Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. Het Nederlandsch Openlucht Museum. Feuilleton. CINEMA PALACE !3e Jaargang. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1919. No. 37. BLOEMENDAALSÖI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 f l.— f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentien. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.bij vooruitbetaling. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongatiën, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 te HAARLEM, Jansstraat 59. -:- Telefoon 3168. Kapitaal f I.OOO.OOO.— 35 Bankiers: HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. Plaatst voor PARTICULIEREN Kapitaal op Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. ityl Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagtinlichtingen en condities t/k. der Bank. Abonnement: Tot 31 December Voor een vol jaar Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en Kinderbijvoegsel. Verhaalden wij in ons vorig nummer een en ander over de Arnhemsche fees ten, thans willen wij onzen lezeressen en lezers eens iets meer meedeelen omtrent het middelpunt, de kern van deze folkloristische demonstraties, het Nederlandsche Openlucht-Museum zelf. Bevordering der studie van de be schaving der plattelandsbevolking van Nederland, zooals die zich uit in woning bouw, dorpsaanleg, kleederdracht, huis raad, werktuigen enz., is het doel het welk de op initiatief van den heer F. A. Hoefer te Hattem opgerichte en te Arnhem gevestigde vereeniging „Het Nederlandsch Openluchtmuseum" zich stelt; in de eerste plaats tracht zij dat doel te bereiken door het stichten en in stand houden van een openlucht museum, eene verzameling van gebou wen met hunne inrichting. Met een enkel woord willen wij hier verhalen van wat thans reeds op den „Waterberg" het door de gemeente Arnhem aan de Vereeniging ter beschik king gesteld museumterrein is bijeen gebracht. In een hulp-museumgebouw later door een monumentaal hoofdgebouw naar het ontwerp van den bouwkundige Van der Kloot Meyburg te vervangen is een gedeelte der bezienswaardig heden zoo veel doenlijk naar aard, tijd en plaats geordend ter bezichtiging ge steld allereerst zij de aandacht geves tigd op een verzameling curiosa van schuttersgilden, in het bijzonder op een reeks zilveren, met primitief uitgevoerde voorstellingen versierde gildeschilden, die als zegeteeken door de daarop met name genoemde „schutterskoningen" aan het „zilver" van het gilde werden geschonken. Een glazen kast bevat een collectie voorwerpen op het gebied der oud-Brabantsche folklore. De bezichti ging van de verzameling meubels, (Zuid- hollandsche betimmering, met slaapstede, tafels, kinderloopstoelen, stoven enz.), huisraad en gebruiksvoorwerpen(„koper" en haardgerei, bakvormen, mangelplan- ken, timmergereedschappen enz.) leert den bezoeker naast den practischen aanleg den lust der plattelandsche be volking kennen om voorwerpen harer dagelijksche omgeving door beschilde ring, snijwerk en opschrift een meer dan alledaagsch voorkomen te verleenen. Bezienswaard zijn de in vitrines op gestelde Nederlandsche kleederdrachten, Natura Artis Magistra. (Een fantasie uit het jaar 1920). Daar stond de geleerde voor een uitgelezen gehoor, en sprak. En 't was ontzettend. De menschen, over de bewondering, ja over de ex- taze henen, blikten elkander nu vol ontstelte nis aan als bij een vreeselijk natuurverschijn sel. Want 'n openbaring was het, wat de man daar verteldede natuur werd overbodig vanaf 't ontzagwekkende oogenblik, dat hij zijn uit vinding gedaan had, zijn wereldschokkende uit vinding. Hij kon machinaal vruchten maken. Van allerlei soort. De heerlijke boomgaarden, de liefelijke velden, de vette vruchtbare aarde, de schoone planten, de milddadige regen en de overvloedgevende zon, de jaargetijden, het was allemaal nu overbodig geworden. Hij had niets en niemand van noode. Hij kon alles al leen En hij demonstreerde met