Wat er bestaat en water ontbreekt op het gebied der lichamelijke opvoeding in Nederland. Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer HANDELSDRUKWERK VICTORIA-WATER. Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer Dames! „FEMINA", zijn opgesteld. Aan de achterzijde is de onder een pannendak beschutte baksteenen oven uitgebouwd. In het gebouwtje bevinden zich een trog en een honingpers. Dit bakhuis, Saksisch type, behoort tot een complex eener boerderij (woonhuis met deel, wagenschuur, hooischelf, schaap stal door een zgn. „eekwal" omgeven. Ten slotte bezichtige men na een wandeling langs de groote weide het terrein voor volksfeesten, wedstrij den en spelen, den uit het einde der 17e eeuw of het begin der 18e eeuw dagteekenenden standaardmolen, uit Huizen afkomstig. Ziehier in korte trekken een overzicht van deze belangwekkende instelling te Arnhem, een instelling, die van groo te waarde voor de beschavingsgeschie denis van het Nederlandsche vclk wor den kan. BLOESENDAAL. Geknipt. Door eene aanwijzing van een zilversmid te Haarlem, werd door de politie opgespoord de 16-jarige loopjongen R., uit Haarlem, die de da der is van de diefstallen van zilveren voorwerpen, die in den laatsten tijd her haaldelijk uit serres en eetkamers plaats hadden. In verschillende zaken te Haar lem werd hetgestolene voor het groot ste deel in beslag genomen. P a a r d r ij d e n Bij het spring concours, dat Zondag te 's-Hertogen- bosch werd gehouden, behaalde onze plaatsgenoot de heer R. Wilson met „P Imitation" den eersten prijs in het springconcours voor jachtpaarden, die dit jaar nog geen f 200 aan prijzen heb ben gewonnen en eveneens den eersten prijs met 't zelfde paard in de afdeeling groot springconcours. In 't zelfde num mer behaalde hij met Buffalo Bill ook nog den 4den prijs. Tuinbouw en Plantkunde. Onze afdeeling der Maatschappij ver gaderde Dinsdagavond in „Rusthoek", voor het eerst onder voorzitterschap van dr. Posthumus Meyes, die toen onlangs de heer Mock als zoodanig bedankte, tot president der afdeeling werd be^ noemd. Dr. Posthumus Meyes hield een voordracht over het onderwerp: „Hoe de planten ontstaan zijn en hoe het komt, dat zij van elkaar gingen ver schillen". Spreker zette uiteen, hoe de wetenschap aanneemt, dat de zee een breiachtige massa opwierp, waarin zich van lieveriede door allerlei processen de planten vormden. Na de voordracht werden de nieuwe onder-voorzitter de heer E. W. Scholten en het nieuwe bestuurslid de heer J. C. Laan geïnstalleerd. Bij de rondvraag toonde het lid Uiter- wijk zich met de voordracht niet on verdeeld ingenomen en zeide, dat spreker den feitelijken oorsprong der planten niet verklaard had, en bracht het bijbelsch scheppingsverhaal ter sprake. Spreker meende, dat deze vraag ons op religieus terrein bracht, wat de bedoeling van zijn voordracht niet was. Het was een levendige en leerzame avond. De kinderfeesten te Bloemen- daal. Omtrent de kinderfeesten, die op Zaterdag 20 September in onze ge meente gevierd zullen worden, kunnen wij nog de volgende bijzonderheden meedeelen. Des morgens ten halftien komen de kinderen bijeen op het feesterrein achter hotel „Zomerzorg". Daar worden feest liederen gezongen en spelen en wed strijden voor leerlingen van le 2e 3e en 4e schooljaar gehouden. Des namiddags ten halftweezullen de jeugdige deelnemers op versierde fietsen, sportkarren enz. één rondgang door het dorp houden. Van half vier tot half vijf zal er een