Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Zedelijk verval. CINEMA PALACE 13e Jaargang. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1919. No. 31. BIOEMENDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. f 1.75 f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c a. f 5.000.000. Effecten, Prolongatiën, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. LOKET-KLUIZEN. 50 :fV|; rfVfe aff»: te HAARLEM, Jansstraat 59. Telefoon 3168. Kapitaal f 1.000.000.— 55 Bankiers: HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. Plaatst voor particulieren Kapitaal op Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagt inlichtingen en condities t/k. der Bank. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Waar men ook om zich heen ziet, men vindt overal in het publieke leven de blijken van een moreele ontaarding, van een zedelijk verval. Deels gevolg van den oorlog, deels echter ook reeds geruimen tijd voordien aan den dag tredend, en slechts door den oorlog verscherpt. Teekenend is wat wij onlangs ineen artikel van den Berlijrischen briefschrijver van „De Telegraaf" lazen en waaraan wij hier een en ander ontleenen, omdat het met enkele wijzigingen, den goe den niet te na gesproken, ook min of meer voor onze geheele westersche wereld geldt. Luister maar „De, volkomen ontaarding van den Berlijnschen smaak treedt wellicht ner gens zoo sterk aan den dag als bij de film. Hoe erg het in dit opzicht gesteld is, blijkt wel het duidelijkst hier uit, dat dezer dagen zelfs de heeren van de Nationale Vergadering te Weimar, die toch anders tamelijk wel blind zijn voor alles wat et om hen heen gebeurt, be perkende censuurvoorschriften voor de bioscoopopvoeringen noodzakelijk acht ten. Vooral met de zoogenaamde „Auf- kiarungsfilm" is het al bijzonder bar. De oorspronkelijk goede, toejuichenswaar- dige gedachte, de film dienstbaar te maken aan de sexueele voorlichting, is hier op de verachtelijkste wijze door een bijzonder handige filmindustrie, die slechts op de laagste instincten en op volle zalen speculeert, voor haar doel einden misbruikt. Het is niet te zeggen, wat er al zoo onder de vlag van „voorlichtingsfilms" aan de ordinairste obceniteiten wordt opgedischt. In de vakbladen der Duit- sche filmindustrie is er steeds opnieuw sprake van dat de Duitsche film, zoo dra maar eerst alle grenzen weder open zijn, door haar „degelijkheid en kwali teit de wereld zal veroveren". Het is te hopen dat het buitenland zich, in ge val er werkelijk een poging mocht wor den gedaan om deze soort films uit te voeren, met walging van deze ontaar ding der goede smaak afwendt, en den Duitschen filmfabrikanten toont, dat zij zich met een even verkeerde als ge vaarlijke speculatie hebben ingelaten. Maar niet slechts in de bioscopen komt deze minne speculatie op de zinne lijkheid aan den dag in de litteratuur, in de kunst, overal kan men ze bespeu ren. Het is niet te gelooven hoeveel „Zeden-romans", nu de censuur is op geheven, eensklaps de boekenmarkt overstroomen, en welke foto's en „kunst bladen", nu geen politie-oog de étala ges meer bewaakt, in 't openbaar te koop worden geboden. En deze zede lijke achteruitgang, die te Berlijn zoo sterk merkbaar is, begint reeds ook de andere groote Duitsche steden aan te tasten. Het blijkt steeds meer, dat het Duit sche volk voor ware vrijheid innerlijk nog niet rijp genoeg is. Wie tientallen jaren achtereen in politiek opzicht en op allerlei gebied van het openbare leven aan den leiband der Obrigkeit heeft geloopen, die weet met de plot seling verleende vrijheid niets te be ginnen. Zij schept inderdaad toestanden, die vooral de reactie versterken. En daarom heeft het moreele bederf, waar in Duitschland, met Berlijn aan het hoofd, hoe langer hoe meer wegzinkt, ook een dieperen politieken neven-invloed". Zoo gaat het, gelijk