eenvoudige instru eert gedeelte van de door het Rijk aan de Vereeniging in bruikleen afgestane volledige verzameling. Wie belang stelt in het vervaardigen der kleedingstoffen vindt er eenige merkwaardige weefstoelen en bij den kafoendruk gebezigde handblokken. Van de vervoermiddelen ten plattelande ge bezigd zijn eenige arresleden en vooral een groep uit het begin der 19e eeuw dagteekenende boerenwagens te ver melden, alle met bonte beschildering, sommige hebben ook opschriften. Wanneer men het hulp-museumgebouw aan de achterzijde verlaat, betreedt de bezoeker het eigenlijke „openlucht" museum, het terrein waarop hij, volgend den hoofdwandelweg, die aanvangt ter plaatse waar een uit de 16e eeuw da- teerende hardsteenen grenspaal is op gesteld en die hem leidt over heuvels door dalen, langs vijvers en weiden met steeds wisselend natuurschoon, zal lee- ren kennen de op het gebied der plattelandskultuur merkwaardige ge bouwen, als boerenwoningen, schuren, stallen, molens, putten, pompen, enz. Elke provincie heeft er haar eigen ter rein. Eerst bereikt men eenige hutten, die eene afzonderlijke groep in het museum zullen vormen, een typische visschers- hut, een der laatste twee overgebleven van een 30 tal, indertijd onder den rook van Amsterdam benoorden het IJ gele gen en dienende tot verblijfplaats van de Volendammer visschers. die voor den verkoop van visch in de hoofdstad ver menten op welk een doodgewone manier hij dat alles had uitgeschakeld. En hij vertoonde twee sinaasappelen: één echten en een dien hij zelf gemaakt had. En de zijne was veel mooier, en beter. Want, zoo verduidelijkte hij, de natuur kende geen volmaaktheid die bedreef de ongeloofelijkste domheden. Bekijk elk voortbrengsel der natuur,zei hij, en altijd zult ge een oneffenheid een fout, iets leelijks, iets toevalligs eraan vinden, en bekijk daarnaast eens zijn voortbrengsel; het product van het menschelijk verstand, berekend, door dacht, uitmuntend van binnen en voorbeeldig netjes afgewerkt van buiten. Ziehier, alsjeblief. Reeds de bevruchting van de bloemen was gebrekkighing de bestuiving niet veel te veel af van toevalligheden, wind, water, insec ten, allemaal onvolkomen en gebrekkige, in één woord natuurlijke zaken, die al niet min der dan de bloemen en planten en vruchten dringend verbetering eischten. Zie hier mijn ci trus aurantium. mijn oranjeappelhij is, zoo als ge weet, een afwijking van de bes. (Bessen heb ik al in honderd elf soorten gemaakt, ik alleen, terwijl de natuur maar 'n dozijn soor toefden. Het gebouwtje, dat kleinste type van 'n éénpersoonswoning een oppervlakte van nauwelijks enkele vier kante meters inneemt, is geheel uit ge teerde planken opgetrokken, met pannen gedekt en voorzien van een houten schoorsteen. De stookplaats is in het midden op den gronddaarachter be vindt zich de bedstede. Verder is er een plaggenhut uit de veenstreken van Groningen en Drenthe, met muren van rechthoekige heizoden, in metselverband gestapeld en een dak van ronde plag gen, rustend op dennestammen. Door een deur in een der zijwanden betreedt men een als stal of bergplaats gebezigde ruimte, die door een nauwe gang met de eigenlijke door kleine ruiten schaars verlichte woonruimte in verbinding staat schilderachtig is er het interieur met stookplaats op den grond, houten schoor steen, bedstede en enkele meubelen. Een eindweegs verder stond nog enkele maanden geleden het helaas doorbrand vernielde oud-Saksische „los hoes", dat met het Friesche type, de „stelphoeve", het Frankisch-Keltisch of„langgeveltype" en het Frankisch-Romeinsche type, het viertal onderling zeer uiteenloopende hoofdtypen van boerenwoningen in ons land vormt. Het is het Bestuur van het museum tot zijn groote voldoening mogen gelukken weder in het bezit te komen van een exemplaar van een „los hoes". Het karakteristieke van dit merkwaar dige woningtype omschrijft prof.Schrijnen in zijn werk „NederlandscheVolkskunde" ten kent.) Zie hief de schil met