Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank Op, om en boven de E.L.T.A. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING CINEMA PALACE 13e Jaargang. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1919. No. 34. BLOSMENDAALSCH WEEEBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bioemandaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. f 1.75 f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentièn. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden Er is op het oogenblik wel niets in ons land te doen, dat meer belangstel ling heeft dan de E.L.T.A. Men kan geen mensch spreken of hij is er geweest of zal er dan en dan heengaan, of is onderweg. Maar de wereld, ja, zelfs ons kleine vaderland is toch nog zoo groot dat er altijd nog een heel hoopje men- schen zijn, die zelfs wij niet spreken, en er dus misschien nog heel wat zijn, die de E.L.T.A. nog niet bezocht heb ben. Voor hen geven wij hier onze in drukken van ons bezoek aan de tentoon stelling weer. Maar ook voor de anderen, voor hen, die er wel geweest zijndie kunnen onze ervaringen dan eens ver gelijken met de hunne, en het geziene en genotene met ons samen nogeens overdenkend, misschien nog wat nage- nieten door zoo'n herinnering. Na het genoeglijke watertochtje over het IJ stonden wij vol geestdrift op het terrein te midden van bloemen en vlag gen en fleurig geschilderde gebouwen en vooral van opgetogen tnenschen. Ons eerste bezoek gold de groote vliegtui genhal, het brandpunt der tentoonstelling. Het eersl wat daar opvalt, is de reus achtige Handley-page, die met één op- geklapten vleugel staat; anders zou hij er niet in kunnendit gevaarte kan 'n 40 personen vervoeren. Verder bevat deze hal een partij vliegtuigen van aller- hande;fabrikaat en nationaliteit, verkeers- en verkenningsvliegtuigen, onderdeelen van allerlei aard, hulpmiddelen, uitrus ting, kleeding, studie-materiaal op avia- tisch gebied, en zoo voorts. Het is een lust, behalve natuurlijk het technisch onderscheid, ook de eigenaardige karak teristieke verschillen tusschen al die machines van verschillende nationaliteit te zien. Tegenover reusachtige Engel- sche toestellen, zien wij de lichte ma chines van Fokker geplaatst, prachtig afgewerkt, en daarnaast wat vreemd doend, de Fransche vliegtuigen, zoo licht als speelgoed, zou men zeggen, en op de meest naïeve manier geschilderd, maar die eigenlijk het meest van alle den indruk van iets geven, dat in de lucht thuisbehoortrank, en broos, men zou haast zeggen al te rank, en toch zijn ze best, reken maar, die Fransche machines Het zou de moeite loonen eens een vergelijkende beschouwing te houden over al die vliegtuigen van ver schillende bestemming, doel en nationa liteit, maar daarvoor zouden we al te zeer in technische onderscheidingen moe ten afdalen en wie daalt er nu af wan neer hij zich te midden van vliegmachi nes bevindt. Daarbij komt, dat wij deze technische eigenschappen niet bezitten, al zeggen we 't zelf. U technisch in te wijden is dan ook heelemaal niet de bedoeling van een artikel als dit. Het bedoelt niets anders dan u een klein verslagje te doen van ons bezoek aan de E.L.T.A. En ook: het wil de belangstelling wekken onzer lezeressen en lezers voor wat daar in dat groote, in een paar maanden uit den grond gestampte, E.L.T.A. dorp alzoo te doen is. Hoe grootsch is dat alles opgevat 1 Hoe klopt alles er als een busHoe tip top is de boel daar in orde! Welk een flink initiatief van de wakkere menschen, vliegers en niet-vliegers, die dat zaakje op pooten hebben gezet. Dit is nu eens een Nederlandsche onderneming, die van durf en aanpakken getuigt. Zij zal onzen naam in den vreemde meer goed doen dan nationalistische boeken in zoo veel deelen. Na ons bezoek aan de groote hal en kleinere stands zijn wij eens naar het BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongatiën, Coupons, Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepöt en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. LOKET-KLUIZEN. 