VICTORIA-WATER. waan te brengen, dat zijn beestje ge storven en gekrompen was. SANTPOORT. Aanbesteed is door het bestuur en de Commissie van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, het verbouwen van de isoleerafdeeling en het bijbouwen van een dagverblijf met serre aan het nieuwe gedeelte voor mannen en vrouwen in 2 perceelen, en in massa. ingekomen waren 6 biljetten. B. J. v. Donselaar en F. J. Spanjaard Vogelenzang, perc. a f 40.000, b. f 27.400, massa f 66950. A. en G. v. Hoften, Schoten, a. f 46.500 b. f 31.000 massa f 76 500. J. H. en P. J. v. d. Putten, Heem stede, massa f 69.100. M. Vrijenhoek, Den Haag, a f45.526 b. f 34.974, massa f 78.300. A. Th. Kreuger, Haarlem, massa f 76.365. F. H. Peters en N. J. Tromp, Amster dam en Haarlem, a. f 48.000, b. f 49.000, massa f 96 000. Op voorstel wan de heereuA. An- dringa, G. Bulthuis, en J. Menters, zal hier een vrijgezellenvereeniging worden opgericht, uitsluitend voor personen boven de 30 jaar.Wat de heeren als vrijgezellen voor bizonders met elkaar beuogen is ons nog niet duidelijk. Toch geen vrouwenhaterij In het stationskoffiehuis van den heer Klauwers, wordt heden een kegel concours geopend, door de kegelclub „Alle Negen" uit IJmuiden, ter gelegen heid van het tienjarig bestaan dezer club. Het concours zal 14 dagenduren. VAN IIIKK ËN DAAR. Doodstraf voor woekeraars. In de Fransche Kamer is een wetsontwerp ingediend, strekkende om de misdrijven der woekeraars en voedselspeculan- ten te rangschikken onder die delicten waarvoor de doodstraf geëischt kan worden. Regen-fabrikatie. Berichten uit Australië gewagen van aldaar genomen proeven om kunstmatig regen te laten vallen. Door middel van electriciteit, meent men er in te zijn geslaagd wolken te condenseeren, zoodat zij het laten regenen. Tevens zullen erproeven wor den genomen met vliegtoestellen, die heele fijne zout- en sodakristallen op de wolken zullen laten vallen, zoodat zij zich in regen ontbinden. Victoria water. De maatschap pij tot Exploitatie der Victoriabron geeft een reclame-boekske uit, waaraan wij de volgende uitspraak van prof. Eykman op het Natuur- en Geneeskundig Congres te Leiden, ontleenen „De moderne scheikunde meende te mogen decreteeren, dat er tusschen de natuurlijke en kunstmatige minerale wateren geen essentieel verschil bestaat en de geneeskundige praktijk zwichtte voor deze uitspraak. Doch nu hebben onderzoekingen van den allerlaatsten tijd aan het licht gebracht, dat vele na tuurlijke bronwateren radio-actief zijn begiftigd met het vermogen tot die ge heimzinnige uitstraling, welke een der verrassendste ontdekkingen der moderne physika is geweest, en de gelijkstel ling der natuurlijke en kunstmatige minerale wateren heeft voorloopig af gedaan". Het geknoei houdt aan. Het Brusselsche blad Ons Vaderland schrijft „in vertrouwelijke mededeelingen be veelt ons Ministerie van Buiten). Zaken aan zijn agenten, dat zij in Hollandsch Limburg het nieuws moeten verspreiden, dat het Belgisch bestuur aldaar het Fransch niet zal opdringen Aanleiding voor uitstapjes. Het gaat u zeker wel als onsu zoudt wel eens een of een paar dagen eruit willen, maar u hebt geen gel par don, geen doel. Misschien kan dit lijstje van ophanden zijnde feesten en wed strijden (dat wij aan „De Kampioen" ontleenen) u op een plannetje brengen. 16 Juli14 Aug. Tentoonst. opvoeding d. jeugd boven leerpl. leeft. Gymnasium gebouw, Laan v. Meerderv., Den Haag. 18 tot 22 Juli. Kaagweek. 26 tot 29 Juli. Wedstr. R.- en Z.-V. Nieuwe Meer. 19, 20, 21 Juli. Gouden feest Ned. Gymnastiek verbond, Stadion, Amsterdam Augustus. Arnhem. Tentoonst. v. Geld. schilders in „de Korenbeurs". 4—19 Aug. Rondvaart door Nederl. Inl. Pr. Hendrikkade 106 Amsterdam. 24 Aug. Wherry-zeilwedstr. Poseidon- beeld. 2,4 en 5 Sept. Arnhem. Gr. nat. bist. volksfeesten. 7 Sept. Lange afst.