Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank Reclame-Kunst. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE Het Modernst Bioscoop Theater 13e Jaargang. ZATERDAG 19 JULI 1919. No. 29. BLOBHENOAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Voorbeelden van een advertentie van f 1.en een van 50 cent. Door ziekte der tegenwoor dige wordt direct een tweede MeUie Te huur gevraagd een ruime gevraagd, voor noodhulp of voor Bollenschuur, vast. Loon f200. Waschgeld f40. Aanbiedingen bur. v. d. blad. Zich te vervoegen bij Mevr. te Overveen. Abonnementsprijs tot 31 Dec. 1919 f 2.—, voor een vol Jaar f 4. LOSSE NUMMERS 10 CENT. Advertentiën 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer wordt een belangrijke korting toegestaan. Advertentiën voor vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, worden voor 50 cent en f 1.geplaatst ter grootte als hiernaast is aangegeven, mits deze bij de opgave worden betaald. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e.d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvrage gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Het is naar aanleiding van de Zater dag l.l. te Amsterdam geopende ten toonstelling R. E. G. A. T. A., dat wij dit schrijven. Daar toch hadden wij ruim schoots gelegenheid om de kunst in de reclame te bewonderen. Daar wordt door de kunst reclame voor de reclame ge maakt. En daar wordt, van den weer omstuit, ook door de reclame, reclame voor de kunst gemaakt. Die verhouding tusschen kunst en reclame is, moet u weten, allang een aangelegenheid van den allerpijnlijksten aard. De verhouding tusschen den han delaar-opdrachtgever en den waren kunstenaar is nog van de aller vijan- delijkste, hoor. Meestentijds althans. Vele kunstenaars nog vinden vaak de reclame- teekening en alles wat met de reclame verband houdt, kilometers beneden zich, iets dat je met den nek aankijktkoop lieden en fabrikanten vinden vaak nog het gemeenste en ordinairste prentje goed genoeg voor het groote publiek, mits het maar „in de gaten loopt", zoo als dat heet. Beide partijen zijn er niet achter, den weinigen vooruitstrevenden in beide groe pen niet te nagesproken. Zeer juist, ons om zoo te zeggen uit het hart gegrepen, was wat de voorzitter bij de opening dezer R(eclame) E(n) G(rafische) A(rbeid) T(entoonstelling) A(msterdam), over dat onderwerp o.m. zeide, en waaraan wij hier een en ander ontleenen. De reclame-kunst is een kunstsoort, die onder ieders oogen komt. Zij is de kunst voor het groote publiek. Zij kan een soort populariseering van kunst tevens zijn, (dit is wat wij bedoelden met te zeggen dat de reclame ook zoo zonder erg, nog reclame voor de kunst maakt). Wij kunnen gerust beweren, dat de reclame een sociale macht is, die zich zoowel op politiek, litterair, kunstzinnig als zakelijk gebied beweegt. Ze oefent een grooten invloed uit op de hande lingen van den mensch. De reclame is aanprijzen, de reclame is meer dan een mededeeling. Haar doel is invloed op het oordeel der menschen uit te oefenen. En dat moet dan van wege de vele afleidingen, waaraan het groote publiek verder blootstaat, niet zoo heel bescheiden in zijn werk gaan. Het affiche is voor de straat, het be hoeft daarom nog niet bepaald te schreeu wen. Te schreeuwen als een mager varken. Neen. Maar de ontwerper heeft in ieder geval er rekening mede te houden, dat het aanplakbiljet niet in een salon, maar in een straat wordt opge hangen. Daar moet het zijn dienst doen, en daar heeft het een slechten invloed op de massa als niet werkelijke kunste naars zich er over ontfermden. Wij hebben op deze tentoonstelling 'n buitengewoon rijke verzameling reclame platen bijeengezien, binnen- en buiten- landsche reclameplaten, die er wezen mogen. Ook