Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE 13e Jaargang. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1919. No. 33. BLOEMEND WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en Kinderbijvoegsel. Verbeteringen van het Onderwijs. Belangwekkend is wat op het gebied van het onderwijs door de stichting „Pallas Athene" te Amersfoort, waar van o.a. onze plaatsgenooten Mevr. van Heerdt tot Eversberg, Mej. H. J. M. Barger, Mej. A. Gratama en Dr. J. W. Boissevain deel uitmaken, beoogd wordt. Om onze lezeressen en lezers daar eens kennis mede te doen maken, geven wij hier een kort overzicht van het door de commissie uitgebracht rap port omtrent de grondbeginselen van een verbeterd middelbaar onderwijs. Alle leden waren er diep van door drongen, dat de komende tijden een ander stelsel van opvoeding en onder wijs vragen dan dat der verloopen eeuw. Dit laatste mag mede verantwoordelijk worden gesteld voor de ramp, die Eu ropa in 1914 heeft getroffen. Zoo ergens dan heeft het intellectualistisch-materia- listisch en dus afscheidend streven der 19e eeuw zich gewroken in het onder wijs. De drang naar uiterlijke feitenkennis had zich als een besmettelijke ziekte over geheel Europa verbreid, ieder wendde zich tot de wetenschap, die al maar hooger vlucht nam. Men meende van haar, die toch slechts eenzijdig zocht naar de verklaring der verschijnselen, alles te mogen verwachten, tot de op lossing van het wereldraadsel toe. Wie in 't geloof der vaderen geen bevredi ging meer vond, meende die te moeten zoeken bij de wetenschap. „Kennis is macht" werd het wachtwoord der eeuw. En in den drang naar kennis is de bindend-ééne, de religie, die het onmis baar element van het denken is, zoek geraakt. Analyze beheerschte alle onder zoek, de synthese ontbrak. Alleen het afscheidende, verstandelijke denken, niet de rede, vond bevrediging. Als product van de 19e eeuw, is het M.O. geheel van haar geest doortrokken. Omtrent de bezwaren tegen het hui dig onderwijs heet het verder: De Commissie zal hier niet in den breede haar bezwaren ertegen ontwik kelen, haar werk is van opbouwenden aard. Maar bij wijze van tegenstelling kan zij niet nalaten in 't kort op de volgende tekortkomingen van het hui dige M.O. te wijzen. Het werkt nivelleerend, doordat het aan allen op denzelfden leeftijd en in denzelfden tijd hetzelfde wil leeren, zon der dus rekening te houden met den individueelen aanleg van den leerling. De leerlingen worden volmaakt toe vallig bij elkaar gebracht, soms alpha- betisch over parallelklassen verdeeld, om toch vooral goed te doen uitkomen, dat aan bijeenbrengen van groepen naar den aanleg niet gedacht is. Er is van concentratie geen sprake, m.a.w. niet om een bepaald vak, dat volgens den aanleg van den leerling al zijn belangstelling heeft, groepeeren zich andere leervakken, maar zonder eenig verband volgen de vakken elkaar op. Vandaar groote versnippering der aan dacht, en verlies van arbeidsvermogen, terwijl oppervlakkigheid, werken in de breedte en niet in de diepte, wordt be vorderd. Het geheele onderwijs is theoretisch theorie en praktijk kunnen thans niet samengaan, door dat de leerling eerst tot arbeid wordt toegelaten, ais hij de school heeft afgeloopen. Van ontwikkeling door middel van ar beid komt zoo goed als niets terecht, terwijl juist een groot aantal leerlingen, die niet gemakkelijk opnemen door mid- BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons, Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepöt en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 ww te HAARLEM, Jansstraat 59. -:- Telefoon 3168. Kapitaal f 1.000.000.