Antieke Meubelen Complete Meubileeringen Ameublementen Behangerij L.VANBASTEN&ZONEN Verhuizingen Stoffeerderij Beddenmakerij Meubelmakerij HAARLEM IJMUIDEN door het geheele land onder volledige garantie. Prachtvoorraad Tapijten Karpetten Loopers Matten Linoleums Tafelkleeden Gordijnstoffen Dekens enz. enz. KANTOORINRICHTING. WONINGINRICHTING. VICTORIA-WATER. door de vele gaten en kuilen, die zich in dezen weg bevinden. De straatver lichting is hier ook nog niet zooals zij wezen moet. Met donker weer kan men bij de zwakke straatverlichting nauwelijks het voetpad van den rijweg onderscheiden. Zoo was het vroeger maar nu is het nog erger geworden. De kolenschaarschte die een poosje ge leden overal heerschte, deed ook hier haar invloed gelden. Zoodoende werd er ook een bezuinigingsmaatregel ge troffen op de straatverlichting. De lan taarns werden om de andere uttgescha- keld. Hoewel de kolenschaarschte tijdelijk verminderd is, is de straatverlichting nog niet verbeterd. Wordt daarmee misschien gewacht tot dat Bloemendaal bij Haar lem komt of is onze zelfstandigheid niet zoo groot dat wij dit zelf kunnen verbeteren Uit een goederenwagen, staande op het spoorwegterrein alhier zijn eenige manden, kisten, vaten olie enz. ont vreemd. Daar de vracht te zwaar was, om het op de gewone wijze mede te nemen, moet dit per (hand)wagen ge schied zijn. Heeft de Bloemendaalsche politie vacantie Op de M. U. L. O. examens, die gehou den zijn op 24 en 25 Juli te Amsterdam is het diploma A. toegekend aan onzen plaatsgenoot C. Böttger. AEKDENHOUT. Maandagmiddag heeft een aanrijding plaats gehad, tusschen de Zandvoortsche tram en een militaire auto. De auto kwam uit de richting Overveen en wilde juist den overweg Bentveld oversteken, toen er gelijktijdig een tram uit de richting Zandvoort aankwam. Een bot sing was dan ook onvermijdelijk. Het ongeval liep nogal goed af, waarbij ge lukkig geen persoonlijke ongevallen te betreuren waren. Het voorste gedeelte van de auto werd geheel verbrijzeld, terwijl het voorbalcon der tram ook zwaar beschadigd werd. Dat er niet meer ongelukken gebeuren, is wel te verwonderen, daar deze overwegen al tijd hoogst gevaarlijke punten zijn geble ven voor verkeer en voetgangers. Kan daar niet eens verandering in gebracht worden Door het indrukken van een ruit is ingebroken in de villa van den heer M. alhier. Het is nog niet vast te stellen, wat er vermist wordt, daar de familie tijdelijk afwezig is. Een gevaarlijk heerschap. In den nacht van 25 op 26 Juli is door de politie alhier een persoon aangehou den, die bleek te zijn een Belgisch stu dent. Hij was zonder woonplaats en droeg een geladen revolver bij zich. OVERVEEN. Ten nadeele van den heer M. aan den Julianaweg zijn alweer eenige bloem bollen gestolen. SANTPOORT. De heer J. J. Noteman, Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te St.- Oedenrode, is benoemd tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor al hier. Postcheque en girodienst. Aan het postkantoor Santpoort(Station) en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Juli 1919 gestort f 4616.18, uitbetaald wegens cheques f 20.364.205. Op de postrekeningen van dit post kantoor werd bijgeschrevena. wegens stortingen f 7.077.33, 6. wegens over schrijvingen f 11.109.305. Afgeschreven: a. wegens overschrij vingen f 4150.97, b. wegens cheques f 17.749.325. Op den laatsten der maand was het aantal rekeninghouders van dit kantoor 18 Wagenweg 104. Inter. Tel. 2858. Oranjestraat 22-24. Inter. Tel. 395. Droevig ongeval. Zondagoch tend geraakte de hond van den heer T. onder een auto. Niettegenstaande de chauffeur uit alle macht remde, kon hij niet verhinderen, (door den modderigeq weg) dat het voorste wiel over het beest zijn nek ging. Jankend van pijn en he vig gekneusd, kroop hij naar den kant van den weg, alwaar het arme dier niet n staat was om verder te gaan Voorbijgangers, die het ongeval zagen, waren verontwaardigd over de handel wijze van den chauffeur, die gewoon doorreed alsof er niets gebeurd was. Door een dierenvriend is de hond naar huis