ringrijderij op fietsen in de Arnoldlaan plaats hebben. Tegelijkertijd houden de leerlingen der 5e en hoogere leer jaren wedstrijden. Des avonds ten 8 uur ongeveer zal er een omgang door het dorp plaats hebben met lampions. Daarna is er nog een muziekuitvoering op het feest terrein ook. Men ziet, er zal heel wat te doen zijn. Wij wenschen den jongelui mooi weer voor hun feestdag. Naar wij vernemen vertrekt Mr. Ja- cometti heden per S. S. „Vondel" naar Indië. «VERVEEN. Schietwedstrijden der Bur gerwacht. Op Zaterdag en Zon dag 1.1. hadden de schietwedstrijden van Burgerwachten plaats voor den kring Overveen, op de schietbanen aldaar. Deelgenomen werd door de Burger wachten van Bloemendaal, Haarlem, Heemstede en Haarlemmerliede-Spaarn- woude. Haarlem en Bloemendaalkwamen uit in drieklassen A.B. en C. Heemstede en Haarlemmerliede alleen in B. en C. Als prijzen waren voor elke klasse een groote en een kleine zilveren medaille beschikbaar gesteld en wel voor klasse A de le prijs door den Burgemeester van Bloemendaal, de 2e prijs door den commandant aldaar. De le en 2e prij zen klasse B resp. door den Burge- gemeester en den commandant der Bur gerwacht van Haarlem. De prijzen klas se C door den Burgemeester van Heem stede. Geschoten werd op 200 M. met rijksgeweer. De uitslag was als volgt: le prijs klasse A.: Burgerwachi Haar lem met 195 punten. 2e prijs klasse A.Burgerwacht Bloe mendaal met 174 punten. le prijs klasse B.: Burgerwacht Bloe mendaal met 185 punten. 2e prijs klasse B.: Burgerwacht Haar lem met 140 punten. le prijs klasse C.: Burgerwacht Bloe mendaal met 112 punten. 2e prijs klasse C.: Burgerwacht Heem stede met 108 punten. Zoodra de uitkomsten van den Kring wedstrijd van de Burgerwachten in ge heel N. Holland bekend zullen zijn,* wor den de beste Burgerwachten (10 van elke klasse) uitgenoodigd voor den Pro vincialen eindwedstrijd eveneens op de banen te Overveen op Zaterdag 27 Sept. a.s. Bij den rijwielhandelaar F. aan den Zijlweg is voor de werkplaats aan het Zandvoorterpad een rijwiel ontvreemd. Boefjes. Bij twee bewoners van de julianalaan zijn door een geo pend raam of deur verscheidene andere voorwerpen ontvreemd. AERDENHOUT. Op den openbaren weg is hier een slagersrijwiel met mand ontvreemd. Er zat zoowaar nog een goed stukje vleesch in ook. SANTPOORT. Handboogschieten. Op de banen van de handboogschuttersveree- niging „Vooruitgang zij ons Streven" te Santpoort werd het eindconcours van dit jaar gehouden. Er is goed gescho ten, deelgenomen werd door Amsterdam, Haarlem, Santpoort en Delft. In den corpswedstrijd bleken' „De Jonge Batavieren" van Haarlem de sterk ste te zijn; ze behaalden met 232 pun ten den eersten prijs. „Claudius Civilus", Amsterdam behaalde met 229 punten den 2en prijs. De rozenprijs viel ten deel aan de thuisclub „Vooruitgang zij ons Streven" met 13 rozen. Ook in den eerewedstrijd werd goed ge schoten. De uitslag hiervan is als volgt: le prijs de heer H. F. F. Voogt, „Voor uitgang zij ons streven", Santpoort, met 23 punten; A. Antonissen „Concordia", Amsterdam, 2e prijs, 2121 3e prijs: J. van Hasselt, 21—20; 4e prijs: H. Mulder, 20—205e prijsN. Bruin, 20 19; 6e prijs G. W. van Rooij, Santpoort, 2019. De hr. A. Antonissen van „Con cordia" te Amsterdam werd dit jaar als koning uitgeroepen van den bond. In den personeeien wedstrijd behaalde de ze heer den len prijs met62 punten; 2e prijs L. A. Duin, de rozenprijs werd gewonnen door den heer G. W- de Rooij, Santpoort, met 5 