wij zeiden, al evenzeer elders, ook ten onzent, toe. En met kracht dient daartegen opge treden. En daarbij behoeft het bezwaar van opvattingsverschil tusschen politieke par tijen, godsdienstige groepen, enz. heel niet zoo zwaar te wegen. Zeker, om trent zedelijkheid hebben zij uiteenloo- penae begrippen, zoozeer zelfs dat zij, in sommige opzichten heel niet tot over eenstemming zullen raken. Maar in hoofdzaak wèl. En daar gaat het om. Niet wat hen scheidt, maar wat hen vereenigt, moet hier den nadruk hebben, en zoo kunnen partijen en groepen van uiteenloopende richting samenwerken voor het goede doelhet zedelijk ver val tegen te gaan. De meeningen en opvattingen kunnen nóg zoozeer uiteen- loopen in het algemeen, de beginselen zélf kunnen zelfs recht tegenover elk ander staan, er zijn nochtans misstanden op dit gebied welke door een iéder uit den booze geacht worden. Het bederf van kind en mensch door prikkelende tooneel-, cabaret- en film-vertooningen, door weinig kieskeurige illustraties en bladen, er is geen mensch, die dat niet zou willen bestrijden. En de oor zaak, dat dit niet gebeurt, is geen an dere dan juist dat principieele politieke of kerkelijke meeningsverschil. Het is meer dan tijd om eindelijk eens tot een heid te komen om zoodoende krachtig op te kunnen treden. De tijd nijpt. Het bederf groeit alom aande tijdelijke verkeerde gewoonten bestendigen zich, zoo er niet ingegrepen wordt. Zie zie, om maar eens ongeveer het aller ergste verschijnsel te noemenhet ge drag van de moderne jonge meisjes. Het is meer dan zorgwekkend. Ze zijn geen jonge meisjes meer zooals zij zich schaamteloos half gekleed in het open baar vertoonen, tot een algemeene ergernis. Zij hebben in kleeding, con versatie, manieren en houdingen vaak iets, waarvoor wij hier eigenlijk geen passenden naam kunnen neerschrijven, den goeden niet te na gesproken. Het gaat trouwens er ook niet om, namen en kwalificaties voor haar gedrag te bedenken, het gaat erom ze tot inkeer te brengen, en daartoe dient eerst de bron van het kwaad te worden gezocht. Een Engelsche schrijfster, Helen Jeane Roos, is onlangs opgekomen voor het veel gecritiseerde. min of meer on zedige wezentje, dat hei jonge meisje van dezen tijd nogal eens is. „Kan men haar „onzedigheid" kwalijk nemen vraagt zij. Het gemiddelde meisje tusschen 14 en 16 jaar is zeer vatbaar voor indruk ken. Als haar „ideaal" beschouwt zij datgene, wat zich met de meest posi tieve kracht in de wereld aan haar op dringt. En wèt is de meest positieve kracht dezer dagen Kijk naar de aan plakzuilen, de geïllustreerde bladen, de films, de „magazines", omslagen en il lustraties daarvan. Alles bedacht door volwassenen. En geef dan uw oordeel. En voor welk een soort volwassenen voegen wij erbij. Al die platen idealiseeren een vrouwentype zonder eenige degelijkheid, v.rnst of natuurlijkheid; integendeel het is alles de griezeligste „chic" of wat daarvoor wordt aangezien. Een streep rouge op de wangen, karmijnrood op de lippen, geverfde wimpers en een toilet, dat vooral opvallend is, en het oog tot zich trekt. Ook den inhoud van tijdschriften en boeken bespreekt zij, en zij geeselt de flauwe, ziellooze schrijvers, die ver halen maken van gehuwde dames, die ongelukkig zijn en wegkwijnen omdat ze de nieuwste toiletten niet krijgen, uit haar „aanbidders" den weg niet meer kennen en meer moois van dat slag De voorbeelden zijn te over; wij be hoeven ze u niet te wijzen. Dagelijks zijn ze voor het grijpen. We mogen toch zeker eindelijk eens op flink optreden aandringen tegen deze maatschappelijke moreele euvelen Het wordt waarlijk tijd. BLOEHENDAALi. Over onzen oud-plaatsgenoot den vliegenier Frits Koolhoven, schrijft het „Handelsblad" „Frits Koolhoven, sedert de laatste jaren terwille der internationale omstandig heden zijn voornaam wijzigende in Fre