30 te HAARLEM, Jansstraat 59. -:- Telefoon 3168. Kapitaal f I.OOO.OOO.— 35 Bankiers: HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. Plaatst voor particulieren Kapitaal op Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagt inlichtingen en condities t/k. der Bank. Luna-park getippeld. En waarlijk, het was er niet onaardig. Wel, wel, daar is Amsterdam nu zoowaar twee Luna-par- ken rijkWie had dat nog ooit gedacht. E.L.T.A. en RegataDe vermakelijk heden zijn te zeer van-ouds-bekend om U hier op een relaas ervan te vergasten. Maar één ding is er hier, waarvan wij U met een paar woorden vertellen moeten en dat is het brokje oud-Holland dat er te zien is, een marktplein, nu ja met bordpapieren en beschilderd linnen geveltjes rondom, maar er is iets ge noeglijks, een soort van illusietje, waar in je zelf niet gelooft, maar toch een illusietje. Daar wandelt de 17e- eeuwsche piekenier rond in een bont rattenvan gers-kostuum dat op den groei gemaakt is, daar staan de 17e eeuwsche namaak- kastelein, de bakker, de winkelier in de deurpost hun pijp toeback te smoren, daar zit middenin een troepje ouder- wetsche muzikanten er ouderwetsch op los te blazen Kortom, er is, alles bijeenen niet alleen heel wat te zien, en heel wat te leeren, maar d'r is ook aardig wat plezier te maken op deze E.L.T.A. En nu gingen wij naar den hoofd schotel (als wij het zoo noemen mogen) van deze tentoonstelling, het vliegveld. Dat vliegveld is de aantrekkelijkheid der E.L.T.A. Het is vlak naast de expo sitie-terreinen gelegen en ermee ver bonden door een luchtbrug. En ruim dat dit is 1 Het is of ze heel Soesterberg erheen hebben gehaald, zoo'n fameuze vlakte met hangars! Daar is het parti culiere gevlieg de attractie, daar stijgen en dalen de vlieglustigen voor het eerst de lucht in en de lucht uit. En de nieuws gierigen en belangstellenden, familie en kennissen, om van het verdere publiek niet te spreken, kunnen deze uitstapjes volgen vanaf een soort open tribune en het breede en vroolijk gestoffeerde ter ras van een café, waar men onder de tonen van een strijkje zijn koffie, thee of wat dan ook savoureert. De aanblik van dit opstijgen en dalen was zoo animeerend, dat wij het ook al niet onder ons konden laten om zoogoed als een ander eens de lucht in te gaan. Onze perskaart deed ons denzelfden dienst als een ander veertig pop, wij kregen een introductie van het passage bureau, en zoo een plaatsje op het pad- doek, waarna een paar uurtjes wachten den controleur naar ons toekwam met de schoone woorden„Mijnheer, u bent dadelijk aan de beurt". Fluks een vlieg- kap gehaald bij de, aardige hulpvaardige juffrouw van „Het Jagershuis", dat een tiliaaltje in een hoek van het paddock Door den burgemeester van Bloemen daal is bepaald, dat deBloemendaalsche politie 14 dagen, inplaats van 8 dagen verlof krijgt. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor telegraphie, is geslaagd de heer B. Stals, alhier. Qroote Houtstraat 111—113 Haarlsm. PROGRAMMA van 22 tot en met 28 Augustus 1. DE ELZAS ONDER DE SNEEUW. Natuuropname. 2. HET HUIS MET DE DRIE TWEEÉN. Dramatische Comedie in 1 afd. 3. DE GOUDEN KLAUW. Levensschets in 5 afd. In de hoofdrol BESSIE BARRISCALE. 4. Optreden van MISS AVELLO. The Little Girl with the Golden Hairs „DE POP OP DEN DRAAD". - PAUZE. - 5. DE GEFOPTE SULTAN. Komische comedie. 30 heeft, en zoo toegerust in het toestel gekropen, dat vriendelijk brommend als een goed gehumeurd insectbeest voor ons stond. En het duurde niet lang of, het groote goeie insect vloog met ons de hoogte in, cirkelde een wijle boven het terrein om ons langs het IJ tot over de oranje sluizen, over een hoekje van de Zuider zee, en ietwat zuidelijker zwenkend, over Amsterdam terug te brengen naar het landingsterrein. Het was een verrukke lijke tocht, zoo hoog boven alles, zoo los van alles, zoo uit alles uit te zijn. 