A. TABBRNAL ZOON Firma J. H. KRUL Jr. Gesteriliseerde Groenten Sebr. Van Jliessen. Keukenmeisje. Inmaakglazen LUCIE VOS, van de nieuwe oogst: in '1, Liter en !|2 fl. verkrijgbaar. OVERVEEN BLOEMENDAAL D. v. d. BERG Tel. 16 - Santpoort GEVESTIGD: ra ra Perziken, Frambozen, Reine claude, Snijboonen, Spercieboonen, Haricots verts (fijn). Telefoon 5515. Telefoon 1703. 60 Hoogachtend, TANDARTS P. van der Vuurst de Vries 10 is weder AANWEZIG. SUN en TOERIST Rijwielen. Ernst Haeckel. Dr Daniel de Lange Jr. geeft in „De Telegraaf" eenige levensbijzonderheden omtrent den onlangs overleden Duitschen natuurfilosoof Ernst Haeckel, den grooten vertegenwoordiger van het natuurweten schappelijk materialisme der 19e eeuw. Wij ontleenen eraan Met den ruim 85-jarigen Ernst Haeckel is niet alleen een der vruchtbaarste in tellecten uit de tweede helft der 19e eeuw heengegaan, maar tegelijkertijd is daarmee gestorven de laatste van dien onsterflijken trits van geleerden, welke naast Darwin als grondleggers en ver- breiders van het klassieke Darwinisme kunnen worden beschouwd. Doordat zij echter den grooten meester zoovele jaren hebben overleefd, hebben zij nog meer dan deze zelf hun stempel op de biolo gische wereldbeschouwing van het einde der 19e eeuw gedrukt. Ik bedoel het driemanschap Wallace, Haeckel, Weis man*) Met bedoeling duid ik deze mannen aan als figuren, kenmerkend voor het negentiende-eeuwsche cultuurleven, want hoewel zij alle drie nog een aantal jaren van de 20j eeuw hebben beleefd, valt het zwaartepunt van hun werkzaamheid in de 19e eeuw en zijn de nieuwere stroomingen in evolutie-en erfelijkheids leer aan hun denkleven voorbijgegaan, zonder daarin sporen achter te laten. Reeds vóór hun dood waren het histo rische figuren geworden, relicten uit een vorig tijdperk, wier directe invloed op de richting en den vooruitgang der biologische wetenschap gedurende het laatste tiental jaren van hun leven van geringen invloed is geweest. Wij moeten dus bij de waardeering van Haeckel's werk vooral het oog richten op den in vloed daarvan op de geestelijke stroomin gen in de tweede helft der 19e eeuw. Ernst Haeckel werd 16 Februari te Potsdam geboren. Zijn familie behoor de tot den ambtenaarsstand, zijn groot vader van moeders zijde,Christoph Sethe, schijnt zelfs een belangrijken post in Pruisischenstaatsdienstbekleed te hebben. Zijn vader, Karl Haeckel, was een rustige, rechtschapen natuur, die oogenschijnlijk een vrij onbewogen leven heeft geleid en van wien wij alleen kunnen consta- teeren, dat zijn ambtenaarsloopbaan, noch de ambtelijke tradities der familie een verkillenden invloed op de verhouding met zijn zoon of op de wijze, waarop hij diens opvoeding geleid heeft, hebben uitgeoefend. Van kadaverdiscipline is geen sprake. Aan den jongen Ernst wordt volop gelegenheid geschonken om aan zijn liefde tot de natuur door zwerftochten te voldoen, waartoe de verplaatsing van het gezin naar Merseburg medewerkte. Haeckel bezat een strijdbare natuur en een sterke neiging naar onafhanke lijkheid, welke karaktertrekken gepaard gingen met een groote mate van zacht moedigheid. Een vriendelijk verzoek zou hij niet licht met een weigering beant woorden, legen een dwingend bevel kwam hij spoedig in verzet. Een goed deel van zijn leven heeft hij dan ook besteed met het bestrijden van autoriteits geloof en dogmatisme en hierin is dan ook een van zijn belangrijkste zijden aangeduid, al zal de moderne lezer niet altijd met zijn argumentatie meegaan. Oorspronkelijk meer tot de botanie neigend, overreedde hem zijn vader, die in deze studie voor de practijk weinig heil zag, in de medicijnen te gaan stu- deeren. Daartoe vertoefde hij eerst eenige jaren te Würzburg, waar hij onder Kölliker werkte en kennis maakte met den vele jaren ouderen Karl Qegenbaur, om zich in 1884 onder