-roeiwedstr. voor wherries. Slecht brood. Door sommige bewoners van Schoten wordt den laat- sten tijd geklaagd over de {slechte kwaliteit van het kropbrood. In eenige gezinnen is geconstateerd dat het brood werkelijk bedorven was, en men schrijft sommige herhaaldelijk voorkomende ziekten aan het gebruik van dat on deugdelijke brood toe. ONTVANGEN BOEKEN EN BROCHURES. Jacob van Campen's Jongens en meisjes bibliotheek, onder redactie van den heer A. Schabeek, gaat nog maar steeds ijverig voort met het publiceeren van haar kleine spotgoedkoope vaak zeer aardige kinderboekjes. Zoo ont vingen wij er thans weer een heel husje, „Russische Vertellingen" naverteld door R. S. van Goudoever, Uit het leven „van Jopie en Bobbie", „Hercules en zijn hond", door A. F. Pieck, „Kinderen van de Hei", „De witte Poes" en nog eenige andere verhalen vanHermanna; allemaal met plaatjes, soms met heel leuke. Niet het minste staat ons het deeltje „Het zwarte Goud" en „Onder de Kolenbranders" aan waarin den kin deren een beschrijving van het mijn- en het kolenbrandersbedrijf gegeven wordt. De Meulenhoff-editie gaf nu o. a weer een tweetal verhalen van Björn- sterne Björnson in het licht, „Het Brui loftslied" en „De Vroolijke jongen". De firma Meulenhoff te Amsterdam biedt het groote publiek met haar goedkoope, handige boekjes de gelegenheid met de groote meesters der letterkunde kennis te maken. Een streven, waarvoor wij hier gaarne onze waardeering nogeens uit spreken. HUZIEK. Onder den titel. „Gesprekken met den musicus" geeft de bekende muziekbe- oordeelaar Constant van Wessem in het weekblad „Eigen Haard" vaak be langrijke opstellen over muziek. In het laatst verschenen lezen wij o. a. Waar komt de muziek vandaan? „Er zijn boeken geschreven, die haar oorsprong tot in de magie terugvoeren. Vooral de Franschman Jules Combarien, een docent in de muziekgeschiedenis te Parijs, heeft er een belangrijk werk, ge titeld „La musique et la magie", aan gewijd. Daaruit blijkt dat de muziek in haar oorsprong een huipmiddel bij de bezwering was, en dat haar elementen, zooals b.v. de rythmiek, dienden om aan den wil bij zulke aanwendingen den steun der psychische kracht toe te voegen. Door dit aanwenden bij de magie werd het geloof in een kosmische macht be wezen, en voortaan aangenomen. Legen den als van b.v. Orpheus, die de dieren met muziek bedwong, wijzen nog terug op de afstamming der muziek uit de bezwering, maar tevens toonen zij de universaliteit van de muzikale macht aan. Sinds de vroegste tijden vinden wij de muziek dan ook uitsluitend voordeeere diensten in de religie gebruikt (hymnen, oden, enz.), en zelfs in onze Europeesche beschaving bleef de muziek aanvankelijk geheel aan de kerk. Totdat de muziek langzamerhand werd losgemaakt uit een ritus en tot een zelfstandige kunst ontwikkeld. Omtrent den vooruitgang der muziek heet het dan verderopDe mensch lijdt aan de zwakheid der overdrijving. De mensch wil dadelijk alles reëel en tast baar voor zich hebben. Als er een denker onder de menschen opstaat die een idee uitspreekt, dat een nieuw licht laat schijnen en daardoor medehelpt een andere visie te verbreiden, zullen talrijke toehoorders in hun handen klappen, ver rukt zijn over dezen „vooruitgang" en met voortvarendheid op het geheele verleden hun vaak vernietigende experi menten uitvoeren. Ik weet het wel, dat is heel primitief uitgedrukt vooreen voor stelling die zoo diep in de cultuur in grijpt. Maar is zulk een dwaze over schatting van wat door sommigen als nieuw naar voren wordt gebracht wel veel anders Nam de onstuitbare Wagner- vereering op het eind der vorige eeuw niet de afmetingen aan van een ver kondiging, waarna de muzikale wereld gerust mocht vergaan Zijn de Wagner- maniakken niet door de Mahler-mani- akken gevolgd, terwijl thans in onze salons de Debussy-maniakken op het punt staan zich te gaan vormen Inderdaad, dit zijn de ware broeders niet, die de muziek vooruit zullen hel pen. Het is als een pleisterplaats op een lange reis, waar men onder luidruchtig heid zich bij aankomst verpoost. De stortvloed van Wagnerenthousiasme moest eens gebroken worden. Zoodra er een man opstond die uit psychische winst een nieuwe kunst gaf, die de Wagnerkunst noodzakelijk ging inperken niet vernietigen waren er weer talloozen bereid met dezen nieuwen profeet den ongetwijfeld belangrijken Wagner op den kop te ranselen. Wat deze menschen werkelijk hadden