't Geeft de sensatie van een mateloozen vacantiedag. Mateloos, en onuitsprekelijk prachtig. De aanblik der aarde is van zoo groote hoogte uit zoo fantastisch mooi, dat men zijn eigen oogen haast niet gelooven kan. Eerst de smaragd groene weiden, wiskunstig zuiver met de slooten doorsneden, en gestoffeerd met kleine, schilderachtige dorpen als bouwdoosjes. Dan het vloeiend zilver van de zee met het leuke speelgoed van visschersbooten, die hun zeilen van een paar centimeters uitspannen. Dan weer akkers en rivieren, en ten slotte Amsterdam, met zijn straten en pleinen en groene grachten, en trammen als kruipende zwarte rupsjes en treinen als optornende donkere reptieltjes, menschen als bewegende zwarte punten, alle en dat is het komiekste van de historie alle zich haastend, reppend, en toch heelemaal niet opschietend, zoo van uit de hoogte en de ruimte bekeken. Die heele stad trouwens iets kleins, en je zoudt haast zeggen, ongemotiveerd pre tentieus. Maar mooimooiHet eind is ervan weg. Ziehier, lezeressen, lezers, eenige in drukken door de redactie van het Bloe- mendaalsch weekblad op de E.L.T.A. opgedaan. BLOEIENDAAL. Er is weer eens een fiets ontvreemd, nu ten nadeele van Gebrs. van Riessen. Fietsendiefstallen zijn hier een langen tijd niet voorgekomen, zal het nu weer beginnen Voorkomt het door geen fietsen onbeheerd te laten staan. Zondag a.s. zullen de leden der Ver- eenlging B.G.V. een wandeltocht houden. Geen feest? Toen de vrede geteekend werd, is er op de meeste groote en kleine plaatsen feestgevierd. Ook in Bloemendaal zou feest gevierd worden, een optocht, muziekuitvoeringen, volks- en kinderspelen, enz. Doordat de toestand na de vredesonderteekening nog niet van dien aard was om feest te vieren, werd er besloten dit uit te stellen tot 31 Augustus. We zijn nu al tamelijk dicht bij dezen datum gekomen, maar nog steeds is er niets bekend van aanstalten tot feesten, zelfs niet bij de heeren van de feestcommissie. Hoe is dèt nu We hopen niet, dat het spreek woord bewaarheid wordt dat van uitstel, afstel komt. Ons dorp is weer door een paar honderd schoolkinderen uit Amsterdam bezocht. Het weer werkte er toe mede, hen veel te doen genieten. Vischdistributie. Daar de visch zeer duur is in den laatsten tijd en die vroeger aan de ingezetenen voor 10 ct. per pond verkocht werd, is door B. en W. besloten den prijs met ingang van 18 Aug. op 17 ct. het pond te brengen. Voor velen is dat een jobstijding. Door den hevigen wind, men kan ge rust zeggen storm, dien wij eenige dagen geleden gehad hebben, was het haast niet doenlijk voor fietsrijders en voet gangers over straat te komen. Dikke wolken stof, door den wind opgejaagd, kwamen op je af en drongen in oogen en ooren. Zonder stofbril kon men haast niet op de fiets zitten. Als over deze straten eens geregeld de sproeiwagen reed? Twee- drie maal per dag is wel wat weinig. Stofplagen zijn zeer nadeelig voor de gezondheid. Zijn er in onze gemeente te weinig sproeiwagens of is het water te schaarsch? Wel wat al te vroeg. De tijd van eikels, kastanjes en boeke- nooten zoeken is in aantocht. Aange moedigd door den storm, die vele onrijpe kastanjes van de boomen rukte, was de jeugd erbij om ze op te rapen. Als er niets op te rapen is, wordt er in de boomen geklommen. De vrucht is na tuurlijk nog lang niet rijp, dus kunnen we gerust van baldadigheid spreken. Kan de Bloemendaalsche jeugd nog niet een poosje geduld oefenen J. D. Toebes is door den raad van arbeid aangesteld als tusschenpersoon voor Bloemendaal en Overveen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1