vonden wij er inzendingen van verder allerlei aard, die in verband met de reclame staan en tevens op grafisch gebied beteekenis hebbenprodukten onzer voorname drukkerijen, als speci mina van drukwerk, banden, omslagen, prenten enz. We vonden er voorts eenige aardige voorbeelden van openlucht reclame, en we zijn voor wat we er zagen ongetwijfeld erkentelijk, zeer erkentelijk. Nochtans missen wij er ook veel. Wij zijn „dankbaar maar niet voldaan". Heet het zoo niet? BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepöt en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. te HAARLEM, Jansstraat 59. -:- Telefoon 3168. Kapitaal f t.OOO.OOO.— BankiersHAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. Plaatst voor particulieren Kapitaal op Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagt inlichtingen en condities t/K. der Bank. Wat wij er dan wel misten zult ge vragen. Wij misten er om zoo te spreken, vergelijkend studiemateriaal op het ge bied van reclamemakeneen soort van demonstratie van wat reclamemaken is voorbeelden van slechte reclame, van betere, van allerbeste en dan duidelijk aangetoond waarom die eene beter dan de andere is. Een verzameling gezette advertenties, b.v. van het meest uiteen loopend lettertype, van den meest ver schillenden vorm en indeeling, enz., om maar iets te noemen. Wij vonden er meer gedemonstreerd de Kunst (met een hoofdletter) in de reclame dan de kunst (met een kleine letter) vèn de reclame. En juist dat laatste lijkt ons een belangrijk ding. De handelaar, de industrieel en verder ieder die publici teit zoekt, moet goede vakkundige aan wijzingen op dat gebied kunnen krijgen. Ja, er moet nog verder gegaan worden, men moet (de toestand is ernstig!) vele menschen nog overtuigen van het nut van reclame-maken. „Goede waar spreekt voor zichzelf", zeggen sommigen. „Ja, als je eenmaal kennis er mee hebt ge maakt", antwoorden wij. „Wat baat het, een uitmuntend artikel te vervaardigen, waarvan vrijwel niemand weet dat het bestaat". De onnoozelste kip, die een ei legt, is nog zoo verstandig het publiek opmerkzaam op haar produkt te maken door Kokkelekok te roepen, wat ver moedelijk zooveel zeggen wil als: Let op dit adres! Ik voorzie u van versche eieren tegen civiele prijzen (marktprijs zelf in te vullen). Attentie s.v.p. Gere gelde aanvoer. Prompte bediening. Min zaam aanbevelend, enz. enz." En zou dan het redelijk schepsel, de mensch, niet minstens even ver gaan? vragen wij. En wij antwoorden zelf hieropJa. Hij zal zoo ver gaan en hij moet zoo ver gaan, of hij zou ons al heel erg moeten tegenvallen. En tot slot: Bewoners van dit dorp, van deze gemeente, deze streek en deze omstreek, ieder uwer, die de kunst der reclame waarlijk verstaat, adverteere in het „Bloemendaalsch Weekblad". Wie uwer haar nog niet verstaan mocht, ontbiede eens onzen colporteur. En nu saluut, saluut! En zegt het voort Een groot deel der menschen gebruikt het eerste deel van het leven om het overige ellendig te maken. La Bruyere. BLOEMENDAAL Maandag hebben ongeveer 200 kin deren van verschillende scholen uit Amsterdam ons schoone dorp een be zoek gebracht. Niettegenstaande het slechte weer ontbrak het de jeugd niet aan vroolijkheid. In het café van den heer Grootegoed waren toebereidselen gemaakt om de gastjes te ontvangen. Om 12 uur kwamen ze, na een wandeltocht, op de plaats van bestemming aan, alwaar ze onthaald werden op broodjes,chocolade enz. 