gedaan, zagen noch de vóór- noch de tegenstanders. Maar het is gelukkig een wijs bestier in de wereld dat zij haar gang gaat en de menschen met zich mee laat draaien. Buiten het lawaai treedt de figuur van Debussy. Hij begreep de wereld volkomen genoeg om te weten dat zijn plaats vooral niet naast den bomketel moest wezen. Zijn wezen had dit leven van zijn omgeving los gelaten. Er waren hem in de muziek diepere waarheden geopenbaard, die hij in een meer onbevangen bestaan belichaamd vond en correspondeerend met werkelijke machten. Voor Debussy werd de muziek op nieuw de kunst om in klanken te denken zonder voorstellingen, nadat zijn tijdge- nooten, zooals Richard Strauss in diens programmamuziek, het gehoor als het ware probeerden te suggereeren met de ooren te zien. De muziek van Debussy werd weer uit sluitend het resultaat van de aandacht der ziel voor de muziek zelve. HET ROOKEN. Men kan, als het moet, zich heel wat ontberingen getroosten, zich heel wat genoegens ontzeggen, wanneer het nu eenmaal niet anders kan, de laatste jaren hebben dat te over bewezen, maar den liefhebber van rooken, ik weet het bij ervaring, moet het vuur al heel na aan de schenen gelegd worden, voor hij ertoe komt het vuur af en toe niet meer in sigaar of pijp te steken, „er den brand in te jagen", zooals de roo- kersuitdrukking luidt. Bij ervaring, zeg ik, weet ook schrijver dezes het: een dinertje, dat te. prijzig wordt, laat je ongegeten, een glaasje, dat te veel d'rin hakt, laat je ongedronken, een schouw burgplaats, die je te duur lijkt, laat je onbesproken, maar om een sigaartje op den kop te tikken heb je wat extra's over. En is het wonder? Zij, die het genot van „toeback-smoren" kennen, en wie zijn dat eigenlijk niet zullen mij grif toegeven, dat ze daar heel niet dan bij uitersten nood zich in bezuinigd hebben, 'n Mensch moest toch al zoo veel van zijn prettige, dagelijksche ge woonten prijsgeven. We willen het hier allemaal nu niet ophalen, want ten eer ste is het ergste leed hopen we ge leden, en ten tweede is „Het Bloemen- daalsch Weekblad" zeker niet de plaats om elkander op narigheden en herinne ringen aan narigheden te trakteeren, maar zeker is, dat een sigaar of een pijp tabak het goede humeur er bij on- pleizierige ervaringen in houden; dat men al even goed als van „een bakje troost" ook van een „pijpje troost" zou kun nen spreken. In alle standen en bevol kingsgroepen is het rooken bij de man nen althans zoo ingeburgerd, dat men zich nauwelijks een bezoek meer voor stellen kan (vóór eenige jaren tenmin ste, en wij hopen van harte, dat dit weer heel gauw het geval mag zijn) waarbij niet na de begroeting een si gaartje werd aangeboden. Een kistje sigaren is het cadeautje bij verjaring. Sinterklaas, en andere gelegenheden; een sigaartje is of althans wós altijd de dagelijksche kleine douceur aan conduc teur, portier, looper, koetsier, enz. In het kortde sigaar was altoos een der vele fondamentjes van onze samen leving; dat zal niemand mij wel willen tegenspreken. Dat veelvuldige tabakverbruik is niet van vandaag of gisteren, al dient te worden gezegd, dat het door de jaren meer en meer is toegenomen. Volgens sommigen zou het rooken behalve een prettig, ook nog een zeer gezond tijd verdrijf zijn. Een oud versje spreekt van Het weelderigh gebruyk van dit vermaerde cruyt En van het groot profijt van deez' uitheemsche [spruyt, Of van het zwart vergift der medicale schatten, Die het, naar de doctoors, sooveel in sich bevatte". Of dat nu allemaal waar is, weet ik niet, maar wel weet ik, dat straffe loo kers vaak stokoud worden, net zoo goed als niet-rookers. De tabak is in Europa bekend vanuit de laatste jaren van de vijftiende eeuw, toen Romano Pane, een Spaansch mon nik, en metgezel van Columbus, het op diens tweeden tocnt op Cuba ontdekte, en beschreef. De bewoners van Cuba Cubanen, Cubaneezen of Cubisten hadden de gewoonte daar een gewas in houten pijpjes te doen, die aan den voorkant aan te steken, en aan den achterkant er aan te zuigen, zoodat de rook, die door het verbranden van het kruid ontstond, hen in den mond kwam waarop ze hem subiet weer