leiding te stellen van den beroemden physioloog Johannes Muller, die hem op een tocht naar Helgoland inwijdde in het onderzoek der zee fauna. Hij promoveerde aldaar op een proefschrift„Over eenige weefsels van den rivierkreeft", na nog eenigen tijd wederom te Würzburg de colleges ge volgd te hebben van Rudolf Virchow, zijn lateren feilen tegenstander, van wien Haeckel echter volmondig erkent de kunst van nauwkeurig analytisch waar nemen en van critiek op die waar nemingen geleerd te hebben. Na nog een jaar op verzoek van zijn vader te Weenen als praktizeerend geneesheer te zijn werkzaam geweest, ving hij zijn eersten grooteren onderzoekingstocht in de Middellandsche Zee aan. Hij hield zich daarbij voornamelijk met de studie der Radiolaria (een groep van eencellige wezens) uit de Straat van Messina bezig en ontdekte daarbij pl.m. 144 nieuwe soorten. In 1862 werd hij tot privaat docent in de zoölogie te Jena benoemd en huwde hij met zijn nicht Anna Sethe. Deze verbintenis schijnt bijzondergelukkig te zijn geweest, maar heeft slechts twee jaren geduurd, aangezien H.'s echtge- noote reeds in 1864 na een kortstondige ziekte overleed. Een jaar of vier later hertrouwde hij met Agnes Huschke, een dochter van den anatoom van dien naam. In tegenstelling met zijn eerste huwelijk schijnt deze verhouding weinig invloed op zijn verdere ontwikkeling te hebben gehad. Intusschen was Haeckel natuurlijk be kend geworden met Darwin's Oorsprong der Soorten en toen hij zijn groote werk over de Anatomie en Systematiek der Radiolaria uitgaf, voelde hij zich gedron gen zijn standpunt tegenover de nieuwe leer uiteen te zetten. Hij deed zich na eenige aarzeling als een warm voor stander daarvan kennen, hoewel hij be greep, dat daardoor de kans op een Pruisisch professoraat sterk verminderde en hem een hevige strijd met zijn vak- genooten te wachten stond. Eenmaal een keuze gedaan hebbend en de strijd ontbrand zijnde, wierp hij zich met hartstocht in het strijdgewoel en be schouwde het als zijn levenstaak, de evolutie-leer van Darwin verder op te bouwen, haar te verspreiden en vooral haar te populariseeren. Misschien zou ook Herbert Spencer erbij genoemd moeten worden. Fokker Sr. met Fokker Jr. aan 't looping maken. Aan „Haarlem's Dagblad" ontleenen wij We hadden den heer Fokker Sr. gevraagd, om eens z'n indrukken weer te geven over 't kopje duikelen dat hij met z'n zoon in de lucht gedaan heeft. Als resultaat van dat verzoek kregen we een briefje, dat we in z'n geheel laten volgen I Amice Je vraagt me eens op papier te zetten wat voor indrukken je krijgt als passa gier „in de lucht". Welnu leesMijn eerste vlucht was een kalm rondje in de „Fokker" waarmede onze Bernard de Waal in één dag van Berlijn mee gekomen was naar Soesterberg. Onlangs deed hij deze prachtvlucht in 5"2 uur, Hulde 1 't Was heel warm, doodstil wat wind betreft. De machine steeg moeilijk en niet hoog (plm. 20, 30 meter), de snelheid was ook niet enorm. De landing verliep zeer zachtjes en toen ik uitstapte kon ik verklaren dat er geen sprake van eenige emotie was geweest. Behalve 't moment van schuin op da aarde afgaan om te landen omdat je weet dat bij te hard neerko men eerst de wielen breken, den 't onderstel en bij genoegzame vaart 't kapot slaan van de schroef en het omkantelen waar je nog dik wijls beter af komt dan de machine. Alleen ergerde ik me over de belachelijke inpakkerij in een soort dikke oliejas, een kap op mijn kop, een celluloïd-bril op, die dof was, zelfs moest een dikke bouffante om of je naar den Noordpool ging! Een en ander maakte me zoo breed, dat ik haast niet in 't man-gat kon komen en onbe weeglijk moest zitten. Nu, dacht ik, een 2den keer niets van die fratsen. Verleden Zaterdag 9 Aug., loop ik langs 't „Passagebureau" van de Elta om Mej. Tonny v. Riel, de volijverige representante van de Holl. Luchtvaartvereeniging, Iets te vragen en ontmoet daar mijn zoon, die zegt: dag pa, 'k hoor dat u wel eens een „looping" of wat wou maken wil u soms vandaag nog? 