derick Koolhoven, bracht den oorlogstijd in Engeland door, waar zijn uitnemende eigenschappen als technisch motorbouwer hem een belangrijke plaats deden inne men bij de luchtvaart-industrie. Als technisch directeur is hij nu werk zaam bij de „British Aerial Transport Co Ltd" bij Londen, kortheidshalve aangeduid als de „Bat's", vertaald in „vleermuizen". Dit fabrikaat wordt na tuurlijk ook tentoongesteld op de.ELTA" En zooals voor de hand ligt, zal Kool hoven de kortste en meest voorde hand liggende route kiezen, om van Enge land met zijn vliegtuig naar Amsterdam te komen, al vliegende, voorzien van 'n Rolls-Royce van groote capaciteit. Merkwaardig belooft echter vooral de inrichting van het passagierschip te wor den. Inderdaad zal men van een luxe kajuit kunnen spreken. Hoewel in der gelijke toestellen plaats is voor een tiental passagiers, mits men deze plaatst als in een tramwagen wordt dit tentoon stellingsvliegtuig meer als luxe-voorwerp vertoond. Er staan een viertal easy- chairs in het keurig ingerichte kajuitje, dat geheel afgesloten is en door spie gelruiten, welke open en dicht kunnen, Qroote Houtstraat 111—113 Haarlem. PROGRAMMA van 1 tot en met 7 Augustus 1. Als vervolg op onze vorige succesfilm „DE VREDE". DE VREDESFEESTEN TE PARIJS. Interesante opname. 2. Wegens het enorme succes slechts nog ÉÉN WEEK AMERICAN GIRLS Groot Operettefilm der Hollandia-filmfabriek In de hoofdrol LOUIS DAVIDS in 25 ver schillende creaties. - PAUZE. 3. EEN DURE WAARZEGSTER Comedie in 2 afdeelingen. Bespreekt vooral tijdig Uw plaatsen om teleurstellingen te voorkomen. 30 desverlangd van de buitenlucht kan worden afgesloten. De kajuit is voor zien van alle mogelijke gemakken. Bij gesloten raampjes klinkt het ronken en knetteren van den motor veel minder door, zoodat het voeren van een ge sprek dan zeer goed mogelijk is. Op deze wijze werden met een der gelijke luxe-vliegmachine onlangs de heeren Vanderbilt, de Engelsch-Ameri- kaansche Dankiers, van Londen naar Parijs vervoerd, in een tochtje, dat slechts enkele uren duurde. Onderweg werden de zaken afgehandeld en de lunch ge bruikt. Aan Koolhovens technische bekwaam heid dankt dezelfde firma nog een baby dat op onze „ELTA", eveneens zal wor den gedemonstreerd en met zijn sterken motor in staat is, in vier minuten tot 10.000 voet te stijgen, bijna loodrecht omhoog gaande. Onze ex-landgenoot zal hier vele vrienden uit zijn auto- en vliegperiode terugvinden. Schietwedstrijd. Door de leden van de Kon. Ned. Jachtvereeniging Nimrod werd Zondag een schietwedstrijd gehouden op de baan aan de Klever laan. De uitslag als volgt lste wedstrijd, 10 halfhoogvliegers in 2 series van 5, lste prijs: Mr. X., Bloe mendaal 2e en 3e prijs gedeeld door de heeren J. W. Wilson, Bloemendaal, Jhr. Mr. B. v. Merlen, Zandvoort en Jhr. H. J. Deutz van Lennep, Heem stede. 2e wedstrijd, 10 laagvliegers in 2 series van 5. lste prijs: Mr X te Bloe mendaal 2e prijs Jhr. H. J. Deutz van Lennep. Heemstede; 3e prijs; R. de Favauge, Heemstede. Nimrod-wedstrijd: lste prijs: J. W. Wilson Bloemendaal2e prijsC. D. v. d. Vliet, Overveen. 4de wedstrijd, lste prijsP. W. Waller Overveen 2de en 3de prijs gedeeld door de heeren J. W. Wilson, Bloemendaal en J. A. Laan. Straatverlichting. Er zijn in den laatsten tijd heel wat verbeterin gen aangebracht, wat betreft de verkeers wegen. Straten, die vroeger zoo nauw waren, dat er mét groote moeite twee wagens elkaar konden passeeren, zijn nu flink breed geworden. Trottoirs, waar men vroeger bij regenachtig weer tot de enkels inzakte, zijn nu zooals in de groote steden, met tegels belegd. Alleen de bestratingen van sommige wegen laten nog wel wat tewenschen over. Als men bijvoorbeeld over den Kinheimweg fietst, moet men goed op passen, niet uit het zadel te vallen,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1