's Middags ging 't naar het Bloe- mendaalsche bosch, waar verschillende spelen gedaan werden. Toeri de terug tocht aanvaard werd, stond het op de gezichten van de kinderen te lezen, dat ze volop genoten hadden. Het is bekend, dat het Brouwerskolkje voor het publiek is afgesloten, omdat deze plaats werd gebruikt voor zwem inrichting. Dat er veel gezwommen werd, is te wijten aan het feit dat er hier geen gelegenheid hoegenaamd be staat om in de open lucht te baden. En om dat de burgerman zich ook na warme dagen wil verkwikken met een verfris- schend bad, ligt het voor de hand, dat men zulke toestanden krijgt, zooals boven staat vermeld. Nu is er aan den Juliana- weg een prachtig gebouw verrezen, Stoop's bad, dat mettertijd geopend zal worden. Velen zullen dan van die in richting kunnen profiteeren, dan behoeft men niet meer naar Haarlem te gaan. Zoodoende gaat dan de zelfstandigheid van Bloemendaal weer een graad voor uit. Nu is echter algemeen het vermoe den, dat alleen gegoeden van deze in richting gebruik kunnen maken en dat de inindergegoeden, de burgerman en de werkman dat niet zullen kunnen doen. Wij hopen dat dit vermoeden niet be waarheid wordt en Stoop's bad een al- gemeene bad- en zweminrichting wordt. Is dit wel het geval, dan zal de ge meente en, zoo het gemeentebestuur dit niet wil, het volk zelf zich langs den een of anderen weg, liefst den wettigen, van het Kolkje moeten zien meester te maken. De arbeiderswoningen gelegen na bij den overweg van het spoor, zullen na niet te langen tijd ontruimd en onbe woonbaar verklaard worden. Verder worden er aan de Kleverlaan voor de ijsbaan, door de heeren Lassink en Van Geijn een vijftal huizen gebouwd. Groote Houtstraat 113 - Haarlem. te HAARLEM. Bevattende ruim 600 plaatsen. Dagelijks avondvoorstelling aanvang 8 uur. Zaterdag, Woensdag en Zondag Matinée. Eiken Vrijdag nieuw programma. Er zal door de plaatselijke afdeeling van den Protestantenbond, een Zondags school worden geopend. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga uit Santpoort, heeft zich bereid verklaard, het catechi- satieonderwijs te geven. Deze Zondags school zal alleen geopend worden bij voldoende aanmelding van leerlingen. Benoemd is tot zangonderwijzeres aan de Bloemeridaalsche schoolvereeniging alhier, Mej. Else Wilie. Velen onzer plaatsgenooten zullen met genoegen vernemen, dat de heer K. Tinholt, hoofd der O.L. school, die vrij ernstig ziek was, thans weder geheel is hersteld. De heer Preenen heeft zijn welbekende koffiehuis, in de wandeling „het He meltje" genoemd, overgedaan. Het gymnastiekfeest, door den Ken- nemerturnbond te Bloemendaal te geven, is vastgesteld op 21 September e.k. Slagbalwedstrijd. Woens dagmiddag had de door onze afdeeling van den Bond voor Lichamelijke Ont wikkeling uitgeschreven jaarlijksche Slagbalwedstrijd plaats- Mededingers naar den zilveren wisselbeker waren de Christelijke en de Openbare M.U.L.O.- scholen, de Bloemendaalsche O.L.-school en de Duin- en Daalsche school. Tot onze verwondering was de belangstel ling uiterst gering. De uitslag was anders dan velen ver moed hadden. De beker, reeds twee jaren achtereen door de openbare M.U. L.O.-school gewonnen, werd thans door de O.L.-scholieren in de wacht gesleept. Dit geeft weder wat spanning, gelukkig. Immers hadden de M.U.L.O.-scholieren den beker nu, ten derde male gewon nen, dan was het afgeloopen geweest. Nu kan er op dezen voet nog heel wat jaren worden voortgespeeld. Dat is ge zelliger. Na den Slagbalkamp werden er nog Estafetteloopen gehouden, waarbij de Overveensche O.L. School den prijs won. De heer Lutterveld reikte in de hal der Duin- en Daalsche school, na afloop, de prijzen uit. Onze politie heeft de hand gelegd op drie Amsterdammers, stelers en helers van een rijwiel, alhier. Tot brievenbesteller alhier is benoemd F. Bremer uit Overveen. OVERVEEN. Bij een bewoner van het Rollandspad is een groot konijn gestolen. Een klein dood konijntje is er voor in de plaats gelegd, zeker om den ex-eigenaar in den

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1