— 35 Bankiers: HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. Plaatst voor particulieren Kapitaal op Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagt inlichtingen en condities t/k. der Bank. del van het gezicht of het gehoor, zich slechts door het verrichten van arbeid ontwikkelen. De vraag is klaarblijkelijk nietwat kan men uit het kind halen, maar: wat kan men er in brengen. En het gevolg is een zeer eenzijdige oefening van het verstand. Niet tot zelfdenken wordt de leerling gevormd, maar tot het verrich ten van geheugenarbeid. Aan de ontvouwing van het aandoe ningsleven, zoo belangrijk op dezen leeftijd, wordt weinig aandacht besteed. Immers waar is de muziek, de zang Waar zijn de kunstbeschouwingen? Het is waar, hier en daar wordt een aarze lende stap in deze richting gedaan, maar het is nog van weinig beteekenis. Alleen teekenonderwijs wordt overal gegeven, maar meestal zóó, dat van ontwikkeling van den schoonheidszin en van het op wekken tot zelfvoortbrenging heel wei nig is te merken. De school meent de zorg voor de lichamelijke opvoeding geheel aan de ouders over te kunnen laten. Ze heeft met de invoering van het gymnastiek onderwijs een mislukte poging gedaan om die zorg aan zich te trekken, maar daarbij is het gebleven. Lessen in ge zondheidsleer zijn sporadisch. Wat er georganiseerd wordt op 't gebied van sport en spel, gaat als regel buiten de school om en dan nog op initiatief van de leerlingen. Wel strekt de school haar bemoeienis met de intellectueele ontwikkeling van den leerling tot in het huisgezin uit. Niet tevreden met hem den geheelen dag in het enge gareel te houden, be last zij hem 's avonds met groote hoe veelheden huiswerk. En als de leerling, wat nogal eens gebeurt, er niet mee overweg kan, wordt de harmonie en de rust in huis maar al te dikwijls op min der verkwikkelijke wijze verstoord. Pri vaatlessen, die nog maar meer werk medebrengen, moeten al te vaak dienen om het gezonken peil wat hooger op te voeren. Repetities, proefwerken en examens verontrusten als om strijd het leven van den scholier en beletten rustig, zelfstan dig werken. Steeds wordt hij voortgedreven, zon der eigen neiging te mogen volgen en daardoor is de tucht bijna geheel uiter lijk. Aan karaktervorming wordt heel weinig aandacht geschonken, er is trou wens ook geen tijd voor. Vandaar dat zooveel jonge menschen tot bandeloos heid vervallen, wanneer zij in de school jaren, of als ze de school verlaten heb ben, op eigen beenen moeten staan. Ouders, die hun verantwoordelijkheid Oroote Houtstraat 111113 Haarlsm. PROGRAMMA van 15 tot en met 21 Augustus 1. UTRECHT. Interessante opname. 2. DE WEDDENSCHAP VAN DEN BANDIET. Comedie in 1 afd. 3. ONDER DWANG. Dramatische Comedie in 5 afd. Het kind van heden is de man der toekomst. Een huwelijk zonder kinderen is gelijk een tuin zonder bloemen. 4. Optreden van GRETA UHLENHOP. Instromen taliste. - PAUZE. - 5. O, DIE NACHT. Komische comedie in 2 afd. 30 DINSDAGSAVONDS GEEN EXPLICATIE. niet beseffen, zeggen dan in hun ver blinding, dat de jeugd moet uitvieren. Of daardoor tallooze jonge levens te gronde gaan en geheele geslachten moreel en lichamelijk besmet worden, komt er blijkbaar minder op aan. Uit de beginselen voor een verbeterd onderwijs, door de commissie uitge sproken, noemen wij er hier eenige der voornaamste. Het leervak zij het middel om te ge raken tot schoonheidservaring, tot oefe ning van den wil, tot ontplooiing van het verstand, het middel om volharding, praktischen zin, concentratie, geduld, ondernemingsgeest, zorgvuldigheid, zin voor orde aan te kweeken. Maar dan moet de leerling vrij gelaten worden in de keuze van de leervakken, hij moet, onder leiding, die vakken kunnen kie zen, welke het best zijn aanleg naar buiten kunnen brengen. Dan behoeft ook geen uiterlijke en daardoor verkeerde tucht hem te