, propagandist te Amsterdam, Wielrijders. Steekt uw licht op ten 9.45. VAN UIER EN DAAR. G u 1 d e n s p o r e n-C o n g re s in den Haag. Zooals men weet hebben de studenten-afdeelingen van het alge meen Ned. Verbond op 11 dezer in den Haag een herdenkingsdag van den Gulden-Sporenslag uitgeschreven. Het Ned. Verbond wijst erop, dat wij Hollan ders met den (Vlaamschen) Gulden-- sporenslag, niets te doen hebben, en door die te gaan vieren partij kiezen voor één richting van de thans zoo ver deelde Vlamingen d. i. de richting der uitgeweken Vlamingen. De 78ste Algemeene Verga- dering van de Afdeeling Noord-Holland Algemeene Nederlandsche Politiebond zal gehouden worden op Donderdag 7 Augustus a.s., des namiddags 2 uur, in „Krasnapolsky" te Amsterdam. ONTVANGEN BOEKEN EN BROCHURES. FREULE JULIÉ. In de bekende Meuienhoff- editie verscheen thans „Freule J u I i een naturalistisch treurspel door August Strindberg. Dit werk van den genialen Zweed is door ver scheidene opvoeringen ten onzent te goed be kend dan dat wij het hier nog behoeven aan te bevelen. Als een curiositeit geven wij hier den aanhef van een door Strindberg in 1888 ge schreven inleiding tot „Freule Julie", welke in dit boekje is afgedrukt. „Reeds lang is mij de schouwburg, gelijk alle kunst, als een Biblia pauperum voorgekomen, een platen-bijbel voor hen, die niets geschre vens of gedrukts kunnen lezen, en de tooneel- schrijver als een leekenpriester, die de gedach ten van zijn tijd in populairen vorm colporteert in zoo populairen vorm dat de middenstand, die hoofdzakelijk den schouwburg vult, zonder veel hoofdbrekens begrijpen kan, waarvan er sprake is. Daarom is het tooneel altijd een volksschool geweest voor de jeugd, half-ontwikkelden en vrouwenzij bezitten nog het geringe vermo gen zich zelf te bedriegen en te laten bedrie gen, dat wil zeggen: illusie te hebben en zich door den dichter te laten suggereeren. Het scheen mij daarom in onzen tijd, waar het rudi mentaire, onvolkomene denken dat door de fantaisie plaats heeft, zich tot reflexie, onder zoeking en bewijs te ontwikkelen schijnt, dat het tooneel, evenals de godsdienst, op weg was afgelegd te worden als een uitstervende vorm, voor het genot waarvan de noodzake lijke voorwaarden ontbreken. Deze gedachte wordt gesterkt door de tooneel-crisis, die nu in heel Europa heerscht, en niet het minst hierdoor dat in de cultuurlanden die de groot ste denkers der tijden hebben voortgebracht, met name Duitschland en Engeland, de drama tiek dood is, evenals voor het grootste deel alle goede kunst''. De prijs van het goed uitgevoerde werkje is 95 cent. Vrijdagavond tusschen half zeven en half acht gaande van Zuider Stationsweg, Hartenlust- laan, Kennemerweg, Dennenweg, Krullenlaan GOUDEN BROCHE(ZeeuwscheKnoop) Tegen belooning terug te bezorgen, Zuider Stationsweg 15, Bloemendaal. In de Meulenhoff-edilie, ge kent ze, die aardig uitgegeven, goedverzorgde en billijke boekdeeltjes verschenen ook Ibsen's tooneelwerken. De Nederland sche vertaling van Mevr. J. Clant van der Mijll-Piepers, is zeer goed. Onlangs verscheen in deze uitgaaf „Bouwmeester Sol ness" waar van wij al weer niets dan goeds zeggen kunnen. Ds. F. J. Krop, de bekende Ned. Herv. Predikant te Rotterdam, gaf bij den uitgever J. Zalman, Rotterdam een boek uit, „Laatste oorlogsklan- k e n" getiteld. Men vindt in dit werk menige lezenswaarde beschouwing en wat daarmede verband houdt. In Morks Beroeps Bibliotheek (uitgever C. Morks Czn., Dordrecht) verscheen een beschouwing over „De Politie" door den districts-commandant E. Dozy. In dit boekje vindt men een overzicht van het beroep van den politie-ambte- naar. De Haarlemsche uitgevers H. D. Tjeenk Willink Zoon publiceerden een zeer practisch boekje; het bevat een beknopte uiteenzetting van doel en streven van alle politieke partijen in ons land, „Wat vrouwen weten moeten" heet het, en het is geschreven „door vrou wen voor vrouwen". Voor mannen kan het tusschen haakjes ook heel goed dienen, want er is heel wat in te lezen, dat de mannen ook nog. niet wisten. Een handig, leerzaam boekje Een keurige „Gids voor H i 1 v er- sum en