'k Zeg best, maar gauw dan, wat 't is zoowat m'n etenstijd en 'k houd van regel in dat opzicht. Spoedig gaan we naar z'n hangar en wordt de motor onderzocht. Een der monteurs komt met jassen, brillen enz. en Jgeleerd door den lsten keer bedank ik voor 't heele zoodje en zou zeker m'n jas hebben uitgetrokken als ik er een veilige bewaarplaats voor gezien had en wilde even min wantrouwen toonen tegenover die mon teurs. Ik vroeg alleen of hij met olie of benzi ne in m'n gezicht smeet en of m'n (toevallig nieuwe) pak niet zou bedorven worden. Noodig was 't niet, zei hij, dus nu zat ik ruim en frisch. Proforma bond ik me vast, hoewel dat ook al bleek niet noodig te zijn geweest, want die loopings gaan met zoo'n snelheid dat, als je op je kop staat, je nog voelt dat je tegen je zit plaats gedrukt wordt. Maar nu zou ik gauw A'dam op z'n kop zien staandat kon ik me nu wel voorstellen, maar dit was de eenige manier om het te zien 1 De motor begint te razen, al harder en voort schiet de machine naar het uiteinde van 't veld om tegen den wind te kunnen opgaan. Daar pakt één man 't uiteinde van een vleugel, zwaait de kar om en vooruit stuiven we naar de café's aan den overkant. Lang voordat we er zijn springt de kar als een bezetene de hoogte in. Sneller, steeds sneller, dan hierheen, dan daarheen, alsof 't er om te doen is je in de war te brengen wat volkomen lukt. Je raakt alle notie van tijd en snelheid en richting kwijt, een eind rechtuit, plots een ko lossale zwenking naar links, naar rechts, schuin naar beneden, dan zie je 't IJ, dan schepen huizenblokken, 't Vliegenpark, de expositie, 't vliegveld, naast de restauraties een vierkante zwarte plek, wat een hoop menschen moet verbeeldenof je op 250 of 1000 of meer meter hoogte bent, je weet er niks van, de aviateur kijkt voortdurend naar links en naar rechts (want er zijn meer karren in de lucht), plots geeft hij nog een hoop meer gas, je snel heid wordt ontzettend en dan ga je naar bo ven en dan sta je op je kop, ziet niks dan lucht, dus kijk je gauw naar boven om de aarde te vinden en daar zie je A'dam op z'n kop staan, je kijkt op 't dek van de schepen die hoog in de lucht hangen met de masten naar beneden en hangende aan een heel smal draadje 'l IJ en geen één komt naar be neden vallen, de dakpannen zitten zoo goed vast, dat er niets naar beneden valt, naar je toe komt vallen! De volgende seconde zie je heel Amsterdam een reuzenzwaai maken en staat-ie weer op pooten en moet je weer naar beneden kijken om 'm te ^vinden. En nét heb je 'm weer te pakken, bons, sta en de heele boel weer op z'n kop 2e looping. Alles gaat zoo reusachtig gauw dat je er niks van snapt. Zoo hoorde ik later dat er een looping mislukt is, door dat demo tor was blijven staan en we loodrecht opstaan de terug zijn gevallen (voor- of achterover), 'k heb er geen notie van. 't Is alsof ze vangbal- letje met je spelen. Ten slotte duikt de machine plots loodrecht naar beneden, met een vaart van 50 M. per seconde. Ik was benieuwd in hoeveel seconden we vermorzeld zouden zijn, als 't draadje van 't hoogtestuur nu brak bij 't willen opheffen van den knop der neerstortende machine. Een raar gezicht zoo de aarde naar je toe te zien hollenin eens snap ik dat de vol plané aan den gang is en we in toomlooze vaart op een der café's bij de overbrug naar 't vliegveld aanstormen; de volgende seconde raken we in eens den grond en je denkt niet anders dan regelrecht met een enorme vaart in 't publiek te zullen rennen, maar jawel, op eenige meters er vandaan, sta je netjes stil en hebt maar uit te stappen. Dan hoor jewat een schitterende vol plané was