drijven tot handeling, maar zal er een hoogere, een innerlijke tucht geboren worden, die in het vak en door het vak zal voeren tot ontwikkeling van genoemde eigenschappen. Zoo alleen kweekt men zelfstandige individuen. Ook zal de gelegenheid voor sport, spel, gymnastiek (ook rhythmische) en dans in ruime mate moeten geboden worden om aan den ingeboren drang naar beweging, oefening en rhythmete voldoen. Innerlijk en uiterlijk kan men dus de geheele ontwikkeling van het kind be schouwen als machtigen arbeid aan zich zelf, waar het woord arbeid dan betee- kenthet volbrengen van een bepaalde, natuurlijk-opgelegde taak. Om dezen arbeid te doen slagen moet het kind zich in werk (werken scheppen) kun nen vinden. En nu spreekt het van zelf, dat de mensch zich niet voldoende kan vinden in theoretischen arbeid, zoodat reeds op vroegtijdigen leeftijd ook ar beid in en voor de gemeenschap de aandacht zal vragen. Theoretiseeren heeft geen zin, wanneer de drang naar de theorie niet onmiddellijk uit den ar beid voortkomt. Deze arbeid voor de gemeenschap kan een betaalde zijn, zoodat geen enkele categorie van het bezoek der school wordt uitgesloten. Ook behooren de jongelieden mede verantwoordelijk gesteld te worden voor den goeden gang van zaken in de gemeenschapzij moeten dus in den vorm van zelfgekozen bestuurslicha men deel hebben aan het betuur. Zoo wordt het verantwoordelijkheids gevoel opgewekt en in den omgang met anderen, wier rechten voortdurend geëerbiedigd moeten worden, wordt zelftucht aangekweekt. In het gemeen schapsleven, in gedeelden arbeid, ge deelde vreugde, gedeelde ontroering, komen de leerlingen tot onderlinge waardeering en worden zij gevoerd tot het begrip broederschap (eenheidsbe sef) in den diepsten zin des woords. Waar de aanleg van jongens en meis jes op zoo verschillend gebied ligt, zou het bijeenbrengen van beide seksen in leer- en arbeidsgroepen iets kunstma tigs krijgen, wat in strijd zou zijn met de vooropgestelde beginselen. Van co- instructie kan dus als regel geen sprake zijn. Maar het onderling verkeer tus- schen beide geslachten heeft groote op voedende waarde, zcodat het bijeen brengen ervan bij spel en andere ont spanning en op andere daartoe geschik te tijden in co-educatie sterk moet worden aanbevolen. Ziehier eenige grepen uit de begin selen, door de commissie opgesteld, ter verbetering van het zoo eenzijdige hedendaagsche onderwijs. Alle hulde BLOEMENDAAL. Het maken van twee bruggen aan Korte ZijlwegRampenlaan en aan Rollandslaan, tevens het maken van 2 grafkelders van gewapend beton, aan besteed door B. en W., is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Kuipers uit Rotterdam voor f 7400. De heer D. A. S. Oortman, onder wijzer der Gemeenteschool alhier, is voor het examen L.O. Engelsch geslaagd. De heer E. C. Witsenburg, alhier, is voor een jaar benoemd tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Oud-Beijerland. De politie heeft aangehouden een zekeren C. W., electricien alhier, wegens het plegen van onzedelijke handelingen met een meisje van 8 jaar. Ook is tegen bovengenoemden persoon proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van verschil lende electrische voorwerpen ten nadeele van den heer C. Cassée. De voorwerpen zijn in beslag genomen. De heer W. Lokerse, agent van politie le klasse te Vogelenzang, is be noemd tot voorzitter der Bloemendaal- sche Politie-schietvereeniging alhier. Landdag Stadszending voor Haarlem en Omstreken. Het heerlijke zomerweer lokte velen naar het Bloemendaalsche bosch om al daar de Evangelische samenkomst der Stadszending voor Haarlem en Omstr. bij te wonen. De samenkomst werd ge leid door den heer J. J. van Kempen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1