omstreken" is bij Joh. Morks, uitgever, den Haag, verschenen. De uitvoering is heel goed en de inhoud lijkt ons, die Hilversum en omgeving nogal tamelijk kennen, zeer verdienste lijk. Een duidelijk kaartje is er bijge voegd. Het Amerikaansch Imperi alisme. Aldus luidt de titel van No. 10 der „Politieke Bibliotheek" En er schuilt zoowel humor als sarcasme in. Het imperialisme der grootste repu bliek! Hoe staat het daartegenover de socialistische, tegenover de communis tische gedaanten van wat nog pas de grootste keizerrijken van Europa waren. Dit boekje is een klacht over de per fiditeit van Amerika. Albion heeft te lang het monopolie van dezen naam gehad. Maar het is tegelijkertijd wel wat al te ontlastend voor Duitschland, voor het oude Duitschland, dat wordt voorgesteld als absoluut schuldeloos. Het lijkt ons even onrechtvaardig Duitsch land van alles vrij te spreken als het van alles te beschuldigen en er behoort hoogmoed toe om plaats te nemen op den rechterstoel, die voor de Geschie denis gereed staat. Die hoogmoed doet ons twijfelen aan de bevoegdheid der schrijvers. Twijfelen ook aan de op rechtheid van den titel. De verkondiging dat Duitschland alléén den vrede be waarde gedurende 40 jaar is een frase, die het boekje tot een goedkoop pam fletje stempelt, waarvan we de lectuur niet kunnen aanbevelen, omdat het den blik meer vertroebelt dan verhel dert, meer op hartstocht speculeert dan op verstand en lijdt aan datgene, waar aan allen lijden, die te veel willen be wijzen. Zoo eenvoudig zijn de wereldknoopen niet, dat men ze ontwart in een half uurtje, aan de schrijftafel doorgebracht. LETTEREN EN KUNST. Willem Kloos-fonds. Ter gelegenheid van het jubileum van den dichter Willem Kloos is met een enkel woord melding gemaakt van de oprichting van het „Willem Kloos-Fonds" ten bate van Nederlandsche letterkundigen. Het bestuur is thans bezig de eerste grond slagen voor het benoodigde kapitaal te leggen door een uitteraard beperkt aan tal vermogende landgenooten, doel en strekking van het fonds persoonlijk uit een te zetten en tot het geven van een bijdrage uit te noodigen. De Koningin betoonde haar warme sympathie en schonk een bijdrage van f 1000. In totaal is op de bovengenoemde wijze thans ongeveer f37.000 bijeengebracht. Het bestuur meent echter op zijn minst f 100.000 noodig te hebben om met den arbeid van het fonds ten bate van Nederlandsche letterkundigen een aan vang te kunnen maken, aangezien de rente anders niet voldoende is om iets van beteekenis in de gewenschte richting te kunnen bereiken. OBERLAHNSTEIN. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 J. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403. BURGERLIJKE STAND Bloemendaal. Vrijdag 4 Juli tot en met Donderdag 10 Juli. Geboren: z. van C. Jansen Hendriks en A. F. Heere. d. van H. Redeker en A. B. Volkers. Getrouwd: F. van den Enden en C.Hout graaf. Overleden: P. Meijland 70 j. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, J. Kok, 38 j. G. Loos, 72 j. J. van der Veer, 17 j. Qevonden voorwerpen. Terug te bekomen bijD. Hogenbirk, Bloe- mendaalscheweg 102 Bloemendaal, een zeis P. de Cock, Schroeder v. d. Kolkweg 8 Bloe mendaal, een voetbalVan Dorp, Parkweg 8 Bloemendaal, een koralen taschje waarin een paar handschoenenL. Geeven, Korte Klever laan 8 Bloemendaal, eenige anzichtkaarten G, Warnderink Vinke, Parkweg lb Bloemen daal, een geldst.J. van der Pol, Verbindings weg 5 Bloemendaal, een zilveren armband en een moer met spie van een rijtuigas; T. de Vos Kleverlaan 131 Bloemendaal, een gouden dameshorlogeWed. Roozen, Bloemendaalsche weg 217 Overveen, een zilveren beursjeD Kerkstra, Gen. Cronjéstraat 156 Schoten, een doublé armband; A. van Holland, Duinlustweg 20 Overveen, een zilveren medaille; aan het bureau van politie te Overveen, een boekje (Vaderlandsche Geschiedenis) een blauwe cein tuur. Verloren voorwerpen. Verloreneen fantasie broche, een vulpen houder, een koralen armband met gouden sluiting, een gouden manchetkn.,een fototoestel, een portemonnaie, een lipssleutel, een scholier tramkaart Haarlem-Bloemendaal, een zilveren beursje, een bankbiljet van f 10.