rozen. Een spannende wedstrijd. Zoo luidt de titel van een werkje van de hand van den heer Leo Lauer, den bekenden hoofdredacteur van de „Re vue der Sporten". Daarin trekt o.a. de schrijver een parallel tusschen wat er hier te lande wordt uitgegeven voor geestelijke en wat voor lichamelijke op voeding en de verhouding blijkt ten opzichte van laatstgenoemde al buiten gewoon ongunstig, Voor de geestelijke opvoeding wordt uitgegeven f 43.576.662. Voor de lichamelijke opvoeding wordt uitgegeven f363.931. Het aantal besteede uren is resp. 21100 en 2600. Aan de Handelsscholen zijn 9457 leer lingen, waarvan 9388 geen onderwijs in L.O. krijgenbij de ambachtsscholen 10506 waarvan 10187bij het voortgezet lager onderwijs worden van de 72348 leerlingen er 16160 lichamelijk ontwik keld, d.w.z. 23% en aangezien die72348 13% van de jeugd tusschen 12 en 18 jaar uitmaken, is het over het geheel getal 3. Bij de openbare gymnasia krijgen er 1065 van de 2100 lichamelijke opvoeding; bij de bijzondere gymnasia 166 van de 1738. In den Haag is 67 H.A. speelruimte noodig; aanwezig 18 H.A.; in Rotterdam 104 noodig, aanwezig 16. Op het gebied van gymnastiek- en zwemlokalen is de verhouding al niet beter Lauer besluit zijn betoog voor licha melijke opvoeding aldus Lezer ik ben aan 't eind van mijne cijfers. Mij dunkt, zij verschrikken te zeer dan dat men van saaie statistische ge gevens kan spreken. Hier wordt ons een spiegel voorge houden. En met een blik van schaamte slechts kunnen wij door het tooverglas zien. Op de kaft van dit boekje leest men „Wat er bestaat op het gebied der licha melijke'opvoeding in Nederland". Men ziet het, heel, heel weinig. De titel luidt voorts„Wat er ont breekt". Men ziet het ookheel, heel veel. En moet ik ten slotte hier nog de meening publiceeren van geleerden als prof. Scheltema, een dr. Meurer, van politici, als een dr. Kuyper, een Ram- bonnet, een Karnebeek, van militairen als Van Heutsz, van psychologen als Roest van Limburg en Edo Bergsma, van kunstenaars ten slotte als een Louis Bouwmeester, als een Speenhof hun meening n.l dat een volk zonder licha melijke opvoeding en ontwikkeling is een krank en ongelukkig volk Waartoe zou dit noodig zijn? De statistieken bewezen, waaraan wij be hoefte hebben. De statistieken bewezen, wat er ont breekt. Welaan, Der Worte sind genug gewechselt, lasst uns auch endlich Taten sehen. Resumeerend kom ik tot deze wenschen, wij hebben speelterreinen noodig, veel speelterreinen, wij hebben gymnastieklokalen, wij hebben zwem inrichtingen noodig, alweer veel, heel veel van deze etablissementen. En danlaten wij de jeugd verstan delijk opvoeden, maar laten wij het vooral ook lichamelijk doen. Regeering I Waak en wijzig de wan verhouding, die heden ten dage nog bestaat. Schenk geen 43 millioen voor den geest. Verwaarloos het lichamelijke niet, door het uittrekken van dit bagatel: nog geen 400.000 zilveren munten. De zaak, die wij voorstaan, is een volksbelang, groot en waardevol. Men scheept de strijders voor dit volksbelang niet af met een fooi. Ik ben geen voorstander van het on zinnig overladen bij het onderwijs. Een jongen moet echter werken, hard wer ken op school, ten eerste ter wille van het leeren, ten tweede ter wille van den heilzamen invloed, die het rustig, gesta dig zitten arbeiden op het karakter heeft. Maar ik houd het er al evenzeer voor, dat jongens, die buiten schooltijd flink mogen spelen en met armen en beenen zwaaien, geen behoefte zullen voelen, woelig