uitbliezen. In Spanje en Portugal werd spoedig de tabak ingevoerd, maar eerst algemeen in gebruik in Europa kwam ze door Jean Nicot, den Franschen gezant aan het hof te Lissabon, die haar verplanten ging, en ervan zond aan den Franschen Koning Francois II. Zoo werd het edele kruid in de 16e eeuw eerst recht popu lair, en niet slechts in Spanje, Portugal en Frankrijk maar ook in andere Euro peesche landen, en zeker niet het minst in ons vaderland. Er bestaan uit de 16e en 17e eeuw, en ook van later, honder den grappige en niet grappige spot dichtjes op de ontzettende rookgewoonten van dien tijd. Joost van Ravelinghen schreef o.a. „Men siet toch dagh op dagh het [volck met groote hoopen Met pijpen in de handt, met toeback- [bussen loopen Ea wat daar meer toe hoeft. En sit [er eenen neer. Sij sitten allegair met toeback in de [weer" Het gebruik van de tabak steeg voort durend, en de rookgewoonte werd der mate opvallend in ons land dat een der schrijvers over Holland, graaf d'Arling- court, er o.m. van zei, (wij laten de woordkeuze voor rekening van den schrijver, die niet, zooals wij en bijna iedereen, een vriend van het rooken was): Dronkaards ziet men in Holland weinigwel een menigte rookers, die de lucht verpesten. In de koffiehuizen, op bezoeken, in den schouwburg wordt gerookt. Een Hollander zonder pijp zou te Amsterdam een nationale onmogelijk heid zijn; een stad zonder huis, een tooneel zonder acteur", enz. En gelukkig zoo zeggen wij roo kers is dat minstgenomen nog zoo. Het eenige bezwaar, dat wij hebben is, dat zoo vaak gerookt wordt waar dit niet tepas komt, als in vergaderzalen, niet-rooken-coupés van de spoor, enz. Dat is een onhebbelijkheid, die den rookers, den minder beschaafden althans, aankleeft. Daartegen dient waar het pas geeft te worden opgekomen. Maar verder is het rooken een allergenoeg lijkst en smaaklijk pleziervoor wie ertegen kunnen, natuurlijk. KERK-AGENDA. ZONDAG 20 JULI Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente 's voorm. 10 uur Prof. Muller uit Voorburg. Ned. Protestantenbond, afd. Bloemendaal. Ge bouw Bloemendaalsche Schoolvereeniging. v.m. 10.30 uur Ds. P. Eldering te Rotterdam. Gereformeerde Kerk. 's voorm. 10 uur Ds. Brussaard, voorbereiding H. Avondmaal, n.m. 5 uur dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente, 's voorm. 10 uur, Ds. M. Rosbergen uit Kimswerd. BURGERLIJKE STAND Bloemendaal. Van Vrijdag 11 Juli tot en met Donderdag 17 Juli. s Geboren: d. van C. R. R. Manders en A. H. Manders, d. van P. Freriks en P. G. A. van Niekerk, d. van H. B. Bonarius en J. M. Haaks. Ondertrouwd: A. H. Vasen en A. M. Christoffels. A. A. van Riet en A. P. van Gulick. N. Sterk en S. H. Ei. Overleden: C. J. Kooij 56 j. Ch. Enge lenberg 47 j. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort. B. Brandt 62 j. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: H. Schoo, Parkweg5 Bloemendaal, een brilP. Bersee, Midden Duin en Daalscheweg 7 Bloemendaal, een gouden broche; Adding, Roosveldstraat 76 Haarlem, een gordijn wT C. Bannink, Groote Houtstraat 76 Haarlem, een zilveren dameshorlogeC. Greuter, Boschlaan 21 Bloemendaal, een insigne van muziekgezelschapHillen de Lely, Rusten- burcherweg 5 Bloemendaal, een zilveren scha kelarmband; J. F. de Korte, Boogstraat 8 Heemstede, een tooneelkijkerJ. van Mierlo, Zijlweg 12 Overveen, een haarpen J. Nieuwen- huis, Rollandspad 8 Overveen, een mand van een rijwielJ. C. Verkooij, Zandvoorterpad Overveen, twee parapluie's; aan het bureau van politie te Overveen, een rozenkrans, een houten schopje. Komen annloopen bij: P. A. Postma.Spions- kopstraat 30 Schoten, een jonge herdershond Verloren voorwerpen. Een vulpen, een zwart damestaschje, een heeren parapluie, een gouden ring, een dames parapluie, een portemonnaie. Lijst van onbestelbare brieven. Bloemendaal. Directie v. h. Hotel Epe (Z. Limburg.) Mevr. Meurs, Scheveningen. Postbox 986 Amsterdam. Mej. H. Swaving, Bloemendaal OBERLAHNSTEIN. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. C ssee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 J. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2