Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. Aan onze Abonnee's. Woest motorrijden. CINEMA PALACE PROGRAMMA 13e Jaargang. ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1919. No. 38. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. 1.- f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.bij vooruitbetaling. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons, Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 te HAARLEM, Jansstraat 59. Telefoon 3168. Kapitaal f I.OOO.OOO.— 35 Bankiers: HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. Plaatst voor PARTICULIEREN Kapitaal op Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagt inlichtingen en condities t/k. der Bank. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en een Bijlage „Bloemendaalsche Stemmen" Verscheidene abonnee's hebben ons hun spijt betuigd, dat Mr. Tideman niet meer in ons blad schrijft. Wij hebben in verband daarmede Mr. Tideman uitgenoodigd, een klein afzon derlijk blad te redigeeren. Dit kleinere blad, „Bloemendaalsche Stemmen" door ons genoemd, zal elke 14 dagen voor hen, die dit verlangen, in het Bloemen- daalsch Weekblad worden gelegd. Abon nee's van het „Bloemendaalsch Week blad", die dat 14 daagsch blad wenschen te ontvangen, gelieven ons inliggende bestelkaartonderteekend terug tezenden. Het abonnement gaat in op 1 Januari e.k. Tot dien datum ontvangen zij, die erop inteekenen, het blad kosteloos. De prijs van „Bloemendaalsche Stemmen" is voor de abonnee's van het „Bloemen daalsch Weekblad" f 1.per jaar. DE UITGEVERS. Wanneer men maar steeds dezelfde klachten hoort, in de dagelijksche gesprekken, zoowel als in de gemeen telijke vergaderzaalwanneer men bijna eiken avond die klacht in een of ander ingezonden stuk in de dagbladen aan treft, en toch maar nooit eenige veran dering van beteekenis ziet, komt men er tenslotte toe. de schouders op te ha len, en te zeggen „Het schijnt wel, dat daar niets aan te doen is". Door on macht Door onwil Wie zal het zeg gen De motor, de razende, losgelaten motor beheerscht de straat, en zorgt om zoo te zeggen eiken dag weer voor de noodige kopy in het avondblad, ru briek „Gemengde Berichten". „Heden werd een juffrouw overreden", „een heer overreden", „een kind overreden", het slachtoffer was nu eens dood, dan voor zijn leven ongelukkig, een bof van je welste als hij het er goed afbracht. Wij kennen bejaarde menschen, die niet meer op de straat durven komen voor hun vroeger dagelijksche wande ling. Het bruut geweld, overblijfsel uit den oorlogstijd, beheerscht de straat. De veiligheid is nihil. Als walgelijke on dieren krijschend ijlen de moorddadige gedrochten door de wereld, en ontzien niets. Het „menschenmateriaal", door oorlog en gebrek toch al aardig gede cimeerd, zullen zij nu wel verder uit roeien. Dat is hun best toevertrouwd. In de donkere narigheid, waarin dat alles-verwoestende motor-dier ons ge dompeld heeft, is thans een lichtstraal komen vallen, een lichtstraaltje van hoop. Het volgende is n.I. geschied. De besturen van de Koninklijke Ne- derlandsche Automobiel Club en van de Kon. Nederl. Motorwielrijders Vereeni- ging hebben tot hunne leden de onder staande circulaire gericht „Herhaaldelijk kwamen de laatste maanden uit alle deelen des lands ern stige klachten bij die Besturen in, be treffende woest en onverantwoordelijk snel rijden met automobielen en motor rijwielen ook binnen bebouwde kom men. De Besturen meenen een ernstig be roep op uwe