en rumoerig in de les te zijn. Evenveel animo moeten jongens bij hun leeren als bij een voetbalwedstrijd toonen. Gaarne betuigen wij onze instemming met dit zoo eenvoudige maar juiste stand punt. Buiten liefde leeft geen reinheid, Nood is last en lijden nood; Buiten liefde is alles kleinheid In het leven en den dood. René de Clercq. Speciaal ingericht voor het leveren van alle in den kortst mogelijken tijd, tegen billijken prijs Santpoort -- Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5003 VAN HIER EN DAAR. Men schrijft ons vanwege den Raad van Arbeid Aan alle bewoners van Haarlem en Omstreken. Dat wij, belast met de uitvoering der straks in werking tredende Invaliditeits wet ons alweer tot U richten is het ge volg van de nog altijd onvoldoende medewerking die wij bij onze zeer zeker niet lichte taak van voorbereiding moesten ondervinden. Waar blijven de aanmeldingen van allen die verplicht zijn zich bij het Rijk te verzekeren tegen Ouderdom en Invaliditeit Vele duizenden gaven zich op, doch duizenden nog verzuimden de hun uit gereikte formulieren in te vullen en ons toe te' zenden. Begrijpen die achterblij vers dan niet het groote belang dat zij hebben bij een tijdige verzekering Mogelijk niet, waar het betreft de jeug dige en minder ontwikkelde arbeiders, om hen te helpen en voor te lichten Zeker, de werkgever zal de premie te zijnen laste krijgen doch door uit stel ontkomt hij aan die verplichting im mers niet. Daarom: Zorgt, dat ieder, die tus schen 13 en 65 jaar oud is, en loondienst verricht voor niet meer dan f2000.— 's jaars, zich meldt per formulier. Huis vrouwen, ziet toe, dat Uwe dienstboden haar wettige verplichting tot aanmelding nakomen Werkgevers, doet hetzelfde voor Uwe kantoorbedienden en fabriekarbeiders Landbouwers voor Uwe veldarbeiders Middenstanders voor Uw winkelperso neel. Werknemers, stelt Uwe verplichte medewerking niet uit, totdat wij U met de strafbepalingen der wet moeten dwin gen Uw eigen belang te behartigen Aanmeldingsformulieren zijn dagelijks te verkrijgen aan ons kantoor, Staten- bolwerk No. 1 en worden op aanvrage ook toegezonden. Voor Bloemendaal en Overveen kan men zich ook wenden tot den heer J. D. Toebes Zomerzorgerlaan 2 Bloemen daal, die gaarne alle inlichtingen ver strekt en tevens behulpzaam zal zijn met het invullen der formulieren (aan zijn woonhuis tusschen 6-8 uur.) T entoonste!lingHaarleml9!9 De Commissie van Toelating voorde Tentoonstelling van Aesthetisch Uitge voerde Gebruiksvoorwerpen in het Mu seum van Kunstnijverheid te Haarlem, te houden van 15 September tot 15 Oc tober a.s. is thans als volgt samenge steld Ir. J. B. van Loghem, B. N. A. A. P. Smits, B. N. A.-V. A. N. K. Otto van Tusvenbroek, V. A. N. K. door de Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst aan gewezen en Jac. Jongert J. Jzn., V. A. N. K. en J. L. M. Lauweriks V. A. N. K. gekozen door de inzenders. De „Fokker"- Loten - Woens dag heeft ten kantore van het Consul tatiebureau der Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose de verloting plaats gehad van de Fokker-loten. De verloting geschiedde in tegenwoor digheid der heeren G. Hagen, lid der oberlAhnstein. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 J. Windhorst, BJoemend.weg Tel. 1403. 12 het fijnste Fransche Damesblad, is bij ons kosteloos ter inzage verkrijgbaar f Santpoort Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5O03

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2