dat, terwijl je zelf dacht: daar komt niks van terecht. Zoo iets meegemaakt te hebben, is onbe taalbaar. Als je zoo'n looping maakt en op je kop staat, heb je 't gevoel of je een heelen tijd doodstil staat om op je gemak naar de aarde omhoog te staren, die op z'n kop staat hoog in de lucht. Of de motor dat moment stilstaat, weet je niet, maar je hoort niets Dan plots de schitterende zwaai, die je de aarde ziet maken, die nu weer op d'r plaats komt, en die je onder je hebt te zoeken. Nu en dan ben je d'r kwijt, 't Is in één woord zoo hoog interessant, dat (om dat te ondervin den) je leven wagen, volstrekt niets beteekent. Maak dus eens in je leven een vliegtocht, 't zal je nooit berouwen. FOKKER Sr. KERK-AGENDA. ZONDAG 24 Aug. Bloemendaal. Ned. Herv. Kerk, 10 uur Ds. J. A. v. Leeuwen. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Cand. Jac. Eringa van Sneek. 5 uur dezelfde. Jongel. samenkomst in Maranatha. De heer A. van Os, uit Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Dr. A. H. Haentjens van Haarlem. BURGERLIJKE STAND Bloemendaal. Van Vrijdag 15 tot en met Donderdag 21 Augustus 1919. Geboren: d. van L. Bakker en Th.M. van der Hijden. Ondertrouwd: Th. L. Slilter en A. G. van Hemert. Getrouwd: U. P. L. Drijber en S. Molenaar H. F. A. de Kievit en A. M. Vogel. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis: L. la Pierre, 70 j. S. Ph. M. Caspari, 75 j. W. Voorham, 69 j. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Politie te Schoten, een koperen hangslot; J. Doemen. Tetterodeweg 19 Overveen, een bruine reticule; J. Wigchert. Kleverlaan 135 Bloemendaal, een koralen taschje; J. Kuiper, Bloemendaalscheweg 7 Bloemendaal, een bruine heerenhandschoen Schildman, Hotel Duin en Daal, een vulpenhouder; A. J.Bersee, Midden Duin en Daalscheweg 7 Bloemendaal, een kinderportemonnaie met zilveren knip; H. Schoo, Parkweg 5 Bloemendaal, een konijn ;G. Sweijen, Zomerzorgerlaan 46 Bloemendaal, een rijwieltaschje; aan het bureau van politie te Overveen, een hamer, een R.K. gebedenboekje, een moer van wagenas, een broche bezet met gitten, aan de achterzijde een portret, een kinder portemonnaie. Komen aanloopen bij J. H. de Wilde, Rijper- weg 2b, een bruine hond. Verloren voorwerpen. 2 portemonnaies, een olielamp, een Engelsche sleutel, een zilveren'armband.een gouden broche, een gouden dasspeld,een streng fantasie koralen, een broche, een gouden broche, een nikkelen lorgnet, een rood koralen armband, een beenen haarspeld, een badcostuum. Lijst van onbestelbars brieven. Bloemendaal. Brieven. Postbox 986, AmsterdamA. Prins, Rotterdam, j. J. Schottelink, RotterdamA. G. Spree Jr., HaarlemStads Editie 3635, Haarlem Stads Editie 1432, Haarlem. Briefkaarten. A. Banich; E. Hol, Domburg; H. Horst ter Alta, Amsterdam Nellie de Jong, Ameland H. J. Kleinbintink, Lawick AlleeT. Kruff, Haarlem C. Regta, Amsterdam J. v. d. Sluis, Amsterdam; Suze Veraat, Rotterdam Rosa Raschke, Berlijn. ADVERTENTIEN. Mevr. H. J. Vettewinkel, „de Helm", Lombar Petri- laan 3 Overveen, vraagt tegen 1 Nov. wegens huwe lijk der tegenwoordige een flink 15 20 Systeem DE CLERCQ REX BADE DUPLEX Levering uit voorraad 20 Gediplomeerd Leerares in SOLOZANG. Bloemendaalschestraatweg 210, OVERVEEN, Telefoon 1615. Wordt gevraagd te Bloemen daal, Frissche Slaapkamer. Br. lett. K. 1677 Boekhandel P. STINS Pz.. Bloemendaal. 7 BRANDSTOFFEN OVERVEEN, Tel. 1617. De brandstoffenbonnen No. 5, 6, 7 en 8 van de Zomerrant- soenkaart zijn 20 tot 31 Augustus geldig. Kunnen dus na dien datum niet meer worden ingewisseld. Gfr/3 Gtr/a GÏT/D r AT EEN PECH I Weer jtoo'n UPS' .slotdat ik niet open kan krijgen. Zeker 9ekoch! biJ C.J.V.D.BROEK Oude Groenmarkt 2 4 HAARLEM. Is Uw Rijwiel al voorzien van een KL0KSL0T Bloemendaalscheweg 108a NOG VOORRADIG.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3