medewerking in deze te mogen doen, ten einde dit euvel zoo veel mogelijk tegen te gaan. Zoo ieder motorist in zijne omgeving in breeden kring en met gepaste middelen mede- helpt om dit euvel te bestrijden, zijn de Besturen overtuigd, dat deze klachten belangrijk zullen verminderen. De besturen wijzen met nadruk op het feit, dat de wegen niet alleen voor den motorist zijn bestemd doch ook voor de andere weggebruikers en dat degene, die deze laatste categorie op hinderlijke wijze bejegent in deze ten zeerste tegen de belangen van het mo torisme in handelt. Door woest en te snel rijden wordt bovendien de zoo hinderlijke stofplaag verergerd en het publiek onnoodig ont stemd. De besturen besloten, ten einde het roekeloos rijden tegen te gaan, de vol gende middelen te baat te nemen 1. door aan den Minister van Water staat te verzoeken in den vervolge bij het uitreiken van nummerbewijzen voor motorrijtuigen, hierbij tevens te doen uitreiken een mededeeling tegen het roekeloos rijdenformulieren hiervan zullen door de Besturen kosteloos ter beschikking worden gesteld 2. door aan alle leden het beleefd verzoek te richten hetgeen bij deze geschiedt aan de secretariaten onzer beide Vereenigingen te signaleeren, bij gedocumenteerde .verklaring, al degenen, die in hunne omgeving door roekeloos rijden anderen overlast bezorgen. Wat met dit laatste beoogd wordt, weten wij niet precies, maar een ding is zekerer komt een zweem van licht in de sombere hopeloosheid van het met dood en verderf bedreigde menschdom. Er is hoop uit uitkomst uit de motor- terreur. BLOEMENDAAL,. De Kennemer Turnbond. Morgen, Zondag, zal de Kennemer Turnbond weder eens een uitvoering ge ven en wel op een terrein aan den Joh. Verhulstweg. Beoogd wordt met deze uitvoering propaganda te maken voor den bond en tevens voor de jonge Bloemendaal sche Gymnastiek-vereeniging, die natuur lijk lid van dien bond is. Het programma omvat behalve eenige nummers vrije oefeningen verschillende personeele wedstrijden, zoowel voor de meisjes en jongens, als voor de turn sters en turners. Voorts een nummer touwtrekken voor mannen, waarvoor 12 ploegen inschre ven en een nummer hindernisbaan voor de dames, waarvoor zich 9 ploegen hebben aangemeld. Ais deelnemers gaven zich op de Bloemendaalsche G. V. met 10 dames, 29 mannen, 11 meisjes en 17 jongens; Concordia te Haarlem met 30 dames, 30 mannen, 45 meisjes en 70 jongens Bato te Haarlem met 14 dames, 18 mannen, 12 meisjes en 30 jongens O. S. S. te Zandvoort met 8 dames, 8 meisjes en 8 jongensSparta te Velsen met 14 dames, 16 mannen, 33 meisjes en 31 jongensIJmuiden te IJmuiden met 20 dames, 10 mannen, 20 meisjes en 50 jongens, zoodat ruim 500 gym nasten zullen medewerken. Aan de uitvoering, welke om 2 uur begint, gaat een optocht vooraf. Om half 2 vertrekt de stoet onder de tonen van het muziekkorps „Wilhelmina" uit Jan Gijsenvaart, dat belangeloos hare medewerking verleent, van het Panne- koekenhuisje in het Bloemendaalsche bosch langs Mollaan, Potgieterweg, Bloemendaalscheweg, Rustenburgerweg, Kennemerweg en Jan Gijsenvaart naar het terrein aan den Joh. Verhulstweg. Voor de wedstrijden schreven in: le driekamp siingerbalworp, 60 M. hard- Ioopen, hoogspringen 21 dames2e driekamp verteworp groote bal, 60 M. hardloopen, verspringen 25 dames le driekamp speerwerpen, 100 M, hardloopen, hoogspringen 15 mannen 2e driekamp kogelstooten, 100 M. hardloopen, verspringen 32 mannen le driekamp meisjes 40; 2e driekamp meisjes 67; le