gedragen. is fsi 240 jf? SALON- EETKAMER- SLAAPKAMER- HEERENKAMER- SERRE- TUIN- doorbrengen. Ze logeeren in de O. L. school, waar alles voor de jeugd in or de gebracht is. De maaltijden worden verschaft door de gemeentelijke centrale keuken. Er worden dagelijks wandel tochten gemaakt, waarbij ter afwis seling verschillende spelen gedaan worden. De stadskindertjes genieten hier volop. Het is nu maar te hopen, dat het weer er toe bij zal dragen, het vacantiereisje goed te doen slagen. De Handboogschietvereeniging ^Voor uitgang zij ons streven" alhier, zal Zondag a.s. deelnemen aan het concours te Delft, uitgeschreven door den Ned. Bond van Handboogschutterijen. Op den prpvincialen zangwedstrijd, die gehouden is te Noord Scharwoude, heeft de Zangvereeniging „Vox Humana" de 3de prijs behaald met algemeene stem men, in de eerste afdeeling, bestaande uit een zilveren medaille en 30 gulden. Het zangnummer dat verplichtend was op dezen zangwedstrijd te zingen, was „Waak op" van H. J. den Hertog. Het zangnummer dat naar keuze gegeven werd door bovengenoemde vereeniging was „Salve Regina" van H. Obenhöffer. Er zijn alhier een 42 tal schoolkinde ren uit Amsterdam aangekomen, onder leiding van onderwijzers en onderwijze ressen die hier hun vacantie komen Fietsers. Deze week uwe lan- taars opsteken ten 9 uur 14 min. ONTVANGEN BOEKEN EN BROCHURES. Battefeld's groote Vredeskaart. De uitgevers-maatschappij „Elsevier" heeft in het licht gegeven een omvangrijke kaart van Europa, waarop het heele verloop van den oorlog geleidelijk werd aangeteekend, en die met haar uitgebreide verklaringen en duidelijke teekens een soort van geschiedenis van den oorlog vormt, voor de liefhebbers zonder twij fel een bezit van waarde. De prijs van deze fraai uitgevoerde, belangwekkende „Battefeld's groote Vredeskaart" is f2.50; in portefeuille f3.50. DE TEMPERAMENTEN. Wat moeten wij verstaan onder „tem peramenten Het temperament is de natuurlijke gemoedsgesteldheid van den mensch. leder menschelijk individu is in staat tot het ontvangen van indruk ken, welke van buiten af tot hem komen, doch er bestaat een groot onderscheid in de wijze, waarop men die indrukken in zich opneemt of daaraan weerstand biedt, met andere woorden hoe men op die indrukken reageert. Eenzelfde feit zal den een vreeselijk opwinden,den an der vrijwel onverschillig laten en den der de lachend de schouders doen ophalen, al naar gelang van de persoonlijke gemoeds gesteldheid, het persoonlijk temperament. Wij kunnen dat temperament in vier verschillende, groote klassen indeelen het sanguinische temperament, het cho lerische, het phlegmatische en het me lancholische. Deze benamingen stammen deels van het grieksch, deels van het latijn af. We zullen nu de vier tempe ramenten afzonderlijk behandelen en de voornaamste der deugden en fouten, der eigenaardigheden opnoemen, welke aan elk afzonderlijk verbonden zijn. Het sanguinisch temperament (sanguis bloed) treft men meerendeels bij vol bloedige individuen aan. Zij onderschei den zich door opgewektheid, door on dernemendheid en gevoel, daarentegen zijn zij niet voor diepe indrukken vat baar men vergelijkt hen dikwijls met den waterspiegel, die door het minste koeltje wordt bewogen, doch ook on middellijk weer tot rust en kalmte komt Hun wil is steeds goed genoeg, doch indien niet dadelijk daaraan kan worden voldaan, blijft in de meeste gevallen de daad achterwege. Zeer goedgeefs, dadelijk bewogen, medelijdend van aard, zal de sanguinische mensch, wanneer hij direct helpen kan, ook geen oogen- blik weifelenden volgenden dag heeft hij echter weêr wat anders, dat hem bezighoudt en geene belangstelling meer voor het verledene. Hij heeft veel ge breken, maar wil dat ook erkennen, ge voelt berouw overgedaan onrecht, belooft beterschap, maar zondigt zijns ondanks toch weder. Steeds opgewekt van hu meur, tracht hij uit alles het goede te halen, zorgen kent hij niet, zelfs in te genspoed of ongeluk blijft hij optimistisch gestemd. Door dit alles is hij ook een hoogst aangenaam persoon in gezelschap, in één woord „menschen