de klierholten, waarvan de functie eigenlijk het voortbrengen van vluchtige brandbare oliën is; en toen ik de chemische samenstelling eenmaal gevonden had, was het niet moeilijk meer, die ook te verbeteren evenzoo die van deze witte sponzige laag onder de schil, en evenzoo het vrucht- vleesch (ziehier) in sectoren, die door vliezige wanden van elkaar gescheiden zijn, om de as gelegd. Vergelijk nu eens mijn practischen ei gen sinaasappel met dien verouderden, natuur lijken. De moderne wetenschap heeft, ge ziet het, alle gebreken verbeterd mijn schil is dun ner, waardoor de vrucht gauwer rijp is, de vliezen zijn van een stof, die veel lichter ver teerbaar dan die van den ouderwetschen isin het door mij uitgevonden vruchtvleesch vormen zich krachtiger suikerhoudende sappen en lich ter plantenzuren, waardoor ook de smaak véél aangenamer is dan die van den vroegeren sinaasappel. Het is heel iets anders geworden, ja, men kan spreken van meer dan een geslaagde verbetering van de oranjevruchthet is een op zichzelf staande nieuwe vinding, ja, met gebruikmaking van een ouden grondvorm maar Groote Houtstraat 111113 Haarlem- PROGRAMMA van 12 tot en met 19 September. 1. DE ITALIAANSCHE MEREN. Natuuropname. 2. WILSKRACHT. Qroot Wild-West Drama in 5 afd. 3. Variété. HARRY VERA. Jongleur. - PAUZE. 4. HAM en BUD als UITSMIJTERS. Klucht. 30 o.m. met deze woorden: „In het Saksische boerenhuis in zijn meest oorspronkelijkenvormkoncentreert zich alles om de deel. Aan de eene gevelzijde van het huis woont de boer, de andere omspant een reuzenpoort, die naar de deel leidt; aan weerszijden van het huis zijn de huisdieren ondergebracht; hierbij valt op te merken, dat de koeien op de mest met de koppen naar de deel gekeerd staan, waar de zoldergoot is. In de oudste huizen ontbreekt zoo goed als elke scheidsmuur of schutting. Tegenover de groote schuurdeur, aan het andere eind van de deel, bevindt zich de haard, waar de boerin den maaltijd bereidt en waaromheen het ge zin zich verzamelt. De open, vrijliggende vuurstede behoort met het omsloten zijn van woning, stalling en schuur in één enkele ongescheiden ruimte tot de meest karakteristieke kenteekenen van het oud-Saksische type en getuigt tevens van hoogen ouderdom. In de groote, ruime halle heeft de boer heel zijn have en goed, heel zijn bezittingen onder de oogen, in zijne onmiddellijke nabijheid. Zij wordt begrensd door twee rijen van zuilen of stijlen. Boven deel en stalling en woongedeelte verheft zich het hooge dak, dat als bergplaats dient en welks nok van voren naar achteren in één onafgebroken lijn doorloopt". Aan den voet van den heuvel staat een Twentsch bakhuis met bijen stal, van anno 1741, opgetrokken in vakwerkbouw, met vullingen van bak steen behalve aan de onder het pannen dak schuilgaande zijde, die eene vulling heeft van gevlochten, met leem bestre ken teenen en waarlangs de bijenkorven dat is ook alles. Het is de triumph van den men- schelijken geest, die de natuur haar lage plaats aanwijst, een plaats, steeds meer en meer te ruggedrongen door den vooruitgang der men- schelijke beschaving. De natuur is het mag zonder overdrijving hier worden geconstateerd de natuur is een overwonnen standpunt". Hij had uitgesproken. Het succes werd tot een bovenmenschelijke eerbetuiging. Maar helaas, buiten gekomen, om, omstuwd door vele bewonderaars, zijn zegetocht naar den middagtrein te beginnen, overkwam den verhe ven geleerde iets heel verschrikkelijks. Hij viel plotseling languit op het plaveisel, en kreeg een schedelbreuk. En de onnoozele oorzaak van het ongeval De schil van een sinaasappel. Daarover was hij uitgegleden En te be denken, dat er, terwijl hij de functiën, de be stemmingen der onderdeelen van den sinaasap pel daarbinnen zoo schitterend uiteenzette, al dien tijd daarbuiten zulk een onderdeel gelegen had met een bestemming die hij niet kende, en die hem noodlottig werd. STEYNEN.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1