driekamp jongens 66; 2e driekamp jongens 121. De hoofdlei ding van de meisjes en dames berust bij mevr. K. Kok—Hos, die der jongens en mannen bij den heer P. A. Kok. In hotel Vreeburg zal 's avonds een gezellig feestje voor de turnsters en turners worden gehouden. De uitslagen der wedstrijden zullen bij die gelegen heid ook worden bekend gemaakt. Bloemendaalsche Hockey Club. Zaterdag j.l. hield de B. H. C. haar jaarlijksche algemeene vergadering De Voorzitter Geyl opende de bijeen komst, daarna brachten de penning meester en de Secretaris hun jaarver slagen uit. Het voorstel van het bestuur om de contributie te verhoogen werd met al gemeene stemmen aangenomen. Daarop kwam de bestuursverkiezing aan de beurt. Het bestuur is nu als volgt sa mengesteld Voorzitter C. Geyl, secretaris J. Schol ten, penningmeester W. Westermann en commissarissen W. Blankevoort en J. van Beugen Bik. droote Houtstraat 111—113 Haarlem. van 19 tot en met 26 September. 1. EEN UITSTAPJE NAAR HET DAL VAN TARN. Interessante Natuuropname. 2. ZIJN PLEEGDOCHTER. Drama in 5 acten. In de hoofdrol ELLA HALL. 3. Variété. LUCIEN. Gentleman Humorist met zijn succesrepertoire - PAUZE. 4. FATTY ALS HUISKNECHT. Amusante Klucht in 2 afd. 30 De Afdeeling Bloemendaal van den Nederlandschen Protestantenbond heeft weder een cursus godsdienstonderwijs geopend in de school der Bloemen daalsche Schoolvereeniging. Het onder wijs wordt gegeven door Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga van Santpoort. Men kan zich alsnog aanmelden bij den Heer Tinholt, Secretaris der afdeeling, Bloemendaalscheweg 21. Naar wij vernemen hadden zich voor een vrijkomende arbeiderswoning aan de Dompvloedslaan pl. m. 160 liefheb bers opgegeven. Geen kleinigheid voor waar. B o u w ver e en i g i ng „Bloemen- d a a 1". In de vergadering dezer ver- eeniging werd besloten, de twee win kelhuizen te bezetten door een kruide nierszaak en een brood-depot. Voor de winkels hadden zich ongeveer 40 gegadigden uit verschillende plaatsen opgegeven. Het bestuur gunde ze aan twee ingezetenen. Maandag werden de eerste 30 wo ningen betrokken en binnen kort kan er wederom een groot aantal in ge bruik worden genomen. Kraamverzorging Te Bloe mendaal wordt een omzendbrief ver spreid van den volgenden inhoud: Men heeft in Bloemendaal en Over veen reeds lang de behoefte gevoeld aan een doelmatige Kraamvrouwver- pleging. Om daartoe te geraken, hebben wij ons in verbinding gesteld met de Vrouwenkliniek van Dr. De Rooy te Haarlem, die ons tegen vergoeding de verpleegsters zal afstaan. Voorloopig worden in deze afdeeling werkzaam gesteldeen Hoofd-kraamverzorgster, met name Zr. Tit, en twee Adjunct-Kraam verzorgsters welke te Bloemendaal woonachttg zullen zijn zoo noodig zal dit aantal worden uitgebreid. De afdeeling zal haren arbeid verrich ten voor alle gezindten, in samenwer king met de plaatselijke Doktoren en Mej. Zoethout, Verloskundige te Bloe mendaal. Niet alleen de moeder zal gedurende eenigen tijd doelmatig worden verpleegd, maar haar zal ook geleerd worden, hoe haar kindje op de beste manier te ver zorgen. De kraamvrouw zal daarvoor per week eene billijke vergoeding moeten afdragen naar gelang van hare finan- tieele draagkracht. Om deze kraamvrouwverzorging krach tig te laten werken, hebben wij bere kend daarvoor jaarlijks ongeveer f 800. noodig te hebben. Wij twijfelen niet of U zult met bo vengenoemd plan instemmen en door

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1