met sangui nisch temperament zijn bevoorrechte schepselen". Het cholerisch temperament (cholos gal) is niet alleen ontvankelijk voor indrukken van buiten af, maar het weet die indrukken tevens te bewaren. De cholerische mensch voelt veel dieper, heeft veel meer volhardingsver mogen, grootere verlangens en begeer ten, heftiger hartstochten en bovenal enorm veel energie. Spoediger driftig en kwaad dan de „sanguinist", heeft hij ook veel sterkere uitingen van haat en liefdé. Tegenstand prikkelt hem en sterkt zijn willen. Be handelt men hem met toegevendheid en kalmte, dan zal zijn drift en opgewon denheid langzaam bedaren. De chole rische mensch ziet niet tegen zwaren arbeid op, en is zijne wilskracht een maal door iets in beslag genomen, dan zal hij onvermoeid blijven doorwerken tot het doel is bereikt. Eer en roem zijn groote drijfveeren voor zijn hande lingen, hij wil gaarne overal uitblinken, steeds de eerste zijn. Voortdurend tracht hij veranderingen en verbeteringen aan te brengen waardoor hij het èn zich zeiven èn anderen dikwijls lastig maakt. Hij is meer tot heerschen dan tot ge hoorzamen geboren en dikwijls spelen trots, hoogmoed en drift hem leelijke parten. In den strijd is hij dapper, maar spoedig vermetel en brutaal en daarna gewoonlijk wreed. Het phlegmatisch temperament (phleg- ma slijm) maakt den bezitter loom van beweging. Zijn gevoel is slechts moeilijk te wekken, wèl zal, eens ont waakt, het gevoel langer standhouden dan bij den sanguinischen mensch, maar het ontbreekt hem totaal aan wilskracht om zijne wenschen door te zetten. De phlegmatisch aangelegde houdt van zijn rust, is genotzuchtig, doch slechts dan alleen, wanneer dat genot zonder de minste inspanning te verkrijgen is. Daar elke hartstocht hem vreemd is, zal hij zich ook zelden tot onbezonnen daden laten verleiden. Rustig en kalm gaat hij steeds zijn weg. Aan dit alles is het misschien ook voor een groot deel toe te schrijven, dat personen met dit tem perament in eene, naar hun smaak al thans, aangename omgeving leven. Zij houden van orde en regel in alle huise lijke omstandigheden alsook in za ken, maar flinke werkers zijn het nooit en zelfs weinig vermoeiden arbeid zul len ze toch steeds met eenigen tegen zin verrichten. Dat dit alles gemakkelijk tot groote fouten kan leiden, als luiheid en onverschilligheid, is gemakkelijk te begrijpen. Het melancholische temperament (me- las cholos zwarte gal). Elkeen die wel eens in nadere aanraking is ge weest met de „slachtoffers", die dit temperament het hunne moeten noe men, weet hoe moeilijk die menschen door het leven gaan. Bij hen is niets te vinden van de lichtzinnigheid der sanguinische, van de onverschilligheid der phlegmatische naturen. Neen, ern stig en bedachtzaam gaat de melan cholische mensch zijn weg; ook zijne gevoelens worden niet spoedig gewekt, doch éénmaal in beroering gebracht houden zij stand. Weinig meedeelzaam, in zichzelf gekeerd, blijft, wat in zijn binnenste woelt en gist, verborgen voor ieder, tot dat plotseling eene uitbars ting van verontwaardiging of wanhoop een dieperen blik doet slaan in zijn karakter en men ontwaart daarbij vol ontsteltenis hoeveel innerlijke smart, hoeveel innerlijke schoonheid in dat ge moed besloten lag. In liefde, vriend schap en zelfopoffering staan zij vèr boven alle anderenzeiven in zaken zeer nauwgezet, eischen zij ook met onverbiddelijke strengheid van anderen, dat zij hunne plichten zullen vervullen. Daar de wereld niet altijd met hunne eischen instemt, hen niet steeds brengt wat ze meenen te mogen verlangen, vervallen zij dikwijls tot zwaarmoedig heid, menschenverachting enmenschen- haat, tot dwaze zelfkastijding. Men beschouwe deze vier tempera menten als grondvormende mensch is nooit uitsluitend bezitter van één er van; doch een mengeling van verschil lende. OBERLAHNSTE1N. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cussee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 J. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403. 15

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2