—, en een zilverbon van f 2.50.—, een pakje inhoudende een badpak, een groen taschje, een damestasch met inhoud. KERK-AGENDA. ZONDAG 13 JULI Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente 's voorm. 10 uur Prof. Obbink van Utrecht. Gereformeerde Kerk. 's voorm. 10 uur Ds. Kra mer van Beverwijk, n.m. 5 uur dezelfde. Jongelieden-Samenkomst 's voorm. 10 uur Ds. G. W. C. Vunderink, pred. te Haarlem. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente, 's voorm. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Rom. 76b de nieuwe geest tegenover de oude letter. VOLKSGEZONDHEID Over de werking van water aanwendingen op het men- schelijk lichaam schrijft Dr. J. C. Mom in het natuurgeneeskundig tijd schrift „Natura Dux". Wij ontleenen hieronder een en ander aan zijn artikel. Eeuwen voor er sprake van was, dat de hydrotherapie wetenschappelijk be oefend werd, wist men reeds, dat een paar droppels water op gezicht of nek van een bewustelooze dikwijls in staat waren het bewustzijn terug te doen keeren of dat het nat maken der polsen (een plaats, waar een slagader op een zeer bereikbare plaats direct onder de huid verloopt) eveneens in dergelijke gevallen van groot nut kan zijn. Het is de groote verdienste geweest van Prof. Winternitz te Weenen, de water geneeskunde wetenschappelijk te hebben gegrondvest en nauwkeurig alle invloe den van het water op het menschelijk gestel te hebben nagegaan en het is niet minder de onmiskenbare kracht geweest van Sebastiaan Kneipp te Wörishofen, de hydrotherapie populair gemaakt te hebben en duizenden bij duizenden te hebben doen profiteeren van den zegenrijken invloed, die van een doeltrelfende, goed geleide koud waterkuur kan uitgaan. De invloed van een wateraanwending doet zich in de eerste plaats gelden op de plaats, waar de aanwending geschiedt en is verschillend naarmate men warm of koud water gebruikt en naarmate de huid zelf warmer of kouder is. Hoe grooter temperatuur-verschil hoe mach tiger de uitwerking. Doch niet alleen op de plaats van aanwending oefent het water zijn invloed uit, de werking strekt zich ook uit tot organen of orgaangroepen die onder of zelfs op verwijderden af stand van het betreffende huiddeel lig gen (z.g. reflexwerking), Ik denk hier b.v. aan een warmwaterverband bij kramp in de ingewanden of aan de dik wijls nuttige uitwerking van een warm voetbad bij sommige vormen van hoofd pijn of aan het nuttig effect van koude zitbaden, die ons ten dienste staan zoowel bij chronische stoelverstopping, alsook bij hardnekkige diarrheeën. Men noemt deze werkingen reflex werkingen. Zij komen tot stand door middel van prikkels door de wateraan wendingen veroorzaakt op de uiteinden der gevoelszenuwen, welke deze prik kels als reflex overbrengen op bewe gingszenuwen, die hun werking uitoe fenen in en op andere organen. Het ligt buiten het bestek van dit opstel, om hierop nader in te gaan, hoe verlokkend dit ook is, doch het is duidelijk, dat waar zoo verschillende uitwerking kan worden verkregen door velerlei in wezen geheel uiteenloopende aanwendings- wijzen, er ook zoo velerlei ziekten en afwijkingen mede kunnen worden be handeld en dat men in zooveel gevallen waar medicamenten faalden, met een goed geleide, streng geïndividualiseerde waterkuur zoo zegenrijke gevolgen heeft kunnen bereiken. Vandaar de aanwen ding bij zoo talrijke en zoo uiteenloo pende gevallen van stofwisselingsziek- ten;vandaarook het nut der hydrotherapie bij chronische rheumathiek,bij beginnende longtuberculose, waar het er toch zoo zeer op aankomt het lichaam te ver sterken en den natuurlijken weerstand, dien ieder organisme aan een ziekte biedt, te verhoogen. En zoo zijn er nog zoo tal van ziekten meer, waarbij de hydrotherapie zich op bij uitstek guns tige wijze doet kennen. En waar de watergeneeskunde zoo vaak in staat is ziekten te genezen, is zij evenzeer dik wijls in staat ziekten te voorkomen, doordat zij het lichaam sterkt en hardt, het bloed rijker maakt aan roode en witte bloedlichaampjes, de afscheiding van voor het lichaam schadelijke stoffen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2